Алла Тимофєєва - Історія держави і права Росії

А. А. Тимофєєва

Історія держави і права Росії

«Історія держави і права Росії» є однією з найважливіших навчальних дисциплін, що закладають фундамент юридичної та професійної підготовки юристів. В результаті її вивчення на першому курсі юридичних вузів необхідно чітко уявити основні закономірності виникнення і розвитку держави і права в Стародавній Русі і Російській державі; основні етапи розвитку російської державності; зміст основних правових актів в історії Російської держави; розвиток державних установ і правових інститутів.

Студенти повинні вміти: аналізувати причинно-наслідкові зміни етапів розвитку суспільства, держави та окремих державно-правових інститутів; давати юридичну оцінку актів, прийнятих в державі; правильно аналізувати найважливіші процеси державно-правового життя Росії, використовуючи отримані знання не тільки для оцінки минулого, а й для кращого розуміння сучасності - соціально-політичних подій, нового російського законодавства.

В організаційному плані вивчення курсу включає в себе аудиторні форми і самостійну роботу студентів.

Найважливішим видом отримання знань студентів очного і заочного відділень є лекції та семінарські заняття. Тематика семінарських занять орієнтує на вивчення текстів правових документів, робіт відомих авторів, а також новітніх публікацій, що створюють основу для зіставлення різних точок зору і самостійних висновків. Виконання завдань по кожній темі є обов'язковим для студентів.

Студенти заочного відділення протягом року повинні написати письмову роботу. Вивчення курсу завершується складанням іспиту.

Ті, що навчаються в системі дистанційної освіти в основному працюють самостійно, в зручному для себе режимі. Їм для отримання іспиту з курсу «Історія держави і права Росії» необхідно:

- представити письмову роботу з тематики, запропонованої в даному посібнику,

- пройти підсумкове тестування.

Кращому запам'ятовуванню матеріалу сприяють контрольні завдання і тестування.

Після вивчення теми студент повинен вибрати правильні відповіді в тих питаннях, які відповідають пройденого матеріалу, підкреслюючи при цьому потрібну відповідь. Знання при перевірці тестів виражаються в певних, однозначних відповідей, які порівняно легко оцінити. Кожен тест складається з десяти питань, студент, який відповів менш ніж на п'ять, не проходить тестування.

І нарешті, третьою складовою перевірки знань є підсумкове тестування - екзамен з курсу «Історія держави і права Росії». Питання в цьому розділі більш складні і передбачають повне ознайомлення з рекомендованою в посібнику літературою - текстами найважливіших правових документів, монографіями, статтями та ін., Починаючи в першу чергу з підручників.

Практикум з історії держави і права Росії містить повний перелік тем і питань, вивчення яких входить до навчальних планів підготовки студентів вищих юридичних закладів та вимагає систематичності, послідовності і чіткого засвоєння фактичного матеріалу. У додатку дані терміни з історії вітчизняного держави і права, які сприяють кращому розумінню навчального матеріалу.

Плани семінарських занять з курсу «Історія держави і права Росії»

Тематика семінарських занять складена за проблемно-хронологічним принципом.

Семінари - форма контролю викладача за самостійною роботою студентів. Вони покликані закріпити і поглибити знання, отримані на лекціях, консультаціях і в результаті самостійної роботи над літературою, при цьому необхідно звернути головну увагу на виклад історико-правових фактів, явищ, політичних тенденцій. До розгляду рекомендовані також і загальноісторичних матеріали, що мають безпосереднє відношення до державно-правової проблематики.

Підготовка до семінарського заняття повинна проходити в кілька етапів.

На першому, підготовчому, етапі студент прочитує тему і план, вивчає список рекомендованої літератури і здійснює відбір джерел.

На другому етапі проходить основна аналітична робота: студент вивчає навчальну та наукову літературу, при цьому шукає відповіді на поставлені питання плану.

На третьому етапі студент продумує логіку своєї відповіді на семінарському занятті, при необхідності складаючи його план або опорний конспект в тезисной формі.

При відповіді на семінарі допускається зачитування окремих фрагментів з першоджерел і наукової літератури, що ілюструють думку відповідального, але в основному відповідь повинен бути вільним. Чи не зараховується в якості підготовки до семінарського заняття зачитування фрагментів підручників і матеріалів Інтернету.

Готуючись до семінару, студент повинен бути готовий до фронтального опитування по темі, до включення в загальну роботу на будь-якому етапі заняття.

Практикум орієнтує на вивчення текстів найважливіших правових документів, робіт відомих авторів, а також новітніх публікацій, що створюють основу для зіставлення різних точок зору і власних висновків. До теми, хто має найбільше значення для підготовки правознавця, і розділах, слабо освітленим в підручниках і посібниках з історії держави і права Росії, рекомендований більш великий список літератури.

Для глибокого засвоєння навчального матеріалу чимале значення мають виконання завдань, рішення задач, складання схем, аналіз фрагментів джерел і тестування за темами курсу з метою закріплення і поточної перевірки знань.

Тема 1.

Російська правда як пам'ятник права

план

1. Освіта Давньоруської держави. Організація влади і управління.

2. Пам'ятники давньоруського феодального права. Руська Правда: загальна характеристика, походження.

3. Суспільний лад Київської Русі.

4. Основні риси речового, зобов'язального, сімейного, спадкового права.

5. Злочин і покарання по Руській Правді: поняття, види.

6. Суд і процеси в Київській державі.

література

джерела

Пам'ятники російського права. Вип. 1. М., 1952.

Російське законодавство X-XX століть. Т. 1. М., 1984. Хрестоматія з історії держави і права СРСР: Дожовтневий період. 4.1. М., 1990..

Монографії, статті, посібники

Дідів П. Давньоруська держава і право. М., 1958.

Дідів П. Давня Русь: проблеми права і правової ідеології. М., 1984.

Давня Русь: проблеми права і правової ідеології. М., 1984.

Єрмолаєв І., Кашафутдінов П. Звід законів Київської Русі. Казань, 1984.

Кудімов А., Шафріев М. Джерела права Київської Русі // Історія держави і права. 2006. № 10.

Ключевський В.О. Курс російської історії: В 9 т. Ч. 1. М., 1987.

Серьогін А.В. Юридичний аналіз виникнення Давньоруської держави // Історія держави і права. 2006. № 7.

Рогов В.А. Державний лад Стародавньої Русі. М., 1988.

Свердлов М. Від закону Російського до Руській Правді. М., 1988.

Тимофєєва О.О. Руська Правда і її час. Владивосток, 2002.

Тихомиров М.Н. Посібник для вивчення Руської Правди. М., 1956.

завдання

1. Дайте визначення термінів «віра»; «Урок»; «Варяг»; «Шнур»; «Видок»; «Дупа»; «Закуп»; «Бояри»; «Ізвод»; «Митник»; «Покон»; «Ряд»; «Звід»; «Смерд»; «Тать»; «Челядин».

2. Порівняйте норми звичаєвого права і князівське законодавство:

1) застосування смертної кари або іншої вищої міри покарання;

2) штрафні санкції і «дика віра»;

3) судовий процес.

3. Руська Правда - найбільш цікавий правовий документ Давньоруської держави. Право по Руській Правді було «правом привілеїв».

Аргументуйте вищенаведений тезу посиланнями на документ.

4. Складіть розповідь про жителя Константинополя, який побував в Києві в 1050 р

Як він оцінив би місцеві порядки в порівнянні зі своєю столицею?

завдання

Рішення задач - це застосування студентами теоретичних знань до конкретної життєвої ситуації. Як правило, воно здійснюється на заключному етапі підготовки до практичного заняття, після вивчення відповідної теми та ознайомлення з текстами першоджерела.

При оцінці виконання завдання враховуються такі моменти: розуміння логіки конкретного документа і здатність в ньому орієнтуватися, ступінь володіння конкретним нормативним матеріалом і здатність провести грамотну юридичну кваліфікацію ситуації, обгрунтування і якість оформлення рішення.

Варіант 1

1. Горожанин укрив у себе побіжного холопа. Утікача виявили на другий день. До якого рішення прийде суд?

Кінець ознайомчого уривка

СПОДОБАЛАСЯ КНИГА?

А
Ця книга коштує менше ніж чашка кави!
ДІЗНАТИСЬ ЦІНУ

До якого рішення прийде суд?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация