Акрам Зейналлі: «Швейцарія - унікальна країна, навіть за європейськими мірками»

Наша Газета.сh: Пане посол, з наступаючим святом! Може бути, не всі читачі знають, яке саме історична подія відзначається в Азербайджані 28 мая?
Перш за все, дозвольте мені подякувати Вам за це інтерв'ю напередодні національного свята Азербайджану, Дня Республіки, який, як Ви вже знаєте, відзначається 28 травня. У цей день 98 років тому була проголошена Азербайджанська Демократична Республіка (АДР) - перша в мусульманському світі. У Декларації незалежності, прийнятої в той день, оголошувалося про створення в Азербайджані демократичної парламентської республіки і зазначалося, що народи Азербайджану є носіями суверенних прав. У АДР були забезпечені права і свободи всіх громадян, незалежно від національної та релігійної приналежності. Вперше в мусульманському світі були визнані виборчі права жінок, що, особливо зазначу, відбулося на 43 роки раніше, ніж у Швейцарії. На жаль, АДР проіснувала недовго, і 28 квітня 1920 року Азербайджан був окупований більшовицькою армією і втратив свою незалежність. За 23 місяці існування в АДР був прийнятий ряд прогресивних законів, проведені політичні, військові, правові та економічні реформи, було створено багато державні органи, заснований перший в Азербайджані університет. Парламент АДР прийняв рішення про заснування посольств в США і в деяких країнах Європи, в числі яких була і Швейцарія. Але, на жаль, через настільки короткого життя Республіки цьому рішенню не судилося здійснитися. Лише через кілька років після відновлення незалежності Азербайджану в 1991 році було відкрито посольство в Берні, і сьогодні прапор Республіки майорить в Швейцарії.
Ви займаєте посаду посла в Швейцарії вже чотири роки, так що був час непогано вивчити цю країну. Якщо відповідати, не замислюючись: що здається Вам найпривабливішою її рисою?
Якщо відповідати не замислюючись і щиро, то все. Все в Швейцарії привабливо і цікаво. Швейцарія - унікальна країна, навіть за європейськими мірками. Я бував у багатьох країнах і працював в декількох посольствах Азербайджану до призначення послом в Конфедерацію і запевняю Вас, Швейцарія неповторна у багатьох сенсах, будь то форма державного правління, економічна модель, система освіти або ж уклад життя звичайних швейцарців. Уже під час одного з моїх найперших візитів ввічливості в МЗС Швейцарії мені дали раду як послу іноземної держави, акредитованого в Берні, намагатися мати порівнювати Швейцарію з жодною, навіть європейською країною. Тоді мені це здалося чимось на зразок жарту, але з часом, чим більше я вивчав країну зсередини, тим більше переконувався в щирості і серйозності цих слів.

Наскільки Ви особисто перейнялися швейцарським духом - встали чи на лижі
Наскільки Ви особисто перейнялися швейцарським духом - встали чи на лижі? Полюбили Чи фондю і раклет? Чи є у Вас тут улюблені місця, де просто приємно провести час?
Швейцарським духом я не перейнявся, чесно кажучи, так і не намагався. Духом країни, по-моєму, переймається все-таки той, хто вибирає її своєю батьківщиною. А я - посол Азербайджану і просочений азербайджанським духом. Моїм пріоритетом є просування всього того, що пов'язано з Азербайджаном, і саме частку моєї країни я намагаюся донести до всіх оточуючих.
На лижах люблять кататися мої діти, причому роблять вони це майже як професіонали. А у мене на це просто немає часу! Що стосується швейцарської кухні, я і моя сім'я любимо її і особливо фондю і раклет через їх церемоніальною особливості - ці страви прийнято їсти разом і ділитися один з одним. Навіть тут відбивається конфедеративная система Швейцарії!
За родом своєї діяльності і через особливої ​​форми державного устрою Швейцарії, я відвідую різні кантони для зустрічей з їх керівниками або ж просто щоб краще пізнати країну. У кантонів є спільні риси, але є і відмінності. Так, франкомовні кантони багато в чому відрізняються від німецькомовних, а й ті, і інші відрізняться від італійського Тічино. Всі вони по-своєму привабливі, але мені все ж трішки більше подобається Берн, особливо узбережжі Тунского озера, а також Тічино.
Після такого легкого вступу давайте перейдемо до серйозних речей. Що спільного між Швейцарією і Азербайджаном? Які соціальні та культурні паралелі існують між цими країнами, на перший погляд такими різними? Чи можна їх порівнювати і чому вони можуть навчитися один в одного?
Перше, що спадає на думку - це традиції мультикультуралізму в Азербайджані і Швейцарії, які розвивалися протягом століть і які забезпечують мирне співіснування і взаєморозуміння різних народів і народностей під одним дахом, під одним прапором. Також можу відзначити високу ступінь поваги до моральних цінностей, повагу до старшого покоління і турботу про нього, працьовитість жителів обох країн. Важлива й інша така характеристика, а саме ціна даного слова.
Дійсно, ми можемо ще багато чому навчитися один в одного. Особисто мене як посла вражає швейцарська дуальна система професійно-технічної освіти, що сприяло, якщо не стало основною причиною, такого успішного економічного розвитку країни.
Економічна модель Швейцарії, країни практично без корисних копалин, теж може бути предметом вивчення для пост-нафтового Азербайджану. А що стосується нашої Республіки, то ми можемо запропонувати нашу новітню модель надання державно-громадських послуг за зразком «ASAN» (від англійського Azerbaijan Service and Assesment Network), яка може бути цікава навіть для Швейцарії.

Як Ви оцінюєте розвиток швейцарсько-азербайджанських відносин за час Вашого перебування на посаді посла
Як Ви оцінюєте розвиток швейцарсько-азербайджанських відносин за час Вашого перебування на посаді посла? Що Ви вважаєте головними своїми досягненнями і що ще хочеться здійснити?
Швейцарсько-азербайджанські відносини неухильно позитивно розвиваються на основі взаємних інтересів і взаємної довіри. Азербайджан надає великого значення цим відносинам, і ми зацікавлені в їх подальшому зміцненні у всіх галузях. Щоб оцінити досягнуте, я б запропонував повернутися до деяких подій останніх чотирьох років. Основу швейцарсько-азербайджанського співробітництва в усіх сферах становить політичний діалог на найвищому рівні - між президентами двох країн. У зв'язку з цим потрібно відзначити взаємні візити глав держав. Так, колишній Президент Конфедерації Дідьє Буркхальтер двічі відвідував Азербайджан в червні 2014 року, а в червні 2015 року, вже в якості міністра закордонних справ, прилітав для участі в церемонії відкриття Перших Європейських ігор в Баку. Президент Азербайджанської Республіки Ільхам Алієв починаючи з 2007 року регулярно бере участь в щорічних зустрічах Всесвітнього Економічного Форуму в Давосі, на полях яких він неодмінно зустрічається зі своїм швейцарським колегою. У липні 2013 року голова Ради кантонів Федеральних зборів Швейцарії Філіппо Ломбарді вперше в історії двосторонніх відносин між нашими країнами відвідав Баку з офіційним візитом. У 2015 і 2016 роках заступник голови Парламенту Азербайджану Бахар Мурадова відвідувала Берн відповідно з офіційним і робочими візитами. У квітня 2013 році Йоханн Шнайдер-Амманн в якості міністра економіки і в супроводі значної бізнес-делегації вперше побував з офіційним візитом в Баку. У травні 2014 роки вже міністр економіки Азербайджану Шахін Мустафаєв відвідав Берн на чолі делегації, що складається з керівних осіб різних міністерств і азербайджанських компаній. Було проведено перший великий бізнес форум. В цілому в Швейцарії з 2012 року було проведено чотири великих швейцарсько-азербайджанських бізнес-форуму, і черговий форум відбудеться завтра, 26 травня, в Цюріху. У грудні 2012 року міністр освіти Азербайджану побував з офіційним візитом в Швейцарії, провів зустрічі в міністерстві і в провідних університетах країни, де обговорювалися можливості двостороннього співробітництва в сфері освіти і досліджень. У 2014 році представники місцевої виконавчої влади з Азербайджану приїжджали до Швейцарії і зустрічалися зі своїми колегами в різних кантонах, вивчали швейцарський досвід, обговорювали можливості співпраці. Крім цього, проводилися політичні консультації на рівні заступників міністрів закордонних справ.
Важливим фактом співпраці між Азербайджаном і Швейцарією є те, що Азербайджан представлений в виборної групі Міжнародного Валютного Фонду, якою керує Швейцарія. В рамках зустрічей цієї групи міністри фінансів Азербайджану і Швейцарії здійснювали взаємні візити.
Мушу зазначити, що наша діяльність не обмежувалася тільки політичної та економічної сферами. Зусиллями посольства Азербайджан був заявлений країною-гостем на федеральному фестивалі фольклорної музики в Аарау , А також на Всесвітньому туристичному форумі в Люцерні, про що Наша Газета своєчасно інформувала своїх читачів.
Природно, ми не збираємося на цьому зупинятися, і Посольство вже працює над підготовкою нових двосторонніх візитів і над різними проектами з метою ще більшого зміцнення відносин між нашими країнами.
Я впевнений, що завдяки нашим зусиллям про Азербайджан в Швейцарії знають набагато більше, ніж раніше, і я хотів би, щоб швейцарці, люблячі подорожувати, частіше вибирали Азербайджан як головне туристичне напрямок.

Найбільш помітний азербайджанський проект в Швейцарії - напевно, автозаправки SOCAR
Найбільш помітний азербайджанський проект в Швейцарії - напевно, автозаправки SOCAR. Однак недавно женевський офіс компанії закрився. З чим це пов'язано?
Ефективна економічна політика, заснована загальнонаціональним лідером, покійним Президентом Азербайджану Гейдаром Алієвим і продовжена чинним Президентом Ільхамом Алієвим, перетворила Азербайджан з країни, в яку робили інвестиції, в країну, яка сама почала активно інвестувати в економіку різних країн. Одним прикладом такого інвестування як раз з'явилася покупка в 2011 році державною компанією SOCAR (від англійського State Oil Company of Azerbaijan Republic) мережі заправних станцій «Esso» у ExxonMobil. На сьогодні мережа автозаправок SOCAR налічує близько 160 станцій.
Майже триразове, причому несподіване, падіння цін на нафту за останні півтора року природно змусило SOCAR провести оптимізацію витрат і реструктуризацію різних підрозділів компанії. Довелося також переглянути політику представництва SOCAR в різних країнах. З огляду на, що SOCAR був представлений в Швейцарії трьома різними структурами, а саме офіційним представництвом, а також компаніями «SOCAR Trading» і «SOCAR Energy Switzerland», було вирішено закрити представництво SOCAR в Женеві. До речі, саме «SOCAR Energy Switzerland», а не представництво SOCAR управляє мережею вищезазначених автозаправок, і управляє, між іншим, вельми ефективно, поступово розширюючи мережу по всій країні. Мушу зазначити, що я і сам при можливості розпитую своїх співрозмовників про автозаправки SOCAR, і запевняю Вас, що всі, хто на них заправляється, задоволені якістю обслуговування.

Пам'ятається, коли SOCAR тільки почав розвивати свою діяльність в Швейцарії, ентузіазму в місцевій пресі це не викликало
Пам'ятається, коли SOCAR тільки почав розвивати свою діяльність в Швейцарії, ентузіазму в місцевій пресі це не викликало. Як взагалі Ви оцінюєте висвітлення місцевими ЗМІ за все, що стосується вашої країни? Чи є розбіжності між пресою і офіційним дискурсом?
Ви маєте рацію, коли SOCAR тільки починала свою діяльність в Швейцарії, громадськість і ЗМІ скептично ставилися до її перспективам. Але це не було пов'язано з Азербайджаном. Багатьом навіть не було відомо, що SOCAR - азербайджанський бренд. Це було пов'язано скоріше з тим, що про SOCAR взагалі було мало відомо в Швейцарії. Але, як я вже сказав, діяльність SOCAR виправдала надії, і клієнти задоволені нею. SOCAR перетворилася в конкурентоспроможну компанію.
Що стосується освітлення місцевими ЗМІ питань, пов'язаних з Азербайджаном, в основному ми спостерігаємо поширення об'єктивної інформації. Правда, іноді зустрічаються статті, далекі від реальності, а часом навіть упереджені. Але авторами таких статей, як правило, бувають ті, хто взагалі не бував в Азербайджані і посилається на треті джерела, переслідують різні вузькі цілі. Після роз'яснювальної роботи з такими авторами і надання об'єктивної інформації зазвичай спостерігається позитивне зрушення в підході.
Ще раз хочу підкреслити, що на офіційному рівні у нас немає будь-яких проблем, і наші країни розглядають один одного як надійних партнерів.

Чи позначилося падіння цін на нафту на економічних відносинах між Азербайджаном і Швейцарією
Чи позначилося падіння цін на нафту на економічних відносинах між Азербайджаном і Швейцарією? На торговому обороті?
Я б не сказав, що падіння цін на нафту зробило істотний негативний вплив на економічні відносини між нашими країнами. Азербайджансько-швейцарські торгово-економічні відносини дуже інтенсивні. Торговий оборот між країнами в 2015 році склав близько 379 мільйонів швейцарських франків, з них 212 мільйонів припадає на частку експорту з Азербайджану в Швейцарію (згідно Федеральному управлінню митниці Швейцарії). Хоча це і найвищий показник серед країн Південного Кавказу і один з найвищих показників серед країн СНД, я думаю, що це не відображає весь потенціал наших країн. Є можливість нарощування торгового обороту.

Сьогодні в Азербайджані успішно діють 65 швейцарських компаній, серед яких такі гіганти, як Novartis, Holcim, Stadler Rail, ABB і т.д. Примітно, що швейцарці інвестують в основному не в нафтовий сектор, і тут лідирує Holcim.
Хочу особливо відзначити також діяльність двосторонньої міжурядової торгово-економічної комісії, яка засідає раз на два роки, розглядає поточний стан економічних відносин і розробляє пропозиції для їх поліпшення. Останні засідання комісії проводилися в Берні в травні 2014 року і в Баку в березні поточного року.
За нашими спостереженнями, дуже активно розвиваються міжпарламентські зв'язки між двома країнами. З чим це пов'язано?
Як я вже зазначив вище, Азербайджан зацікавлений в розвитку відносин зі Швейцарією в усіх напрямках. Дуже відрадно, що однією з небагатьох груп дружби в Швейцарському парламенті є Група дружби з Азербайджаном, керована дуже активним сенатором Філіппо Ломбарді. До речі, в групу він увійшов як раз після вже згадуваного офіційного візиту в Баку в 2013 році. У групі 14 членів, з них 13 діючих парламентарів і один почесний член, колишній депутат і дуже шанована в політичних колах Швейцарії фігура, пані Крістін Егерзегі-Обрист. З азербайджанської сторони група дружби не менш представницька, в ній складається 21 депутат, а керує її роботою заступник голови Парламенту Бахар Мурадова. За чисельністю вона друга серед усіх діючих груп дружби в Парламенті Азербайджану. До речі, візит групи на чолі з Бахар Мурадової в квітні поточного року в Берн став першим після недавніх парламентських виборів в Азербайджані. Це підкреслює значення, яке Азербайджан надає відносинам зі Швейцарією.

На превеликий жаль, Давній Конфлікт вокруг Нагірного Карабаху останнім часом Спалахнув з новою силою
На превеликий жаль, Давній Конфлікт вокруг Нагірного Карабаху останнім часом Спалахнув з новою силою. Часто в подібніх сітуаціях посередником между сторонами Виступає Швейцарія. А зараз така можлівість НЕ розглядається?
Як Ви Вже добре там, де, в ніч з 1 на 2 квітня цього року уздовж всієї Лінії Зіткнення войск Збройні сили Вірменії піддалі інтенсівному артілерійському обстрілу позіції Збройних сил Азербайджану, а такоже розташовані Неподалік цівільні об'єкти и мирне населення. Хоча Вірменія и до цього Неодноразово порушувала режим припиненням вогню, про что Азербайджан періодічно Офіційно повідомляв міжнародне співтоваріство, до сих пір настолько інтенсівному артобстрілу НЕ піддавалося безпосередно цивільне населення. Віходячі з обстановки, что склалось, Азербайджанська армія булу змушена Вжити контрзаході, щоб прідушіті вогневі точки супротивника з метою забезпечення безпеки Цивільного населення. Азербайджан, як и співголові Мінської Груп ОБСЄ, Якій бачено мандат на вирішенню конфлікту, не раз заявляв, что статус-кво в цьом конфлікті НЕ прийнятною, оскількі НЕ спріяє мирному вірішенню конфлікту, и останні події того підтвердження. Чим швідше Вірменія віведе свои збройні сили з окупованіх територій Азербайджану, тім швідше ВСТАНОВИВ спокій на ціх землях и Сторони зможуть предметно провести переговори и вірішіті цею Конфлікт раз и навсегда, на Основі МІЖНАРОДНОГО права и резолюцій 822, 853, 874 и 884 Заради Безпеки ООН.
Повертаючись до Вашого питання, дійсно, Швейцарія відома своїми кваліфікованими посередницькими послугами, і Азербайджан, як одна зі сторін конфлікту, був би тільки радий, якби її зусилля наблизили мирне вирішення конфлікту. Але на даний момент Мінська Група ОБСЄ і конкретно співголови Мінської Групи в особі Росії, США і Франції мають відповідний мандат, а посередництво Швейцарії не стоїть на порядку денному. Проте, Швейцарія намагається внести свій посильний внесок у вирішення цього тривалого конфлікту, за що ми їй вдячні. Користуючись нагодою, хотів би ще раз подякувати Швейцарію як приймаючу країну в переговорах між Президентами Азербайджану і Вірменії, які відбулися 19 грудня минулого року в Берні. На жаль, і ці переговори закінчилися нічим.
У 2014 році Швейцарія головувала в ОБСЄ. Якщо не помиляюся, Ви сподівалися на те, що продовжуються конфлікти в Південному Кавказі стануть одним з її пріоритетів. Чи виправдалися ваші сподівання?
Наші надії не були марними. Швейцарія, як і очікувалося, включила в список своїх пріоритетів в рамках головування в ОБСЄ сприяння вирішенню конфліктів на Південному Кавказі, в тому числі конфлікту між Вірменією та Азербайджаном. Були зроблені деякі кроки в цьому напрямку. Головуючий в ОБСЄ міністр закордонних справ Дідьє Буркхальтер, одночасно що був у той час Президентом Конфедерації, здійснив візит в Південно-Кавказькі країни, обговорював і робив пропозиції в Баку і Єревані по структурним переговорів. Крім цього, на неофіційному, неурядовому рівні швейцарці провели кілька заходів. Але в цілому через те, що відразу після початку головування Швейцарії в ОБСЄ загострився конфлікт на Україні, більшу частину уваги і зусиль Швейцарія була змушена приділити саме цієї нової ситуації.

Ще в 2013 році в одному з інтерв'ю Ви сказали, що відносини між Швейцарією і Азербайджаном досягли такого рівня, що можна розглянути питання про двосторонню скасування віз
Ще в 2013 році в одному з інтерв'ю Ви сказали, що відносини між Швейцарією і Азербайджаном досягли такого рівня, що можна розглянути питання про двосторонню скасування віз. Чи є новини в цьому напрямку?
Да ви праві. В інтерв'ю, на яке Ви посилаєтеся, я дійсно говорив про високий рівень розвитку відносин між Азербайджаном і Швейцарією і про необхідність спрощення видачі віз громадянам обох країн з метою стимулювання поїздок, ділових та інших контактів. З цією метою наші країни провели і вже завершили переговори і угоди вже готові до підписання, яке, сподіваюся, відбудеться зовсім скоро. Але хочу уточнити, що мова йде не про абсолютну скасування віз, а про спрощення процедури видачі віз деяким категоріям осіб, а також про скасування віз власникам дипломатичних і службових паспортів.
Скільки азербайджанців живе в Швейцарії, за Вашими даними? Чи багато молодих людей приїжджають сюди вчитися? Які вузи користуються особливим попитом? Чи правда, що деяким хлопцям уряд Республіки виплачує стипендії?
По правді кажучи, важко назвати точну кількість азербайджанців, які живуть в Швейцарії на постійній або ж тимчасовій основі. Але за нашими підрахунками, їх близько 2000. З них понад 200 - студенти. Навчання і проживання більше половини студентів фінансувалося в рамках державної програми по навчанню азербайджанської молоді за кордоном на 2007-2015 роки. Програма закінчилася в минулому році, і в зв'язку з великим попитом розглядається можливість її продовження. Практично у всіх провідних вузах Швейцарії можна зустріти студентів з Азербайджану.
Яких цікавих культурних або спортивних проектів, представлених Азербайджаном, нам очікувати в найближчому майбутньому?
Напевно, вашим читачам уже відомо, що за останні кілька років в Азербайджані було проведено чимало масштабних культурних і спортивних заходів, таких як музичний конкурс «Євробачення» в 2012 році, перші Європейські спортивні ігри в 2015 році, за висвітлення яких ми висловлюємо вдячність також вашої газеті. Нещодавно в Баку було проведено Форум Альянсу цивілізацій ООН, а вже в наступному місяці, а точніше 17-19 червня, відбудеться Європейське Гран-прі автогонок Формула-1. Днями пройшов Чемпіонат Європи з футболу серед юнаків до 17 років. У наступному році Азербайджан прийме Ігри ісламської солідарності, а в 2020-м в Баку пройдуть чотири матчі Чемпіонату Європи з футболу.
Що стосується культурних і спортивних заходів в Швейцарії, Ви, напевно, знаєте, що SOCAR є одним з генеральних спонсорів джазового фестивалю в Монтре. Також посольство працює над деякими ідеями в цьому напрямку, і швейцарська громадськість буде своєчасно проінформована про нові проекти - сподіваємося, і за допомогою Нашої Газети.
Що б Ви хотіли сказати читачам Нашої Газети?
Ще раз хотів би подякувати вашу редакцію за співпрацю. Ми регулярно читаємо «Нашу Газету» онлайн, а також випуски журналу, де можна почерпнути багато цікавого про Швейцарію і про наших країнах. Ваш ресурс, без перебільшення, є основним джерелом інформації для російськомовного населення Швейцарії, в кожній статті відчувається невичерпна пристрасть вашої команди донести до читача все саме цікаве і корисне, і я впевнений, що, так само як і ми, всі ваші читачі це цінують.

Може бути, не всі читачі знають, яке саме історична подія відзначається в Азербайджані 28 мая?
Якщо відповідати, не замислюючись: що здається Вам найпривабливішою її рисою?
Наскільки Ви особисто перейнялися швейцарським духом - встали чи на лижі?
Полюбили Чи фондю і раклет?
Чи є у Вас тут улюблені місця, де просто приємно провести час?
Що спільного між Швейцарією і Азербайджаном?
Які соціальні та культурні паралелі існують між цими країнами, на перший погляд такими різними?
Чи можна їх порівнювати і чому вони можуть навчитися один в одного?
Як Ви оцінюєте розвиток швейцарсько-азербайджанських відносин за час Вашого перебування на посаді посла?
Що Ви вважаєте головними своїми досягненнями і що ще хочеться здійснити?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация