Якщо працівника закликають в армію

1 квітня 2014 року в Росії почалася весняна призовна кампанія, яка триватиме до 15 липня 2014 року 1 квітня 2014 року в Росії почалася весняна призовна кампанія, яка триватиме до 15 липня 2014 року. У найближчі три з половиною місяця, згідно з планами Генштабу, на військову службу відправляться 154 тис молодих росіян. Якщо вам вже виповнилося 18 років, але ви ще не досягли 27, то рано чи пізно ви отримаєте запрошення, від якої неможливо відмовитися, а саме - відвідати військовий комісаріат. Двічі на рік Батьківщина закликає молодих людей призовного віку віддати їй військовий обов'язок.

Практично в кожній організації працюють молоді люди призовного віку. Тому роботодавці повинні бути в курсі, що їм робити в разі призову працівника на військову службу. Чи зобов'язані вони звільнити працівника? Або повинні зберегти за працівником місце роботи (посада)? Які документи при цьому необхідно оформити?

Заклик на військову службу

Призову на військову службу підлягають громадяни чоловічої статі у віці від 18 до 27 років, які перебувають на військовому обліку або не перебувають, але зобов'язані перебувати на військовому обліку і не перебувають в запасі. На військову службу не призиваються громадяни, які звільнені від виконання військового обов'язку, призову на військову службу, громадяни, яким надано відстрочку від призову на військову службу, а також громадяни, які не підлягають призову на військову службу. Про це йдеться в пп. «А» п. 1, п. 2 ст. 22 Федерального закону від 28.03.1998 N 53-ФЗ «Про військовий обов'язок і військову службу».

Згідно ст. 25 Закону N 53-ФЗ призов на військову службу громадян, які не перебувають в запасі, здійснюється два рази на рік - з 1 квітня по 15 липня та з 1 жовтня по 31 грудня - на підставі указів Президента РФ.

Як виняток інші терміни призову встановлюються для громадян:

- які проживають в окремих районах Крайньої Півночі або в окремих місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, - з 1 травня по 15 липня або з 1 листопада по 31 грудня;

- які проживають в сільській місцевості і безпосередньо зайнятих на посівних і збиральних роботах, - з 15 жовтня по 31 грудня;

- є педагогічними працівниками освітніх організацій, - з 1 травня по 15 липня.

Заклик на військову службу громадян, які не перебувають в запасі, включає:

- явку на медичний огляд і засідання призовної комісії;

- явку в зазначені в повістці військового комісаріату час і місце для відправки до місця проходження військової служби і перебування у військовому комісаріаті до початку військової служби.

Заклик на військову службу зазначених громадян організовують військові комісаріати через свої структурні підрозділи та здійснюють призовні комісії, створювані в муніципальних районах, міських округах і на внутрішньоміських територіях міст федерального значення рішенням вищої посадової особи суб'єкта РФ (керівника вищого виконавчого органу державної влади суб'єкта РФ) за поданням військового комісара.

На заходи, пов'язані з призовом на військову службу, громадяни викликаються повістками військового комісаріату (ст. 26 Закону N 53-ФЗ).

Оповіщення призовників про явку на медичний огляд, засідання призовної комісії або для відправки до військової частини для проходження військової служби здійснюється повістками військового комісаріату (форма затверджена Наказом Міноборони Росії від 02.10.2007 N 400).

Вручення повісток призовникам проводиться під розписку працівниками військового комісаріату (органів місцевого самоврядування поселень і органів місцевого самоврядування міських округів на територіях, на яких відсутні військові комісаріати) або за місцем роботи (навчання) призовника керівниками, іншими посадовими особами (працівниками) організацій, як правило, не пізніше ніж за три дні до терміну, зазначеного в порядку (п. 7 Положення про призов на військову службу громадян РФ, утв. Постановою Уряду РФ від 11.11.2006 N 663).

компенсація витрат

Згідно ч. 1 ст. 170 ТК РФ роботодавець зобов'язаний звільняти працівника від роботи зі збереженням за ним місця роботи (посади) на час виконання ним державних або громадських обов'язків у випадках, якщо відповідно до ТК РФ і іншими федеральними законами ці обов'язки повинні виконуватися в робочий час.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону N 53-ФЗ громадяни на час медичного огляду, медичного обстеження або лікування для вирішення питань про призов або добровільному вступі на військову службу, а також на час виконання ними обов'язків, пов'язаних з призовом або добровільним надходженням на військову службу, звільняються від роботи з збереженням за ними місця постійної роботи і виплатою середнього заробітку за місцем постійної роботи. Також їм відшкодовуються витрати, пов'язані з наймом (піднайм) житла та оплатою проїзду від місця проживання (роботи) і назад, витрати на відрядження.

Компенсація витрат, понесених організаціями і громадянами в зв'язку з виконанням Закону N 53-ФЗ, є витратним зобов'язанням Російської Федерації і здійснюється в порядку, визначеному Постановою Уряду РФ від 01.12.2004 N 704 «Про порядок компенсації витрат, понесених організаціями і громадянами Російської Федерації в зв'язку з реалізацією Федерального закону «Про військовий обов'язок і військову службу».

Як звільнити призовника

В силу п. 1 ч. 1 ст. 83 ТК РФ у зв'язку з призовом працівника на військову службу трудовий договір припиняється. Підставою припинення є представлена ​​працівником повістка про призов на військову службу.

Слід зазначити, що заява про звільнення працівник писати не повинен, тому що припинення трудового договору проводиться за обставинами, не залежних від волі сторін.

Оскільки трудове законодавство не містить вказівок про термін припинення трудового договору з підстав, пов'язаних із закликом працівника на військову службу, видається, що це має відбутися не пізніше дати явки, зазначеної в порядку. При цьому днем ​​припинення трудового договору є останній день роботи працівника, за винятком випадків, коли він фактично не працював, але за ним згідно з ТК РФ або іншому федеральному закону зберігалося місце роботи (посада) (ч. 3 ст. 84.1 ТК РФ).

Припинення трудового договору оформляється наказом (розпорядженням) роботодавця за уніфікованою формою N Т-8, затв. Постановою Держкомстату Росії від 05.01.2004 N 1 (далі - Постанова N 1).

У день припинення трудового договору роботодавець зобов'язаний видати працівникові трудову книжку і провести з ним розрахунок у відповідності зі ст. 140 ТК РФ (виплатити заробітну плату за фактично відпрацьований час, компенсацію за невикористану відпустку та інші виплати). Крім того, згідно з ч. 3 ст. 178 ТК РФ працівникові у зв'язку з призовом на військову службу має бути виплачена вихідна допомога в розмірі двотижневого середнього заробітку.

За письмовою заявою працівника роботодавець також зобов'язаний видати йому завірені належним чином копії документів, пов'язаних з роботою.

У разі коли в день припинення трудового договору видати трудову книжку працівникові неможливо у зв'язку з його відсутністю або відмовою від її отримання, роботодавець зобов'язаний направити працівнику повідомлення про необхідність з'явитися за трудовою книжкою або дати згоду на відправлення її поштою. З дня направлення вказаного повідомлення роботодавець звільняється від відповідальності за затримку видачі трудової книжки (ч. 6 ст. 84.1 ТК РФ).

Оформлення документів

Як було сказано вище, працівник може бути направлений для проходження заходів, пов'язаних з призовом на військову службу. У дні його відсутності із зазначеної причини в табелі обліку робочого часу надається символьний код «Г» або цифровий код «23» - «Невихід на час виконання державних або громадських обов'язків відповідно до законодавства» (Постанова N 1).

Після того як щодо працівника було прийнято рішення про призов на військову службу і йому було вручено повістку із зазначенням дати прибуття до військового комісаріату, роботодавець видає наказ (розпорядження) про звільнення (форма N Т-8).

Далі на підставі наказу (розпорядження) про припинення (розірвання) трудового договору з працівником (звільнення) робиться запис в особистій картці (форма N Т-2 або N Т-2ГС (МС)), особовий рахунок (форма N Т-54 або N Т-54а), трудовій книжці, проводиться розрахунок виплат працівнику, який звільняється в записці-розрахунку за формою N Т-61, затв. Постановою N 1.

Запис в трудову книжку про звільнення працівника вноситься в порядку, передбаченому Правилами ведення і зберігання трудових книжок, виготовлення бланків трудової книжки й забезпечення ними роботодавців, затв. Постановою Уряду РФ від 16.04.2003 N 225 та Інструкцією щодо заповнення трудових книжок, затв. Постановою Мінпраці Росії від 10.10.2003 N 69 (далі - Інструкція).

У трудовій книжці працівника провадиться такий запис:

- в графі 1 ставиться порядковий номер запису;

- в графі 2 указується дата звільнення;

- в графі 3 робиться запис: «Звільнений у зв'язку з призовом на військову службу, пункт 1 частини першої статті 83 Трудового кодексу Російської Федерації» або «Трудовий договір припинений у зв'язку з призовом працівника на військову службу, пункт 1 частини першої статті 83 Трудового кодексу Російської Федерації »(п. 5.4 Інструкції);

- в графі 4 вказуються дата і номер наказу (розпорядження) роботодавця про звільнення (п. 5.1 Інструкції).

Працевлаштування колишніх військовослужбовців

Заклик працівника на військову службу є однією з підстав припинення з ним трудового договору за обставинами, не залежних від волі сторін. З моменту звільнення трудові відносини між працівником і роботодавцем припиняються, отже, місце роботи (посада) за звільненим працівником не зберігається.

Що стосується працевлаштування колишніх військовослужбовців, то трудовим законодавством не передбачено обов'язку роботодавців надавати роботу співробітнику, який повернувся після звільнення з військової служби.

Однак слід враховувати, що за громадянами, які працювали до призову на військову службу в державних організаціях, протягом трьох місяців після звільнення з військової служби зберігається право на вступ на роботу в ті ж організації на посаду не нижче займаної до призову на військову службу (п. 5 ст. 23 Федерального закону від 27.05.1998 N 76-ФЗ «Про статус військовослужбовців»).

Разом з тим організації інших форм власності в локальному нормативному акті, колективному договорі можуть встановити переважне право колишніх працівників на працевлаштування після звільнення з військової служби.

Чи зобов'язані вони звільнити працівника?
Або повинні зберегти за працівником місце роботи (посада)?
Які документи при цьому необхідно оформити?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация