АЛКОГОЛЬ І ДУША

  • обрані тексти з нової книги

    АЛКОГОЛЬ І ДУША

секрети спирту

    Вино є табуйованим речовиною в багатьох сакральних цивілізаціях. З його вживанням традиційно пов'язуються численні ритуали і обряди. Показово, що саме слово "спирт" походить від латинського "spiritus", тобто дух. Каббалисти також пов'язують вино з внутрішніми, езотеричними аспектами. На івриті слова "вино" та "містерія", "таємниця" мають однакове числове значення, а отже, є синонімами в містичному сенсі. Ще повніше ця тема розвинена в ісламській традиції. Шаріат, закон екзотеріческіх, зовнішніх релігійних правил найсуворіше забороняє мусульманам вживання спиртних напоїв, що вважається страшним гріхом. Повною протилежності до цієї суворої позиції знаходиться суфійської традиція, внутрішній іслам, де, навпаки, всіляко славослів'я винопиття і на різні лади вихваляють гідності алкоголю. Алкоголем - до речі, саме це слово арабського походження - суфії, ісламські езотерики називають своє "таємне вчення", "внутрішню Ініціатичні доктрину". Подібно до того, як спиртне заборонено для зовнішніх і дозволено для внутрішніх, люди шаріату мають справу з оболонкою істини, а люди таріката - з нею самою.

    Але, природно, просте сп'яніння не гарантує обов'язкового досягнення істини. Це лише шлях до неї. А як будь-який шлях він може бути успішним, а може і закінчитися нічим. Не зовсім нічим, видужаємо. Якщо людина раз ступив на шлях, він ніколи не залишиться колишнім, навіть якщо заблукає. Крок всередину як безвідкличний вексель. Це незворотній процес. Тому Ініціатичні вчення старанно покриваються непроникним покривалом алегорій і темних формул.

    Іслам дає важливий образ пристрою реальності. Окружність - шаріат, зовнішнє. Центр кола - Істина, хакикат. Луч від окружності до її центру - тарикат, що означає арабською "шлях". Ось цей-то промінь і іменується мовою ініціатичній традиції "вином". І тотожний він таємниці посвяти з таких самих причин. До речі, на підставі тієї ж логіки індуси називають Ініціатичні доктрини тантризма "шляхом вина".

    Ця ж парадигма лежить в основі ритуальних пиятик знаменитих даосів в китайській традиції і вакхічних містерій в Стародавній Греції.

підглянутий сон

    Вино не просто символ, алегорія. У Традиції все пов'язано. Якщо щось співвідноситься з чимось, значить ці речі пов'язані і практично. Іншими словами, якщо алкоголь синонімічний ініціації, значить і вироблене їм на людину дію в цілому повинно відтворювати сценарій посвяти. Випивка - це шлях, шлях всередину.

    І дійсно, дія алкоголю виробляє на людей такий вплив, при якому вони як би входять всередину своєї істоти. Тому сп'яніння подібно сну. У ньому всі речі так само, як і уві сні, набувають особливого додатковий сенс, вгадуваний і невиразний одночасно, слова і звуки чуються по-новому, потоки асоціацій і полувіденій захоплюють питущих. Предмети і почуття змінюють свої пропорції. Нікчемна причина викликає гіпертрофовану реакцію, загроза або небезпека взагалі ігноруються. П'яний лізе на дах, ходить по карнизу, підіймається на дерево, на трубу. Бігає через автотраси. Нападає на найсильніших. У загальному, поводиться в особливому режимі, коли зовнішній світ далеко не настільки вагою і щільний, фіксований і важкий, як в пробудженому стані. Це сон, але сон зі свідками.

    Наявність свідків такого "сновидіння" лежить в основі ранкового похмільного каяття. Людина, навіть якщо прекрасно пам'ятає, що відбувається під час п'янки, відчуває докори сумління, ніби щось зробив в нестямі. Це результат наслідків "другого стану", яке вислизає від критичного денного розуму.

    Сон і сп'яніння типологічно близькі. Людина входить в них як в область своєї душі.

Майстер алкоголю

    Виникає справедливе здивування. Якщо пияцтво настільки позитивно з духовної точки зору, чому ж випили люди виробляють настільки відразливе враження, викликають, скоріше, гидливість і презирство, ніж захват?

    Чи не в собі, з мутними очима, сально і ідіотично смикається рот, нечленороздільні агресивні слова, хлюпання, злість, слинява неохайна сексуальність, невмотивоване нерозумне веселощі, відразливі і нікого не вражаюча крім самого діяча пустощі ...

    Справа в тому, що алкоголь сам по собі лише відкриває врата всередину, але не забезпечує безпеки шляху і не гарантує досягнення мети. У традиційних цивілізаціях алкогольні ритуали проходили по строго визначеним сценарієм. Їм передувала Ініціатичні підготовка, в ході якої викладалися основи і закони алкогольного подорожі, давалися важливі поради, вказувалися орієнтири і цілі, перераховувалися небезпеки. Крім сценарію в ритуальному сп'яніння обов'язково був присутній "провідник" або "вчитель", який вів питущого (або тих, хто п'є) по лабіринтах внутрішнього світу, налаштовував на певний лад, підказував в потрібних місцях.

    Алкоголь розчиняє матеріальну ілюзію непереборної тілесності, яка зумовлює модус існування в денному свідомості. Але при цьому на відміну від звичайного сну людина зберігає певний вольовий контроль над фізичною реальністю, яка теоретично повинна проходить різні діссолютівние стадії під спостереження не заснув розуму. У цьому - сенс магічного впливу алкоголю.

    Але для проходження всіх етапів цього шляху, цього "плавання", необхідно володіти дуже концентровану увагу і розвиненою свідомістю. В іншому випадку розчинена плоть тільки піднімає тину проміжного простору між тілом і душею. Вона-то і виступає на поверхню в звичайних всім знайомих п'яниць, видніється з них.

    Ця проміжна сфера дуже цікава. Адже саме в ній відбувається найважливіша подія сп'яніння. Тут корабель алкоголю збивається з курсу, потрапляє в спіралевидні вир.

передсердя

    Православна чернеча традиція - зокрема, авва Дорофей, а пізніше все ісихасти - дає докладний опис тонкої природи людини. Ця традиція, на відміну від іудаїзму і індійської йоги. поміщає "зародок душі", "кісточку безсмертя" в серці, а не в основу хребта. Це пов'язано з тим, що християнська ініціація розглядає стан другого етапу посвяти, коли життєва таємнича сила піднімається від куприка до серця. Така тонка фізіологія відповідає в нормальному випадку конституції кожного хрещеного православного християнина (у католиків і протестантів все інакше, але це окрема розмова), а етап підйому цієї сили відноситься до попередньої стадії "оголошених".

    Отже, духовний центр, "істина", полюс знаходиться в центрі людини. Можна ототожнити картину ісламського кола - шаріат, тарикат, хакикат або окружність, промінь, центр - з пристроєм людського організму. Шкіра - "шкіряні ризи", оболонка, "епідермічний плащ" - коло. Тактильність - основний "земної" компонент бодрственного сприйняття. Серце - центр, полюс. А між ними знаходяться тілесні шари і внутрішні органи. До речі, саме у авви Дорофея наводиться символ кола, променя і окружності, стосовно пристрою реальності. Така ж фігура - з деякими найважливішими історико-містичними деталями - відкриває рукопис протопопа Авакума.

    Найважливішу роль відіграє в тонкій фізіології грає передсердя. Воно символізується "змієм, зсілим навколо серця", "стародавньому драконом, сторожам скарб". Серце - душа. Передсердя - то, простір, яке перешкоджає входу.

    На підставі цієї картини вчителя Розумного Діяння застерігали від "розвитку рідини передсердя". Від цієї причини відбувалися два ексцесу - лють і хтивість. Лють - чоловіча, вогняне начало. Хтивість - жіноче, вологе. Таємний світ душі ховається за оболонкою зміїного передсердя. І якщо операція входження всередину проведена не акуратно, помилкові сили захльостують особистість практиканта. Досвід зривається.

    Дуже показово це згадка двох проявів передсердя - люті і похоті. Справа в тому, що в індуїстському вченні Санкхья "тонке тіло" людини, "душа" називається інакше - "тілом насолоди", "сукшма шаріра". Це, що стосується "похоті". Разом з тим воно описується як "вогняна колісниця" і має другу подібне назва "линга шаріра" - "тіло фалоса". Це - "лютий", "чоловічий" аспект. Науково налаштовані індуси описували ті ж явища, що і православні акти, тільки під внеморальном, строго констатаціонном ключі.

    У будь-якому випадку, сенс строго збігається. - Передсердя - оболонка душі, і експансія енергій душі зовні - в область передсердя - породжує сплески мускулінна агресивності жіночого еротизму.

    Той, хто йде шляхом алкоголю рухається в зворотному напрямку. Він наближається до центру ззовні, але торкнувшись джерело свого життя - серце-душу - він виробляє подібний ефект - розлиття серцевої субстанції в "зоні змія". Дремлющий Дракон пробуджується, накидається на поміченого прибульця і ​​поглинає його. Ось перед нами безглузде (іноді блювання) нерозбірливе істота з сполохами бажання і каламуттю агресії.

    Слабкі ж просто стогнуть і пускають слину. Але змій безжалісний, слабких він робить рабами. І тоді ніяка закодованість не допоможе.

Національні моделі пияцтва

    Природно, по-справжньому Ініціатичні алкогольні ритуали сьогодні не існує. Лише зрідка в оточення революційному пориві окремі великі люди намагаються відновити таїнство в його магічному вимірі. Такий Євген Головін, "адмірал", беззмінний капітан ініціатичного "Bateau Ivre" в центрі Євразії. До герметику Рабле зводив "метафізику" свого пияцтва прекрасний Гі Дебор. Французький алхімік Клод д'Іже слід по вологому в тому ж "філософському море". Але це "вищі невідомі", дорогі винятку. Більшість п'є в безвихідно профанического режимі. АЛЕ і тут можна вибудувати ієрархію.

    Найбільш наближені до сакрального алкоголізму архаїчні народи - автохтони Сибіру, ​​американські індіанці, чукчі, ескімоси і т.д. Тут ще збережені містичні Ініціатичні фрагменти досвіду сп'яніння. Будь розуміє, що "вогняна вода" - лише недороге подорож по той бік, різновид "шаманського трансу". Більш всіх закладають, природно, самі шамани. Але "вогняна вода" внесла певний елемент "демократії" і тому слідувати за шаманами можуть і всі інші. Чистоти досвіду це не додає, але все ж сам факт пристрасті архаїки до спиртного треба розуміти як виключно позитивний фактор. - Ностальгія по повній багатовимірної реальності - в цьому висушену, вихолощений, механічному, картезианско-ринковому концтаборі - свідчить про духовне здоров'я, а не про генетичне виродження. Алкоголь в чому корисний, він сприяє очищенню організму від накопичення темних опадів передсердя. Це екзорцістская терапія. Вудуісти багато могли б розповісти про чудових цілющих результатах п'янок.

    Друга категорія - російські. Вони на порядок профанічнее архаїки, скептична культура зробила свою справу. Але все ж збережені багато сакральні елементи. По-перше, російські майже ніколи не п'ють поодинці. У народі це вважається "останнім ступенем падіння". Знамените на трьох. Це свідчить про містеріальне характері всього підприємства. Люди відправляються в плавання, підтримують один одного, залишають тісні межі тілесної денний роздільності, перетікають в новий колективний організм, пластичний і несподіваний. Потенціали душ об'єднуються. Всі дивляться загальний інтерактивний сон.

    По-друге, п'яні розмови часто-густо переходять на абстрактні теми - "політика", "взаємна повага (або неповага)", "баби" і т.д .. Таким чином інтуїтивно підтримується концентрація уваги, свідомість балансує на межі від впадання в вегетативну пасивність сочилася тіла.

    І нарешті, найнижча пияцтво практикується на Заході - у англосаксів, французів чи сонних скандинавів. Тут - чисто жіночий варіант. Самотність, картина алкогольного марення, повністю зосереджена на тілесному і низменно сексуальному аспекті. У тонкій фізіології західної людини убого і сміховинно мало не тільки серце, а й передсердя. Західного дракона в інших місцях світу нічого не варто переплутати з п'явкою. Такий же і тупий західний алкогольний розпуста. Два три сценарії, спалах садо-мазо, моторне хвастощі в порожнечу, схлопування в ніщо, в типовий капіталістичний сон без сновидінь. Алкоголь допомагає вивести унтерменшів на чисту воду. Їм краще безалкогольне.

    Є ще одна, ще більш низько стоїть категорія. Але не в національному, а в статевому сенсі. - Шлях вина замовлений для жінок. Це строго чоловічий ритуал. Російські прекрасно розуміють цей сакральний момент. Mannerbund, "чоловічий союз", "п'яне братство", в таємниці від дружин і дівчат, в опозиції ім. Жінки відволікають від внутрішньої концентрації (відволікають), і в той же час перешкоджають подорожам і бродячому досвіду спонтанності (прив'язують). Вони - перешкоди і для нерухомого споглядання і для динамічного стрибка. Жіночий алкоголізм самий десакралізувати, на зразок західного. Наркологи знають, що найчастіше пияцтво тут одиночне, не пов'язане власне з функцією "нової спільності". Тонка структура жінок значно відрізняється від структури чоловіків. Не випадково, вважається, що у чоловіків праве око символізує сонце, а лівий місяць, тоді як у жінок з точністю навпаки. Це симетричне зворотне відображення. Її шлях - як казав Ніцше - "набуття власної зверхності". Іншими словами, ініціатичних шлях пов'язаний для жінок виключно з "тверезістю". Вся траєкторія перевернута. Чоловікам необхідно заснути не заснувши, жінкам - прокинутися, не прокидаючись.

Слухай, потопельник, слухай

    Істинний досвід, вдалий досвід, ініціатичних досвід, передбачає одноразовий і незворотний характер. Це в повній мірі стосується алкогольного плавання. Незважаючи на шторми і бурі, на штилі і Мальстрема завдання - дістатися до протилежного берега. Це - берег душі. Там починається "нове життя", народжується "нова людина". Ні, це не кінець шляху, це тільки його початок, але сьогодення, по ту сторону підземних химер того балагану, який ми - абсолютно помилково і безпідставно - вважаємо життям, буттям.

    Спроб ж буде рівно стільки, скільки буде невдалих стартів, катастроф, аварій корабля. Горе переможеним, приреченим на белогорячечное повторення. Але не можна і не віддати належне трагічно загиблим на цьому шляху, утопленика "великої мрії", жертвам отруйного передсердя. Там жахлива життя - в океанічних глибинах вологою ртуті, але не страшніше тієї, в якій борсаємося все ми.

    Дидактика тут недоречна. Важливо лише знати сувору ціну речей, розганяючи водорості дурості і упереджені наведення культурних маніпуляторів. Алкоголь може зробити вільним, може поневолити, а може залишити в тому непривабливим вигляді, в якому ви зараз перебуваєте.

    Ніколи не можна сказати напевно. Якщо ж вам пощастить, то, як сказав великий Головін:

          "Перед вами, як зла примха

          вибухне знань трухлявий гриб,

          вчіться плавати, вчіться стрибати

          на перламутрі летючих риб ".


Алкоголь і жіноча душа

тексти

ФОРУМ

ФОРУМ

ФОРУМ

ФОРУМ

ФОРУМ

Якщо пияцтво настільки позитивно з духовної точки зору, чому ж випили люди виробляють настільки відразливе враження, викликають, скоріше, гидливість і презирство, ніж захват?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация