Алієв Ільхам Гейдар огли

  1. Освіта
  2. сім'я
  3. президентство
  4. критика
  5. релігія

Син і наступник президента Азербайджану Гейдара Алієва (1993-2003). Тричі перемагав на президентських виборах (2003, 2008 і 2013 роки.)

Освіта

Ільхам Алієв народився 24 грудня 1961 року в Баку, в сім'ї начальника контррозвідувальної відділу КДБ Азербайджанської РСР Гейдара Алієва.

У 1977 році закінчив середню школу № 6 міста Баку і вступив до Московського державного інституту міжнародних відносин (МДІМВ). До цього часу його батько вже був першим секретарем ЦК компартії Азербайджану. Після закінчення інституту, в 1982 році він вступив до аспірантури МГИМО. У тому ж році, на запрошення Андропова, сім'я Алієвих переїхала в Москву.

Захистивши дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук, він залишився на викладацькій роботі в Московському державному інституті міжнародних відносин.

сім'я

У 1983 році Ільхам Алієв одружився на Мехрібан Пашаєва. У сім'ї дві доньки, Лейла (рід 1985) і Арзу (рід. 1989), і син Гейдар (рід. 1997).

Кар'єра. Початок політичної кар'єри

Після того, як Гейдар Алієв був відправлений у відставку з поста віце-прем'єра СРСР і на підставі цього виведений з Політбюро ЦК КПРС, Ільхаму Алієву було «запропоновано» покинути МГИМО, де він викладав, на тій підставі, що це «політичний вуз», а його батько впав у немилість у нового генсека Михайла Горбачова. Ільхам Алієв зайнявся приватним бізнесом. У 1991 році він очолив фірму «Орієнт», а в 1992 році переїхав до Стамбула і повернувся тільки, коли Гейдар Алієв став президентом республіки.

З 1994 року по серпень 2003 року - віце-президент, потім перший віце-президент Державної Нафтової Компанії Азербайджанської Республіки (ДНКАР). Брав активну участь в здійсненні «нафтової стратегії Гейдара Алієва». У 1995 році Ільхам Алієв був обраний, а в 2000 році переобраний депутатом Міллі Меджлісу Азербайджану. У 1997 році Ільхам Алієв став президентом Національного олімпійського комітету Азербайджану. Керуючи олімпійським комітетом, йому вдалося підняти спортивну інфраструктуру. За його ініціативи активно почали створюватися спортивні школи, формуватися національні команди за тими видами спорту, які традиційно були сильні в Азербайджані. За великий внесок у справу розвитку спорту та Олімпійського руху нагороджений вищим орденом Міжнародного олімпійського комітету (МОК).

У 1999 році він був обраний заступником, в 2001 році першим заступником голови, а в 2005 році головою правлячої партії «Новий Азербайджан».

З 2001 по 2003 роки - керівник делегації Міллі Меджлісу Азербайджанської Республіки (Парламенту) в Парламентській Асамблеї Ради Європи (ПАРЄ).

У січні 2003 року Ільхам Алієв був обраний заступником Голови Парламентської Асамблеї Ради Європи та членом бюро ПАРЄ. У квітні 2004 року за активну участь в роботі ПАРЄ і відданість європейським ідеалам був нагороджений дипломом почесного члена ПАРЄ і медаллю ПАРЄ. У 2003 році склав депутатські повноваження у зв'язку з призначенням на посаду Прем'єр-міністра Азербайджанської Республіки.

У липні 2003 року Гейдар Алієв, який перебував на лікуванні, і Ільхам стали кандидатами на пост президента країни. Крім того, 4 серпня на прохання президента Міллі Меджліс призначив Ільхама прем'єр-міністром країни. Подальший розвиток подій залежав від здоров'я Алієва-старшого, який проходив курс лікування в США. 2 жовтня за державному телебаченню Азербайджану було зачитано звернення Гейдара Алієва до народу, в якому він заявив, що знімає свою кандидатуру на користь сина.

президентство

15 жовтня 2003 року в країні пройшли президентські вибори, перемогу на яких здобув Ільхам Алієв, набравши 79,46% голосів. Опозиція не визнала результати виборів і на наступний день понад 3 тис. Прихильників одного з опозиційних кандидатів у президенти від партії Мусават рушили центральними вулицями столиці до площі Азадлиг. На місце подій прибув полк внутрішніх військ, який вступив в зіткнення з ними, в результаті чого були жертви.

Як в самому Азербайджані, так і за кордоном від нового глави держави очікували проведення поступових реформ, зближення з Заходом, лібералізації політичного життя і зміцнення стабільності. Згідно широко поширеній думці, молодий президент мав недостатньо досвіду, не виявляв інтересу до політики і не мав батьківської харизмою, а тому від нього не очікували жорсткого стилю керівництва. На перших порах Ільхам Алієв повністю залежав від старої правлячої еліти, оскільки на всіх значущих міністерських постах залишалися ті, хто зайняв їх ще при Гейдара Алієва. Йому треба було два роки, щоб підготувати зміну апарату.

У жовтні 2005 року було оголошено про запобігання спробі державного перевороту, за звинуваченням в якому були заарештовані 12 осіб, серед яких міністр економічного розвитку Фархад Алієв, міністр фінансів Фікрет Юсифов, міністр охорони здоров'я Азербайджану Алі Інсанов, президент Держконцерну «Азерхімія» Фікрет Садигов і екс- президент Академії наук Азербайджану Ельдар Салаєв. Згідно з доповіддю Міжнародної кризової групи (International Crisis Group) за 2010 рік в середовищі опозиції

Перемігши на президентських виборах 15 жовтня 2008 з більш ніж 88% голосів виборців, Ільхам Алієв вдруге був обраний на пост Президента Азербайджанської Республіки. Вступив на посаду 24 жовтня 2008 року. У наступному році в Азербайджані пройшов референдум на користь прийняття поправок до конституції, за підсумками якого був знятий ліміт в два президентські терміни, надавши Ільхаму Алієву право обиратися нескінченну кількість разів.

В «Індексі демократії країн світу 2011 року», складеного Economist Intelligence Unit, Азербайджан зайняв 140-е місце як країна з авторитарним режимом.

Ставши президентом, Ільхам Алієв, активно взявся за розвиток внутрішнього виробництва, нафтового сектора. Наріжним каменем внутрішнього розвитку була поставлена ​​задача подальшої лібералізації економіки, стимулювання внутрішніх інвестицій. В рамках нової економічної стратегії Державна програма соціально-економічного розвитку регіонів (2004-2008 роки) були поставлені наступні завдання: створення півмільйона робочих місць, збільшення в сукупності ВВП питомої частки несировинного сектора, розвиток приватного бізнесу, реалізацію спеціальних програм фінансової допомоги приватним регіональним підприємствам, інфраструктурний розвиток країни, зокрема будівництво і реконструкція доріг, медичних, освітніх і спортивних споруд. У своїй економічній стратегії Ільхам Алієв домігся того, що за підсумками 2007 року ВВП Азербайджану на душу населення досяг 3 тис. $; з 2003 по 2006 рр. рівень бідності в країні знизився на 29%, а середньомісячна зарплата в 2007 році прогнозувалася в 214,6 $. До 2007 року зростання ВВП Азербайджану став найвищим в країнах СНД, а за перші чотири роки правління Ільхама Алієва економіка виросла на 96%.

При Ільхама Алієва Азербайджан вперше став непостійним членом Ради безпеки ООН.

У жовтні 2013 року Алієв в третій раз стає президентом .

критика

Його звинувачують в корумпованості, придушенні свободи вираження поглядів. Також не дотримуються права людини.

Цікаві факти

Ільхам Алієв володіє азербайджанським, російською, англійською, французькою та турецькою мовами.

У 2009 році Ільхам Алієв був включений до книги «500 найвпливовіших мусульман світу».

Будучи в 2010 році в Ульяновську відвідував Будинок-музею В. І. Леніна, де залишив запис у книзі відгуків, в якій написав: «З великим інтересом ознайомився з Будинком-музеєм Володимира Ілліча Леніна. Експозиція музею наочно демонструє побут сім'ї Ульянових. Всі члени сім'ї мали неординарними якостями і проявляли свій талант в різних сферах. Володимир Ілліч залишив величезний слід в історії людства. Пам'ять про нього живе в серцях мільйонів людей на планеті ».

Алієв є автором ряду дослідницьких робіт з геополітичних аспектів нафтової політики суверенної Азербайджану.

релігія

Ільхам Алієв двічі здійснював хадж - ритуальне паломництво в Мекку, спочатку разом з батьком, Гейдаром Алієвим, а потім вже перебуваючи на посаді президента. Так, в 2005 році Ільхам Алієв в рамках візиту в Саудівську Аравію відвідав мечеть Аль-Харам, зробив намаз, а потім відвідав пагорби Сафа і Марва, після чого виконали обряд таваф (обхід навколо Кааби), оглянув мечеть Аль-Харам, після чого обряд умра (малий хадж) був завершений.

посилання

09.04.2015

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация