Альтернативна служба в Білорусі буде доступна тільки віруючим?

Проект «Про альтернативну службу», на розробці якого багато років наполягала громадськість і який незабаром буде розглядатися депутатами, містить лише одну підставу для відмови від строкової служби - релігійні переконання Проект «Про альтернативну службу», на розробці якого багато років наполягала громадськість і який незабаром буде розглядатися депутатами, містить лише одну підставу для відмови від строкової служби - релігійні переконання. А що робити тим молодим людям, які і в бога не вірять, і зброю в руки брати не хочуть?

Скільки триватиме альтернативна служба?

30 місяців для громадян без вищої освіти і 20 місяців для тих, у кого воно є. На альтернативну службу можуть направлятися громадяни чоловічої статі у віці від 18 до 27 років.

Термін строкової служби, нагадаємо, зараз становить від 6 (для випускників військових кафедр) до 18 (для призовників без вищої освіти) місяців.

Кому дозволять стати альтернативників?

Підставою для заміни строкової військової служби на альтернативну можуть бути релігійні переконання призовника, при яких прийняття військової присяги, носіння, застосування зброї стає неможливим.

Автоматичного визнання права на заміну військової служби альтернативною службою не передбачено.

«Якщо підніметься особиста справа і з'ясується, що призовник, який тепер стверджує, що виступає проти насильства, сам брав участь, наприклад, в бійці, то це говорить, що він лукавить», - пояснив голова постійної комісії Палати представників з праці та соціальних питань Володимир Василенко.

Як перевірятимуть наявність релігійних переконань?

Призовник повинен викласти причини, що спонукали його клопотати про заміну строкової служби на альтернативну, написати заяву і прикласти до нього автобіографію, а також інші матеріали, які можуть служити підтвердженням інформації, викладеної в заяві.

При перевірці клопотання основну роль гратимуть призовні комісії, які для перевірки заяв призовника зможуть звертатися за консультаціями і поясненнями до священнослужителів тієї конфесії, за канонами якої призовник не може брати зброю в руки.

Як зазначив в коментарі для Naviny.by прес-секретар Білоруського екзархату протоієрей Сергій Лепін, в церковних канонах немає заборони служити в армії.

«Є загальні 10 заповідей, проте до кожної конкретної професії є свій підхід, - сказав протоієрей Сергій Лепін. - Відмова від служби в армії, пояснення небажання брати в руки зброю тим, що сповідуєш православ'я, неможливо. Не тільки православ'я, а й все традиційне християнство мотивують людей на готовність у разі потреби стати на захист свого народу ».

Разом з тим співрозмовник Naviny.by підкреслив, що Білоруська православна церква не проти альтернативної служби, а «проти невірних посилань на православне віровчення і зловживання ним».

До слова, серед священнослужителів чимало відслужили. Ті ж, хто не служив, зазначив отець Сергій, як правило, отримували відстрочки на загальних підставах у зв'язку з отриманням освіти і народженням дітей.

Тим часом в Білорусі живуть і представники релігійних течій, вчення яких негативно ставляться до участі адептів у війнах і військових діях. Перш за все, це баптисти, адвентисти сьомого дня та свідки Єгови. Чи готові влади до того, щоб співпрацювати з ними, збираючи доказову базу, покаже час.

У будь-якому випадку те, що єдиним мотивом для вибору альтернативної служби стали релігійні переконання, можна розцінити як дискримінацію за ознакою віри, так як від можливості відмовитися від строкової служби і пройти службу альтернативну повністю відрізана молодь, яка дотримується атеїстичних поглядів.

Проект закону в цілому не відповідає сучасним тенденціям, зазначила в коментарі для Naviny.by Олена Тонкачева, керівник Центру правової трансформації Lawtrend, який протягом декількох років займався розробкою пропозицій по створенню в Білорусі системи альтернативної цивільної служби.

Як зазначила Олена Тонкачева, під час роботи над проектом закону здавалося, що фахівці, залучені в процес, поділяють сучасний підхід, суть якого в тому, що людина має право вибору альтернативної цивільної служби на підставі своїх переконань, що право це універсальне і не залежить від певного віросповідання або ще якихось обставин.

«І ось через півтора року закритою роботи, - зазначила Олена Тонкачева, - громадськості представили стару віджилу концепцію, яка не вписується в сучасний контекст. Крім підстав для вибору альтернативної служби, ми категорично не згодні з тим, що терміни її значно довше, ніж у військовій ».

Олена Тонкачева висловила жаль, що в депутатському корпусі не знайшлося людей, які б проявляли щиру зацікавленість у розвитку інституту альтернативної цивільної служби в Білорусі. Тому можна прогнозувати, що законопроект приймуть в існуючому вигляді, без помітних дебатів - формально і швидко.

«Шкода, що громадськості не вдалося переконати військове лобі в тому, що альтернативна громадянська служба не є покаранням, а є почесний обов'язок, - зазначила Тонкачева. - Це прямий зведений вибір, який не можна обмежувати вузьким коридором ».

Відсилання до віросповідання - це «демонстрація нездатності до гуманітарного розвитку», вважає експерт.

Де будуть служити?

Альтернативники отримуватимуть щомісячне грошове утримання в розмірі 150% найбільшої величини бюджету прожиткового мінімуму. Починаючи з 13-го місяця альтернативної служби утримання буде підвищуватися на 20% БПМ, а з 25-го місяця - на 40%.

Що стосується сфери докладання зусиль громадян, що проходять альтернативну службу, то з проекту закону створюється враження, що такі громадяни державою розглядаються як дешева і фактично безправна робоча сила.

У більшості країн, що практикують альтернативну службу, молоді люди, її обрали, найчастіше на волонтерських засадах працюють в охороні здоров'я або задіяні в соціальних проектах, надаючи допомогу хворим, інвалідам, дітям тощо

У Білорусі ж проходять альтернативну службу можна буде задіяти не тільки в організаціях охорони здоров'я та соціальної сфери, але і в житлово-комунальній сфері, сільському і лісовому господарстві, на благоустрій територій, при будівництві та ремонті доріг і залізничних колій.

Планується також, що молоді люди зможуть проходити альтернативну службу в органах і підрозділах з надзвичайних ситуацій.

Як зазначив в коментарі для Naviny.by координатор Офісу з прав людей з інвалідністю Сергій Дроздовський, допомога альтернативників може виявитися незамінною там, де через малі зарплати і важких умов праці важко знайти співробітника на ставку - в будинках для людей похилого віку, інтернатах, хоспісах, де постійно спостерігається дефіцит обслуговуючого персоналу.

Правда, з огляду на небагатий вибір підстав для заміни строкової служби на альтернативну, число таких призовників буде невеликим. За прогнозом Міністерства оборони, не більше ста чоловік в рік - приблизно стільки призовників щороку заявляють, що не братимуть військову присягу.

А що робити тим молодим людям, які і в бога не вірять, і зброю в руки брати не хочуть?
Скільки триватиме альтернативна служба?
Кому дозволять стати альтернативників?
Як перевірятимуть наявність релігійних переконань?
Де будуть служити?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация