Алан Грінспен - Епоха потрясінь. Проблеми і перспективи світової фінансової системи

Алан Грінспен

ЕПОХА потрясінь. Проблеми і перспективи світової фінансової системи


Москва: Юнайтед Прес, 2010 р - 550 стор.

ISBN 978-5-904522-31-5

Серія: Сколково

Книга Алана Грінспена. очолював Федеральну резервну систему США більш 18 років не схожа на ті мемуари, які зазвичай пишуть зійшли зі сцени політики і державні діячі. Це скоріше глобальна економічна аналіз, в основі якого лежать особистий досвід і світогляд послідовного захисника ринкової системи. Саме тому книга складається з двох частин. Перша присвячена формуванню особистості автора і становленню його поглядів, а друга - концептуальній основі розуміння нової глобальної економіки, в якій ми живемо сьогодні.

У книзі розглядаються найважливіші елементи розвитку глобальної середовища: принципи управління, висхідні до епохи Просвітництва; енергетична інфраструктура; глобальні фінансові дисбаланси і корінні зміни світової демографічної ситуації, що створюють загрозу подальшому розвитку; стурбованість з приводу справедливості розподілу результатів. На закінчення автор намагається уявити, яким буде характер світової економіки в 2030 році.

Видання доповнене епілогом, присвяченим світовій фінансовій кризі.

ПЕРЕДМОВА ДО РОСІЙСЬКОЇ ВИДАННЯ

Хто такий Алан Грінспен і чому його особистість викликає жвавий інтерес у всьому світі? Секрет простий - це колишній голова Федеральної резервної системи США, людина, який брав участь в ухваленні ключових економічних рішень на протязі мінімум чверть століття. Він народився в Нью-Йорку в 1926 році. Після закінчення загальноосвітньої школи здобув музичну освіту і деякий час грав в професійному оркестрі. Однак з дитинства його приваблювала математика, а потім бізнес і фінанси. Навіть працюючи в оркестрі, він читав фінансову літературу і займався складанням податкових декларацій для своїх колег-музикантів. Публічну діяльність Грінспен почав в 1968 році, взявши участь в передвиборній кампанії Річарда Ніксона, Потім він очолив Економічну раду при президенті і. нарешті, зайняв кабінет голови ФРС, де пропрацював понад 18 років.

Книга Алана Грінспена «Епоха потрясінь» - це не мемуари в класичному розумінні, а швидше за глобальний економічний аналіз. Вона логічно розділена на дві частини. Друга частина присвячена аналізу нинішньої ситуації в різних країнах і побудови сценаріїв розвитку подій. У ній розглядається становище Китаю, Індії, Японії, країн Європи, Росії та - найбільш детально - проблеми стоять перед США. Однак цей аналіз був би неповним без першої, автобіографічної частини, де розкривається процес становлення особистості автора. Грінспен розповідає про своє дитинство, навчання в школі, початку професійної діяльності, прихід на державну службу.

На думку Алана Грінспена сильний вплив зробили погляди Адама Сміта і Джозефа Шумпетера. З роботами Адама Сміта він познайомився після Другої світової війни, коли теорію цього економіста практично зрадили забуттю. Повернення до економічних ідей Сміта почався лише в кінці 1960-х років, коли Грінспен прийшов на державну службу. Концепція творчого руйнування Шумпетера займає особливе місце в книзі. Грінспен вважає творче руйнування, тобто відмова від старих технологій і методів виробництва на користь нових, основоположною ідеєю ринкового капіталізму.

Чималу роль у формуванні поглядів Алана Грінспена зіграла Айн Ренд. Вона фактично допомогла йому сформувати макро-бачення світу. На початку 1950-х Грінспен став прихильником її філософії - лібертаріанство - і досі дотримується лібертаріанському поглядів.

Книгу «Епоха потрясінь» в певній мірі можна вважати підручником історії глобалізації. Росія, якої присвячені дві глави, - невід'ємна частина глобальної економіки. Глобальні процеси безсумнівно впливають на нашу економіку. Наші внутрішні події також не проходять безслідно для світу. Наприклад, російський дефолт 1998 року призвів до краху одного з найбільших і успішних хедж-фондів Уолл-стріт - Long-Term Capital Management (LTCM). Розуміння взаємодії глобальної і національної економіки дуже важливо сьогодні. Саме тому корисно познайомитися з поглядами такого переконаного прихильника глобалізації, як Алан Грінспен.

Книга «Епоха потрясінь» цікава і пізнавальна. Вона написана живою мовою, по ходу розповіді автор робить численні відступи, що пояснюють різні аспекти функціонування фінансової системи. В результаті виходить сплав історії життя видатної особистості і міні-уроків з економіки, Цю книгу варто прочитати всім, кого цікавлять фінанси, економіка і процеси глобалізації. Її вивчення має стати обов'язковим елементом економічної освіти.

Олексій Кудрін, заступник голови Уряд РФ, міністр фінансів РФ

Вдень 11 вересня 2001 року я летів до Вашингтона рейсом 128 авіакомпанії Swissair після чергової міжнародної зустрічі представників банківських кіл в Швейцарії. Коли я йшов по проходу між рядами, мене зупинив начальник моєї охорони Боб Агнью. За своїм характером Боб, колишній співробітник спецслужб, був привітним, хоча і не дуже говірким людиною. Але в той момент мене вразила його похмурість. «Пане голово, - тихо вимовив він. - з вами хоче поговорити командир корабля. Два літаки врізалися у вежі Всесвітнього торгового центру ». Повинно бути, він побачив на моєму обличчі недовіру, тому що додав: «Я не жартую».

Командир, який перебував у кабіні екіпажу, був помітно схвильований. Він говорив по-англійськи з легким акцентом. За його словами, терористи захопили кілька авіалайнерів, два з яких протаранили хмарочоси Всесвітнього торгового центру, а один врізався в будівлю Пентагону. Доля ще одного літака залишалася невідомою. Більше він нічого сказати не міг і лише додав, що ми повертаємося до Цюріха і що інших пасажирів не будуть інформувати про справжню причину повернення.

«Нам дійсно необхідно повернутися? - запитав я. - А чи не можна приземлитися в Канаді? »Відповідь була негативною. Командир сказав, що у нього наказ - летіти до Цюріха.

Поки звучало оголошення про те, що авіадиспетчерська служба направляє літак назад в Цюріх, я пройшов до свого крісла. Телефони на пасажирських місцях були вимкнені. тому я не міг зв'язатися з землею. Колеги з Федеральної резервної системи (ФРС), що були у ці вихідні разом зі мною в Швейцарії, летіли додому іншими рейсами. За відсутності можливості дізнатися, що відбувається, в найближчі три з половиною години мені тільки і залишалося, що міркувати. Я дивився в ілюмінатор, переглядав робочі документи і папери, які віз із собою, - стоси службових записок і економічних звітів, вчасно не викладених з портфеля. В голові весь час крутилася думка: «А що якщо це напад - лише пролог якогось глобального змови?»

Найбільше я турбувався за дружину - Андреа працювала провідним міжнародним кореспондентом NBC у Вашингтоні. В той день її не було в Нью-Йорку, що вже добре. Відвідування Пентагону теж не значилося в її найближчих планах. Швидше за все вона знаходиться в студії NBC в центрі міста і зайнята освітленням подій, що відбулися. Стало бути, не варто особливо хвилюватися, переконував я себе ... але що якщо в останній момент вона вирушила на зустріч з яким-небудь генералом в Пентагон?

Турбувала мене і доля колег з ФРС. Чи всі з ними в порядку? А з їх родичами? Напевно зараз робиться все. щоб не допустити кризи. Таке напад - перший на території США з часів Перл-Харбора - здатне ввергнути країну в хаос. Для мене важливіше всього була оцінка можливих наслідків для економіки.

Імовірність виникнення економічної кризи була більш ніж очевидною. У гіршому випадку нам загрожував повний крах фінансової системи, хоча я все ж вважав такий сценарій практично нереальним. У веденні ФРС США знаходиться система електронних платежів, через яку здійснюються перекази грошових коштів і цінних паперів між банками по всій країні і майже по всьому світу на суму понад $ 4 трлн на добу.

Завжди вважалося, що для руйнування американської економіки досить вивести з ладу електронну платіжну систему. У цьому випадку банки змушені будуть повернутися до малоефективним фізичним способам перекладу грошей, підприємствам доведеться укладати бартерні угоди і використовувати боргові розписки, а економічна активність в країні різко впаде.

За часів холодної війни з ініціативи ФРС все канали зв'язку і вузли обробки даних, що забезпечують роботу електронної платіжної системи, були багаторазово продубльовані. Це підвищує стійкість до ядерного удару. Крім того, використовуються і інші засоби захисту: наприклад, бази даних одного федерального резервного банку копіюються і зберігаються в іншому федеральному резервному банку за сотні миль від нього. У разі ядерного нападу наші співробітники в найкоротші терміни можуть відновити роботу системи з районів, що не зазнали зараженню. Саме цими можливостями повинен був сьогодні скористатися Роджер Фергюсон, віце-голова ФРС. Я був впевнений, що він і інші мої колеги зроблять все для збереження життєздатності світової доларової системи.

Кінець ознайомчого уривка

СПОДОБАЛАСЯ КНИГА?

Алан Грінспен   ЕПОХА потрясінь
Ця книга коштує менше ніж чашка кави!
ДІЗНАТИСЬ ЦІНУ

«Нам дійсно необхідно повернутися?
А чи не можна приземлитися в Канаді?
В голові весь час крутилася думка: «А що якщо це напад - лише пролог якогось глобального змови?
Але що якщо в останній момент вона вирушила на зустріч з яким-небудь генералом в Пентагон?
Чи всі з ними в порядку?
А з їх родичами?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация