«Акула» більше не вкусить: найбільші в світі підводного човна утилізують

На озброєнні залишається тільки одна субмарина цієї серії

Найбільші в світі вітчизняні підводного човна «Акула» доживають свій вік - стратегічні підводні ракетоносці «Архангельськ» і «Северсталь», виведені з бойового складу Військово-морського флоту Росії, будуть утилізовані. Про це в п'ятницю заявив джерело в оборонно-промисловому комплексі. У строю поки залишається остання субмарина цієї серії - «Дмитро Донський».

У строю поки залишається остання субмарина цієї серії - «Дмитро Донський»

фото: ru.wikipedia.org

Ці два підводні човни «Архангельськ» і «Северсталь» будуть утилізовані.

Створення в СРСР атомних підводних крейсерів проекту 941 «Акула» стало відповіддю на появу в США атомних субмарин типу «Огайо», озброєних 24 балістичними ракетами Trident. «Акули» повинні були нести за все двадцять аналогічних ракет Р-39, але ці ракети мали кращими характеристиками по дальності польоту до цілі і закидається масі - кожен виріб несло по 10 бойових блоків замість 8 у Trident. Правда, кращі характеристики радянської ракети компенсувалися втричі більшою масою, ніж у «Трайдент», до того ж наше виріб був майже в два рази довше американського. Такі габарити зумовили циклопічний розмір самого ракетоносця. При схожою з «Огайо» довжині - 172 метра - «Акула» виявилася майже в два рази ширше американської субмарини.

Величезну вагу і розмір ракет змусили конструкторів відійти від усталеної компонування підводного човна, коли пускові шахти розташовуються позаду рубки (за такою схемою побудовані попередники «Акул» підводні човни проекту 667, американські «Огайо» і російські підводні крейсера четвертого покоління «Борей») і розмістити їх в передній частині субмарини. Ще одним нововведенням, яке, до речі, згодом не повторювалося ні на одній субмарині в світі, стала наявність декількох міцних корпусів, а саме п'яти. Два з них, найбільші, розташовані паралельно один одному і тягнуться практично від корми до носа, утворюючи щось на зразок катамарана. Діаметр кожного - 10 метрів. Ще три міцних корпусу були віддані під торпедний, центральний командний і кормової механічний відсіки. Кожен з них має окрему герметизацію, що, на думку фахівців, посилило живучість і пожежна безпека підводного крейсера.

Великі внутрішні простору дозволили обладнати човен за останнім словом корабельної техніки. Не кажучи про найсучаснішому бойовому оснащенні «Акул», її «нафарширували» такими розкошами, як обшита дубом сауна з басейном, спортзал, солярій, кімната психологічного розвантаження і навіть живий куточок. За такий набір невластивих суворому побуті підводників доповнень «Акули» отримали на флоті прізвисько «плавучий Хілтон». Честі служити на таких комфортабельних кораблях удостоїлися виключно підводники Північного флоту.

Однак містити таких монстрів, а їх в Радянському Союзі з 1976 по 1987 рр. побудували аж шість штук, виявилося непосильним завданням для нової демократичної Росії. Три «Акули» - ТК-202, ТК-12 «Симбірськ» і ТК-13 порізали в середині нульових в рамках російсько-американської програми спільного зменшення загрози. Засуджені до утилізації «Архангельськ» і «Северсталь» були виведені в резерв через відсутність боєкомплекту для них. Пощастило найстаршій «Акулі», ТК-208 «Дмитро Донський». Десять років тому цей підводний крейсер пройшов ремонт і модернізацію, після якої був знову включений до складу Північного флоту вже збройним новими, на той момент експериментальними, балістичними ракетами «Булава». Залишається він в строю і сьогодні, до тих пір, поки не будуть добудовані всі ракетоносці серії «Борей». Зараз їх лише три, причому на відміну від «Акул», на Північний флот пішов тільки первісток «Юрій Долгорукий». Два інших ракетоносця - «Олександр Невський» та «Володимир Мономах» - отримали підводники-тіхоокеанци.

Найкраще в "МК" - в короткій вечірньої розсилці: підпишіться на наш канал в Telegram

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация