АКСЕНОВ, ВАСИЛЬ ПАВЛОВИЧ

АКСЕНОВ, ВАСИЛЬ ПАВЛОВИЧ (1932-2009), радянський російський письменник. Народився 20 серпня 1932 року в Казані в сім'ї партійного працівника. Батьки були репресовані, і до 16 років Аксьонов виховувався в дитячому будинку, потім у тітки. Жив в Магадані, де перебувала на поселенні його мати, Євгенія Гінзбург, автор книги Крутий маршрут. У 1956 Аксьонов закінчив Ленінградський медичний інститут, працював лікарем.

Друкуватися почав в 1959, популярність придбав після публікації в журналі «Юність» повісті Колеги (1960), по якій незабаром був знятий фільм. Колеги. Написані на початку 1960-х повісті Зоряний квиток (1961), Апельсини з Марокко (1963), розповіді Місцевий хуліган Абрамашвілі (1963), Товариш красивий Фуражкін (1963), Шкода, що вас не було з нами (1965) та ін. Зробили Аксьонова яскравим представником літературного напряму, визначеного критикою як «молодіжна проза».

У повістях і оповіданнях 1960-х Аксьонов не тільки створював новий тип героя, вільного від будь-яких догм, а й пробував різноманітні розповідні форми. Це дозволило йому втілити в своїх творах різноманіття світу, представити різні погляди на зображувані події. Найбільш характерна в цьому сенсі повість Апельсини з Марокко, все глави якої написані від імені різних оповідачів.

У повісті Затоварена бочкотара (1968) герої, названі з властивою Аксьонову незвичністю (старий Моченкін дід Іван, вчителька з географії всієї планети Ірина Валентинівна Селезньова, моряк Шустиков Гліб і ін.), Підкреслено деідеологізовані, як і сюжет твору. Героїв об'єднує любов до «головному персонажу» повісті - затовареній бочкотаре, яку всі вони люблять і поважають, як жива істота. Не випадково їм сниться загальний сон про те, як «в далеких морях на луговому острові чекає бочкотари в густій ​​траві Хороший Людина, веселий і спокійний». «Виробник чудес» фокусник Павло Дуров, герой повісті Пошуки жанру (1972), теж подорожує з позбавленої побутової корисності метою: він хоче зрозуміти, кому і для чого необхідні його фокуси, чи потрібні взагалі чудеса сучасним людям.

У 1972 Аксьонов спільно з Д.Горчаковим і Г.Поженяном написав пародію на шпигунський бойовик Джин Грін - недоторканий. Ім'я вигаданого прозаїка, якому вона була приписана, - Грівадій Горпожакс - було анаграмою імен та прізвищ реальних авторів. У 1976 Аксьонов переклав з англійської роман Е.Л.Доктороу Регтайм.

Головний герой роману Опік (1975) як би складається з п'яти персонажів, об'єднаних загальним батькові. З цим пов'язана складна композиція роману: кожен епізод описується кілька разів - як відбувається з різними «складовими» героя. У романі втілилися основні розповідні прийоми Аксьонова: хитромудрий сюжет, незвичайність ситуацій та імен (Аристарх Куніцер, Геннадія Малькольм, Самсон Саблер, Пантелея Пантелея і ін.). Критики називали Опік ліричним твором, своєрідним плачем письменника по минулої молодості. Ліричний, романтичне початок визначає і тональність роману Острів Крим (1979). В основі сюжету лежить вигадана збіг обставин, внаслідок якого Крим після революції не був завойований Червоною Армією, де розвивається капіталізм по-російськи: з потужною економікою, свободою слова і демократією. Незважаючи на це, головним героєм роману, журналістом Лучніковим, опановує ідея Загальної Долі з Росією , Здійснення якої призводить до приходу в Крим радянських військ.

У 1979 Аксьонов став одним з організаторів і авторів бесцензурного літературного альманаху «Метрополь» . У тому ж році вийшов зі Спілки письменників СРСР . У липні 1980 він тимчасово виїхав до США , Де дізнався про те, що його з дружиною позбавили радянського громадянства. Аксьонов поселився в Вашингтоні, став викладачем університету. Виступаючи в 1989 в американській резиденції Спасо-Хаус в Москві, Аксьонов так пояснив вплив еміграції на творчу долю письменника: «Ти сам є носієм того, що необхідно для літератури: прикордонної ситуації».

У США Аксьонов написав англійською роман Жовток яйця (1989), який згодом перевів на російську мову. Використовуючи вигаданий щоденник Достоєвського, в якому великий письменник нібито сперечається з Марксом «про суть комунізму і про природу людства», Аксьонов, за його словами, намагався в цьому романі «знайти деяку модифікацію певного американського типу». Ці ж пошуки лежать в основі двох творів Аксьонова про Америку - Цілодобово нон-стоп (1976) і В пошуках сумного бебі (1987). У них виражено подвійне бачення Америки - після двомісячної поїздки і після переїзду на постійне проживання.

У трилогії Московська сага (1992) Аксьонов розповів про три покоління сім'ї російського лікаря Бориса Градова. Дія починається в середині 1920-х і закінчується на початку 1950-х. Діти і внуки Градова, московські інтелігенти, втілюють в своїх садибах долю країни: беруть участь в придушенні Кронштадтського заколоту, служать в армії, піддаються репресіям, стають помітними воєначальниками або віруючими. Автор вводить в роман витяги з радянської, європейської і американської преси різних років, що розповідають про політичні події, на тлі яких розгортається приватне життя Градова, і про подробиці побуту того часу.

Спроба осмислити новий час, що почалося з перебудовою, була зроблена в романі Новий солодкий стиль (1996).

У творчості Аксьонова відбувалося руйнування стереотипів - як ідеологічних, так і створених ним самим. Помер письменник 6 липня 2009 в Москві.

Помер письменник 6 липня 2009 в Москві

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация