Алекс Лебедєв: Навіщо потрібні блогери - Люди - Журнал - allfun.md - Розваги та відпочинок в Молдові

Ми поговорили сьогодні з власником блогу " Acasă la Fluturaş ", SMM-фахівцем і журналістом - Сашком Лебедєвим. Саме він і допоміг з'ясувати, навіщо Молдові потрібні блогери, і розповів ще багато цікавих речей про місцеву блогосфері.

В інтернет щодня ллються гігабайти думок. Кому вони потрібні?

Люди шукають натхнення, я сам шукаю натхнення. Коли пишу, я намагаюся сам себе надихати. Ще зі студентської лави блог був для мене важливіше домашніх завдань, проектів, усіляких дедлайнів. Навіщо люди пишуть? Щоб висловити думки і емоції, причому не тільки свої. Не знаю, як часто це бувало у тебе, але коли читаєш чийсь блог, іноді з'являється відчуття, ніби ти хотів сказати те ж саме, тільки не знав як. Люди шукають в інших підтвердження власних думок.

Люди шукають в інших підтвердження власних думок

Як ти думаєш, чому наша румуномовна блогосфера набагато активніше, ніж російськомовна?

Хоч я і не ознайомлений з російськомовної блогосферою, їх суспільство, безумовно, є, в більшості вони на Livejournal. А активність, я думаю, велика за рахунок того, що велика частина людей в Молдові говорить і читає на румунському. Крім цього, через вічного мовного конфлікту молодь намагається румунську мову просунути. В усному мовленні ми, звичайно, використовуємо русизми, але коли пишеш, мимоволі фільтруєш свою мову і думки. Зараз якщо і з'являються русизми в тексті, то у них саркастичний забарвлення або особливий підтекст.

Чому більшість молдавських блогів орієнтовані на політику?

Тому що це робить їх більш чіткими. Якщо ти початківець блогер і хочеш, щоб Google видавав результати на твій блог, спробуй покритикувати або похвалити політиків. По-моєму, ті блоги, які з'являються до або після виборних кампаній, не мають аргументованої бази. Це просто думки про політику. Мало блогів містять по-справжньому потрібну, цінну інформацію. Піднімаючи цю тему, ми торкаємося і аспект якості цих блогів. Більшість з них я називаю "Різдво-Великдень", тому що пости з'являються вкрай рідко.

Більшість з них я називаю Різдво-Великдень, тому що пости з'являються вкрай рідко

Якою мірою можна вважати думку блогера голосом народу?

Для мене блогер - це мікс з звичайної людини і журналіста. Якщо він пише про те, що його дратує, радує або змушує задуматися, значить, ті ж речі хвилюють громадськість. І навіть більше: завдяки своїй спостережливості блогер може направляти увагу людей на начебто непримітні, але важливі події. Наприклад, ти помітив, що на тролейбусних квитках написано 1 лей, хоча вони коштують 2. Ну, помітив і що, розкажеш друзям, батькам і сусідам, а блогер зможе зробити з цього цілий тематичний огляд.

Але блогер - це невизначене поняття. Я вважаю, що в першу чергу потрібно бути професіоналом у своїй галузі, а потім вже блогером. Я працюю в Social Media і передаю те, що я бачу, через цю призму. Те ж саме відноситься до юристів, бізнесменів, IT-шникам. Інакше це було б дилетантством.

Інакше це було б дилетантством

Повертаючись до теми політичних блогів. Бувають випадки, коли статті купують. Якою мірою тоді ми можемо говорити про релевантності думки блогера?

Якщо ти спробуєш прийняти чиюсь сторону, швидше за все, сам текст тебе видасть. По-перше, щоб сформувати свою думку, люди звертаються до декількох джерел. У разі якщо стаття проплачена, читач порівняє з іншими точками зору на цей рахунок і зрозуміє хто правий, а хто ні. Я вважаю, що навіть за гроші блогер не зможе достовірно написати про щось, з чим він не згоден.

По-друге, якщо хтось вирішить підкупити одного блогера, це не матиме відчутного ефекту. Якщо встановити одну вивіску з рекламою десь на околиці міста - це буде зайва трата грошей. Природно, тобі потрібні кілька білбордів в потрібних місцях. Те ж саме і з блогерами - підкуповувати одного не має сенсу.

Те ж саме і з блогерами - підкуповувати одного не має сенсу

Але на Заході блогери цілком чесними шляхами заробляють на цьому захопленні.

Все залежить від позиціонування. Якщо хтось тобі буде платити за те, що ти робиш by default, то я не бачу в цьому проблеми. Я, наприклад, люблю чай. Якщо я знаходжу новий вид, який мені подобається, і за те, що я про це скажу, мені заплатять, то мені все здається чесним. Але якщо ти намагаєшся втиснути ідею в голову, як у фільмі "Inception", то твоя репутація буде знищена, тому що люди не дурні, вони це зрозуміють.

Навіщо суспільству потрібні блогери?

Я б сказав, блогер хороший в тій мірі, в якій він корисний суспільству. Якщо блог не приносить якийсь плюс читачеві, то навряд чи він стане популярним. У Молдові більше 1800 блогів, але люди читають в більшості одних і тих же. Такі блогери приносять користь не тільки онлайн, але і оффлайн, це соціально активні люди.

Чим відрізняється статус західного блогера від молдавського?

Коли у нас говорять про блогерів, найчастіше мають на увазі тих, що пишуть на політичні теми. Тому і всі передачі, на які їх запрошують, - політичні. Цим ми і відрізняємося від Заходу, там немає такого поділу.

Як конкретно змінили блогери молдавську реальність?

Зазвичай це якісь кампанії, будь то політичні чи соціальні. Була одна щодо використання текстильних кульків - авосек. Так ось завдяки блогосфері цією ідеєю заразилися багато. Саме таким чином світ змінюється - маленькими кроками. Блогер бачить проблему і пропонує рішення. Створення вулиці для пішоходів з вул. Мікле і Варлаам - теж ідея блогерів. До моїх оглядів на тему існування міністерських сторінок на Facebook їх було всього вісім, після цього їх стало більше, і вони почали бути більш активними. Це не досягнення, яким можна пишатися, але так ти відчуваєш, що один голос може бути почутим в натовпі.

У блогах я часто знаходила голосіння на тему руйнування пам'ятників архітектури У блогах я часто знаходила голосіння на тему руйнування пам'ятників архітектури. Але навіщо про це писати - вирішуйте проблему в реальному світі. Ти не думаєш, що це заміна дії розмовами про нього?

Потрібно бачити все в довгостроковій перспективі. Вже зруйновані архітектурні пам'ятники не повернеш, але, написавши про це, можна запобігти таким діям в майбутньому. Або, принаймні, вищих інстанцій подумають двічі, перед тим як щось знести. Той же ефект з візуальним спамом і склопакетами. Ті, що є, не вдасться прибрати, але ризик їх подальшого появи тепер нижче. Своїми статтями блогер змінює реальність в режимі long-term.

Один журнал проводить щорічну премію кращого блогера. Наскільки це релевантно, необхідно і достовірно?

Це потрібно, скоріше, читачам, в меншій мірі - блогерам. Я вважаю, що все суб'єктивно, і люди, які номінуються на такі премії, теж. Топи - це показник динаміки. Якщо блогер виявиться в який-небудь трійці, він не скаже, що досяг бажаного визнання, і він навряд чи зазвезділся. Він просто зрозуміє, що не має права бути гірше, ніж раніше. Так, влада розбещує, але від того, що ти залишишся все тим же людиною, який тільки починав писати цей блог, ти тільки виграєш.

Новинні портали замінюють газети, електронні книги - паперові. Що замінюють блоги?

В якійсь мірі блоги замінюють клуби за інтересами. Якщо згадати найдавніші часи, люди в Стародавній Греції збиралися і обговорювали різні теми. Перед натовпом був оратор, який до того ж сидів над якимись працями - цих людей можна назвати прототипом блогерів, тому що вони не були на службі імператора і оголошували сподівання народу. Але це постійне порівняння нинішніх технологій з минулим трохи віддає панікою. Газети нікуди не зникають, вони переходять в онлайн, радіо теж живе, його вільно можна знайти в мережі. Немає віртуальної і реальному житті, обидві йдуть нога в ногу.

Як ти думаєш, яка проблема молдовської блогосфери?

Занадто багато написано про погане і дуже мало про хороше. Не варто бути "людиною, у якого є блог", адже блог можна створити за п'ять хвилин. Але треба постаратися додати туди людину, у якого є думка і бажання зробити життя кращим. Не можна бути якісним блогером, але можна бути чесним блогером.

Наталя Сергєєв

Фото: Наталя Бостан

Бесіда проходила в "Tucano Coffee"

аllfun

Кому вони потрібні?
Навіщо люди пишуть?
Як ти думаєш, чому наша румуномовна блогосфера набагато активніше, ніж російськомовна?
Чому більшість молдавських блогів орієнтовані на політику?
Якою мірою можна вважати думку блогера голосом народу?
Якою мірою тоді ми можемо говорити про релевантності думки блогера?
Навіщо суспільству потрібні блогери?
Чим відрізняється статус західного блогера від молдавського?
Як конкретно змінили блогери молдавську реальність?
Ти не думаєш, що це заміна дії розмовами про нього?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация