Альтернативна історія: Західна Римська імперія встояла

Вважається, що історія не має умовного способу. Але весь історичний процес - це вибір з численних «якби». «Навколо світу» припустив, якою була б сьогоднішнє життя, піди одного разу історія по іншому шляху.


Імперські амбіції - саме слово «імперія» і ідеал потужної багатонаціональної держави - подарунок європейської цивілізації від Стародавнього Риму. Багато століть государі Європи намагалися відтворити еталон, оголошуючи себе спадкоємцями Західної Римської імперії, що розпалася в кінці V століття. Західна і Східна Римські імперії існували як дві рівноправні частини єдиного цілого з 395 року. У першій з них було мало шансів пережити системна криза, в який вона занурювалася все глибше. У 475 році імператора Юлія Непоту вигнав його воєначальник і проголосив імператором свого малолітнього сина. Незабаром хлопчика скинули повсталі варвари-найманці, після чого відіслали знаки влади Зенону, імператору Східної Римської імперії. Зенон визнавав імператором Юлія Непоту, але той так і не повернув контроль навіть над Італією. Східна Римська імперія проіснувала ще тисячу з гаком років, до того як в 1453 році її завоювали турки-османи - і у Московської Русі з'явився свій втрачений імперський ідеал. Як могли б розвиватися події, якщо б Західна Римська імперія не лягла?

V століття (II століття Діоклетіанова ери)

Римські імператори роблять ставку на християнство як на нову державну ідеологію. Ідея римського громадянства давно перестала об'єднувати різнорідне населення неосяжної держави. Усвідомлюючи це, імператори цілеспрямовано насаджують християнство як загальну релігію та ідеологію від центру до меж, в єдиному варіанті, затвердженому на Нікейському соборі. Столицю переносять з Равенни назад в Рим, який стає і релігійним центром. В рамках руху за християнізацію імперії і об'єднання її периферії місіонерські громади розселяються вздовж кордонів, витісняючи єресі і язичницькі культи. При дворі пропагують аскетизм і благочестя. В результаті декількох успішних військових кампаній претендують на незалежність варварські королівства в складі імперії перетворюються в провінції з лояльною столиці адміністрацією.

VIII століття (V століття Діоклетіанова ери)

Намісник римського імператора в провінції Франкія Карл Мартелл приймає іслам. Прагнучи до незалежності, він намагається заручитися підтримкою сильного сусіда - арабів, які захопили Піренейський півострів. Карл Мартелл звертається в їх релігію і оголошує свої землі незалежним від імператора Франкським еміратом.

IX століття (II-III століття Хіджри)

Мусульмани завойовують Рим. Карл Муса, онук Карла Мартелла, прозваний Великим, спочатку укладає союз з імператором Заходу проти аварів, докучають їм набігами. Розбивши аварів, Карл клянеться, що готовий разом зі своїми людьми повернутися в лоно християнської церкви, є з військом на Апеннінський півострів і віроломно захоплює Рим. Велика частина провінцій імперії входить до складу проголошеного Карлом Франкського халіфату.

Велика частина провінцій імперії входить до складу проголошеного Карлом Франкського халіфату

X-XI століття (V століття хіджри)

Магометанська віра проникає в Скандинавію і на Британські острови. Норвезька конунг Олаф приймає іслам і приносить в скандинавський світ Коран і норми шаріату. Уродженець Римського халіфату Вільгельм перемагає англосаксонського короля Гарольда і насаджує в Британії магометанство. Християни зберігають вплив у Східній Європі, на Балканах і в Східній Римській імперії зі столицею в Константинополі. Наростають суперечності між сунітами і шиїтами, перші переважають на півдні, другі - на півночі Європи. Колишню велич зберігає Священний Римський халіфат.


XIII століття (VI століття хіджри)

Мусульмани Європи штурмують Константинополь. Коли впливовий ісламський вчений Інокентій з Риму закликав до масового джихаду, воїни-суніти збиралися в похід, щоб очистити Північ від шиїтського пошесті. Завдяки дипломатичним зусиллям конфлікт вдається обернути на зовнішню військову кампанію - похід на Східну Римську імперію. Після довгої облоги армії Заходу захоплюють Константинополь. Балкани і Мала Азія виявляються під владою мусульман.

Балкани і Мала Азія виявляються під владою мусульман

XV-XVI століття (IX-X століття хіджри)

Іслам проникає в Новий Світ і на Русь. Розвиток науки і техніки дозволило сунітським і шиїтським мандрівникам прокласти шлях до нових земель в Західній півкулі. Останній християнський правитель Європи московський князь Іван приймає іслам шиїтського толку, потребуючи союзників проти ворогів-сунітів.


XVIII століття (XII століття хіджри)

У Західній півкулі створено нове ісламську державу Сполучений Імамат - в результаті повстання, яке підняли шиїти північних колоній Нового Світу. Першим імамом став Мохаммед Вашингтон.

XX століття (XIV століття хіджри)

Містик Адольф ібн Алоїз, який захопив владу в Римському халіфаті, розв'язує війну проти Московського халіфату. Останній, об'єднавши сили з шиїтськими Британією, країнами Північної Європи та Сполучених Імамат, здобуває перемогу. Після великої війни, яка тривала шість років, суніти і шиїти, вражені масштабом втрат, укладають Вічний мир.

Підсумок. За роки останньої війни між шиїтами і сунітами було прийнято рішення про створення Світової організації умми - ісламського ідеалу державності, глобальної громади, яка контролює свободи і забезпечує мир на планеті. 100% фінансових угод контролює Всесвітній ісламський банк. Проголошена свобода слова. Діє особливий порядок публікації відеоматеріалів в Мережі. Немусульмани в містах можуть проживати тільки в певних кварталах. Азія оголошена зоною релігійної терпимості, проте дипломи університетів цій частині світу визнаються тільки в її межах.

Ілюстрації: Андрій Дорохін

Матеріал опублікований в журналі «Навколо світу» № 6, червень 2018 р

Як могли б розвиватися події, якщо б Західна Римська імперія не лягла?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация