Алмазна лихоманка III

  1. Тема номера
  2. НА САМОМУ ДНІ кімберлітових трубок
  3. Душа вищого порядку
  4. Навар як закон ринкової економіки

Компанія «Де Бірс» завжди знає, чого хоче.
Зараз їй необхідний як мінімум контрольний пакет акцій АТ «Севералмаз» ...

Тема номера


Компанія «Де Бірс» завжди знає, чого хоче

Про злиднях і блиску російських алмазів, про складні взаємини нашої країни з алмазним картелем «Де Бірс», про лихоманці, яка трясла в минулому році Комдрагмета РФ - головну чиновницьку структуру нашого алмазно-брильянтового комплексу, - «Вогник» вже писав.

Нині розмова про головну і основний структурі цього комплексу - алмазодобувної промисловості. До недавнього часу це була тільки прерогатива різних акціонерних товариств і компаній, які контролюють потік сирих алмазів і, відповідно, майже весь прибуток в своїх регіонах. Часом в таких структурах інтереси держави просто не були представлені або представлені опосередковано, що давало можливість, крім легальної економічної діяльності, вести бізнес кримінальний.

Нічого не поробиш, в офіційних державних документах ніде досі не вказується, що самий валютний з товарів - алмази - відноситься до стратегічних запасів країни.

Нічого не поробиш, в офіційних державних документах ніде досі не вказується, що самий валютний з товарів - алмази - відноситься до стратегічних запасів країни

Саме тому Москва практично не мала ні рубля з експорту сирих алмазів за кордон.

Підписаний минулого тижня указ президента РФ «Про порядок ввезення на територію Російської Федерації і вивезення з території Російської Федерації необроблених природних алмазів і діамантів і про деякі питання функціонування внутрішнього ринку необроблених природних алмазів» не тільки передбачає рівноправні відносини з «Де Бірс» і участь Росії в регулюванні світових цін на цей валютний продукт, а й визначає повноваження будь-якого надрокористувача, видобувного алмази на території Російської Федерації. Тепер тільки на державному рівні буде вирішуватися, коли і за якою ціною будуть продані за кордон російські алмази.

Тему номера підготував
Дмитро БЕЛОВЕЦКІЙ

НА САМОМУ ДНІ кімберлітових трубок

Сучасна Якутська жарт: Росія з сохою, Саха з алмазами


Ф акт незначний: на протязі декількох останніх років до Твері і область переселяються з Якутська і Мирного колишні співробітники підрозділів по боротьбі з економічними злочинами та організованою злочинністю.

Тільки за три роки - з 1993 по 1996 - сюди прибули вісім колишніх начальників відділів і 11 оперативних співробітників.

Всі вони стверджують, що були змушені виїхати з Якутії через реальну небезпеку, що загрожує їм та їхнім родинам. Мало того, навіть тут, в Твері, далеко від нескінченної тундри і немилосердних морозів живуть вони аж ніяк не спокійно ...

У Тверській області є незначне розсипне родовище алмазів. Якесь «Товариство садівників» скуповує ділянки, де, за даними геологорозвідки, є більш-менш придатні для промислового видобутку розсипи технічних каменів. Основний капітал «Товариства» належить іноземним фірмам, але в складі засновників є і переселенці з Якутії.

Всі ці люди за родом своєї колишньої службової діяльності так чи інакше були пов'язані з акціонерною компанією «Алмази Росії - Саха». Коли намагаєшся заговорити з ними про минулі холодних якутських буднях і просити, в разі чого, звести з кимось із тамтешніх знайомих, вони категорично відмовляють, пояснюючи це тим, що «надійних людей там не залишилося, а всі інші з потрохами куплені« Арсом ».


Душа вищого порядку

Н а тонованому бічному склі вісімсот п'ятдесятого «Вольво» плями від жирної Петино голови. Він зупинився посередині вибоїстій курній дороги, зрушив убік краваток шишку, видихаючи в мою сторону горілчаний перегар, вчить мене вимовляти звук «нг», існуючий тільки в якутської фонетиці, дивується моїй нетямущих. Потім йому набридло. Він вдавлює педаль газу. «Вольво» смикається. Петя двома руками тримає кермо.

- Ми, - каже він, - тут в Якутії другий Кувейт побудуємо. Їм Аллах нафту дало. Нам Аі-Тойоне подарував алмази і золото ...

Петя - економіст в компанії «Алмази Росії - Саха». Аі-Тойоне - душа вищого порядку, втілення верховної сили, совість всіх якутських богів. Коли я замислююся, що ж все-таки це таке або хто це такий, мені видається чомусь президент Якутії Миколаїв.

У всякому разі, всі зміни в новітній якутської історії тут пов'язують з ім'ям цієї людини. Білі «Лінкольни» і хмарочоси зі скла і бетону на вічній мерзлоті, Кембріджське освіту для кожної етнічної якута і вілли подалі від Східно-Сибірського моря і моря Лаптєвих - це не тільки світла мрія якутського президента, це вже реальність для деяких представників цього колись кочового племені .

- Якути, - говорить президент Миколаїв, - нація керівників ...


Навар як закон ринкової економіки

З араз вже ні для кого не секрет, що таємні економічні домовленості, підписані в період роздачі суверенітетів між федеральним центром і урядом Республіки Саха, що стосуються в основному видобутку, переробки і продажу алмазів і золота, привели не тільки до безконтрольного збагачення частини якутської номенклатури, але і допомогли стати своєрідним знаряддям захисту в розслідуваного нині слідчим управлінням Федеральної податкової поліції РФ кримінальній справі за фактами ухилення від оподаткування флагманом якутської економіки АК «А лмази Росії - Саха ».

«Таємні економічні домовленості» були не чим іншим, як наданням різного роду пільг якутської влади. У республіці по директивним цінами залишалася значна частина видобутого золота і алмазів. Їй було дозволено купувати сирі алмази зі знижкою 60 відсотків від російського прейскуранта і приблизно зі знижкою 70 відсотків від світової ціни. Далі звичайний «навар» - примітивний закон примітивного ринку. Республіка Саха його освоїла.

За тим же домовленостями в розпорядженні президента Якутії Миколаєва залишилося 10 тонн золота на суму 130 мільйонів доларів і дві партії сирих алмазів на 1 мільярд 300 мільйонів доларів. Все це призначалося Фонду майбутніх поколінь і Фонду програми соціально-економічного розвитку республіки, створеним якутським президентом.

Ще Якутії було надано право самостійно збирати абсолютно всі податки з республіканських підприємств.

В результаті цих угод Якутія за п'ять років економічної самостійності отримала активів на два мільярди доларів - понад звичайну регіональної економічної діяльності.

Для республіки з мільйонним населенням - це не просто багато.

ДО РЕЧІ
З оголошення про взаємини між урядом РФ і
урядом Республіки Саха (основні положення):

- З огляду на, що основна продукція Республіки Саха - алмази і золото - не реалізується на вільному ринку, а поставляється підприємствами за регульованими цінами у федеральний фонд для державних потреб, сторони домовилися, що Російська Федерація забезпечить своєчасну поставку в республіку продовольчих товарів ... При непоставці товарів вартість недопоставленої продукції компенсується республіці у вільно конвертованій валюті або ж на ту ж суму зменшується постачання в Російську Федерацію золота.
- Для підтримки життєдіяльності населення і проведення товарообмінних бартерних операцій, що сприяють наповненню споживчого ринку республіки, з 1992 року в розпорядження уряду республіки залишається частина видобутого золота.
- Сторони визнають, що республіка на своїй території розробляє, видобуває та реалізує природні ресурси з подальшою реалізацією через Комітет по дорогоцінним металам і каменям при Мінфіні РФ.
- Купівля республікою алмазів, діамантів та дорогоцінних металів здійснюється за цінами, що встановлюються урядом республіки.
- Сторони визнають, що республіка має право залишити в своєму розпорядженні 11,5% дорогоцінних металів і 20% ювелірних алмазів.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация