Якими первинними бухгалтерськими документами закриваються орендні відносини?

23 февр. 2017

Дуже часто наших клієнтів цікавить питання, про те, як правильно їм підтвердити той факт, що між контрагентами дійсно укладено договір оренди, а сторони регулярно виконують свої зобов'язання за таким договором.

Звернемо увагу, що в своєму листі Міністерство фінансів України від 30.05.2016 р № 31-11410-09-10 / 15182 висловило позицію з питання оформлення первинних документів на операції з оренди. Міністерство фінансів України звернуло увагу на те, що для підтвердження господарської операції з надання та отримання послуг з оренди майна протягом звітного періоду недостатньо тільки одного договору оренди. Після укладення відповідної угоди (договору оренди) при фактичній передачі об'єкта оренди від орендодавця орендарю необхідно обов'язково скласти первинний документ про передачу майна в оренду (акт прийому-передачі об'єкта оренди).

Законодавцем необхідність складання акта прийому-передачі об'єкта оренди передбачена тільки для оренди (найму) будівлі або іншої капітальної споруди (її окремої частини). Так, згідно з ч. 1 ст. 795 Цивільного кодексу України передача орендарю будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) оформляється відповідним документом (актом), який підписується сторонами договору. З цього моменту починається відлік терміну договору оренди, якщо інше не встановлено договором.

Повернення орендарю предмета договору також оформляється відповідним документом (актом), який підписується сторонами. З цього моменту договір оренди припиняється відповідно до ч. 2 ст. 795 Цивільного кодексу України.

На практиці ми завжди рекомендуємо укладати акт прийому-передачі та акт повернення щодо будь-якого переданого в оренду імущих На практиці ми завжди рекомендуємо укладати акт прийому-передачі та акт повернення щодо будь-якого переданого в оренду імущих   єства єства.

Однак все одно невирішеним є питання щомісячних первинних документів, що підтверджують факт виконання робіт. Законодавець не передбачив наявність обов'язкових форм первинних документів для орендних правовідносин. У той же час ч. 1 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 р № 996-XIV підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій.

Відповідно до норм ч. 1 ст. 9 Закону про бухоблік первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Надання майна в строкове платне користування за своєю природою відбувається безперервно. Якщо Вас не цікавить питання ПДВ, то можете обмежитися укладенням договору і підписанням акту прийому-передачі, але що робити якщо ви застосовуєте ПДВ?

У такому випадку найбільш безпечно буде щомісяця оформляти акти про використання орендованого майна. Це дозволяє зняти питання з оподаткуванням ПДВ, особливо при відсутності авансової оплати. Адже відповідно до абз. «Б» п. 187.1 ПКУ в цьому випадку датою виникнення податкових зобов'язань є дата оформлення документа, що підтверджує факт поставки послуг.

У листі Міністерство фінансів України від 30.05.2016 р № 31-11410-09-10 / 15182 також вказало на необхідність наявності окремого первинного документа, яким може бути акт виконаних робіт (наданих послуг). На підставі цього документа розрахунки здійснюються в порядку, визначеному договором оренди. У той же час, якщо умовами договору оренди передбачено використання окремого первинного документа для підтвердження розрахунків з надання послуг (оренди майна), то сторони зобов'язані складати первинний документ, визначений таким договором.

Однак зверніть увагу, що рахунок-фактура за своїм призначенням не рахується первинним документом, а є розрахунково-платіжним документом.

Таким чином, можна зробити висновок, що при укладанні договору оренди сторонами, які є платниками ПДВ недостатньо укласти договір оренди та підписати акти прийому-передачі до нього, а слід передбачити в договорі, яким саме актом будуть закриватися такі фінансові операції і з якою періодичністю. Для контрагентів, яких не цікавить виникнення податкового кредиту та відшкодування ПДВ, достатнім буде просто підписання договору оренди та відповідних актів прийому-передачі та повернення до нього.

Наталія Кроник

заступник керівника корпоративної практики,

провідний юрист АТ "АФ" Домінанта "


Рейтинг сторінки: 0/5 на основі 0 оцінок.




Повернення 1% Пенсионного збору при ПОКУПЦІ житла

При підпісанні договором купівлі-продажу житла покупець, окрім безпосередно вартості житла, сплачує такоже збір на обов'язкове державне пенсійне страхування (далі - збір) в размере 1% від вартості такого житла.


Якщо Вас не цікавить питання ПДВ, то можете обмежитися укладенням договору і підписанням акту прийому-передачі, але що робити якщо ви застосовуєте ПДВ?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация