Альтанка - пам'ятник І.А. Гончарову

Знаходиться за межами історичної частини міста, в ПКіВ «Вінновская гай», розташованому на території колишньої садиби дворян Кіндякових, на місці панського будинку (не зберігся) в оточенні садово-паркових насаджень XIX - 3-й чверті XX ст Знаходиться за межами історичної частини міста, в ПКіВ «Вінновская гай», розташованому на території колишньої садиби дворян Кіндякових, на місці панського будинку (не зберігся) в оточенні садово-паркових насаджень XIX - 3-й чверті XX ст.

Альтанка побудована в 1912 р за проектом архітектора А.А. Шоде на замовлення власниці маєтку, останньої представниці роду Кіндякових - Катерини Максиміліанівна Персі-Френч. Урочисто відкрита в червні того ж року в честь 100-річчя від дня народження І. А. Гончарова (1812-1891), який неодноразово відвідував садибу поміщиків Кіндякових. Враження письменника від цих місць лягли в основу роману «Обрив». Альтанка була поставлена ​​над існуючим яром і асоціативно пов'язана саме з цим твором автора. Для участі в цю знаменну подію були запрошені родичі І.А. Гончарова, які прибули до Симбірська, члени Симбірської вченої архівної комісії та інші представники симбирского суспільства. Після урочистої церемонії на волзькому обриві всі присутні були запрошені до маєтку Е.М. Персі-Френч, де був поданий розкішну вечерю. Пам'ятник І.А. Гончарову у вигляді білої альтанки-ротонди викликав захоплення сучасників. Шестиколонним еліпсовою в плані альтанка-ротонда тосканського ордера з дорическим антаблементом була побудована зі спеціального фігурного цегли. З чотирьох сторін в неї вели невеликі драбинки. Усередині містився пам'ятний обеліск, на якому були укріплені меморіальні бронзові дошки (втрачені). Одна була барельєфний портрет І.А. Гончарова роботи Цейдлера. Виливок барельєфа виробляли, ймовірно, на знаменитому уральському Кусінском заводі. На другій дошці було зроблено напис: «Пам'яті І.А. Гончарова. 1812-1891. Споруджений в день сторіччя в 1912 році ». У 1917 р маєток поміщиків Кіндякових було розграбовано і зруйновано, але альтанка вціліла і в 1937 р в числі інших 17 об'єктів була включена в список пам'ятників культури, що охороняються державою. У 1940-1950-і рр. меморіальні дошки на пам'ятному обеліску були відтворені з використанням в написах нової орфографії. Після створення Куйбишевського водосховища прискорився процес ерозії грунту, і виникла реальна загроза руйнування Гончаровської альтанки. У зв'язку з цим Ульяновський міськвиконком 7 липня 1961 року прийняв рішення про перенесення пам'ятника «Альтанка І.А. Гончарова »на нове місце. У 1967 р альтанка фактично була споруджена заново на північ від села Вінновка на високому березі Куйбишевського водосховища. Альтанка-ротонда (висота 4, 72 м, радіус 2 м) представляла собою монолітне залізобетонне споруда, встановлене на місці, де стояв будинок Кіндякових. У червні-липні 1974 по замовленню Ульяновського обласного відділення ВООПИК, була проведена робота по реставрації альтанки. В її процесі замінені балясини, виправлені колони і ліпнина антаблемента, промиті, патіровани і розміщені на північній і східній сторонах обеліска меморіальні дошки. У 2008 р напередодні святкування 200-річчя від дня народження І.А. Гончарова (2012 р) були розпочаті роботи по реконструкції альтанки-пам'ятника, в результаті чого вона була виконана заново з білого мармуру. Урочисте відкриття відбулося 30 квітня 2009 р

Бібліографія:

Альтанка-пам'ятник І.А. Гончарова // Історико-архітектурні пам'ятники Симбірська-Ульяновська: каталог. - Ульяновськ, 2006. - С. 338-339: 2 фот.

Альтанка-пам'ятник І.А. Гончарову в Кіндяковке // Касаткіна С. С., Свєшнікова О. А. серпня Шоде: майстри архітектури Симбірська. - Ульяновськ, 2009. - С. 60-65: 10 фот., 4 рис.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация