«Якщо на вулицю вийдуть мільйони людей, то реформу скасують». Як Росія реагує на можливе підвищення пенсійного віку

  1. Передісторія
  2. всі проти
  3. Але хтось за
  4. вуличні протести

В середині червня в Держдуму внесли законопроект про підвищення пенсійного віку. Його суть в тому, щоб підвищити вік виходу на пенсію і встановити його на рівні 65 років для чоловіків і 63 років для жінок.

Перехідний період в законопроекті передбачено з 2019 по 2034 рік з щорічним збільшенням на 1 рік. Згідно із заявою віце-прем'єра Тетяни Голікової, реформа допоможе збільшити середньорічний розмір пенсії - «природно, в залежності від стажу, розміру страхових внесків» - на 12 тис. Рублів на рік.

Портал ЮГА.ру розповідає про реакцію російського суспільства на законопроект, а також про думку профспілок, правозахисників і політиків.

Передісторія

У перший день чемпіонату світу з футболу російський уряд розглянуло законопроект про підвищення пенсійного віку. Про обговорення цієї ініціативи владою стало відомо ще навесні .

Про плюси підвищення пенсійного віку російські політики говорили не вперше. Так, в кінці минулого року на цю тему висловився глава Мінекономрозвитку Максим Орєшкін. У той же час в адміністрації президента та уряді обговорювали можливість підвищення мінімального трудового стажу як альтернативу підвищенню пенсійного віку.

Однак президент Росії Володимир Путін ще в 2005 році обіцяв , Що в Росії не буде підвищуватися пенсійний вік, поки він очолює державу. В середині червня прес-секретар президента Дмитро Пєсков прокоментував обіцянку Путіна.

«Важливо згадати, що все-таки це було 13 років тому. Звичайно ж, відбуваються зміни і з точки зору демографії, і з точки зору рівня розвитку економіки, і з точки зору міжнародної кон'юнктури - а жодна країна не існує у вакуумі, - і з точки зору поліпшення показників за тривалістю життя », - зазначив він .

Пєсков додав, що Путін не бере участі в опрацюванні питання, цим займається уряд.

Раніше не підтримував підвищення пенсійного віку і глава уряду Дмитро Медведєв. У 2011 році, будучи президентом, він так прокоментував подібну ідею: «У нас середній вік, середній показник тривалості життя - 69 років, а у чоловіків - 63 роки. Тому ми всі розуміємо, що в разі встановлення планки в 65 років середній чоловік до пенсії не доживе ». Середня тривалість життя росіян з тих пір збільшилася на 2,7 року.

Документ, що містить проект пенсійної реформи, відіслали до профільного комітету з праці, соціальної політики та у справах ветеранів. Також його відправили на обговорення в регіони. До 17 липня регіони повинні направити в Держдуму свої відгуки. Після цього відбудеться розгляд документа в першому читанні. За прогнозами депутатів, остаточно законопроект може бути прийнятий не раніше осені.

всі проти

Опитування громадської думки в червні показали, що росіяни не вітають ініціативу підвищення пенсійного віку. Згідно з результатами опитування холдингу «Ромир», 92% росіян ставляться до можливої ​​реформи негативно . Разом з цим ВЦИОМ і ФОМ зафіксували зниження у населення рівня довіри до влади. До кінця червня, згідно ФОМ, рейтинг Путіна знизився з 62% до 48% - до рівня 2011-2013 років.

Читайте також:

Всі парламентські партії, за винятком «Єдиної Росії», виступають проти пенсійної реформи. Лідер КПРФ Геннадій Зюганов заявив , Що партія «не тільки категорично проти», а й збирається запропонувати проведення загальнонаціонального референдуму по цій темі. У ЛДПР нагадали , Що багато росіян не доживають до пенсійного віку. Лідер «Справедливої ​​Росії» Сергій Миронов написав в твіттері, що питання про підвищення віку виходу на пенсію необхідно заморозити до 2030 року.

Також проти законопроекту висловилися два найбільших об'єднання профспілок. Федерація незалежних профспілок Росії не підтримала законопроект 16 червня на Російської тристоронньої комісії з регулювання соціально-трудових відносин. Профспілкова сторона «в цілому проти цього законопроекту, тому що він не враховує безліч аспектів, немає чіткого обґрунтування, що це дасть кожному пенсіонеру», заявив глава ФНПР Михайло Шмаков. В кінці червня Шмаков розповів , Що його вперше за 25 років не пустили на засідання уряду. В апараті уряду йому повідомили, що тепер представляти профспілки на засіданнях буде Сергій Вострецов - депутат Держдуми від «Єдиної Росії».

Друге за чисельністю профспілкове об'єднання країни - Конфедерація праці Росії - 18 червня на сайті Change.org розмістило петицію проти підвищення пенсійного віку. На момент публікації статті число підписали документ досягло 2,5 млн чоловік. Схожа петиція з'явилася і на сайті «Російської громадської ініціативи». За неї подали 102,8 тис. Голосів. По закону , Експертна група при уряді тепер повинна розглянути цю ініціативу, для цього достатньо 100 тис. Підписів.

Член Ради Конфедерації праці Росії і співголова Міжрегіонального профспілки працівників охорони здоров'я «Дія» Андрій Коновал прокоментував проект пенсійної реформи спеціально для Юга.ру.

В середині червня в Держдуму   внесли   законопроект про підвищення пенсійного віку

Андрій Коновал

член Ради Конфедерації праці Росії і співголова Міжрегіонального профспілки працівників охорони здоров'я «Дія»

- Ця реформа не є результатом суспільно-політичного консенсусу. Вона абсолютно нав'язана владою, яка не справляється зі своїми зобов'язаннями. Фактично, уряд публічно розписується в цьому: «У вас були певні соціальні гарантії, а тепер ми їх вас позбавляємо». У зв'язку з цим логічно було б очікувати, що уряд, не впорався зі своїми обов'язками, має піти у відставку, а не намагатися прикрити свою провал антисоціальної реформою. Партія «Єдина Росія», яка підтримує цю ініціативу, ніколи на виборах не висувала пункт про підвищення пенсійного віку. З моєї точки зору, це прямий обман виборців. Ніякого морального виправдання ця ініціатива не має.

На тристоронньої комісії була висловлена ​​консолідована позиція профспілок: дана законодавча ініціатива не має права на життя, це наступ на соціальні права населення.

Конфедерація праці Росії ще в травні, коли стало відомо про проведення подібної реформи, стала готувати протестну кампанію. Нами була розміщена петиція в інтернеті, яку на даний момент підписали понад 2,5 млн осіб. Зібрані підписи офіційно передані лідерами КТР в Держдуму.

В кінці червня ми стали говорити про необхідність переходу до колективних дій, в тому числі і вуличного формату, - вуличним демонстраціям, мітингів, пікетувань. Наша кампанія йде під девізом «Народ проти пенсійного віку».

Ми вважаємо, що зараз немає ніяких підстав для підняття пенсійного віку. Ні фінансових, ні економічних, ні політичних, ні моральних. На тристоронньої комісії, де з боку профспілок участь приймає і КТР, були озвучені дані, які показують, що при збереженні нинішнього рівня державного співфінансування можна не тільки зберегти нинішній рівень пенсійного віку, але навіть і збільшити розмір пенсій, враховуючи нинішні доходи від підвищення цін на нафту насамперед.

До того ж очевидно, що економіка країни не має достатньо робочих місць, які готові прийняти додаткову кількість людей. Та й зараз пенсіонерам ніхто не забороняє працювати. Але багато хто з них працюють лише через те, що загальний рівень пенсій настільки малий, що їм не вистачає грошей. Ліки і своєчасні обстеження настільки дороги, що значна частина пенсії йде на ці цілі.

Профспілці медпрацівників добре відомо, в якому стані знаходиться здоров'я громадян 55-річного і 60-річного віку. На жаль, у багатьох воно вже не дозволяє працювати з тією повноцінної навантаженням, яка передбачена законодавством. Вважаємо, що ця реформа аморальна по відношенню до людей старшого віку, яких змушують працювати практично до смерті. До того ж у багатьох регіонах при прийнятті цієї реформи пенсійний вік буде вище, ніж тривалість життя.

Але хтось за

Єдності думок з приводу пенсійної реформи немає навіть в «Єдиної Росії». 19 червня депутат від неї Наталія Поклонська написала в твіттері, що буде голосувати проти законодавчої ініціативи. Після цього секретар генради партії Андрій Турчак назвав неприпустимою критику пенсійної реформи з боку єдиноросів. Проте вже 25 червня депутат від «Єдиної Росії» Лисаков написав в фейсбуці, що буде голосувати проти реформи.

Читайте також:

В позитивних тонах про пенсійну реформу говорять прокремлівські ЗМІ. Сюжети в новинних передачах і цілі ток-шоу присвячуються аргументів на користь підвищення пенсійного віку. "Теперішній час" склало цілий список:

«Пропозицію щодо вирішення виявилося напрочуд м'яким і, я б навіть сказав, ніжним!» ( «Росія-1»).

«Працювати тепер можна буде довше, а доходи пенсіонерів виростуть» ( «Мир 24»).

«Не підвищували з 56-го року, життя змінилося - закони немає, пенсіонерів стало більше - працюють менше» (НТВ).

«Жити стали довше» ( «Росія»).

«Через 5-6 років через дефіцит робочих рук годувати пенсіонерів вже буде нікому» (Перший канал).

«Сьогодні російські пенсіонери - наймолодші в світі» ( «Росія-1»).

«Нам, жителям Росії, які звикли виходити на пенсію в повному розквіті сил, прийдешні терміни здаються страшними. Але чи виправданий цей страх? »(ТВЦ).

«Безробіття в країні знаходиться на мінімальному рівні, попит на робочу силу є. У пенсіонерів є суттєва конкурентна перевага - досвід! »(РЕН-ТВ).

«Людина, яка відчуває себе потрібним, живе довше» ( «Мир 24»).

Також видання The Bell повідомило , Що боти на YouTube хвалять пенсійну реформу 58 тис. Раз в день. З 14 по 27 червня тему пенсійного віку в російських соцмережах згадували більше 7 млн ​​разів (на піку 16 червня - число згадок реформи склало майже 900 тис.). Для порівняння - згадки футбольних збірних в дні ЧС набирали максимум по 30-40 тис. В день.

Спеціально для порталу ЮГА.ру директор Центру соціально-трудових прав Олена Герасимова прокоментувала проект підвищення пенсійного віку в Росії і окреслила список проблем, з якими зіткнеться суспільство в разі його прийняття.

Олена Герасимова

директор Центру соціально-трудових прав

- Реформа абсолютно не продумана і не обгрунтована з точки зору соціально-економічних наслідків. Єдина мета, яку я бачу, - це економія грошей, скорочення виплат з пенсійного фонду. На користь реформи звучить тільки аргумент про збільшення тривалості життя. Але цей аргумент - досить сумнівний, враховуючи, що тривалість життя в багатьох регіонах у чоловіків нижче, ніж передбачуваний вік виходу на пенсію.

Пропоноване замість підвищення віку виходу на пенсію підвищення розміру пенсій на тисячу рублів місяць - абсолютно нікчемне, враховуючи вкрай низький розмір пенсій для більшості. Моя оцінка пропонованої реформи - вкрай негативна. Я вважаю, що ніякої осмисленої соціальної політики за пропозицією про реформу не варто, тільки бажання скоротити витрати. Але соціальні реформи не можуть і не повинні проводитися виключно з міркувань економії коштів.

Пропонована реформа поставить нас перед цілим рядом проблем. По-перше, виникне проблема працевлаштування людей, які будуть змушені продовжувати працювати замість виходу на пенсію, та це велика проблема. Під час всієї моєї професійної діяльності я багато займалася проблемами дискримінації, в т.ч. за віком. Скарги на те, що люди стикаються з труднощами при пошуку роботи, постійні починаючи з 40-45 років. Багатьом людям і зараз говорять, що їх резюме не будуть навіть розглядатися через вік. Навіть зараз, без будь-якої реформи, люди стикаються з видавлюванням з роботи з причини віку, особливо після досягнення пенсійного віку. В умовах дефіциту робочих місць є всі передумови до того, що ці проблеми будуть лише посилюватися.

По-друге, багато європейських країн, які піднімали пенсійний вік, стикалися з проблемою молодіжного безробіття. Якщо ми будемо зберігати робочі місця за людьми старшого віку і збільшимо кількість людей, які будуть продовжувати працювати, то, очевидно, виникне проблема з працевлаштуванням молоді. Кількість робочих місць саме по собі не росте, а економічних передумов для такого зростання немає.

По-третє, у багатьох регіонах, де є труднощі з роботою, цілі родини живуть на пенсію когось із старшого покоління, пенсія виступає як ресурс для підтримки дітей і онуків в многопоколенческіх сім'ях.

По-четверте, багато людей пенсійного віку, переважно жінки, виконують функцію нагляду за маленькими дітьми - зазвичай онуками. Місць у дитячих садках, особливо в ясельних групах, у багатьох регіонах не вистачає. А коли діти йдуть до школи, то виникає проблема, що з ними робити в другій половині дня. Так що бабусі-дідусі сильно допомагають в догляді за дітьми. Якщо вони будуть працювати, то незрозуміло, хто і як буде вирішувати ці завдання.

По-п'яте, якщо подивитися на статистику Росстату, то ми побачимо, що навіть зараз не так багато людей продовжують працювати після досягнення пенсійного віку. У кого є сили, бажання і можливість, - працюють і зараз. Але при підвищенні пенсійного віку це стане обов'язковим, а сил, бажання і можливостей навряд чи додасться.

До того ж у людей, які після досягнення пенсійного віку продовжують працювати, за даними Росстату, відбувається зниження заробітку практично за всіма професійними групами. Таким чином, пенсія є своєрідною компенсацією цього знижується заробітку.

вуличні протести

Перший мітинг проти проекту пенсійної реформи пройшов вже 16 червня. У Новосибірську кілька сотень людей протестували проти підвищення пенсійного віку, зростання цін на бензин і збільшення ПДВ.

19 червня ФНПР запропонувала главам регіональних організацій профспілок вийти на мітинги проти підвищення пенсійного віку. Також до протесту приєдналися прихильники Олексія Навального.

1 липня акції протесту проти підвищення пенсійного віку пройшли більш ніж в 30 російських містах. Найчисленніші мітинги відбулися в Омську, Челябінську, Томську і Комсомольську-на-Амурі.

У Краснодарі узгоджений мітинг пройшов в парку 30-річчя Перемоги. «В цілому після узгодження мітинг пройшов спокійно. У тому, щоб захід пройшов спокійно, були зацікавлені і ми, ініціатори його, і силові структури, і адміністрація. За нашими попередніми підрахунками, на нього прийшли понад 800 осіб. Учасники висували вимоги щодо скасування пенсійної реформи і підвищення ПДВ. Також вимагали ініціювати розслідування ФАС з приводу завищення цін на бензин краснодарськими нафтовидобувними компаніями », - розповів порталу ЮГА.ру координатор руху Олексія Навального в Краснодарі Размик Симонян.

Також він повідомив, що в мітингу брали участь представники Лібертаріанської партії Росії і «Революційної робочої партії». Парламентські партії мітинг не підтримали.

Читайте також:

Акції протесту проти пенсійної реформи тривають. Протягом липня представники КПРФ, незалежні профспілки і прихильники Навального планують провести мітинги в десятках міст. У крайовому відділенні КПРФ порталу ЮГА.ру повідомили, що в Краснодарі мітинг проти пенсійної реформи пройде 28 липня. Найбільше протестний захід очікується в Москві.

Член Ради Конфедерації праці Росії Андрій Коновал розповідає, коли воно повинно пройти, і закликає всіх небайдужих росіян виходити на мітинги в своїх містах.

Андрій Коновал

- Позавчора була подана заявка на проведення масової демонстрації-мітингу в Москві. Нами була обрана дата 18 липня. Це пов'язано як з обмеженнями через проведення чемпіонату світу з футболу, так і з тим, що до цього числа в Держдуму повинна вступити позиція суб'єктів Федерації на цей рахунок. Крім КТР серед організаторів акції - партії «Справедлива Росія», КПРФ, «Яблуко», «Рот Фронт», рух «Громадянська солідарність», «Російське соціалістичний рух» (РСД), депутати різних рівнів, в тому числі муніципальні депутати, профспілкові організації .

Ми закликаємо виходити на мітинги всіх, хто не згоден з підвищенням пенсійного віку. Тільки це зможе зупинити реформу. І очевидно, що зупинити реформу реально. Це, до речі, видно по позиції президента країни, який, як бачимо, витримує паузу і чекає реакції населення.

Якщо на вулицю вийдуть мільйони людей, то реформу скасують повністю. Якщо вийдуть сотні тисяч громадян, то в законопроект внесуть серйозні корективи. Якщо десятки тисяч, то нас чекають лише косметичні зміни. А якщо на вулицю не вийде ніхто, то у нас заберуть не тільки пенсії, але і що-небудь ще.

Але чи виправданий цей страх?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация