Якщо хочеш миру, готуйся до війни



Автор цього крилатого вислову - римський історик Корнелій Непот. Вперше зустрічається вираз «хочеш миру, готуйся до війни» в його книзі «Екземпла» (1 століття до нашої ери) - п'ятитомнику, присвяченому біографій знаменитих людей, а конкретно в 16 розділі. У цій частині праці Непоту міститься життєпис Епамінонда, полководця 4 століття до нашої ери з Фів.

Фраза стала крилатою вже в античності. Після Непоту схоже вираз вжив римський військовий теоретик і історик Вегеций (кін 4-поч 5 століття) в своїй праці «Коротке наставляння в військовій справі»: «Хто хоче світу, готує війну». Його праця була дуже популярний в Середньовіччі.

Однак дослідники кажуть, що популяризації крилатого вислову «хочеш миру, готуйся до війни» сприяли все ж праці Непоту. Мова його творів був простий і доступний, а самі книги були дуже змістовні, тому вони стали класичними творами при вивченні латині поряд з ще одним відомим працею - «Записки про галльську війну» Цезаря. У Росії в 19 столітті твори Корнелія Непота були включені в шкільну програму і тому багато разів перевидавалася в оригіналі, що також чимало сприяло поширенню фрази.

Ну а оскільки війна і мир - тема вічна, і стала особливо хворий в 20 столітті, то і забути його не могли. А вживали і вживають дуже часто, говорячи, наприклад, про гонку озброєнь в період холодної війни, виправдовуючи введення військ в іноземну державу, розробляючи нове надпотужне зброю, здатне знищити все людство, скидаючи бомби на мирне населення і так далі.

Як бачимо, зміст «хочеш миру, готуйся до війни» в тому, що світ може гарантувати тільки надійна оборона держав а: сильна армія і найпотужніша зброя, які відбивають у можливих супротивників бажання нападати, а інших гарантій ненападу об'єктивно немає. Правда, 20 століття яскраво показав, що це не так. Незважаючи на шалений нарощування озброєння, військових конфліктів так і не вдавалося уникнути, більш того світ кілька разів стояв на межі ядерної війни, а найстрашніше атомну зброю було застосовано проти мирних жителів, але ж воно, виходячи з теорії «хочеш миру, готуйся до війни» , має тільки лякати і гарантувати мир.

Війна - тема улюблена, тому виразів, схожих висловом Непоту, дуже багато:
• якщо хочемо насолоджуватися світом, треба воювати
• від війни світ кращим закріплюється
• хочеш спокою, готуйся до бою.



Ще один цікавий факт. На латині висловлювання Непоту «хочеш миру, готуйся до війни» звучить як «Si vis pacem, para bellum». Останні два слова вираз дали назву дев'ятиміліметровий пістолету «Парабелум» (буквально перекладається «готуйся до війни»), яка була на озброєнні Німеччини під час Першої і Другої світових воєн. Таке кричуще грізну назву визначило долю пістолета, розробленого за кілька років до початку війни. Правда, мета дали пістолета таку назву була не в масових вбивствах, а в рекламі свого нового продукту.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация