Якість газу на заправках: що важливо знати автомобілістам

Питання "чистоти" газу періодично виникає у багатьох автовласників, які експлуатують машину з ГБО. Чи існує система очищення скрапленого газу безпосередньо на заправках або його повинні чистити в іншому місці?

Щоб дати відповідь власникам машин з ГБО на ці питання, ми вирушили шукати відповідь на один з автозаправних комплексів компанії WOG, де прийшов час регламентного обслуговування газонаповнювального модуля. Виявляється, кожен Газонаповнювальний модуль має систему очищення, але спочатку познайомимося з конструкцією газової заправки в цілому.

Конструктивно класична газова заправка досить проста. Вона включає в себе, власне, балон (або, як її зазвичай називають, "бочка") для зберігання зрідженого газу (пропан-бутану), насос, фільтри і заправну колонку з керуючою електронікою. Саме фільтри газових заправок нас і зацікавили, так як на них грішать автовласники, яким доводилося в своїх машинах через сильне забруднення міняти газові фільтри і чистити газові форсунки.

Газовий заправний модуль оснащений двома фільтрами - грубої і тонкої очистки скрапленого газу. У фільтрі грубого очищення варто сітка, яка відловлює тверді частинки сміття розміром з піщинку і менш. Фільтр тонкого очищення варто безпосередньо в колонці. Це поліпропіленовий фільтр, який має пропускну здатність 90 мікрон.

Це поліпропіленовий фільтр, який має пропускну здатність 90 мікрон

Фільтр грубої очистки скрапленого газу захований в цьому блакитному з'єднанні

Фільтр грубої очистки скрапленого газу захований в цьому блакитному з'єднанні

Фільтр тонкого очищення розміщений безпосередньо в заправної колонки

Фільтр тонкого очищення розміщений безпосередньо в заправної колонки

У компанії WOG "рідні" фільтри тонкого очищення міняють на більш ефективні - поліпропіленові

Змінюються і чистяться фільтри в міру їх забруднення. Це дуже добре відстежує оператор по швидкості потоку газу. Якщо швидкість падає, оператор повідомляє начальника станції, який відправляє заявку до центрального офісу, в нашому випадку - мережі АЗК WOG - на необхідність обслуговувати газову колонку.

При скаргах на похибка роботи газової колонки її перевіряють за допомогою спеціального стенду

При скаргах на похибка роботи газової колонки її перевіряють за допомогою спеціального стенду

Для перевірки стенд з точним механічним лічильником підключають до газової колонці і через нього насос колонки закачує газ назад в бочку

Далі приїжджає фахівці і чистить фільтр грубої очистки від механічного сміття, а фільтр тонкого очищення змінює на новий, так як чищення він не підлягає. За інформацією фахівців, які обслуговують газонаповнювальні колонки, при наявності в газі великої кількості смолистих речовин фільтр тонкого очищення дуже швидко засмічується.

Але при забрудненні пропан-бутану менш важкими речовинами (всілякими нафтовими фракціями), розчинені в зрідженому газі, вони можуть безперешкодно проникати в балон автомобіля.

Але при забрудненні пропан-бутану менш важкими речовинами (всілякими нафтовими фракціями), розчинені в зрідженому газі, вони можуть безперешкодно проникати в балон автомобіля

Усередині колонки є спеціальний механізм, який зважує закачується газ, а електроніка вже перераховує кілограми в літри і виводить на монітор

Також в газі можуть бути хімічні сполуки, які викликають корозію газових балонів автомобіля, латунних трубопроводів та інших металевих деталей вузлів ГБО, з якими контактує скраплений газ. Про це ми детально дізналися в ході дуже цікавої екскурсії в акредитовану випробувальну лабораторію скрапленого газу. Тут його перевіряють за цілим рядом параметрів. І невідповідність практично кожного з них з чинним стандартом може привести до проблем в роботі ГБО. Але про це більш детально розповімо в нашому наступному матеріалі на цю тему.

Тиск закачування зрідженого газу - це сума тиску в "бочці" і тиску (8 атм), яке дає насос. Тиск подачі можна регулювати за допомогою ручного вентиля

Система контролю води

Є на газових бочках спеціальний шток, який дозволяє виявити воду на дні бочки. Його опускають до дна, і якщо там є вода, оператор відразу це бачить. Крім датчика виявлення води в газі, шток має датчик кількості газу і плотномер.

Міфи про заправку газом

Міф 1. Існує міф, що на газонаповнювальної станції вам разом з невеликою кількістю газу можуть закачати повітря. Насправді такого бути не може, так як насос перекачує тільки рідина.

Міф 2. Інший міф говорить, що в залежності від тиску накачування в балон закачується різна кількість газу. Насправді в сучасних газових колонках кількість закачується газу контролюється шляхом його зважування спеціальним пристроєм. Останнє потім передає інформацію електроніці, яка перераховує кілограми в літри. У балон автомобіля може бути закачаний більший обсяг газу, ніж зазвичай, у випадках, якщо газ подається при малому тиску. В цьому випадку може не спрацювати відсікач мультиклапана балона. Обсяг закачаного газу тоді може майже зрівнятися з реальним обсягом балона. При нормальному наповненні балона газом відсікач залишає газоподібну подушку, яка становить 10-15% від обсягу балона. Вона необхідна в цілях безпеки на випадок температурного розширення (наприклад, якщо взимку заїхали в теплий гараж або на СТО).

Для виключення махінацій з електронікою газової колонки її опломбують

Підписуйся на наш Telegram . Отримуй тільки найважливіше!

Чи існує система очищення скрапленого газу безпосередньо на заправках або його повинні чистити в іншому місці?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация