Який запам'яталася Катерина Велика

Поділитися на Facebook ВКонтакте Twitter Однокласники

Ще за життя Катерина II була названа Великої, і цей почесний титул зберігся за нею в офіційній імперській історіографії. Ставлення російського і європейського суспільства до неабиякого государині XVIII століття було, однак, зовсім неоднозначним. Це цілком закономірно - в Катерині, так само як і в усьому образі катерининської Росії, з'єднувалися несумісні риси: гріх і чесноту, велич і ницість, тонкість художнього смаку і вульгарність. Імператриця Катерина II - один з найяскравіших феноменів російської історії.

1. При царювання Катерини Великої з 1762 по 1796 рік володіння імперії значно розширилися.

З 50 губерній 11 були придбані в роки її царювання. Сума державних доходів зросла з 16 до 68 мільйонів рублів. Були побудовані 144 нових міста (понад 4 міст в рік протягом усього царювання). Майже вдвічі збільшилася армія, кількість кораблів російського флоту зросла з 20 до 67 лінійних кораблів, не рахуючи інших судів. Армією і флотом було здобуто 78 блискучих перемог, усталилася міжнародний авторитет Росії.

Завойований вихід до Чорного і Азовського морів, приєднані Крим, Україна (крім району Львова), Білорусія, Східна Польща, Кабарда. Почалося приєднання до Росії Грузії.

За весь час правління Катерини II (34 роки) публічної страти піддали тільки двох. Поручик Василь Мирович намагався звільнити з в'язниці «природженого» царя Івана VI. Охорона, діючи за інструкцією, при початку штурму в'язниці вбила царственого в'язня. Після цього Мирович здався і був публічно страчений в Санкт-Петербурзі «за умисел проти осіб імператорського дому».

Інший страчений - Омелян Пугачов - був ватажком повсталих селян і козаків. Пугачов вважав, що селяни швидше підуть за «хорошим» царем, ніж за ним, яїцьких козаків (так само вважали і Болотников, і Разін, возівшіе з собою самозваних царів). Пугачов назвався ім'ям Петра III.

Пугачов говорив, що, підписавши указ про вільність дворянства, цар Петро III підготував-де і указ про вільність селянства, - але дворянам це не сподобалося. Дворяни замислили вбити царя Петра III, але вбили іншу людину, а справжній цар врятувався. Багато хто вірив, у Пугачова зібралося велике військо. Війна тривала два роки, але проти регулярної армії пугачовці не вистояло. Пугачова публічно стратили в Москві, а багатьох його прихильників стратили по селах і селах - без великого розголосу.

При її царювання з 1762 по 1796 рік населення Росії зросла з 30 до 44 мільйонів.

При Катерині II вперше почали випускати паперові гроші.

Зовнішня політика Катерини II була агресивною. Імператриця вважала, що Росія повинна вести себе як під час Петра I.

2. Розпорядок дня Імператриці був далекий від уявлення обивателів про царської життя.
Її день був розписаний по годинах, і розпорядок його залишався незмінним протягом усього царювання. Змінювалося лише час сну: якщо в зрілі роки Катерина вставала в 5, то ближче до старості - в 6, а до кінця життя і зовсім о 7 годині ранку.

Поснідавши, пані приймала високопоставлених чиновників і статс-секретарів. Дні та години прийому кожної посадової особи були постійними. Робочий день закінчувався о четвертій годині, і наставав час відпочинку. Години роботи і відпочинку, сніданку, обіду і вечері були також постійними. У 10 або 11 години вечора Катерина закінчувала день і відходила до сну.

3. Щодня на харчування Імператриці витрачалося 90 рублів (для порівняння: платня солдата в епоху правління Катерини становило всього 7 рублів в рік).
Улюбленим блюдом була варена яловичина з солоними огірками, а в якості напою вживався смородиновий морс. На десерт перевага віддавалася яблукам і вишень.

4. Після обіду імператриця приймалася за рукоділля, а Іван Іванович Бецкой в цей час читав їй вголос.
Катерина «майстерно шила по канві», в'язала на спицях. Закінчивши читання, переходила в Ермітаж, де точила з кістки, дерева, бурштину, гравіроване, грала в більярд.

5. До моді Катерина була байдужа.

Вона її не помічала, а часом і цілком свідомо ігнорувала. У будні дні імператриця носила просте плаття і не одягала коштовностей.

6. За її власним визнанням, вона не володіла творчим розумом, однак писала п'єси, і навіть відправляла деякі з них на «рецензування» Вольтеру.

7. Катерина придумала для шестимісячного цесаревича Олександра особливий костюмчик, викрійку якого у неї просили для власних дітей прусський принц і шведський король.

А для улюблених підданих государиня придумала крій російського сукні, яке змушені були носити при її дворі.

8. Люди, які близько знали Катерину, відзначають її привабливу зовнішність не тільки в молодості, а й в зрілі роки, її виключно привітний вид, простоту в зверненні.

Баронеса Елізабет Димсдейл, яка вперше була представлена ​​їй разом зі своїм чоловіком в Царському Селі в кінці серпня 1781 р описала Катерину так: «дуже приваблива жінка з чарівними виразними очима і розумним поглядом».

9. Катерина усвідомлювала, що подобається чоловікам і сама була небайдужа до їх красі і мужності.
«Я отримала від природи велику чутливість і зовнішність, якщо не прекрасну, то у всякому разі привабливу. Я подобалася з першого разу і не вживала для цього ніякого мистецтва і прикрас ».

10. Імператриця була запальна, але вміла володіти собою, і ніколи в пориві гніву не приймала рішень.

Була дуже ввічлива навіть з прислугою, ніхто не чув від неї грубого слова, вона не наказувала, а просила виконати її волю. Її правилом, за свідченням графа Сегюр, було «хвалити вголос, а лаяти потихеньку».

11. На стінах бальних залів при Катерині II висіли правила: заборонялося вставати перед государинею, навіть якби вона підійшла до гостя і заговорила б з ним стоячи.

Заборонялося бути в похмурому настрої, ображати один одного ». А на щиті при вході в Ермітаж красувався напис: «Господиня тутешніх місць не терпить примусу».

12. Томас Димсдейл, англійський лікар був викликаний з Лондона для введення в Росії щеплень від натуральної віспи.

Знаючи про опір суспільства нововведенню, імператриця Катерина II вирішила подати особистий приклад і стала однією з перших пацієнток Димсдейла. У 1768 р англієць прищепив віспу їй і великому князю Павлу Петровичу. Одужання імператриці і її сина стало знаменною подією в житті російського двору.

13. Імператриця була завзятим курцем.

Хитромудра Катерина, не бажаючи, щоб її білосніжні рукавички просочилися жовтим нікотиновим нальотом, наказувала обгортати кінчик кожної сигари стрічкою дорогого шовку.

14. Імператриця читала і писала німецькою, французькою та російською, але допускала багато помилок.
Катерина усвідомлювала це і одного разу зізналася одному зі своїх секретарів, що «могла вчитися російській тільки з книг без учителя», так як «тітка Єлизавета Петрівна сказала моїй гофмейстейрше: повно її вчити, вона і без того розумна». В результаті цього, вона робила чотири помилки в слові з трьох букв: замість «ще» вона писала «исчо».

15. Ще задовго до смерті Катерина склала епітафію для свого майбутнього надгробки: «Тут спочиває Катерина Друга. Вона прибула в Росію в 1744 році, щоб вийти заміж за Петра III. У чотирнадцять років вона прийняла трояку рішення: сподобатися своєму чоловікові, Єлизаветі і народу. Вона не упустила нічого, щоб домогтися в цьому відношенні успіху.

Вісімнадцять років, виконаних нудьги і самотності, спонукали її прочитати багато книг. Зійшовши на російський престол, вона доклала всіх зусиль до того, щоб дати своїм підданим щастя, свободу і матеріальне благополуччя. Вона легко прощала і нікого не ненавиділа. Вона була поблажлива, любила життя, відрізнялася веселістю вдачі, стала справжньою республіканкою за своїми переконаннями і володіла добрим серцем. Вона мала друзів. Робота давалася їй легко. Їй подобалися світські розваги і мистецтва ».

Ще факти:

При Катерині II був побудований Мідний Вершник, На камені, що служив підставою для фігури вершника, зроблено напис: «Петру Першому Катерина Друга».

Цариця Катерина II піклувалася про те, щоб її двір був пишним. Одяг придворних була вся в діамантах - діаманти були на пуговцах, на капелюхах, на взуття, на краватках. Катерина II навіть в карти грала на діаманти (в той час 1 карат коштував 100 руб.) В парадних залах палаців можна було зустріти яскраві мундири генерал-фельдмаршалів.

У житті імператриці було тринадцять чоловіків, включаючи чоловіка, відносини з якими підтверджені документально.

По мимо Павла у Катерини був син від Графа Орлова, Бобринський, Олексій Григорович.

Катерина II любила нюхати тютюн, робила це завжди лівою рукою, так як її праву руку цілували вірнопіддані (це був обов'язковий церемоніал).

Цариця Катерина II щедро дарувала землі, селян, гроші, діаманти своїм фаворитам, а також особам, яких вважала за необхідне нагородити або заохотити. Після її смерті виявився державний борг, який покривали протягом трьох років. Виявилося і 30 000 недозволених справ.

Катерина II прожила довше будь-якого з російських царів, вона померла у віці 67 років.

Поділися цією цікавою статтею з друзями, нехай вони теж будуть в курсі!

джерело

Поділитися на Facebook ВКонтакте Twitter Однокласники

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация