Аліменти з лікарняного листа: утримуються чи ні?

  1. В якому випадку відбувається нарахування
  2. Чи нараховуються аліменти з лікарняного листа
  3. Як відбувається утримання та перерахування аліментів з лікарняного листа

На питання «сплачуються аліменти з лікарняного листа» можна відповісти ствердно. Аліментні платежі вичитуються з грошей, одержуваних працівником під час хвороби. Підставою для їх нарахування є листок тимчасової непрацездатності. Цей документ видає медичний заклад, де громадянин проходив стаціонарне або амбулаторне лікування. Аліменти не нараховуються лише в тому випадку, якщо лікарняний лист видається батькові чи матері, яка здійснює догляд за хворою дитиною.

«Лікарняні» гроші замінюють боржнику заробітну плату, з них береться податок на доходи фізичних осіб, а значить, вони є його доходом. В силу норм Податкового Кодексу соціальні виплати не обкладаються даним видом податку. Лікувальна посібник є винятком з цієї норми. Постанова Уряду № 841 від 18.07.1996 визначає всі види прибутку, з яких утримуються аліменти . Заробітна плата, що отримується під час хвороби, складається в цьому переліку.

В якому випадку відбувається нарахування

Щоб дізнатися, чи беруться аліменти з лікарняного листа, слід докладніше розглянути дане питання.

Утримання виробляються тільки при наявності діючого виконавчого провадження, порушеної стосовно працівника, або нотаріально завіреного угоду з одержувачем аліментів. Ніяких інших документів, що забезпечують можливість утримання коштів, не існує.

Отже, батько зобов'язаний платити аліменти з лікарняного листа, але при наявності наступних законних підстав:

  • виконавчий лист;
  • офіційний документ про непрацездатність, виданий медичною установою;
  • офіційна заробітна плата або підтверджений дохід.

виконавчий лист;   офіційний документ про непрацездатність, виданий медичною установою;   офіційна заробітна плата або підтверджений дохід

Працівник зобов'язаний реалізовувати присуджені зобов'язання з утримання дітей незалежно від його волевиявлення.

Закон передбачає два варіанти виконання цього обов'язку:

  • добровільний, при якому батьки підписують Угода про сплату аліментів і запевняють його у нотаріуса;
  • примусовий, коли кошти стягуються через суд.

Чи нараховується виплата, на основі таких показників, як:

  • страховий стаж громадянина;
  • усереднена заробітна плата за останні 12 місяців.

Від страхового стажу буде залежати процентне співвідношення оплачуваної лікарняного допомоги до заробітної плати працівника. Допомога по хворобі «покриває» весь термін непрацездатності.

Чи нараховуються аліменти з лікарняного листа

Вже сказано, що «лікарняні» виплати замінюють працівникові заробітну плату. Він заробив би ці кошти, виконуючи трудові обов'язки, якби не наступила хвороба, травма або інше ушкодження здоров'я.

Аліменти з лікарняного зобов'язаний перераховувати роботодавець, саме йому передається виконавчий лист або аліментні угоду.

Суми перераховуються не пізніше трьох днів з моменту надходження заробітної плати на рахунок працівника. За порушення термінів або розміру виплат роботодавець несе відповідальність в рамках ст. 17.14 КоАП РФ, яка передбачає штраф на керівника - до 20 тисяч рублів, на підприємство - до 100 тисяч рублів.

Громадянин Зіненко подав до суду позов на працедавця з вимогою про відшкодування грошової суми. В період з 12.05.2016 по 12.07.2016 Зіненко перебував на лікарняному на увазі тривалого захворювання. За цей час з лікувального посібники Зіненко були утримані аліменти за виконавчим листом в розмірі 30 тисяч рублів. Позивач вважав, що кошти утримані незаконно. У суді було опитано головний бухгалтер роботодавця. Він пояснив, що з лікарняного допомоги, яке отримав позивач за три місяці, оплачується єдиний податок на дохід фізичних осіб в розмірі 13% від суми доходу, що склало 390 рублів.

Суд відмовив Зіненко в задоволенні вимоги на тій підставі, що згідно з пп. «В» пункту 2 Постанови Уряду № 841 від 18.07.1996 аліменти вираховуються з допомоги по тимчасовій непрацездатності за наказом або рішенням суду. Крім того з лікарняного допомоги Зіненко був утриманий ЕНВД, як показав бухгалтер. Це додатково підтверджувало необґрунтованість вимог позивача.

Як відбувається утримання та перерахування аліментів з лікарняного листа

Виконавчий лист або інший документ, на підставі якого нараховуються аліменти, судовий пристав направляє за місцем роботи аліментщика. Разом з цим документом надсилається повідомлення про конкретну суму, з якої будуть оплачуватися аліменти. Після порушення виконавчого провадження пристав зобов'язаний з'ясувати місце роботи боржника, розмір його зарплати та інших доходів.

Перш, ніж утримати кошти з лікарняного посібники, бухгалтер виробляє відрахування ПДФО. Так як аліменти повинні утримуватися із суми доходу. Виплати направляються на банківські реквізити, зазначені у виконавчому листі або повідомленні. Порядок дій такий же, як при утриманні аліментів з відпускних .

Виконавчий лист може направлятися не тільки в бухгалтерію офіційного місця роботи, але і за місцем знаходження майна (за адресою проживання).

Керівник товариства з обмеженою відповідальністю «Світанок» Іваненко звернувся до апеляційного суду зі скаргою на рішення суду нижчої інстанції, який постановив накласти штраф у розмірі 15 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на керівника і 80 тисяч рублів на ТОВ «Світанок». Приводом для притягнення до відповідальності послужили дії бухгалтера, не відрахував аліменти з лікарняного допомоги співробітника, який перебував у відпустці через хворобу. У своїй скарзі Іваненко просив спірну постанову скасувати і звільнити від сплати штрафів.

Суд виніс рішення про відмову заявнику в заявленому вимоги. У мотивувальній частині зроблено посилання на п.3 ст.17.14 КоАП РФ. В силу даної статті порушення особою, яка не є боржником по виконавчому провадженню, вимог пристава-виконавця, що виразилося в невиконанні вимог виконавчого документа, карається штрафами на посадову особу - від 15 до 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на організацію - від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Апеляційний суд визначив, що в діях Іваненко міститься склад вищевказаного діяння, і санкція у вигляді накладення штрафу є законною і обґрунтованою. Разом з тим, суд пояснив заявнику, що згідно з нормами сімейного законодавства, з лікарняного допомоги працівника повинні стягуватися аліменти, оскільки воно відноситься до доходів боржника. Іваненко зобов'язаний був не тільки виплачувати допомогу працівнику, але і відраховувати кошти за виконавчим листом. В якому розмірі і в які терміни відбувається оплата залежить від розміру лікарняного допомоги і часу його нарахування.

Сподіваємося, що ця стаття допомогла всім, хто хоче знати, вираховують аліменти з лікарняного і яким чином оплачується лікарняний лист.

Автор: Ольга

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация