Якою має бути різниця у віці у нареченого і нареченої?

Запитання читача:

Добрий день. Мені 18 років, початківець християнин. Задумався над тим, якою має бути різниця у віці між мною і моєю майбутньою дружиною. Розумію тільки те, що вона повинна бути молодше, тому що це дуже важливо для виконання ролей, служби Господу і міцного шлюбу. Але яка саме повинна бути різниця? 5-8 років або ж 10-12? Може бути, більше? Зрозуміло, в свої 18 років я невинності і в зв'язок поза шлюбом не вступав. За нашими законами діва може стати дружиною в 18 років? Як же бути? Чи правда що раніше церковний шлюб дозволявся дівчині з 13 років по волі батьків? Але що зараз? Якщо взяти ту саму біблійну різницю в 10 років між Авраамом і Сарою (Буття 17:17), то виходить, що за нашими законами я зможу одружитися лише в 28 років (їй буде 18) (при цьому залишаючись незайманим, зрозуміло). Вінчає чи церква молодше? 14-16 років? Прошу дати розгорнуту відповідь. Від цього залежить вся земна життя.

Відповідає ігумен Андрій (Мороз):

Вітаю, Андрій Вітаю, Андрій! Не можу погодитися, що від вирішення питання про вікові критерії вступу в шлюб залежить все життя. Святий пророк Іоанн Хреститель, апостоли Іоанн Богослов і Павло не були одружені, як і цілий сонм преподобних отців. Дивлячись на їх життя, не можна сказати, що вона пройшла даром і безцільно.

Церква Христова в усі часи з великою повагою ставилася до шлюбного законодавства тих держав, в яких здійснювала своє спасительне служіння. Російське законодавство щодо шлюбу є обов'язковими для виконання всіма громадянами нашої Батьківщини, а християни, як відомо, повинні бути кращими з цих громадян. Закон передбачає, що у відсутності екстраординарних ситуацій, шлюб укладають особи, які досягли 18-річного віку, при цьому не обмовляється вікова різниця наречених, залишаючи рішення цього питання на совісті самих осіб створюють сім'ю.

Якщо відстежити історію появи канонічних укладень щодо шлюбу, можна стверджувати, що вікові критерії розглядалися, швидше за все, як засіб для свідомого і добровільного вступу в шлюб і осмисленого взаімосогласія на подружні стосунки. Не можна заперечувати, що також брався до уваги фактор досягнення нареченими віку достатнього для нормального дітородіння. Відомий сучасний знавець церковних канонів професор протоієрей Владислав Ципін у своїй книзі «Церковне право» в розділі «Таїнство шлюбу» в розділі «бар'єром до укладення шлюбу» пише: «Указом Святійшого Синоду від 19 липня 1830 року заборонено було вінчати, якщо нареченому немає 18 років , а нареченій 16. Дія цього указу не поширювалося на територію Кавказу. З тих пір в Росії встановилося два повноліття для шлюбу: цивільне - 18 і 16 років і церковне - 15 і 13 років. Шлюб, укладений до досягнення церковного повноліття, вважався недійсним і підлягав розірвання. Недосягнення ж цивільного шлюбного повноліття вважалося перешкодою тільки заборонним, а не розривати. Подружжя, які уклали шлюб до зазначеного терміну (нареченого від 15 до 18 років і наречену від 13 до 16 років), розлучали до настання громадянського повноліття, якщо наслідком шлюбного співжиття були вагітність дружини або народження дитини ».

Далі отець Владислав згадує, що існує канонічне обмеження віку для вступу в шлюб людей в поважному віці. Різниця у віці не встановлюється канонічними правилами Церкви, а є відображенням культурно-побутових особливостей того чи іншого суспільства. Досить згадати про так званих «нерівних шлюбах», описаних в російській класичній літературі та образотворчому мистецтві. Святий праведний Іоанн Кронштадтський був зі своєю дружиною Єлизаветою однолітки, 1829 року народження, в шлюб вступили, коли їм було по 26 років. Різниця у віці у святих страстотерпців імператора Микола ІІ і імператриці Олександри Федорівни - 4 роки, на момент їхнього шлюбу імператору було 26 років, імператриці - 22 роки. Олександр Сергійович Пушкін був старше своєї дружини Наталії Миколаївни на 13 років. Поетові на момент шлюбу було вже 32, а їй - 19. Перша дружина Дмитра Івановича Менделева Феозва Микитівна Лещева була старше відкривача періодичної системи на 6 років на момент їхнього весілля великому вченому виповнилося 28 років. Святому благовірному Юстиніану Першому, імператору Ромеїв на момент укладення 525 році шлюбу з його дружиною було 42 роки. Його дружині святий благовірної імператриці Феодори - 25 років. Різниця у віці 17 років. 29 річний Сергій Васильович Рахманінов і 22 річна Наталія Олександрівна Сатіна обвінчалися в 1902 році. Цей список можна продовжувати нескінченно довго.

Соціологи можуть знайти усереднені показники віку нареченого і нареченої на момент середньостатистичного шлюбу в Росії, критерії вікової дистанції між подружжям. Але, особисто мені бачиться, що найважливішими показаннями до укладення шлюбу завжди були: сильна симпатія один до одного, спільність поглядів та інтересів, спільні духовні цінності, а так же інтелектуальні та інші навички для забезпечення практичних потреб майбутньої сім'ї.

Архів усіх питань можна знайти тут . Якщо ви не знайшли цікавить вас питання, його завжди можна задати на нашому сайті .

Але яка саме повинна бути різниця?
Оків або ж 10-12?
Може бути, більше?
За нашими законами діва може стати дружиною в 18 років?
Як же бути?
Чи правда що раніше церковний шлюб дозволявся дівчині з 13 років по волі батьків?
Але що зараз?
Вінчає чи церква молодше?
Оків?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация