Алкоголь в ісламі

  1. Алкоголь в ісламі
  2. Заборона на алкоголь
  3. Новітня історія
  4. Можна чи не можна?

У багатьох людей слово «іслам» асоціюється із забороною на алкоголь. Дійсно, іслам, мабуть, єдина з світових релігій, де активно проголошується заборона на употребленіяе алкоголю і інших дурманних речовин і продуктів.

заборона на употребленіяе алкоголю

Якщо вірити давньоруських літописів, саме ця заборона не дозволив князю Володимиру Святославовичу вибрати іслам як релігію для свого народу, бо: «Русі є веселіє пити: не можемо без того бути».

Якщо вірити давньоруських літописів, саме ця заборона не дозволив князю Володимиру Святославовичу вибрати іслам як релігію для свого народу, бо: «Русі є веселіє пити: не можемо без того бути»

Чи дійсно мусульманам суворо забороняється вживати спиртні напої, або все-таки є послаблення? Адже в безсмертної поезії Омара Хайяма, наприклад, чимало захоплених рядків про вино. А сьогодні на вулицях наших міст досить часто можна побачити емігрантів з Центральної Азії з пляшкою міцного пива.

Алкоголь в ісламі

До прийняття ісламу жителі Аравійського півострова активно вживали алкогольні напої. Оскільки води там було мало і вона часто була непридатною для пиття через різних домішок і солей, спрагу люди тамували в основному вином і фінікової настоянкою.

Ці напої мали слабку фортецю, але в жаркому кліматі вони починали бродити, що додавало їм градусів і призвело згодом до масової алкогольної залежності. Хоча спочатку іслам не мав на увазі відмови від спиртного, пророк Мухаммед, побачивши руйнівні наслідки пияцтва, вирішив ввести сухий закон.

Були сформульовані п'ять основних причин, за якими заборонялося пити алкоголь.

Заборона на алкоголь

  1. Не можна здійснювати намаз у п'яному вигляді, але ж віруючі повинні звертатися до Аллаха по п'ять разів на день.
  2. Боязнь звикання. Мухаммед говорив, що не буде користі від того, що заборонено. Адже, випивши навіть один ковток спиртного, людина може захотіти ще.
  3. Затуманюючу розум, алкоголь не дає розгледіти відмінність між праведністю і гріхом.
  4. Пити спиртне - це поганий приклад для дітей. Адже старше покоління повинно служити зразком наслідування для молодшого.
  5. Алкоголь знижує самоконтроль, змушує забути про Коран і заповідях Аллаха, а для віруючих це неприпустимо.

У новостворену ісламську громаду подолання пияцтва прийшло не відразу. Навіть після прийняття ісламу, багато сподвижників пророка продовжували вживати спиртні напої і влаштовувати бенкети.

Тому неприйняття пияцтва вводилося поступово. Спочатку був посланий аят, в якому говорилося про гріх і «якусь користь пияцтва».

«Вони тебе про вина і азартні ігри запитують. Скажи: в них гріх великий, але є для вас і користь, хоч більше в них гріха, ніж користі »(Коран, 2: 219).

Потім аят, в якому віруючих застерігали від того, щоб п'яними ставати на молитву.

«О ті, які увірували. Чи не наближайтеся до молитви, будучи п'яними, поки не будете розуміти те, що вимовляєте ... »(Аят 4-й сури« Ан-Ніса »).

І нарешті було однозначно сказано, що алкоголь, поряд з азартними іграми і ворожінням, - діяння сатани.

«О ви, хто вірує. Все, що п'янить (і труїть) розум, азартні затії, і каміння (жертовників, вівтарів та місць молінь), і долі на стрілах. Все це мерзота, що вигадав сатана. Так утримайтеся ж від цих спокус, щоб мати вам щастя і успіх »(Коран 5:90).

Поверховий аналіз текстів цих аятів призводить до думки, що мова в них не йде про абсолютну заборону алкоголю, але лише про рекомендації «триматися подалі» для того, щоб мати успіх в житті і справах.

У той же час, якщо розумний мусульманин уважно вчитається в текст, то зрозуміє, що вони говорять про досить жорсткому виборі - або алкоголь, або молитва і перебування в ній з Аллахом Всевишнім.

«З пальмових плодів і виноградних лоз ви їжу добру знаходите собі і п'янкий напій - тут істіно знамення для тих, хто розуміє» (Коран 16:67).

В історії цей аят тлумачився по-різному. Багато ортодоксальних богословів коментували його в тому сенсі, що одні й ті ж дари природи можуть бути як корисними людині, так і завдавати йому шкоди.

Частина суфіїв і ліберальні тлумачі пояснювали вміст цього аята як можливість певного послаблення у вживанні алкоголю для духовно просунутих осіб і просто тих, у кого голова завжди на місці.

Для позначення алкоголю, а останнім часом також наркотиків та інших дурманних засобів, мусульманський шаріат оперує поняттям «Хамар», похідне від арабського кореня «хаммара», що означає щось на зразок «покривати пеленою, туманити».

Тим часом слово «Хамар» позначало і напій, отриманий з виноградного або плодово-ягідних соків шляхом бродіння. Виходило, що якщо напій був виготовлений іншим чином, то вживати його було можна.

Так, до числа заборонених напоїв спочатку не потрапили пиво і отриманий в 860 році видатним перським лікарем ар-Рази спирт, який був позначений як «аль-кохль» (алкоголь), що в перекладі з арабської означає «ліки», або «цілющий засіб ».

Новітня історія

У XIX столітті, в епоху модернізації та активних контактів із Заходом, у алкогольних напоїв з'явився новий сенс - вони стали символом прогресу. Султани пили шампанське (правда, спочатку тільки на прийомах за участю європейських послів). Слідом за двором ця мода поширилася на всі вищі класи османського суспільства.

Однак найбільше в Османській імперії полюбили раки - настояний на анісі міцний (40-50 градусів) виноградний напій. Він був дешевше міцних напоїв з Європи і не виглядав настільки явним іноземним запозиченням, як пиво.

Він був дешевше міцних напоїв з Європи і не виглядав настільки явним іноземним запозиченням, як пиво

Його вживання також явно не суперечило забороні Корану: на відміну від вина, раки отримують не з виноградного соку, а з вичавки. Раки волів і засновник Турецької Республіки Мустафа Кемаль Ататюрк.

Сьогодні продаж спиртного повністю заборонена в Саудівській Аравії. У Пакистані та Ірані його можуть купити тільки немусульмани і тільки по пред'явленню документа про віросповідання.

У Саудівській Аравії щорічно виноситься близько двох тисяч вироків до смерті через обезголовлення, які приводяться у виконання публічно. Більшість засуджених становлять засуджені за перелюбство або за триразове порушення заборони на вживання алкоголю згідно хадису Абу Дауда.

«І сказав Пророк:" Якщо вони вип'ють вина, побийте їх батогом. Якщо вони ще раз вип'ють, ще раз висік їх. А якщо і знову вип'ють, убийте їх "» (Абу Дауд 38: 4467).

Вільніше любителі алкоголю до недавнього часу відчували себе в Туреччині. У 1926 році мусульманам в цій країні було дозволено продавати і вживати алкоголь. Проте турки не стали сильно питущою нацією: в 2010 році споживання спиртного на душу населення в країні було найнижчим в Європі (півтора літра в рік).

У 2012 році був прийнятий закон про заборону продажу спиртного на розлив, а після цього парламент заборонив продавати алкоголь в нічний час, а також на відстані ближче 100 метрів від шкіл і мечетей. Але головним знаряддям уряду стали акцизи: через них вартість раки до 2010 року виросла в чотири рази, а пива - у вісім разів.

Іран в ХХ столітті також йшов по шляху зростаючої популярності спиртного. Після ісламської революції 1979 року і подальшого заборони на алкоголь іранці повернулися до «тайнопітію»: щорічно в країні нелегально продають 80 мільйонів літрів алкоголю.

Після ісламської революції 1979 року і подальшого заборони на алкоголь іранці повернулися до «тайнопітію»: щорічно в країні нелегально продають 80 мільйонів літрів алкоголю

Влада Ірану оцінюють число мають проблеми з алкоголем в 200 тисяч чоловік. Міністерство охорони здоров'я країни планує відкрити для страждаючих алкоголізмом 150 лікувальних центрів. І це при тому, що порушення антиалкогольних норм в Ірані може каратися ударами батогом, в'язницею і навіть стратою.

Можна чи не можна?

Суворого єдності з цього питання немає і у сучасних богословів. Так, відомий шейх доктор Юсуф аль-Кардаві на основі принципу «що гріх у великому, то гріх і в малому» вивів фетву про заборонену безалкогольного пива, мотивуючи це тим, що в мінімальних кількостях алкоголь в ньому все-таки є. Але цей напій вільно продається в ортодоксальних Саудівської Аравії та Ірані.

У 2008 році ісламський богослов Юсуф аль-Кардаві випустив фетву, в якій дозволялося вживання спиртного в обмеженій кількості.

Аль-Кардаві мотивував це тим, що вміст спирту в напоях менше 0,5% цілком допустимо для правовірних, тому що не веде до сп'яніння, тому не може суперечити догмам ісламу.

Правда, більшість колег його так і не підтримало. Вони погоджуються, що алкоголь може призвести до вчинення гріха і є одним з інструментів впливу шайтана на людину.

Шаміль Ріфатовіч Аляутдіінов, ісламський богослов і проповідник, автор численних книг з ісламської тематики, вважає, що спиртне ні за яких обставин не може бути дозволеним для мусульманина. Воно є ключем до всіх видів зла, руйнує мозок і особистість людини, приводячи в кінці кінців до ранньої смерті.

Можна стверджувати, що головним реальним історичним наслідком введення в ісламі заборони на спиртне стало виключення його зі сфери відкритої публічності. Як би там не було, сьогодні спиртне досить відкрито вживається в таких країнах, як Туреччина, Сирія, Йорданія, Ліван.

Правда, по-справжньому п'яних тут практично не зустрінеш. Любителі випити роблять це подалі від сторонніх очей і вживають алкоголь в досить помірних кількостях.

Протягом майже всієї історії заборона на алкоголь в ісламі насаджувався зверху - з боку влади і богословів, а людьми сприймався як незручне правило, яке треба обійти з мінімальними втратами для власного гаманця, здоров'я і совісті.

Зараз же, особливо в розвинених країнах, мусульмани нерідко самостійно визначають свою релігійну ідентичність і шукають відповіді на питання про те, як повинен жити правовірний. Повна відмова від спиртного означає тут певний щабель на шляху індивідуального духовного зростання, що є справою благим для будь-якої релігії.

Людство зобов'язане мусульманської культури цілою низкою геніальних винаходів. ми зібрали найвизначніші відкриття та винаходи мусульман в величезний список і пропонуємо тобі ознайомитися з ним.

Один з найзнаменитіших лікарів давнини Ібн Сіна, відомий на Заході як Авіценна, подарував світу більше 450 праць в 29 областях науки. Він вилікував багатьох, будучи лікарем самаркандських емірів, і стверджував, що будь-яку хворобу можна перемогти . Як це зробити, розповість редакція «Так Просто!».

Автор статті

Микола Ладуба

Микола Ладуба обожнює активно проводити час, займається пішим туризмом. Він великий шанувальник фантастики. Синові Миколи всього 7 років, але він розділяє татові захоплення: що може бути краще, ніж затишно влаштуватися і дивитися всією сім'єю серіал «Зоряний шлях»? Наш автор до всіх питань підходить докладно, про це говорить якість його статей. Улюблена книга Миколи - «Чорний принц» Айріс Мердок.

Чи дійсно мусульманам суворо забороняється вживати спиртні напої, або все-таки є послаблення?
Можна чи не можна?
Синові Миколи всього 7 років, але він розділяє татові захоплення: що може бути краще, ніж затишно влаштуватися і дивитися всією сім'єю серіал «Зоряний шлях»?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация