Якутський мамонт

В Якутії виявлено значна частина всіх відомих в світі унікальних знахідок мамонтів, шерстистих носорогів, бізонів, вівцебиків, печерних левів та інших тварин давно минулої епохи. В Якутії виявлено значна частина всіх відомих в світі унікальних знахідок мамонтів, шерстистих носорогів, бізонів, вівцебиків, печерних левів та інших тварин давно минулої епохи

Карта знахідок мамонтів

Першим зміненим представником південних слонів був степовий мамонт (висота в холці - до 5 м). Степовий мамонт в епоху раннього плейстоцену все ще намагався боротися з холодами, откочевивая взимку на південь, а влітку - на північ. Підвид степового мамонта - хозарський мамонт - став предком шерстистого мамонта. На думку великого російського дослідника копалин і сучасних слонів В.Є. Гарутта, слово «мамонт» ближче до естонського «Маммут» (підземний кріт). Популяція мамонтів з'явилася 1 - 2 мільйонів років тому. Розквіт розвитку цих гігантів припадав на кінець плейстоцену (100 - 10 тисяч років тому). На території Якутії в низов'ях межиріччя Индигирки і Колими знайдений череп мамонта, що жив 49 тисяч років тому. Це найдавніший із знайдених мамонтів на території Якутії.

шерстистий мамонт

шерстистий мамонт

шерстистий мамонт

Шерстистий мамонт - саме екзотичну тварину льодовикового періоду, є його символом. Справжні велетні, мамонти в холці досягали 3,5 м і важили 4 - 6 тонн. Від холоду мамонтів захищали густа довга шерсть з розвиненим підшерстям, яка на плечах, стегнах і боків була довжиною більше метра, а також шар жиру товщиною до 9 см. 12 - 13 тисяч років тому мамонти жили у всій Північній Євразії і на значній частині Північної Америки . Через потепління клімату місця проживання мамонтів - тундро-степу - скоротилися. Мамонти мігрували на північ материка і останні 9-10 тисяч років жили на вузькій смужці суші вздовж арктичного узбережжя Євразії, яка в даний час здебільшого затоплена морем. Останні мамонти жили на острові Врангеля, де і вимерли близько 3500 років тому. Мамонти відносяться до рослиноїдних, харчувалися в основному трав'янистими рослинами (злаки, осока, різнотрав'я), дрібними чагарниками (карликові берези, верби), пагонами дерев і мохом. Взимку, щоб прогодуватися, вони в пошуках корму розгрібали сніг передніми кінцівками і надзвичайно розвиненими верхніми різцями-бивнями, довжина яких у великих самців була більш 4 метрів, а важили вони при цьому близько 100 кг. Зуби мамонта були добре пристосовані для подрібнення грубої їжі. Кожен з 4 зубів у мамонта протягом життя змінювався п'ять разів. У день мамонт з'їдав зазвичай 200-300 кг рослинності, тобто йому доводилося їсти по 18-20 годин на добу і весь час пересуватися в пошуках нових пасовищ.

Полювання древніх людей на мамонта

Полювання древніх людей на мамонта

Полювання на мамонта

Стародавні люди були добре адаптовані до холодних умов льодовикового періоду: вміли добувати вогонь, виготовляли знаряддя праці, ховали своїх померлих одноплемінників. Завдяки мамонтів, володарям північних приполярних степів і тундр, стародавня людина вижив в суворих умовах: вони давали йому їжу і одяг, житло, переховували від холоду. Так, для харчування використовували м'ясо мамонта, підшкірний і порожнинної жир; для одягу - шкури, жили, шерсть; для виготовлення жител, знарядь праці, мисливського спорядження і виробів - бивні й кістки. Зазвичай полювати на мамонтів йшли тільки найдосвідченіші мисливці (4 - 5 чоловік). Ватажок вибирав жертву (вагітну самку або самотнього самця), потім в правий або лівий бік мамонта металися списи. Переслідування пораненого тварини тривало 5 - 7 днів. У міру зміни клімату мамонти просувалися все далі на схід і північ. На думку дослідників, можливо, саме ці міграції тварин послужили поштовхом для просування на північ Азії перших мисливців.

Одна з гіпотез причин зникнення мамонтів

Для з'ясування причин зникнення представників мамонтової фауни було висунуто чимало різних гіпотез, в тому числі космічна радіація, інфекційні хвороби, всесвітній потоп, природні катаклізми. Сьогодні більшість вчених схиляється до того, що головною причиною все ж було швидке потепління клімату на рубежі плейстоцену і голоцену. Близько 10 тисяч років тому на Землі відбулася свого роду екологічна катастрофа: абсолютно раптово почав «теплішати» клімат, почалося отступаніе льодовиків і скорочення площі, займаної багаторічної мерзлотою. На території Якутії суворість зими і південний кордон багаторічної мерзлоти залишилися без зміни, хоча в цілому клімат і льодові умови були м'якше сучасних. Дослідники відзначають, що у звиклих до проживання в холодному кліматі мамонтів в період потепління, можливо, порушився фізіологічний обмін, вони стали менш стійкими до інфекційних захворювань, що призвело до деградації їх популяцій. Так, в м'яких тканинах голови юкагирського мамонта були виявлені організми, близькі до гельмінтів. Відомі випадки кісткових і зубних хвороб (зубний карієс, бивні з анормальними хворобливими формами). Що почалося потепління клімату також сильно позначилося на режимі атмосферних опадів і на рослинності.

Мамонт. Siegsdorfer Mammut

Стало випадати більше опадів, піднявся рівень моря. Колишня арктична степ стала заміщатися тундрою, а в Південній і Центральній Якутії - тайгою. Ні тундра, ні тайга не могли прогодувати таких великих травоїдних тварин, як мамонти. Взимку стало випадати більше снігу, рясні снігопади ускладнювали виживаність мамонтів. А влітку грунту відтавали і заболочуватися. Тварини, що звикли пересуватися по порівняно твердій поверхні, не могли існувати в заболочуються місцевостях. Все це призводило до їх масової загибелі. Вони гинули в снігових заметах, страждали через брак паші, тонули в термокарстових Західно-пастках - печерах. Ймовірно, з цими факторами пов'язане утворення Берелехского кладовища мамонтів в Східній Якутії, де, за підрахунками вчених, загинуло близько 160 особин.

Про історію знахідок мамонтів

Кісткові останки мамонтів на території Якутії, як і всієї Росії, знаходили здавна. Перші відомості про такі знахідки повідомив амстердамський бургомістр Вітсен в 1692 році в «Нотатках про подорож по Північно-Східного Сибіру». Трохи пізніше, в 1704 році, про сибірських мамонтів написав Ізбрант Ідес, який за наказом Петра I здійснив подорож через всю Сибір в Китай. Зокрема, він першим зібрав досить цікаві відомості про те, що в Сибіру місцеві жителі на берегах річок і озер час від часу знаходили цілі туші мамонтів. У 1720 році Петро Великий передав губернатору Сибіру А.М. Черкаському усний указ про розшук «неушкодженого скелета» мамонта. На територію Якутії припадає близько 80% всіх знахідок останків мамонтів в світі і інших копалин тварин зі збереженими м'якими тканинами.

мамонт Адамса

Виїхавши на місце, він виявив скелет мамонта, об'їдений дикими звірами і собаками. Шкірні покриви збереглися на голові мамонта, вціліли також одне вухо, висохлі очі і мозок, а на боці, на якому він лежав, - шкіра з густою довгою шерстю. Завдяки самовідданим зусиллям зоолога, скелет в тому ж році був доставлений до Петербурга. Так, в 1808 році вперше в світі був змонтований повний скелет мамонта - мамонта Адамса. В даний час він, як і мамонтеня Діма, експонується в експозиції музею Зоологічного інституту РАН в Санкт-Петербурзі.

Мамонт Адамса в гір. Санкт-Петербург

Пізніше ця чудова знахідка отримала назву «мамонт Адамса». Однією з сенсаційних знахідок, які отримали всесвітню популярність, була туша Березовського мамонта. Поховання його було виявлено в 1900 році на березі Березівки (права притока р. Колими) мисливцем С. Тарабукін. Голова мамонта зі шкірою оголилася в земляному обвалі, місцями вона була розгризаючи вовками. Петербурзька Академія наук, отримавши звістку про унікальну знахідку мамонта в Якутії , Без зволікання спорядила експедицію на чолі з зоологом О.Ф. Герцем. В результаті розкопок з мерзлих грунтів частинами була вилучена майже повна туша мамонта. Березовський мамонт мав величезне наукове значення, бо майже повна туша мамонта вперше потрапила в руки дослідників. Судячи з наявності залишків непережеванних пучків трав, виявлених в ротовій порожнині, зубах, можливе час загибелі мамонта - кінець літа. За результатами досліджень Березовського мамонта було опубліковано кілька томів наукових праць.

Березовський мамонт

У 1910 році були розкопані останки трупа мамонта, знайдені в 1906 році А. Горіховому на річці Етерікан, на острові Бол. Ляховський. У цього мамонта збереглися майже повний скелет, фрагменти м'яких тканин на голові та інших частинах тіла, а також волосся і залишки вмісту шлунка. К.А. Воллосовіч, який розкопав мамонта, продав його графу А.В. Стенбок-Фермора, який, в свою чергу, подарував його паризькому Музею природної історії. Інтерес до знахідок мамонтів та інших копалин тварин особливо підвищився після того, як президент Академії наук СРСР академік В.Л. Комаров в 1932 році підписав звернення до населення країни «Про знахідки викопних тварин». У зверненні було зазначено, що Академія наук за цінну знахідку буде видавати грошову винагороду до 1000 рублів.

Берелехского кладовищі мамонтів

У 1970 році на лівому березі річки Берелех, лівій притоці річки Индигирки (в 90 км на північний захід від п. Чокурдах Аллаіховского улусу), було знайдено величезне скупчення кісткових залишків, які належали приблизно 160 мамонтів, які жили 13 тисяч років тому. Поруч знаходилося житло древніх мисливців. За кількістю і якістю збережених фрагментів мамонтових тел Берелехского кладовищі - найбільше в світі. Воно свідчить про масовий мор ослаблих і потрапили в сніговий занос тварин.

Берелехского кладовищі мамонтів. Якутія

В даний час палеонтологічні матеріали з Берелехского кладовища зберігаються в Інституті геології алмазу і благородних металів СО РАН в гір. Якутську.

Шандрінскій мамонт

У 1971 році Д. Кузьміним на правому березі річки Шандрін, що впадає в протоку дельти річки Индигирки, був виявлений скелет мамонта, який жив 41 тисячу років тому. Всередині скелета перебував заморожений кому нутрощів. У шлунково-кишковому тракті були знайдені залишки рослин, що складаються з трав, гілок, чагарників, насіння.

Шандрінскій мамонт. Якутія

Так, завдяки цьому, одному з п'яти унікальних залишків вмісту шлунково-кишкового тракту мамонтів (розмір зрізу 70x35 см), вдалося з'ясувати раціон тварини. Мамонт був великим самцем 60-ти років і помер, мабуть, від старості й фізичного виснаження. Скелет шандрінского мамонта знаходиться в Інституті історії і філософії СО РАН.

мамонтеня Діма

мамонтеня Діма

На розкопках мамонта. Якутія

У 1977 році в басейні річки Колими був виявлений добре зберігся 7 - 8-мімесячний дитинча мамонта. Зворушливим і сумним було видовище для старателів, які виявили мамонтеня Діму (так він був названий за однойменним ключу, в виярку якого був знайдений): він лежав на боці зі скорботно витягнутими ніжками, з закритими очима і трохи зім'ятим хоботом.

мамонтеня Діма

Знахідка відразу ж стала світовою сенсацією через чудовою схоронності і можливої ​​причини загибелі мамонтеня. Поет Степан Щипачов склав зворушливе вірш про малюка-мамонтеня, відстале від мами-мамонтихи, і був знятий мультиплікаційний фільм про нещасний мамонтеня.

юкагірскій мамонт

У 2002 році біля річки Муксунуоха в 30 км від селища юкагиров школярі Інокентій і Григорій гороховий знайшли голову самця мамонта. У 2003 - 2004 рр. були розкопані інші частини трупа.

Голова юкагирського мамонта. Якутськ

Найбільш добре збереглися голова з бивнями, з більшою частиною шкірних покривів, лівими вухом і очницею, а також ліва передня нога, що складається з передпліччя і з м'язами і сухожиллями. З інших частин знайдені шийні і грудні хребці, частина ребер, лопатки, права плечова кістка, частина нутрощів, шерсть.

Юкагірскій мамонт. Якутія

За даними радіовуглецевого аналізу, мамонт жив 18 тисяч років тому. Самець зростом близько 3 м в холці і вагою в 4 - 5 тонн загинув у віці 40 - 50 років (для порівняння: середня тривалість життя сучасних слонів становить 60 - 70 років), ймовірно, після падіння в яму. В даний час макет голови мамонта може побачити кожен охочий в Музеї мамонта ФГНУ «Інститут прикладної екології Півночі» в гір. Якутську.

Для бажаючих безкоштовно скачати книгу Тихонова О.М. «Мамонт» (формат PDF)

«Мамонт» (формат PDF)

Тихонов А.Н. «Мамонт»

мамонт

Тихонов - Мамонт.pdf

Adobe Acrobat Document 987.3 KB

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация