Алмати в 2017 році: Найважливіші події

  1. Знесення будівлі на перетині вулиць Желтоксан і Богенбай батира
  2. Перетворення вулиці Панфілова в пішохідний бульвар
  3. Реконструкції центральних вулиць, платні парковки, "місто без парканів", поява велосипедних доріжок
  4. Поява чотирьох нових торгових центрів
  5. Дослідження модерністської архітектури Алмати від музею Garage

У 2017 році, слідом за Москвою, Алмати перетворився в окопи - жителі міста старанно перестрибували траншеї, шукали шляхи об'їзду, дружно нарікали на міську адміністрацію. Трансформація центру в пішохідну територію, зникнення зборів, знесення історичних будівель, поява нових торгових центрів - цей рік став переворотним не тільки для зовнішнього вигляду міста, а й для самосвідомості його жителів. Урбаністику обговорювали повсюдно, городяни брали участь в громадських дискусіях. Багато ініціатив створювалися саме небайдужими жителями міста, як, наприклад, проект з розвитку садів і палісадників "Сади сади" . Нехай деякі громадські протести успіхом так і не увінчалися, початок був покладений. Розповідаємо, які події в цьому році змінили місто.

Знесення будівлі на перетині вулиць Желтоксан і Богенбай батира

Два роки тому колишня будівля Держплану стало причиною протистояння влади і городян. Незважаючи на той факт, що будівля не була пам'ятником архітектури, багато ратували за його збереження. У підсумку переконати влади і підприємців не вдалося, будівля Держплану було знесено, а замість нього з'явився новий торговий центр Kaisar Plaza, який запрацює вже в наступному році. Фахівці стверджують, що нова споруда порушує архітектурний ансамбль історичного центру, зокрема, будівля підноситься над сусідніми двох-триповерховими будівлями, що створює різкий контраст. У той же час прихильники знесення стверджували, що функціональне призначення і ефективність старої споруди були давно втрачені і майже 30 років будівля не приносило ніякої користі місту. Яка доля чекає новий ТЦ - побачимо в 2018 році.

Бекзат Аманжол, архітектор Бекзат Аманжол, архітектор

Мені дуже подобається, що з'явилися цільні велодоріжки, додаткові автобусні лінії, що пішохідних зон стало більше. Світова практика показує, що піший місто стає здоровішою, а економіка - краще!

Перетворення вулиці Панфілова в пішохідний бульвар

Найбільше незручності жителям міста доставила реконструкція вулиці Панфілова - протягом трьох літніх місяців пробки на відрізку вулиці Кабанбай батира між Фурманова і Абилай хана не закінчувались, як і настирливий шум відбійних молотків. Разом з Панфілова реконструкція захопила і Арбат, і площа Астани (Стару площу). У вересні алматинцев зрозуміли, що їхні страждання окупилися подвійно. На пішохідному променаді з'явилися лавки, фонтани, дитячі майданчики і красиві ліхтарі. Автор проекту Роман Шнайдер надихався проспектом Рамбла в Барселоні, найпопулярнішою пішохідною вулицею Каталонії, по якій щодня проходять тисячі туристів і городян. Мета алматинских архітекторів була досягнута - на Панфілова приїжджали цілими родинами з іншого кінця міста, щоб прогулятися по новому променаду.

Реконструкції центральних вулиць, платні парковки, "місто без парканів", поява велосипедних доріжок

Реконструкція торкнулася не тільки Панфілова. На вулиці Кабанбай батира провели реставрацію будинків сталінського періоду, повернули старий дизайн готелю "Алмати". Площа Астани (Стара площа) залишилася без паркувальних місць, а проїжджу частину відокремили дорожніми стовпами. До слова, без безкоштовних паркувальних місць залишилася більша частина старого центру - уздовж вулиць були встановлені паркомати і розкреслені паркувальні місця. Правда, проблему зайвої автомобілізації вирішити так і не вдалося - власники автомобілів почали переселятися з доріг в навколишні двори. Паралельно з укладанням нової плитки і реконструкцією паркувальних місць акимат позбавлявся від будь-яких огорож і парканів - навіть найменших, висотою не більше півметра. Дороги, що йдуть в східному і західному напрямках, оснастили велосипедними доріжками. Головна мета - розвантаження автомобільного потоку в центрі - була досягнута в основному за рахунок перетворення вулиць Шевченка та Курмангази в односторонні.

Жанна Спунер, дизайнер-архітектор Жанна Спунер, дизайнер-архітектор


Зміна центру Алмати - проект, запропонований данським архітектором Яном Гейлом. Гарна ідея як завжди вперлася в місцеве виконання. Починаючи з відсутності аналізу, підготовки, непрозорого тендеру, низької якості робіт, порушення санітарних, екологічних норм і техніки безпеки. Що вилилося в скарги городян і епічні пробки. Закінчуючи тим, що дизайнерський проект, прийнятий акіматом, довелося переробляти усім світом, група Гейла видала великий список виправлень. ЦРА збирало місцеве архітектурне співтовариство, де також був складений список помилок та надано рекомендації. Підсумок - вулицями далеко до рівня Ла Рамбла (Іспанія) або Унтер-ден-Лінден (Берлін), що, звичайно, дуже шкода. На черзі наступна група вулиць. Будемо сподіватися на кращий результат.

Вперше був проведений конкурс для студентів трьох архітектурних факультетів на малі архітектурні форми. У цьому році темою стали автобусні зупинки. Конкурс був проведений ПРООН / ГЕФ та організований командою Архнадзор. Мета конкурсу - створення в місті середовища для якісного дизайну і підтримка талановитих студентів. Місто втратило ще одну будівлю, яке за допомогою хорошої реконструкції могло стати центром тяжіння району - кінотеатр "Байконур". Тепер замість нього стоїть типовий "Макдоналдс" придорожнього рівня. Професійне співтовариство і городяни висловлювали свою незгоду, тільки їхня думка знову було проігноровано. Проте в місті вперше можна спостерігати якісну реновацію. На розі проспектів Назарбаєва - Аль-Фарабі проходить масштабна реконструкція типової будівлі. Процес ще не завершений, але вже зараз видно правильність підходу. Поки не знаю ні авторів проекту, ні назва компанії. З позитивних моментів - створено прецедент. Хоча конкурс і був проведений з помилками, будемо сподіватися всі ці фактори врахують в майбутньому. Сподіваюся, побачимо якийсь результат в наступному році.
Цього року адміністрація міста підтримала безліч прекрасних музичних подій, але залишила без уваги вже стали по-справжньому Алматинської події, що ставить їх виживання під загрозу. Вісім років проходить фестиваль сучасного мистецтва ARTBAT FEST , І ось уже два роки як без підтримки міської адміністрації. театральний фестиваль "Одкровення" , Настільки улюблений алматинцев, взагалі ніколи не мав допомоги акімату, і в цьому році городяни збирали гроші, щоб організатори могли розплатитися за театральні майданчики. Сподіваємося, що аким зверне свою увагу і на інші види мистецтв. Як уже згадувалося, з карти міста зник кінотеатр "Байконур", а в центрі знесено будівлю з комплексу колишнього політосвіти.

Осінь прикрасив VIII міжнародний конкурс піаністів і, звичайно, прекрасний фестиваль кіно Clique . З великих алматинских арт-подій запам'яталася пересувна виставка Jameel Prize Музею Вікторії і Альберта за підтримки Британської ради, а також виставка Сергія Калмикова в музеї імені А. Кастеєва.

Поява чотирьох нових торгових центрів

Поки акимат облагороджував історичний центр, приватний бізнес не забував про інші райони міста. В цьому році в Алмати стався справжній бум торгово-розважальних центрів. У 2016 році стартувала реконструкція "Рамстора на Фурманова", першого торгового центру в Алмати. За останні кілька років його відвідуваність значно знизилася, зокрема, через появу такого конкурента, як Dostyk Plaza. За задумом власників будівля перетвориться в бізнес-центр - там залишиться супермаркет і кілька магазинів, але частина території піде під оренду. Також в цьому році повинен був відкритися ТЦ Forum на перетині вулиць Тімірязєва та Сейфуллина, але через відсутність достатньої кількості орендарів його запуск постійно відкладається. У районі "Атакент" добудовується торговий центр Atakent Mall, який об'єднав ринки "Студент" та "Каркара". На перехресті вулиць Макатаева і проспекту Абилай хана готується до запуску ще один проект - торгово-офісний центр Abylai Khan Plaza.

Дослідження модерністської архітектури Алмати від музею Garage

Значний внесок у збереження архітектурної спадщини Алмати в цьому році зробив музей сучасного мистецтва Garage. Протягом року історики архітектури Анна Броновицький і Микола Малінін за участю архітекторів проекту "Архкод Алмати" займалися виявленням і описом пам'яток післявоєнного модернізму в місті. Відібрані об'єкти зобразив фотограф і дослідник модернізму Юрій Пальмин. Житлові будинки та державні установи, перебудовані, зруйновані або збережені, стали частиною виставки, яка протягом трьох місяців функціонувала в Астані в Astana Contemporary Art Center. Заключною точкою дослідження став випуск другої частини путівника по архітектурі модернізму.

Анель Молдахметова, продюсер міських проектів Анель Молдахметова, продюсер міських проектів

Рік пройшов під знаком підвищеної уваги до архітектури Алмати, а саме - до радянської та архітектури модернізму. Проект Archcode Almaty також доклав до цього чимало зусиль - навесні був організований поп-ап-музей і "круглий стіл" за участю музею сучасного мистецтва Garage про долю радянського модернізму. Символічно, що "круглий стіл" пройшов в готелі "Алмати", реконструкцію якої зробили незабаром після цього, спробувавши повернути будівлі історичний вигляд. Архітектура модернізму в Алмати в фотографіях Юрія Пальміна була виставлена ​​в рамках EXPO-2017, де також пройшла масштабна конференція про долю модернізму в країнах пострадянського простору.

Закінчив свою роботу проект "Стійкий транспорт міста Алмати" ПРООН-ГЕФ, який протягом декількох років проробив величезну роботу по просуванню екологічних видів транспорту в місті. У листопаді пройшла фінальна конференція проекту, тепер питання, хто буде лобіювати екологічні види транспорту в місті та розвиток стійкої мобільності, залишається відкритим.

Все літо центральна частина міста була перерита, городянам раз у раз доводилося перестрибувати через ями, піщані купини і обходити загороджені частини пішохідної зони по бордюрах. Терпіння городян було винагороджено - вулиця Панфілова стала пішохідною і перетворилася в широкий прогулянковий бульвар, який негайно облюбували городяни і стали там прогулюватися навіть частіше, ніж в сусідньому парку. Змінилися й Жибек залізниця, і Гоголя, прибудови, які виступають за червону лінію, прибрали, розширили пішохідну частину і навіть намалювали велодоріжку. Незважаючи на супутню критику проектів, висновок очевидний - стався зсув в бік пішоходів і нового погляду на міські громадські простору. Справа за малим - зрозуміти, як оживити пішохідні зони і почати впроваджувати нові формати стріт-рітейлу та міської їжі.

Паркани в місті почали активно прибирати в рамках програми «Місто без парканів». Не обійшлося без перекосів, коли дочиста змітали навіть невеликі декоративні чавунні огорожі, які нікому не заважали. Чи повернуться до нас ці паркани, покаже час. Зріс тренд на залучення городян і спільнот в проекти зі зміни міського середовища. Наприклад, проект "Театр сусідів", який залучав жителів двору в Тастак в будівництво сцени і проведення заходів на цьому майданчику, а також проект по відновленню озера Карасу, де жителі прилеглих районів брали активну участь в очищенні озера.

Ініціатива "Сади сади"

Відродити місто-сад, яким був Алмати ще 20 років тому? Чому б і ні. Цією метою задалася куратор Яна Малиновська. Її проект "Сади сади" переміг на конкурсі з розвитку нецентральних районів, організованому Urban Forum і фондом "Сорос-Казахстан". Спочатку вона зустріла соратника з НУО Еліну Мальцеву, потім провела "День соняшнику", під час якого вони обходили двори Тастак з лекціями про садівництво і насінні, а потім однодумців стало більше. Всю роботу Яна Малиновська і Еліна Мальцева ретельно фіксували, а після створили виставку про алматинских садівників. Куратор і її помічники склали онлайн-карту палісадників міста і методичку по організації спільноти. В рамках проекту дівчата організували цикл лекцій і зустрічей з фахівцями - дендрологами, озеленювачі, ландшафтними дизайнерами.

Асель Есжанова, архітектор Асель Есжанова, архітектор

Я неоднозначно ставлюся до змін в місті, які відбулися за 2017-й. Щось важливе безповоротно пішло, щось нове, багатообіцяюче з'явилося. В цьому і проявляється місто як постійно змінюється система. Ми все ще вчимося на власному досвіді - як ставитися до реставрації історичних будівель і будувати величезні торгові центри? Як заохочувати пішоходів і враховувати інтереси всіх груп населення, включаючи городян з обмеженими можливостями? Як стати містом активних громадян і перейменовувати вулиці?

У цьому динамічному процесі зберігаються добрі традиції алматинцев і з'являються нові історії. Наприклад, повернення барельєфа в інтер'єрах "Армана", останнього окремо стоїть кінотеатру, вселяє надію на можливість збереження архітектурної спадщини Алмати. Або відновлення озера Карасу місцевим співтовариством, включаючи школярів, бізнесменів, аксакалів і батюшки церкви, чиї купола відображаються в гладі очищеної води. Або поява міських велосипедів, які, сподіваюся, переживуть зиму.

В кінці 2017 року проект ПРООН "Стійкий транспорт міста Алмати" завершив свою роботу. Практично одночасно міська адміністрація анонсувала, що в майбутньому році на ще 18 вулицях відбудеться реконструкція. Вулиці з розширеним тротуаром повинні утворити "зелений коридор". Одночасно необхідно провести серйозні реформи в громадському транспорті. Приділяти більше уваги розвитку нецентральних районів. У втіленні амбітних і високих цілей зробити місто комфортним і прогресивним нам усім важливо пам'ятати, що успішне їх здійснення залежить від наявності конструктивного діалогу з городянами, відкритості та поступовості процесів і умінні чути один одного.

Ми все ще вчимося на власному досвіді - як ставитися до реставрації історичних будівель і будувати величезні торгові центри?
Як заохочувати пішоходів і враховувати інтереси всіх груп населення, включаючи городян з обмеженими можливостями?
Як стати містом активних громадян і перейменовувати вулиці?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация