Ялта (Мангушський район)

  1. XVIIІ століття [ правити | правити код ]
  2. ХІХ століття [ правити | правити код ]
  3. XX століття [ правити | правити код ]
  4. ХХІ століття [ правити | правити код ]
  5. природа [ правити | правити код ]
  6. Ялтинське селищна грецьке товариство «Ялос» [ правити | правити код ]
  7. туризм [ правити | правити код ]
  8. З Донецька (від АВ «Південний») [ правити | правити код ]

Селище міського типу Ялта укр. Ялта 46 ° 58 'пн. ш. 37 ° 16 'східної довготи. д. H G Я O L Країна Селище міського типу Ялта   укр Україна область Донецька область район Мангушський Селищна рада Ялтинський селищна рада Селищний голова Мінаєв Д. Н. Заснований 1780 Колишні назви Яліта СМТ з 1969 висота над рівнем моря 40 м Часовий пояс UTC + 2 , влітку UTC + 3 Населення ▼ 5159 [1] людина (2017) Національності греки , українці , російські , вірмени Конфесії православні християни Катойконім ялтинці, ялтинець, ялтінка, яльтинёт (грец), яльтинётс, яльтинётса Телефонний код +380 6297 поштові індекси 87450, 87451 Автомобільний код AH, КН / 05 КОАТУУ 1423955500

Ялта ( укр. Ялта, ендон Яліта) - селище міського типу в Мангушський районі Донецькій області .

Розташований на березі Білосарайської затоки при впадінні річки мокра Білосарайка (Впадає в Азовське море ) В 25 км від станції Маріуполь . Поселення засноване в 1780 р греками-еллінофонамі (самоназва румеї ), Вихідцями з однойменного кримського селища (за відомістю А. В. Суворова , Їх було 240 чоловік). перенесений з Криму топонім, який не має варіантів. Катойконіми: ялтинський, ялтинська, ялтинці, яльтинёт. Кримський ойконим виробляють від румейської назви Яліта (прибережна), яке, в свою чергу, етимологічно пов'язане з румейських словами яло (море) і ялос (морське узбережжя) [ Джерело не вказано 1614 днів ]. З 1969 року Ялта віднесена до категорії селищ міського типу . Географічно селище розділяється на власне Ялту і Нову Ялту (райони, прилеглі до узбережжя, забудовані переважно будинками і базами відпочинку).

XVIIІ століття [ правити | правити код ]

В кінці липня 1780 року в 25 верстах від Маріуполя , В південному напрямку, навпаки Білосарайської коси , В трьох верстах від моря засновано село Ялта, по-грецьки Яліта, що перекладається як «морський берег», «пляж» від слова Яло. Ялта спочатку займала невелику територію на височини. Заселили селище вихідці з міста Ялти і сіл Верхньої Аутка, Нижньої Аутка, Масандри, Магарача, Микити, Великого Ламбат і Малого Ламбат ( І.Джуха , 1993 р ). Ці назви збереглися і донині.

переселенці після виходу з Криму і двох років поневірянь і лих приступили до будівництва землянок . Ці житла були поглиблення в землі, невисокі стіни з дерну і очерету , Покрівля була очеретяна, замість скла використовувалися слюда або волове міхур.

У перший же рік поселенці Ялти побудували спочатку з місцевого каменю невелику церква , В ім'я рятівника Христа Іоанна Златоустого . Назва церкви було перенесено з Ялти Кримської. Так як ця церква була маленькою і тимчасової, то в 1784 році була побудована і освячена велика кам'яна церква з тим же найменуванням. богослужіння велося грецькою ( румейських ) Мовою. В 1873 році було запроваджено богослужіння церковнослов'янською мовою , а священики були вже виключно росіяни. У той же час з'явилися метричні книги .

Одночасно з клопотами по влаштуванню жител і храму поселенцям треба було отримати земельний наділ. Кожна сім'я наділялася 30 десятинами дівочої, не пошкоджене плугом землі, яку потрібно було встигнути зорати для зимового посіву, заготовити на зиму паливо і деякого корму для вцілілого худоби.

Основним заняттям жителів Ялти було землеробство , скотарство і рибальство . Навесні і восени в море жителі Ялти ловили у великій кількості рибу. У ті далекі часи в ялтинських полях удосталь водилися дикі звірі. Грунт в Ялті чорноземна . З моменту заселення на ялтинських землях виростав озимий і ярої хліб. Великим попитом користувалася « арновка », Яка дорого цінувалася іноземними купцями.

Перенесені позбавлення в шляху, втрати годувальників, близьких і худоби, що тривали вже в Приазов'ї епідемії , хвороби і постійна потреба стримували приріст населення і освоєння землі, дарованої Указом від 21 травня 1779 року . Але переселенці поступово звикали до суворого життя - важкою, але не голодною.

Довгий час будівлі, спрацьовані в поспіху, були бідні, малих розмірів і неміцні. У міру обживання степи поселенці Ялти виходили з землянок . Будували житло вже з саману , Покрівля була очеретяна або солом'яний, вікна маленькі, але засклені, підлоги були земляні. У будинках стали будувати печі з димарями . Ялта стала розширюватися у всіх напрямках.

Правління в Ялті здійснювалося особливим урядником з російських, якому було наказано, ні в що не втручатися, крім як зберігати і захищати. пізніше урядника змінив доглядач з обов'язками писаря . Згідно оточеному поділу Маріуполя , Ялта разом з Урзуф і Мангуш ставилася до третьої дистанції, яка підпорядковувалася особливому засідателю Маріупольського грецького суду, який виконував обов'язки пристава. Через Ялту і Маріуполь , Проходив поштовий тракт з Криму в Бахмут і Таганрог .

ХІХ століття [ правити | правити код ]

Селянська реформа в Росії торкнулася і жителів Ялти. Були скасовані всі пільги, даровані Указом від 21 травня 1779 року , Всі громадяни Російської імперії зрівнялися в правах. Земля стала наділятися тільки чоловікам від народження і до смерті за п'ятьма десятин . Всі селяни села входили в селянську громаду , Склад якої щорічно коректувався в залежності від народжуваності і смертності чоловічого населення. В селянську громаду входили тільки селяни Ялти грецького походження. В 1871 році в Ялті відкрили пошту , Яка два рази в тиждень отримувала і відправляла кореспонденцію до Маріупольської повітову пошту. В 1874 році на чоловічу половину жителів Ялти поширилася загальна військова повинність . До цього греки Маріупольщини звільнялися згідно з Указом від 21 травня 1779 року.

В 1876 ​​році в Ялті вперше була відкрита двокласну церковно-парафіяльна школа російською мовою. Перші вчителі не знали грецького, а учні - російського. До цього чотири покоління в Ялті, з'являлися на світ і йшли з життя, не знаючи грамоти.

В кінці XIX століття в Ялті були відкриті 2 чотириповерхові школи, побудовані на кошти повітового земства, жителі називали їх «земськими».

XX століття [ правити | правити код ]

У перші роки XX століття була побудована і відкрита двоповерхова школа з просторими і світлими класами. Школа була побудована на кошти Міністерства Освіти і називалася в народі «міністерської». В 1930 році ця школа отримала статус середньої - збереглася й донині. Щодня в перші класи всіх 4-х шкіл надходило 200-240 дітей, але в другому класі їх залишалася тільки половина. Чотири класи яка закінчує 70-80 дітей, а шість класів - близько 20 дітей. Церква , Яка прослужила понад 100 років, прийшла в ветхість і своєї місткістю вже не влаштовувала прихожан Ялти. В кінці XIX століття Маріупольська єпархія дала згоду і частково фінансувала будівництво великої кам'яної церкви, яка була освячена в день Івана Купали по-румейських «Ай-Ян». Цей день в Ялті церквою та прихожанами відзначався як престольне свято . До цього дня в Ялту з'їжджалися віруючі з багатьох сіл, не тільки грецьких, а й українських. У кожному будинку з'являлися гості, родичі, приятелі, знайомі, в Ялті панувало свято спілкування. на кошти земської управи в Ялті було споруджено будинок волосногоуправління - орган селянського самоврядування села Ялти. Поруч з будівлею волості був розбитий невеликий, але гарний бульвар, з алеями, посипаними черепашками і великим морським піском, де в свята гуляла ялтинська молодь.

Недалеко від волості було побудовано триповерхову кам'яницю парової млини і олійниці , Послугами якої користувалися жителі села Ялта та прилеглих сіл. З розвитком промисловості і зростанням населення в Маріуполі , Життя селян Ялти різко стала поліпшуватися. Завдяки близькості міста селяни отримали відмінний ринок збуту сільгосппродукції і можливість придбання всього необхідного для сім'ї та господарства. Селяни стали будувати собі будинки, облицьовані червоною цеглою, і покривати черепицею ( «Татаркою»), листовим залізом з'явилися вітряні млини - число їх досягло 12. Навколо Ялти розкинулися великі сади і виноградники , В центрі села були побудовані кам'яні комори - склади для очищення і тимчасового зберігання зерна, а на березі моря побудовані цегляні комори і контора, що служили перевалочним пунктом для експерта зерна морським шляхом. У морі був побудований дерев'яний причал, що забезпечує перевалку зерна з комор. Мілководді не дозволяла великим кораблям підійти до причалу - вони стояли на рейді.

Зерно в мішках по причалу доставлялося на мілководні суду - вітрильники і баркаси . На цих судах зерно доставлялося до кораблям. Мішки з зерном з баркасів піднімали лебідками і завантажували трюми кораблів. Економічний розвиток Ялти забезпечило заможне життя всіх верств селянського села. Багато стали розуміти необхідність освіти своїх дітей. Більшість молодих людей, отримавши освіту, поверталися в Ялту уже в якості вчителів, медпрацівників, рахівників.

XX століття Ялта зустріла, як економічно розвинену село, де процвітало сільське господарство , рибальство , Борошномельне справу, експорт зерна, борошна, олії. В 1912 році в с. Ялта було 999 будинків, в яких проживало 6056 осіб: чоловіків 3094 і жінок 2962 людини. У селі була одна церква , 4 школи. У селі жили урядник , Лікар і фельдшер . працювали 6 вітряних млинів і 2 черепичних заводи ( Л.Кірьяков , 1993 г.) З 1969 року Ялта - селище міського типу , Центр селищної ради депутатів трудящих. Населення - 5,6 тис. Осіб. На території селищної ради розташовані села Юр'ївка , Азовське .

на фронтах Великої Вітчизняної війни билися 400 жителів Ялти, з них 156 загинули смертю хоробрих, 193 удостоєні урядових нагород, в тому числі В. Г. Будико - орденом Леніна . У центрі Ялти 9 травня 1975 року відкрито меморіальний пам'ятник на честь воїнів, загиблих в боротьбі проти гітлерівців. поблизу Юр'ївка виявлено залишки поселення V-III тисячоліть до н. е.

У Ялтинській ЗОШ № 2 в 1984 році до 40-річчя Великої Перемоги відкритий «музей Бойової і трудової слави». У його вітринах - справжні документи і речі, реліквії історії, зібрані під час походів та екскурсій, зустрічей з учасниками революційних подій громадянської і Великої Вітчизняної воєн , Обпалені війною біографії односельців, фронтові фотографії і листи, оскільки снарядів, що поржавіли від часів солдатські каски. Музей налічує близько 1,5 тис. Експонатів. Керівник і засновник краєзнавчого музею Челпан Валентина Іванівна.

З 1997 року в Ялті діє грецьке товариство «Ялос».

ХХІ століття [ правити | правити код ]

Сьогодні Ялта - це перлина Азовського моря . Поряд з успішним соціально-економічним розвитком вона все більше стає центром туризму і оздоровлення. Спільно з пос.советом в селищі активно вивчається новогрецьку мову , Зберігається і розвивається грецька (румейських) культура, традиції.

За допомогою [ який? ] Г. Х. Попова зводиться новий храм в ім'я Святителя Іоанна Златоуста. У центрі селища в 2002 році при активній допомозі уродженця Ялти, Н. Г. Агурбаш , Була відкрита Грецька площа з фонтаном. Поруч відкритий дитячий розважальний містечко «Теремок».

На свято Великодня , Пасха висотою 2,3 метра, діаметром 2,1 метр і вагою в дві тонни - такий рекорд зафіксував представник Національного реєстру рекордів України Степан Шульга в селищі Ялта Донецької області в квітні 2011 року. Щоб виготовити гігантський паску, місцеві жителі витратили більше тонни борошна, 7,5 тисячі яєць і 280 кг. родзинок. Гігантську паску збирали з 152 частин трапецієподібної і 21 частини круглої форми. Ця паска побила рекорди не тільки в Україні, але і в СНД, адже вона у багато разів перевершила паску спечену в той же день в Ростові-на-Дону , Вага російської паски склав всього 456 кг, діаметр - всього 1,4 м., А висота - 1,3 м.

природа [ правити | правити код ]

Недалеко від селища, біля основи Білосарайської коси , росте соснова гай площею 4 га, висаджена ентузіастами Жданівського лесхоззага [2] . поруч розташовується орнітологічний заказник «Приазовський чапельник» , Що входить до складу природного національного парку «Меотида» .

Кількість на початок року.

В 2001 році рідною мовою назвали:

Селище міського типу Ялта - адміністративний центр Ялтинського селищної ради, в який входять також села Азовське і Юр'ївка .

Ялтинське селищна грецьке товариство «Ялос» [ правити | правити код ]

Товариство було засновано в 1997 році. затверджено герб суспільства.

Харчова (рибна, молочна) промисловість. Колишні колгоспи «імені Мічуріна», «Прогрес».

туризм [ правити | правити код ]

Регіональний морський курорт, санаторії. У селищі і в околицях розташовані понад 65 баз відпочинку і пансіонатів, велика кількість дитячих оздоровчих таборів, приватних котеджів. Неподалік розташований ландшафтний парк « Білосарайська коса ». Море в межах селища мілководне (частково оточене Білосарайської косою), добре прогрівається, проте замулене. Пляжі упорядковані тіньовими навісами. Ціле літо в селищі працюють продуктові ринки. Температура повітря - +23 ° C ... + 27 ° C. Кількість опадів - 380 мм на рік.

Найбільші бази відпочинку:

  • «Самсон» (раніше «Азовсталь»)
  • «Східний»
  • «Меблевик»
  • «Азовські зірки»
  • «Гірник»
  • «Збагачувач»
  • «Вторчермет»
  • «Вогник»
  • «Колосок»
  • «Комунальник»
  • «Хвиля» (Укрвторчермет)
  • «Ялта»
  • «Нептун»
  • «Азовочка»
  • "Червона гвоздика"
  • «Сонячна»
  • «Світлячок»
  • «Угольок»
  • «Металург»
  • "Сонячний берег"
  • «Рибак»
  • «Кооператор»
  • «Лагуна»
  • «Хвиля»
  • «Топольок»
  • «Меркурій»
  • «Дельфін»
  • «Житловик»
  • «Геолог»
  • «Кондитер»
  • «Хвиля» (ДОНЕЦЬКСІЛЬБУД)
  • «Зв'язок»
  • «Золотий колос»
  • «Галинка»

З Маріуполя (від АС-2)

  • 57 (Маріуполь - Нова Ялта, 4 рази на день)
  • 64 (Маріуполь - Ялта - Білосарайська коса, інтервал 1-2 години)
  • 66 (Маріуполь - Ялта, 2 рази на день)
З Донецька (від АВ «Південний») [ правити | правити код ]
  • Донецьк - Ялта
  • Донецьк - Білосарайська коса

(З 01.06 по 31.08)

У селища Ялта Мангушський району в одному з курганів групи «Комишеватка» епохи енеоліту / бронзи був виявлений скелет стародавньої людини, ріст якої становив 2 метри. Також знайдено посуд, яка відноситься до зрубної археологічної культури [13] .

Знамениті особистості ялтинського походження:

  • Агурбаш Микола Георгійович - член-кореспондент Російської Академії підприємництва, академік Міжнародної Академії менеджменту
  • Акритова Елла Олексіївна - заслужена артистка України , лауреат республіканського конкурсу вокалістів імені Лисенка
  • Арнаутов Віктор Михайлович - відомий художник США , член Спілки Художників СРСР
  • Бадасен Іван Олексійович - в першу Світову унтер-офіцер , нагороджений Георгіївським хрестом
  • Будико Олександр Дмитрович - керівник Міністерства хлібної промисловості СРСР
  • Будико Іван Михайлович - полковник , Ракетобудівник на полігоні Байконур
  • Будико Михайло Іванович - геофізик , член-кореспондент АН СРСР , академік РАН , Один з найавторитетніших кліматологів XX століття, почесний член Географічного товариства Росії , Почесний член Американського метеорологічного товариства , лауреат ленінської премії
  • Грицай, Олександр Григорович
  • Грицай, Ірина Григорівна
  • Джуха Іван Георгійович - кандидат географічних наук, автор понад 60 наукових та науково-популярних публікацій
  • Збандут, Іван Васильович - заслужений тренер Україна, в 2005 р визнаний кращим Президентом Федерації пауерліфтингу України (ФПУ)
  • Карабиць Іван Федорович ( тисяча дев'ятсот сорок п'ять - 2002 ) - відомий художник , композитор і музичний діяч, голова Спілки композиторів України
  • Константинов, Валентин Костянтинович - член Спілки художників СРСР , член Національної Спілки художників України
  • Мацука Геннадій Харлампійович - академік НАН України , директор інституту молекулярної біології і генетики АН України
  • Пітонів Спиридон Васильович - заслужений працівник сільського господарства СРСР в області селекції сортів винограду і виробництва вин , нагороджений орденом Трудового Червоного заміни і багатьма медалями
  • Попов Гавриїл Харитонович - перший мер м Москви , Творець і Президент Міжнародного університету в Москві , член РАПН , доктор економічних наук, член Академії творчості, почесний член Міжнародної Академії менеджменту
  • Проценко Аркадій Дмитрович - завідувач відділом культури Маріупольського міськвиконкому, директор обласного російського драматичного театру в Маріуполі
  • Сапко Костянтин Васильович - генерал-майор МВС України
  • Тодуров Борис Михайлович - професор , заслужений лікар України , відомий кардіохірург , Який вперше на Україні зробив трансплантацію серця , Завідувач відділом в інституті хірургії і трансплантації
  • Тодуров Іван Михайлович - професор , Старший науковий співробітник відділу хірургії підшлункової залози
  • Хаджинов Едуард Валентинович - поет , етнограф , фольклорист
  • Харакоз Наталія Георгіївна - член Національної спілки письменників України , член Національної Спілки журналістів України , оглядач газети «Приазовский рабочий»
  • Чебурахін Михайло Васильович - архітектор і технолог , Автор футбольного кубка «Кубок України»

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация