Алмаз Шах - Ювелірні прикраси світу

В Алмазному фонді в Москві зберігається один з найзнаменитіших алмазів світу на ім'я Шах. Як пам'ять про трагічну сторінку російської історії - загибелі 37 членів російської місії в Тегерані на чолі з А. С. Грибоєдова 30 січня 1829 р Прозорий з легким жовтувато-бурим відтінком алмаз виявлений в XVI в. в Індії. На ньому викарбувані написи перською мовою з іменами власників - в 1591 році він належав Бурхан-Нізам-Шаху II, в 1641 - Джахан-Шаху, в 1824 - шахові Каджар-Фатх-Алі, владиці Персії.
У Парижі в 1676 році була опублікована книга "Шість подорожей, скоєних Ж.Б.Тавернье до Туреччини, Персії та Індії", в якій мандрівник і ювелір Таверньє описав скарби палацу сина Шах-Джахана - Аурангзеба, в числі яких був знаменитий Павиний трон і алмаз, підвішений до трону Великих Моголів так, щоб правитель міг бачити його перед собою. Аурангзеб вважав його своїм амулетом. З Індії в 1739 р алмаз Шах разом з Павиним троном потрапляє до правителя Персії Надир-шаха - з тих пір алмаз належав перським правителям.
В Алмазному фонді в Москві зберігається один з найзнаменитіших алмазів світу на ім'я Шах

Алмаз Шах часто називають ціною крові Грибоєдова, але це, звичайно, швидше метафора. Події розгорталися так. Російсько-перська війна за панування в Закавказзі закінчилася підписанням невигідного для Персії Туркманчайського мирного договору в 1828 році. До сих пір слово "Туркманчае" означає в Ірані ситуацію, коли людина втрачає все. Основна заслуга в складанні умов і підписання договору належала Грибоєдова - людині дотепному, холоднокровному і зухвалому, блискучому поетові, музиканту і дипломату. Незадовго до цього Грибоєдов написав "Горе від розуму" - геніальний російський варіант Гамлета. Незважаючи на успіх п'єсу в Росії заборонили.

Фатх Алі-Шах   Звістка про Туркманчайськом світі Грибоєдов привозить до Петербурга, де сподівається залишитися і присвятити себе літературі
Фатх Алі-Шах
Звістка про Туркманчайськом світі Грибоєдов привозить до Петербурга, де сподівається залишитися і присвятити себе літературі. Однак імператор Микола I призначає його російським послом в Персію. У Тегерані було спровоковано напад релігійних фанатиків на російську місію, в результаті чого всі її члени загинули. Негоже датському принцу ходити в красуються гольфах при дворі перського шаха. Пом'яни його, Офелія, в своїх молитвах.
Тіло Грибоєдова впізнали по мізинця, понівеченого під час дуелі з Якубовичем і передали Росії на вимогу російського імператора. Тіла решти членів місії залишалися скинутими в загальну яму і лише через 7 років після загибелі були перепоховані у дворі невеликий Вірменської церкви в Тегерані. Згадувати відомості про тегеранському подію у пресі було заборонено.

Нависла загроза відновлення війни. Фатх Алі-Шах, правитель Персії, жорстоко розправився з винуватцями трагічної події, яких було виявлено понад 1500 осіб і відправив до російського царя делегацію, яку очолив його 16-річний онук Хосрой-Мірза (або Хосров-Мірза). Серед дарів перського шаха російському імператору був і знаменитий алмаз. Обидві сторони не були зацікавлені у війні, Росії потрібен був мир з Тегераном, оскільки готувалася війна з Туреччиною.

У Тифлісі восени 1828 р Олександр Грибоєдов одружується на грузинській княжні Ніні Чавчавадзе. Через 2 тижні він повинен продовжити шлях до Персії, дружина слід за ним. Однак Грибоєдов, не бажаючи наражати Ніну небезпеки, залишає її в Тавризе. У листі Варварі Миклашевич він пише: "Полюбіть мою Ніночку. Хочете її знати? В Ермітажі є Богородиця у вигляді пастушки Мурільо - ось вона".

2 місяці від Ніни приховували загибель чоловіка, проговорилася дружина Паскевича
2 місяці від Ніни приховували загибель чоловіка, проговорилася дружина Паскевича. Ніна втратила свідомість, в результаті у неї почалися передчасні пологи, дитина, хлопчик, прожив всього лише одну годину.

Як і просив Грибоєдов, вона поховала його на горі Мтацмінда. На надгробку пам'ятник у вигляді удови, що плаче і напис "Розум і справи твої безсмертні в пам'яті росіянки, але для чого пережила тебе любов моя?" Ніна Грибоєдова прожила ще 28 років, більше не вийшла заміж і не зняла траур. Померла в 1857 році від холери, похована поряд із чоловіком.

Хосрой-Мірза був 7-м сином Аббаса-Мірзи, спадкоємця перського трону. Поряд з алмазом серед дарів була табакерка з портретом шаха, осипання діамантами, разом з безліччю невеликих каменів на ній блищали 60 великих солітерів. Перська делегація справила велике враження на петербурзьких жителів - коли вона урочисто простували по Петербургу в її складі було навіть кілька слонів. Цій події присвячено криловських рядки "Вулицями слона водили ..." Для слонів був побудований Караван-сарай на місці нинішнього цирку на Фонтанці, пам'ять про нього зберігає вулиця Керування, яка веде до цирку від Невського проспекту.
Під час аудієнції царевич приставив до своїх грудей кинджал і сказав, що готовий віддати своє життя за життя російського посла. Імператор Микола I відповів: "Я віддаю вічному забуттю нещасливе тегеранське подія". Він дав відстрочку оплати двох останніх курор контрибуції, що становило 4 мільйони рублів сріблом, згодом цей борг був і зовсім прощений. Принц був добре прийнятий в Петербурзі, ходив по театрах і музеях. Через 5 років у себе на батьківщині в результаті боротьби за престол йому були виколоті очі, він прожив решту свого досить довгого життя сліпим. Схід справа тонка...
джерело

Фільм Сергія Кожевникова "Олександр Грибоєдов. Сліпуче коротке життя"




Хочете її знати?
На надгробку пам'ятник у вигляді удови, що плаче і напис "Розум і справи твої безсмертні в пам'яті росіянки, але для чого пережила тебе любов моя?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация