Алтай: Село Смоленське - центр Смоленського району Алтайського краю

У південно-східній частині Алтайського краю розташувався Смоленський район, адміністративним центром якого є село Смоленське. У цьому населеному пункті, за даними 2013 року, проживає майже дев'ять тисяч осіб. Основний сектор економіки району - сільськогосподарське виробництво, проте в Смоленськом є ​​і кілька підприємств, що належать до сфери переробної промисловості. Зокрема, в селі знаходяться лісопереробні підприємства, хлібопекарня, птахофабрика, рибозавод. Крім виробничих об'єктів, в районному центрі представлені і об'єкти соціально-культурної інфраструктури: загальноосвітні школи, дитячі садки, школа мистецтв і дитячо-юнацька спортивна школа, професійне училище, два музеї, стадіон. Банківський сектор представлений смоленським відділенням Ощадного банку РФ. У сільських магазинах є ощадбанківські банкомати.

Село Смоленське розташоване на річці Поперечна в місці її впадіння в річку Піщана . Основною транспортною магістраллю, яка зв'язує райцентр Смоленське з довколишніх Бійськом і з крайової столицею містом Барнаулом , Є траса «Бійськ - Белокуриха »І федеральна траса М-52, по якій можна з Барнаула доїхати спочатку до Бійська, а звідти - до районного центру. У Бійську ж розташована і найближча до села залізнична станція.

Клімат в районі села Смоленського - континентальний, з середньою січневої температурою -16 ° С, липня + 20,2 ° С. Протягом року в Смоленськом районі випадає близько 630 мм атмосферних опадів, причому, в літній сезон їх більше, ніж взимку. Село оточене височинами, що досягають у висоту позначки в 200 метрів. На північ від райцентру знаходиться Смоленський увал, а на південь від населеного пункту - увал Ануйскій.

Історія села Смоленське бере свій початок в XVIII столітті, коли під час правління імператриці Єлизавети Петрівни, на річці Попереченка перед її впаданням в річку Піщана, було організовано поселення відставних козаків і службових людей. Перші документальні зведення про Смоленськом, який отримав свою назву від редуту Смоленської Божої Матері, датуються 1759 роком, який і прийнято вважати датою заснування села. Спочатку військові переселенці становили переважну частину населення. Але з плином часу міграційні потоки з центрально-європейських губерній Російської імперії, розмили відносну соціальну однорідність цього населеного пункту. У 1797 році село Смоленське отримало статус волосного центру з правом розміщення на своїй території волосної управи, відала місцевої господарсько-адміністративної діяльністю. У дев'ятнадцятому столітті в волосному центрі були побудовані білокам'яна церква, магазини, купецькі і ямщіцкіе будинку, була сільська торгова площадка, на якій проводились ярмарки, що регламентувалося і дозволялося сільським статусом Смоленського. Після скасування кріпосного права в 1861 році переселенський потік в Сибір і на Алтай істотно виріс, що знайшло своє відображення і в чисельності Смоленського і в остаточній втраті козаками і людьми служивих переважного значення в соціальній структурі населеного пункту. Причому, значна частина новоприбулих виявилася в свідомо невигідних економічних умовах і змушена була поповнити ряди сільської бідноти і наймитів. У роки революції та громадянської війни село, як і інші населені пункти Алтаю, в повній мірі випробувала на собі всі перипетії братовбивчої війни. У наступні роки село Смоленське розвивалося як адміністративно-господарського центру району, яким воно залишається і понині.

З культурно-історичних пам'яток села Смоленське можна назвати, мабуть, два - це місцевий краєзнавчий музей і церква Смоленської ікони Божої Матері З культурно-історичних пам'яток села Смоленське можна назвати, мабуть, два - це місцевий краєзнавчий музей і церква Смоленської ікони Божої Матері. Остання, щоправда, ставитися до розряду архітектурних новинок, оскільки храм був заново відбудований лише після падіння радянської влади на початку 90-х років ХХ століття (після революції кам'яна церква була зруйнована за рішенням місцевої влади). Проте, огляд цього зразка дерев'яного релігійно-церковного зодчества може представляти певний інтерес. У місцевому краєзнавчому музеї представлені експонати, в матеріальному, овеществленном вигляді уособлюють історію цих територій. Музейні експозиції досить цікаві, особливо для тих, хто цікавиться історико-етнографічним минулим краю.

Смоленський район багатий різними природними пам'ятками, деякі з них знаходяться не так далеко від самого райцентру. Перш за все - це місце злиття річок Бия і Катунь і острів Іконніков . Це приголомшливо красиві місця, оточені старими легендами. За однією з них, як раз в цих місцях від козацьких загонів Єрмака і стрілецьких військ перших сибірських воєвод була захована знаменита Золота Баба. Також на території Смоленського району розміщується місто-курорт Белокуриха, з яким село Смоленське пов'язано автомобільною трасою.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация