Який же росіянин не любить митися в лазні!

Який же росіянин не любить митися в лазні Який же росіянин не любить митися в лазні! Російська лазня має давню історію. Є згадка в «Радзивилловской літописі» про княгиню Ольгу. Вона вирішує помститися послам за смерть свого чоловіка Олега. Наказує слугам "приготувати лазню древлянским послам», пропонує їм помитися. Селяни закривають двері за наказом княгині і підпалюють баню. «Повісті временних літ» - літопис говорить, що лазні на Русі існували вже тоді. Підтвердженням тому служить переказ про те, як апостол Андрій Первозванний, подорожуючи по новгородським землям в 1 столітті н.е., побачив, як місцеві жителі парилися в хатах, поливали відварами на розжарені камені, били себе віниками і від пара ставали червоними, як раки. Хтозна? Точної дати немає, коли з'явилася баня на Русі. У нашому суворому кліматі хіба можна вижити без домівки, який опалював житло по-чорному. Люди тут жили разом з худобою, спали, можливо, і милися, що послужило в подальшому до будівництва майбутніх лазень. Потрібно додати, що ще в Стародавній Русі, багато князівські племена використовували березові віники, як плату за окремі товари або просто виробляли ними оплату данини. А слов'яни, які жили на півдні країни і були спадкоємцями жили тут скіфів, ще в ті давні часи вже будували перші лазні.

З цих часів можна вважати, що в Росії лазні отримали своє народження. Це був дерев'яний зруб з піччю без труби. Піч викладалася з великої кількості каменів, які розжарювалися під час топки, і разом з гарячим димом прогрівали зруб. Умільці будували лазні так, що сажа зовсім небагато осідала на стінах і підлозі. Дим заповнював весь простір зрубу і виходив через спеціальні вузькі отвори в верхній частині стін, які створювали тягу для горіння і служили для його виведення, після топки їх закривали. У печі вбудовувався чан для гарячої води. Після того, як лазня прогрівається, її обов'язково провітрювали, обдавали стіни окропом, потім їх мили від кіптяви і сажі. Поливали водою розпечені до білого каміння, давали лазні «настоятися», а потім тільки йшли митися. Пар в такій парній сухий і дуже ніжний, хоча його температура набагато вище, ніж температура в звичайній лазні. Відзначимо, що дим містить формальдегід - це відомий антисептик, а сажа відмінний абсорбент, який поглинає всі запахи. Дим прогріває будинок так, що грибок, цвіль і короїди гинуть від нього. Стіни і стеля настільки просочуються кіптявою, що завестися в деревині який-небудь живності стає вже неможливим. Баня по-чорному від диму і гарячого повітря ставала стерильною, тому на Русі в ній брали пологи. Тільки через кілька сотень років з'являться лазні «по-білому», коли людина навчиться робити пічні труби. Дим вже не коптить стіни, а пристрій бань практично не змінюється ось уже кілька тисячоліть.

Баня має парилку, мильну і передбанник. Багаті обробляють стіни лазень дошкою з ялівцю, яка створює крім дивного аромату особливий лікувальний ефект. У Москві існували громадські лазні. Як правило, банні дні влаштовували по суботах. Народ цілими низками йшов до банним хатах. Люди несли дубові і липові зграї, віники, бутлі з квасом, медовим сбитнем, трави і настої. У лазні не тільки милися, але і спілкувалися, лікувалися від багатьох хвороб. Тут можна було зустріти і знахарок, і костоправів, які лікували подагру, грижу, ломоту кісток, вивихи, радикуліт, так, всього і не перерахувати. А парильники вміло охажівать віником, та міцними руками розминали тіло своїм клієнтам, самі того не знаючи, що робили масаж, про який не мали поняття. Були тут і цирульники. Що й не говори, «а лазня - всьому голова». На Русі вміли паритися і знали в цьому толк. Для парильні готували Щолоков, наполягали квас з м'ятою і запашними травами, лавки і піл встеляли м'ятою, блакитним буркуном, конюшиною. Для розпарювання віників робили спеціальні трав'яні настої. Вмивалися холодною настоєм з берести, а перед тим, як йти паритися, обдавати настоєм квасу. Наші предки були просто гурманами лазні, отримували справжнє задоволення, відпочивали і насолоджувалися тілом і душею від банних процедур

Хтозна?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация