Альтернативна служба в Білорусі: вже доступна, але ще не всім

фото:   DW   Прийняття вступило в силу в п'ятницю, 1 липня, закону про альтернативну цивільну службу (АГС) більше 20 років чекали білоруси, які не бажають служити в армії зі зброєю в руках

фото: DW

Прийняття вступило в силу в п'ятницю, 1 липня, закону про альтернативну цивільну службу (АГС) більше 20 років чекали білоруси, які не бажають служити в армії зі зброєю в руках. На відміну від багатьох країн, юридична підстава для АГС в Білорусі тільки одне - релігійні переконання. Термін альтернативної служби більше, ніж звичайної: три роки для не мають вищої освіти, для випускників вузів - два роки (на звичайній службі - 1,5 року і рік відповідно).

У переліку видів робіт (всього 84 пункту) і структур, придатних для несення АГС, вказані організації охорони здоров'я, соціальної сфери, житлово-комунального, сільського та лісового господарства, а також займаються благоустроєм територій, будівництвом, ремонтом доріг і залізничних колій. Хто, чому і з яким результатом домагається АГС в Білорусі, і як вони і експерти оцінюють новий закон, з'ясовувала DW.

Причини для вибору альтернативної служби

Як мінімум одну з усіх причин, які будуть нижче перераховані, назвуть в Білорусі все ті, хто домагається АГС, переконаний Валентин Тишко. За його словами, перша і основна причина - закріплене в конституції право проходити замість військової служби громадянську. «Я пацифіст і є священнослужителем неканонічною православної церкви - грецької автокефальною», - пояснює Тишко.

Крім того, його бажання вибрати АГС продиктовано негативним поданням про армію на всьому пострадянському просторі: «У мене є близькі знайомі, демобілізовані з різних причин. В тому числі, два однокласника, які повернулися з армії з травмами: один з черепно-мозковою, інший - з відбитими нирками ». І остання причина - Тишко керує ЛГБТ-рухом християн Білорусі: «В зв'язку з цим я побоююся, що в армії є загроза не тільки моєму здоров'ю, а й життю».

Можливості пройти альтернативну службу Валентин Тишко домагався 7 років, отримуючи порядку в кожен заклик. І всякий раз після відмови військкомату розглянути його вимогу через відсутність в Білорусі закону про АГС він звертався до вищих інстанцій - від Мінського обласного військового комісаріату та Міноборони до Мін'юсту та адміністрації президента.

В результаті Тишко домігся свого: в серпні 2016 року його готові взяти на альтернативну службу. Але як вона буде виглядати в реальності, сам він вже не дізнається. Днями йому виповниться 27 років, а в такому віці в армію в Білорусі вже не беруть. Але якби і взяли, то, впевнений Валентин Тишко, «робота була б не престижна, низькооплачувана, організована за радянським армійському принципом« два солдати з будбату замінюють екскаватор ».

«Охочих пройти АГС почули, але проблеми залишилися»

Добре, що закон вступає в силу, адже півроку тому бажаючим вибрати АГС в військкоматах сміялися в обличчя, розповідає представник громадянської компанії «Офіс прав призовника» Євген Осієвський. Ще в лютому відносини претендентів на АГС з військкоматами складалися за схожою схемою, на всі звернення їм відповідали: яка ще альтернативна служба, про це й мови йти не може, згадує Осієвський.

Ситуація, за його словами, змінилася вже в квітні. Охочих пройти АГС почули, деяким дали відстрочки - до моменту вступу в силу закону, але багато чого залишається незрозумілим: «Наприклад, як призовники виконають вимогу підтвердити, що вони відмовляються брати зброю з релігійних міркувань? Батюшку чи в військкомат привести? »

Керівник релігійної структури, уточнює Валентин Тишко, має право письмово підтвердити, що той чи інший призовник є прихожанином, тільки якщо відповідна структура зареєстрована в Білорусі, а реєструють далеко не всіх. Крім того, в її статуті повинно бути прописано, що її адепти не можуть служити в армії.

Добивалися введення альтернативної служби в Білорусі сподівалися на інші умови щодо термінів служби і по зарплаті (в перший рік вона менше 70 євро в еквіваленті), але головне - на більш широкий перелік підстав для АГС, констатує Євген Осієвський. І підкреслює, що напередодні вступу в силу закону відстрочку отримали не всі і з релігійних міркувань.

Замість альтернативної служби - штраф

Так, 24 червня після розгляду апеляції суд залишив в силі вирок 21-річному Віктору Калині, визнаному винним в ухилення від призову на військову службу. Калина, який називає себе свідком Єгови і на цій підставі добивається АГС вже два роки, був оштрафований на суму близько 1000 євро в перерахунку.

Юрист Білоруського Гельсінського комітету (БХК) Дмитро Черних пояснив, що суд не прийняв до уваги прохання Калини дати йому можливість пройти АГС, мотивуючи це тим, що на момент призову і розгляду справи закон про АГС ще не вступив в силу.

Черних зазначив також, що перший суд у вересні 2015 року виправдав Калину, встановивши в нього відсутність умислу ухилитися від військової служби, та просив дати йому можливість пройти АГС. У лютому 2016 року Верховний суд задовольнив протест прокуратури на це рішення і направив справу на повторний розгляд. І в травні суд виніс прямо протилежний вердикт.

Я не відмовляюся служити, запевняє Віктор Калина. Але зараз, з гіркою усмішкою зауважує він, «я - злочинець, хоча готовий був пройти альтернативну службу і виконувати будь-яку громадянську роботу». Якщо оскаржити вирок в Білорусі не вдасться, ми подамо скаргу в Комітет з прав людини ООН, підвів підсумок Дмитро Черних.

Батюшку чи в військкомат привести?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация