АЛТИНОРДАНазіра Нуртазіна. Як вмивалися кочівники? - АЛТИНОРДА

  1. АЛТИНОРДАНазіра Нуртазіна. Як вмивалися кочівники? У День Подяки, 1 березня Подякуємо Всевишнього...
  2. АЛТИНОРДАНазіра Нуртазіна. Як вмивалися кочівники?

АЛТИНОРДАНазіра Нуртазіна. Як вмивалися кочівники?

У День Подяки, 1 березня У День Подяки, 1 березня

Подякуємо Всевишнього Аллаха

за послану казахам

державну незалежність,

яка дала нам можливість

говорити самим правду про себе

«Білі плями» повсякденної історії Казахстану)

Обивательське уявлення про те, що казахи-кочівники вмивалися, на превеликий жаль, живуче навіть в XXI столітті, що пов'язано частково з маловивчених на матеріалах Казахстану такого жанру, як історія повсякденності. Всупереч міфам євроцентристів і комуністів номадизм і гігієна (також номадизм і мусульманська грамота) - це зовсім не протилежні поняття. Особливе ставлення до особистої гігієни у кочівників відбувається після прийняття ісламу, яка обернулася серйозною перебудовою ментальності і побуту казахів з урахуванням вимог мусульманської релігії.

Отже, казахи-мусульмани в усі часи, навіть в умовах перманентної кризи номадизму і наростання соціальних катаклізмів в період XVIII-нач.XX ст. дотримувалися основні правила особистої гігієни, які були прийняті їх предками багато століть назад. Це «тахарат» (обмивання, по казахському - «дарет»), який ділився на малий і великий (повне умивання тіла) і мав свої особливості. «Дарет» був обов'язковим попереднім умовою індивідуальної молитви, участі в похоронах, військовому битві, інтимної близькості, годування грудьми дитини і т.д. У казахською мовою здавна існує словосполучення «дәрет алу» (в сенсі здійснення обмивання). Для щоденного туалету використовували мідні глечики-кумгани, які були в кожному будинку, навіть у найбідніших кочівників-мусульман.

Збереглися історичні фотографії, де на тлі степового пейзажу група казахів середнього та похилого віку готуються до намазу, вмиваються (поч. ХХ ст.). Для здійснення великого або повного обмивання тіла (ғұсил, «гуслі» - араб.) Степовики, нехай не мали як осілі мусульмани зручні лазні (хамам та ін.), Проте знаходили пристосування. У спеціально відведеній юрті (а для древніх, благополучних епох ми можемо здогадуватися про гідних «кочують лазнях») було все для прийняття водних процедур: великі тази і корита (Астана), відра, водочерпалки, мило, рушники та ін. До речі, новонароджених у казахів взагалі купали кожен день в срібних тазах.

На відміну від арабів та інших народів Сходу казахи жили не в пустельній і напівпустельній географічній зоні, а, слава Аллаху, на території, що відноситься в основному до зони степів, в міру обводнених. Так що нестачі води (в тому числі питної) в нашій історії ніколи не було. Завжди поблизу від кочовищ були річки, озера. Влітку кочівники вдосталь купалися в природних басейнах. В Степу була розвинена мережа колодязів ( «құдиқ). Степові колодязі «құдиқ» - це взагалі окрема тема. Кочівники Євразії протягом тисячолітньої історії були і залишалися прекрасними будівельниками колодязів, деякі з них вражали глибиною (десятки метрів), стіни їх були вимощені камінням.

У зимовий час казахи могли розтопити сніг, поповнюючи запаси води. З іншого боку, не можна абсолютизувати кочовий спосіб життя: насправді велика частина казахів в минулому були в реальності напівкочівників, тому що з пізньої осені і взимку вони вже жили в стаціонарних житлах, мазанках (кистау, Цахкашат). Там були і будівлі мечетей, різні прибудови, для утримання худоби, в тому числі і лазні.

Як у всіх елементарно цивілізованих народів, в казахської традиції були обговорені всі норми туалетного етикету: для справляння природних потреб казах з кумганов в руках віддалявся в спеціально відведене, недоступне погляду людей віддалене місце на околицях аулу (лощина, яри; біля стаціонарних кистау робили вигрібні ями ). Як мусульманин він дотримувався при цьому всі приписи і правила (наприклад: в ісламі справляти нужду можна тільки в сидячому положенні, а не стоячи). Потім він очищався від «наджасом» (нечистоти, екскременти; каз. «Нәжіс») за допомогою піску або сухої глини і води; екскременти потрібно було закопати і засипати землею, а не залишалися відкритими. (Порівняйте в Торі у євреїв: «І закрий випорожнення твоє, бо Господь, Бог твій, ходить у середині табору твого»).

Потім, відійшовши подалі, біля струмка і т.д., кочівник-мусульманин миє за особливими правилами руки до ліктів, обличчя, вуха, навіть ступні ніг до щиколотки, полоще рот і горло. Казахи завжди використовували мило - «сабин» (по-арабськи «Сабун», по-узбецьки «савун»), купуючи його при торговельному обміні з середньоазіатськими містами. Дорогі пахучі мила і масляні духи (әтір) зі східних міст, інша парфумерія, витончені дзеркальця вважалися бажаними святами для дівчат на Науриз, в дні сватання і т.д. Крім того, в своєму натуральному господарстві казахи також виготовляли господарське і банний мило, завжди мали миловарний промисел.

У зборах фото казахів з Кунсткамери є картини, де казашки варять мило і перуть їм білизну. Правда, тут потрібно домовитися про те, що нічого хорошого в цьому немає, адже саме наростаюча бідність, війни, непомірні податки, занепад скотарства та ін. Унеможливили нормальний товарообмін з сусідами. Казахи не від хорошого життя відмовилися від імпортних килимів, тканин, галантереї, посуду, мила та ін. З Середньої Азії і Китаю. Торговий обмін з Росією був нееквівалентним і врешті-решт взагалі розорив народ (н-р, за шматок мила або пачку чаю просили барана). Тому з кінця XIX-поч. ХХ ст. господарство казахів стає майже повністю натуральним, закритим; вся його тяжкість лягає в основному на плечі жінок, змушених займатися такими пекельними роботами, як виготовлення повсті, варіння мила та ін.

Взагалі, якщо казахи нібито не милися і не прали, цікаво, як могла підтримуватися білосніжна чистота жіночих кімешеков (а ці головні убори шилися тільки з білої тканини)? Блискуча білизна кімешека була завжди предметом гордості і ознакою порядності і акуратності жіночої особи, а не дуже чистий кімешек відразу викликав глузування й осуд. Жінки з багатих аристократичних сімей застосовували нехитру імпортну косметику - сурму для брів, білила, хну і т.д., мали спеціальні «косметички», де лежали дзеркальце, пудра та ін. Про це писав навіть відносно XIX століття російський дипломат А. Левшин .

Що ж тоді говорити про блиск і благополуччя ханської епохи, коли чоловік і жінка і дочки золотоординських і казахських султанів, шарудячи шовковими, оксамитовими і парчевими шатами, брязкаючи важкою масою золотих прикрас і підвісок, виблискуючи діамантами ( «Гаухар») їздили по Степу не інакше, як в супроводі численної челяді в каретах з крихітними віконцями, що називалися «күйме». Також, на подив обивателя і криків скептиків зауважимо, що принцеси Золотої Орди виходили на прогулянки по Волзі на золотих човнах (є достовірні описи послів з Єгипту), а казахські ханши і ханшайим (принцеси) замість собак тягали з собою ручних гепардів в красивих нашийниках ...

Розкішні казахські вози-карети для жінок зникають приблизно в XVIII столітті в зв'язку з воєнізацією побуту, знову з'являються карети вже в модернізованому варіанті у казахської аристократії в нач. XIX століття, в царський період. До речі, красуні Великого Степу в античні часи закривали свої обличчя тонкої шовкової вуаллю для захисту від звичайних в нашому кліматичному поясі вітрів і сонця (тим більше вітав це іслам). У безсмертному ліроепосе «Киз Жибек» та інших творах білизна і ніжність шкіри «ару» (красунь) описана в таких виразів, як «чиї обличчя ніколи не торкнулося дихання вітру» та ін.

Навіть в ранній колоніальний період (приблизно до кінця XIX ст.) В середовищі кочовий аристократії збереглися і культивувалися чистота і охайність, любов до витонченості і розкоші. Ось як описує російський мандрівник юрту казахського султана Тезека: «Юрта складалася з красиво розшитих тасьмою Войлоков і була розкішно прибрана бухарським килимами ... Ми справедливо могли дивуватися і простору, і комфорту цієї житлової юрти і багатства її оздоблення високої якості бухарським, Кашгарського і Текінского килимами. І різноманітності речей домашнього вжитку, частково східного, частково російського виробництва. Між цією начинням були і китайські порцелянові чашки, і російські скляні стакани, і блюдечка, і російські ножі і виделки, і срібні ложки, і красиві за своїми формами бухарські мідні кумгани (рукомийники і балії) і російська дерев'яний посуд ... В одній стороні юрти містився великий диван-ліжко, прикритий багатими ковдрами, мозаїчно зшитими з різнокольорових шовкових матерій ... Попереду дивана-ліжка на Текінского килимі сиділа дружина Аблеса, одягнена в багатий китайський шовковий халат. На її голові була біла, живописно служіння пов'язка »(з мемуарів П. Семенова-Тяншанского).

Казахські чоловіки постійно голили голови, стригли бороди і вуса (відповідно до ісламу вони не повинні покривати губу). Все - чоловіки, жінки, діти - підтримували в чистоті ротову порожнину, постійно полоще рот до і після їжі (згідно Сунні Пророка), а також застосовували спеціальні зубочистки (в музеях Казахстану є експонати), стригли нігті. Жінки і дівчата у казахів ретельно доглядали за волоссям, в середньовічну епоху казашки заплітали від 10 до 40 кісок, прикрашаючи їх золотими і срібними підвісками.

Жінки і дівчата у казахів ретельно доглядали за волоссям, в середньовічну епоху казашки заплітали від 10 до 40 кісок, прикрашаючи їх золотими і срібними підвісками

І знову порівняння з інволюцією епохи колоніалізму: надмірна обтяженість фізичною працею, важким побутом, страждання, хвороби, війни і міграції привели до того, що зачіска, одяг казашек стали спрощеними, одяг значно подешевшала. «Пізня» казашка носить тільки дві коси, ювелірні прикраси зі срібла (в ранні історичні епохи срібло вважалося у нас більш дешевим з дорогоцінних металів і з нього виготовляли предмети побуту, скрині, сідла і ін.).

Як відомо, в процесі приєднання до Російської імперії понад 200 років спалахували одне за іншим повстання. Казахський народ останні приблизно 200-300 років (якщо починати з джунгарской агресії) був змушений жити в екстремальних умовах. Звичайно, це прямо впливає на ментальність, звички, побут і т.д. Ми втратили мудрість, знання, традицію, істинний етикет, естетичну культуру, впав рівень інтелекту. Ось що пишуть філософи і психологи про війну: «Повна розруха, купи руїн і сміття, антисанітарні умови всюди, колосальний рівень забруднення всіляких видів, понівечені і покалічені тіла, панорама трупів і кістяків - ось неодмінні наслідки воєн протягом всієї історії» (З . Гроф. «Психологія майбутнього»).

Отже, казахи в умовах суворого військово-кочового побуту, можливо, не відрізнялися, так би мовити, «німецької охайністю», але назвати їх закінченими бруднулями і дикунами теж не можна. Тут також важливо мати на увазі, що взагалі в давнину народи не були настільки стурбовані гігієною. Деякі стародавні цивілізації і міста Сходу знали каналізаційну систему, лазні і т.д. Але, наприклад, християнські народи аж до середини XIX століття взагалі не знали поняття особистої гігієни, в тому числі аристократія і королі. Є хрестоматійний факт про те, що королева Іспанії Ізабелла Кастильська (кінець XV ст.) Сама зізнавалася, що за все життя милася всього двічі - при народженні і в день весілля. У ченців і священиків бруд і воші вважалися особливими ознаками святості; «Християн завжди дратували ритуальні обмивання конкуруючих релігій - іудаїзму і, пізніше, ісламу» (див. «Гігієна в Середні століття: французи взагалі не милися» // http://ncor.ru/article/201-hygiene&post=2564580_426 ).

Відомо, що Русь славилася своїми банями. І все ж, жителі російських і західноєвропейських селищ і міст до поширення сучасної медицини і цивілізації (XIX ст.) Стояли в сенсі санітарної гігієни нижче мусульман і казахів-кочовиків. Наприклад, в щоденному туалеті використовувалася стояча вода (заборонена ісламом), сім'я вмивалася колективно в одному і тому ж тазу, не було звички мити руки перед їжею, не доглядали за бородою і вусами. Серед народів Європи і Росії були здавна поширені венеричні захворювання, в тому числі сифіліс, пізніше занесений в ході колонізації в Казахську Степ (Зараз відкрито говорять і пишуть в серйозних біографічних дослідженнях, що навіть сам Ленін, «вождь народів», перехворів у молодості сифілісом) .

Навіть в дуже неблагополучний час - поч. ХХ ст. на території Мангистау, де казахи-адайци після серії жорстоких зіткнень з царськими загонами були остаточно підкорені і відтіснені на цей неживий півострів (який раніше використовувався тільки взимку, як «кистау») лікар Ріхард Карутц був здивований слідування казахів ісламським правилам особистої гігієни, постійного миття рук перед трапезою, стрижки нігтів і т.д. (Книга Р. Карутца «Серед киргиз і туркмен на Мангишлак»).

Казах-кочівник з дитинства знав, що волосся і нігті не можна розкидати, а потрібно піти і закопати їх у чисту землю; що не можна сякатися і плювати, куди попало; що починати їсти треба зі словом «Бісмілля» (В ім'я Господа) і тільки після початку трапези дорослими; що їсти потрібно повільно, ретельно пережовуючи, знати помірність в їжі (канагат), а закінчити трапезу слід зі словом «Аллаху акбар», після їжі прополоскати рот. Всьому цьому нас навчилися не Радянська влада, а іслам і наші власні предки-кочівники.

Такі елементарні штрихи до казахського «адабу» (әдеп - етикет), які розсіюють нахабний радянський міф про те, що тільки «Великий Жовтень» (тобто комуністичний переворот в Росії в 1917 р) врятував і вивів казахів з напівтваринних стану. Втім, ми згодні, що особливо в проміжку 1920-50-і рр. казахи дійсно виявилися в нелюдських соціальних умовах, потрапивши в моторошну гуманітарну катастрофу. У пік тоталітарного радянського режиму в Казахстані існування нашого народу мало чим відрізнялося від життя в'язнів у нацистських концтаборах, від підневільного життя негрів і сумною картини плантаційного рабства в ряді західних країн. О першій годині Найбільшою Національної Трагедії - 1930-32 рр. колись симпатичний, мудрий, гордий, вгодований народ-батир (нащадки богоподібних лицарів і аристократок Золотої Орди і Казахського Султанату) був перетворений в глибоко нещасний, голодний, хворий, брудний, обірваний, вошивий народ, що стояв на межі повного зникнення і колективного божевілля ... якщо б не сказав Аллах «Та не загине народ казахський!» (порівняйте в орхонских написах слова Тенгрі «Та не загине тюркський народ!») ...

Назіра Нуртазіна,

історик, релігієзнавець

АЛТИНОРДАНазіра Нуртазіна. Як вмивалися кочівники?

У День Подяки, 1 березня У День Подяки, 1 березня

Подякуємо Всевишнього Аллаха

за послану казахам

державну незалежність,

яка дала нам можливість

говорити самим правду про себе

«Білі плями» повсякденної історії Казахстану)

Обивательське уявлення про те, що казахи-кочівники вмивалися, на превеликий жаль, живуче навіть в XXI столітті, що пов'язано частково з маловивчених на матеріалах Казахстану такого жанру, як історія повсякденності. Всупереч міфам євроцентристів і комуністів номадизм і гігієна (також номадизм і мусульманська грамота) - це зовсім не протилежні поняття. Особливе ставлення до особистої гігієни у кочівників відбувається після прийняття ісламу, яка обернулася серйозною перебудовою ментальності і побуту казахів з урахуванням вимог мусульманської релігії.

Отже, казахи-мусульмани в усі часи, навіть в умовах перманентної кризи номадизму і наростання соціальних катаклізмів в період XVIII-нач.XX ст. дотримувалися основні правила особистої гігієни, які були прийняті їх предками багато століть назад. Це «тахарат» (обмивання, по казахському - «дарет»), який ділився на малий і великий (повне умивання тіла) і мав свої особливості. «Дарет» був обов'язковим попереднім умовою індивідуальної молитви, участі в похоронах, військовому битві, інтимної близькості, годування грудьми дитини і т.д. У казахською мовою здавна існує словосполучення «дәрет алу» (в сенсі здійснення обмивання). Для щоденного туалету використовували мідні глечики-кумгани, які були в кожному будинку, навіть у найбідніших кочівників-мусульман.

Збереглися історичні фотографії, де на тлі степового пейзажу група казахів середнього та похилого віку готуються до намазу, вмиваються (поч. ХХ ст.). Для здійснення великого або повного обмивання тіла (ғұсил, «гуслі» - араб.) Степовики, нехай не мали як осілі мусульмани зручні лазні (хамам та ін.), Проте знаходили пристосування. У спеціально відведеній юрті (а для древніх, благополучних епох ми можемо здогадуватися про гідних «кочують лазнях») було все для прийняття водних процедур: великі тази і корита (Астана), відра, водочерпалки, мило, рушники та ін. До речі, новонароджених у казахів взагалі купали кожен день в срібних тазах.

На відміну від арабів та інших народів Сходу казахи жили не в пустельній і напівпустельній географічній зоні, а, слава Аллаху, на території, що відноситься в основному до зони степів, в міру обводнених. Так що нестачі води (в тому числі питної) в нашій історії ніколи не було. Завжди поблизу від кочовищ були річки, озера. Влітку кочівники вдосталь купалися в природних басейнах. В Степу була розвинена мережа колодязів ( «құдиқ). Степові колодязі «құдиқ» - це взагалі окрема тема. Кочівники Євразії протягом тисячолітньої історії були і залишалися прекрасними будівельниками колодязів, деякі з них вражали глибиною (десятки метрів), стіни їх були вимощені камінням.

У зимовий час казахи могли розтопити сніг, поповнюючи запаси води. З іншого боку, не можна абсолютизувати кочовий спосіб життя: насправді велика частина казахів в минулому були в реальності напівкочівників, тому що з пізньої осені і взимку вони вже жили в стаціонарних житлах, мазанках (кистау, Цахкашат). Там були і будівлі мечетей, різні прибудови, для утримання худоби, в тому числі і лазні.

Як у всіх елементарно цивілізованих народів, в казахської традиції були обговорені всі норми туалетного етикету: для справляння природних потреб казах з кумганов в руках віддалявся в спеціально відведене, недоступне погляду людей віддалене місце на околицях аулу (лощина, яри; біля стаціонарних кистау робили вигрібні ями ). Як мусульманин він дотримувався при цьому всі приписи і правила (наприклад: в ісламі справляти нужду можна тільки в сидячому положенні, а не стоячи). Потім він очищався від «наджасом» (нечистоти, екскременти; каз. «Нәжіс») за допомогою піску або сухої глини і води; екскременти потрібно було закопати і засипати землею, а не залишалися відкритими. (Порівняйте в Торі у євреїв: «І закрий випорожнення твоє, бо Господь, Бог твій, ходить у середині табору твого»).

Потім, відійшовши подалі, біля струмка і т.д., кочівник-мусульманин миє за особливими правилами руки до ліктів, обличчя, вуха, навіть ступні ніг до щиколотки, полоще рот і горло. Казахи завжди використовували мило - «сабин» (по-арабськи «Сабун», по-узбецьки «савун»), купуючи його при торговельному обміні з середньоазіатськими містами. Дорогі пахучі мила і масляні духи (әтір) зі східних міст, інша парфумерія, витончені дзеркальця вважалися бажаними святами для дівчат на Науриз, в дні сватання і т.д. Крім того, в своєму натуральному господарстві казахи також виготовляли господарське і банний мило, завжди мали миловарний промисел.

У зборах фото казахів з Кунсткамери є картини, де казашки варять мило і перуть їм білизну. Правда, тут потрібно домовитися про те, що нічого хорошого в цьому немає, адже саме наростаюча бідність, війни, непомірні податки, занепад скотарства та ін. Унеможливили нормальний товарообмін з сусідами. Казахи не від хорошого життя відмовилися від імпортних килимів, тканин, галантереї, посуду, мила та ін. З Середньої Азії і Китаю. Торговий обмін з Росією був нееквівалентним і врешті-решт взагалі розорив народ (н-р, за шматок мила або пачку чаю просили барана). Тому з кінця XIX-поч. ХХ ст. господарство казахів стає майже повністю натуральним, закритим; вся його тяжкість лягає в основному на плечі жінок, змушених займатися такими пекельними роботами, як виготовлення повсті, варіння мила та ін.

Взагалі, якщо казахи нібито не милися і не прали, цікаво, як могла підтримуватися білосніжна чистота жіночих кімешеков (а ці головні убори шилися тільки з білої тканини)? Блискуча білизна кімешека була завжди предметом гордості і ознакою порядності і акуратності жіночої особи, а не дуже чистий кімешек відразу викликав глузування й осуд. Жінки з багатих аристократичних сімей застосовували нехитру імпортну косметику - сурму для брів, білила, хну і т.д., мали спеціальні «косметички», де лежали дзеркальце, пудра та ін. Про це писав навіть відносно XIX століття російський дипломат А. Левшин .

Що ж тоді говорити про блиск і благополуччя ханської епохи, коли чоловік і жінка і дочки золотоординських і казахських султанів, шарудячи шовковими, оксамитовими і парчевими шатами, брязкаючи важкою масою золотих прикрас і підвісок, виблискуючи діамантами ( «Гаухар») їздили по Степу не інакше, як в супроводі численної челяді в каретах з крихітними віконцями, що називалися «күйме». Також, на подив обивателя і криків скептиків зауважимо, що принцеси Золотої Орди виходили на прогулянки по Волзі на золотих човнах (є достовірні описи послів з Єгипту), а казахські ханши і ханшайим (принцеси) замість собак тягали з собою ручних гепардів в красивих нашийниках ...

Розкішні казахські вози-карети для жінок зникають приблизно в XVIII столітті в зв'язку з воєнізацією побуту, знову з'являються карети вже в модернізованому варіанті у казахської аристократії в нач. XIX століття, в царський період. До речі, красуні Великого Степу в античні часи закривали свої обличчя тонкої шовкової вуаллю для захисту від звичайних в нашому кліматичному поясі вітрів і сонця (тим більше вітав це іслам). У безсмертному ліроепосе «Киз Жибек» та інших творах білизна і ніжність шкіри «ару» (красунь) описана в таких виразів, як «чиї обличчя ніколи не торкнулося дихання вітру» та ін.

Навіть в ранній колоніальний період (приблизно до кінця XIX ст.) В середовищі кочовий аристократії збереглися і культивувалися чистота і охайність, любов до витонченості і розкоші. Ось як описує російський мандрівник юрту казахського султана Тезека: «Юрта складалася з красиво розшитих тасьмою Войлоков і була розкішно прибрана бухарським килимами ... Ми справедливо могли дивуватися і простору, і комфорту цієї житлової юрти і багатства її оздоблення високої якості бухарським, Кашгарського і Текінского килимами. І різноманітності речей домашнього вжитку, частково східного, частково російського виробництва. Між цією начинням були і китайські порцелянові чашки, і російські скляні стакани, і блюдечка, і російські ножі і виделки, і срібні ложки, і красиві за своїми формами бухарські мідні кумгани (рукомийники і балії) і російська дерев'яний посуд ... В одній стороні юрти містився великий диван-ліжко, прикритий багатими ковдрами, мозаїчно зшитими з різнокольорових шовкових матерій ... Попереду дивана-ліжка на Текінского килимі сиділа дружина Аблеса, одягнена в багатий китайський шовковий халат. На її голові була біла, живописно служіння пов'язка »(з мемуарів П. Семенова-Тяншанского).

Казахські чоловіки постійно голили голови, стригли бороди і вуса (відповідно до ісламу вони не повинні покривати губу). Все - чоловіки, жінки, діти - підтримували в чистоті ротову порожнину, постійно полоще рот до і після їжі (згідно Сунні Пророка), а також застосовували спеціальні зубочистки (в музеях Казахстану є експонати), стригли нігті. Жінки і дівчата у казахів ретельно доглядали за волоссям, в середньовічну епоху казашки заплітали від 10 до 40 кісок, прикрашаючи їх золотими і срібними підвісками.

Жінки і дівчата у казахів ретельно доглядали за волоссям, в середньовічну епоху казашки заплітали від 10 до 40 кісок, прикрашаючи їх золотими і срібними підвісками

І знову порівняння з інволюцією епохи колоніалізму: надмірна обтяженість фізичною працею, важким побутом, страждання, хвороби, війни і міграції привели до того, що зачіска, одяг казашек стали спрощеними, одяг значно подешевшала. «Пізня» казашка носить тільки дві коси, ювелірні прикраси зі срібла (в ранні історичні епохи срібло вважалося у нас більш дешевим з дорогоцінних металів і з нього виготовляли предмети побуту, скрині, сідла і ін.).

Як відомо, в процесі приєднання до Російської імперії понад 200 років спалахували одне за іншим повстання. Казахський народ останні приблизно 200-300 років (якщо починати з джунгарской агресії) був змушений жити в екстремальних умовах. Звичайно, це прямо впливає на ментальність, звички, побут і т.д. Ми втратили мудрість, знання, традицію, істинний етикет, естетичну культуру, впав рівень інтелекту. Ось що пишуть філософи і психологи про війну: «Повна розруха, купи руїн і сміття, антисанітарні умови всюди, колосальний рівень забруднення всіляких видів, понівечені і покалічені тіла, панорама трупів і кістяків - ось неодмінні наслідки воєн протягом всієї історії» (З . Гроф. «Психологія майбутнього»).

Отже, казахи в умовах суворого військово-кочового побуту, можливо, не відрізнялися, так би мовити, «німецької охайністю», але назвати їх закінченими бруднулями і дикунами теж не можна. Тут також важливо мати на увазі, що взагалі в давнину народи не були настільки стурбовані гігієною. Деякі стародавні цивілізації і міста Сходу знали каналізаційну систему, лазні і т.д. Але, наприклад, християнські народи аж до середини XIX століття взагалі не знали поняття особистої гігієни, в тому числі аристократія і королі. Є хрестоматійний факт про те, що королева Іспанії Ізабелла Кастильська (кінець XV ст.) Сама зізнавалася, що за все життя милася всього двічі - при народженні і в день весілля. У ченців і священиків бруд і воші вважалися особливими ознаками святості; «Християн завжди дратували ритуальні обмивання конкуруючих релігій - іудаїзму і, пізніше, ісламу» (див. «Гігієна в Середні століття: французи взагалі не милися» // http://ncor.ru/article/201-hygiene&post=2564580_426 ).

Відомо, що Русь славилася своїми банями. І все ж, жителі російських і західноєвропейських селищ і міст до поширення сучасної медицини і цивілізації (XIX ст.) Стояли в сенсі санітарної гігієни нижче мусульман і казахів-кочовиків. Наприклад, в щоденному туалеті використовувалася стояча вода (заборонена ісламом), сім'я вмивалася колективно в одному і тому ж тазу, не було звички мити руки перед їжею, не доглядали за бородою і вусами. Серед народів Європи і Росії були здавна поширені венеричні захворювання, в тому числі сифіліс, пізніше занесений в ході колонізації в Казахську Степ (Зараз відкрито говорять і пишуть в серйозних біографічних дослідженнях, що навіть сам Ленін, «вождь народів», перехворів у молодості сифілісом) .

Навіть в дуже неблагополучний час - поч. ХХ ст. на території Мангистау, де казахи-адайци після серії жорстоких зіткнень з царськими загонами були остаточно підкорені і відтіснені на цей неживий півострів (який раніше використовувався тільки взимку, як «кистау») лікар Ріхард Карутц був здивований слідування казахів ісламським правилам особистої гігієни, постійного миття рук перед трапезою, стрижки нігтів і т.д. (Книга Р. Карутца «Серед киргиз і туркмен на Мангишлак»).

Казах-кочівник з дитинства знав, що волосся і нігті не можна розкидати, а потрібно піти і закопати їх у чисту землю; що не можна сякатися і плювати, куди попало; що починати їсти треба зі словом «Бісмілля» (В ім'я Господа) і тільки після початку трапези дорослими; що їсти потрібно повільно, ретельно пережовуючи, знати помірність в їжі (канагат), а закінчити трапезу слід зі словом «Аллаху акбар», після їжі прополоскати рот. Всьому цьому нас навчилися не Радянська влада, а іслам і наші власні предки-кочівники.

Такі елементарні штрихи до казахського «адабу» (әдеп - етикет), які розсіюють нахабний радянський міф про те, що тільки «Великий Жовтень» (тобто комуністичний переворот в Росії в 1917 р) врятував і вивів казахів з напівтваринних стану. Втім, ми згодні, що особливо в проміжку 1920-50-і рр. казахи дійсно виявилися в нелюдських соціальних умовах, потрапивши в моторошну гуманітарну катастрофу. У пік тоталітарного радянського режиму в Казахстані існування нашого народу мало чим відрізнялося від життя в'язнів у нацистських концтаборах, від підневільного життя негрів і сумною картини плантаційного рабства в ряді західних країн. О першій годині Найбільшою Національної Трагедії - 1930-32 рр. колись симпатичний, мудрий, гордий, вгодований народ-батир (нащадки богоподібних лицарів і аристократок Золотої Орди і Казахського Султанату) був перетворений в глибоко нещасний, голодний, хворий, брудний, обірваний, вошивий народ, що стояв на межі повного зникнення і колективного божевілля ... якщо б не сказав Аллах «Та не загине народ казахський!» (порівняйте в орхонских написах слова Тенгрі «Та не загине тюркський народ!») ...

Назіра Нуртазіна,

історик, релігієзнавець

АЛТИНОРДАНазіра Нуртазіна. Як вмивалися кочівники?

У День Подяки, 1 березня У День Подяки, 1 березня

Подякуємо Всевишнього Аллаха

за послану казахам

державну незалежність,

яка дала нам можливість

говорити самим правду про себе

«Білі плями» повсякденної історії Казахстану)

Обивательське уявлення про те, що казахи-кочівники вмивалися, на превеликий жаль, живуче навіть в XXI столітті, що пов'язано частково з маловивчених на матеріалах Казахстану такого жанру, як історія повсякденності. Всупереч міфам євроцентристів і комуністів номадизм і гігієна (також номадизм і мусульманська грамота) - це зовсім не протилежні поняття. Особливе ставлення до особистої гігієни у кочівників відбувається після прийняття ісламу, яка обернулася серйозною перебудовою ментальності і побуту казахів з урахуванням вимог мусульманської релігії.

Отже, казахи-мусульмани в усі часи, навіть в умовах перманентної кризи номадизму і наростання соціальних катаклізмів в період XVIII-нач.XX ст. дотримувалися основні правила особистої гігієни, які були прийняті їх предками багато століть назад. Це «тахарат» (обмивання, по казахському - «дарет»), який ділився на малий і великий (повне умивання тіла) і мав свої особливості. «Дарет» був обов'язковим попереднім умовою індивідуальної молитви, участі в похоронах, військовому битві, інтимної близькості, годування грудьми дитини і т.д. У казахською мовою здавна існує словосполучення «дәрет алу» (в сенсі здійснення обмивання). Для щоденного туалету використовували мідні глечики-кумгани, які були в кожному будинку, навіть у найбідніших кочівників-мусульман.

Збереглися історичні фотографії, де на тлі степового пейзажу група казахів середнього та похилого віку готуються до намазу, вмиваються (поч. ХХ ст.). Для здійснення великого або повного обмивання тіла (ғұсил, «гуслі» - араб.) Степовики, нехай не мали як осілі мусульмани зручні лазні (хамам та ін.), Проте знаходили пристосування. У спеціально відведеній юрті (а для древніх, благополучних епох ми можемо здогадуватися про гідних «кочують лазнях») було все для прийняття водних процедур: великі тази і корита (Астана), відра, водочерпалки, мило, рушники та ін. До речі, новонароджених у казахів взагалі купали кожен день в срібних тазах.

На відміну від арабів та інших народів Сходу казахи жили не в пустельній і напівпустельній географічній зоні, а, слава Аллаху, на території, що відноситься в основному до зони степів, в міру обводнених. Так що нестачі води (в тому числі питної) в нашій історії ніколи не було. Завжди поблизу від кочовищ були річки, озера. Влітку кочівники вдосталь купалися в природних басейнах. В Степу була розвинена мережа колодязів ( «құдиқ). Степові колодязі «құдиқ» - це взагалі окрема тема. Кочівники Євразії протягом тисячолітньої історії були і залишалися прекрасними будівельниками колодязів, деякі з них вражали глибиною (десятки метрів), стіни їх були вимощені камінням.

У зимовий час казахи могли розтопити сніг, поповнюючи запаси води. З іншого боку, не можна абсолютизувати кочовий спосіб життя: насправді велика частина казахів в минулому були в реальності напівкочівників, тому що з пізньої осені і взимку вони вже жили в стаціонарних житлах, мазанках (кистау, Цахкашат). Там були і будівлі мечетей, різні прибудови, для утримання худоби, в тому числі і лазні.

Як у всіх елементарно цивілізованих народів, в казахської традиції були обговорені всі норми туалетного етикету: для справляння природних потреб казах з кумганов в руках віддалявся в спеціально відведене, недоступне погляду людей віддалене місце на околицях аулу (лощина, яри; біля стаціонарних кистау робили вигрібні ями ). Як мусульманин він дотримувався при цьому всі приписи і правила (наприклад: в ісламі справляти нужду можна тільки в сидячому положенні, а не стоячи). Потім він очищався від «наджасом» (нечистоти, екскременти; каз. «Нәжіс») за допомогою піску або сухої глини і води; екскременти потрібно було закопати і засипати землею, а не залишалися відкритими. (Порівняйте в Торі у євреїв: «І закрий випорожнення твоє, бо Господь, Бог твій, ходить у середині табору твого»).

Потім, відійшовши подалі, біля струмка і т.д., кочівник-мусульманин миє за особливими правилами руки до ліктів, обличчя, вуха, навіть ступні ніг до щиколотки, полоще рот і горло. Казахи завжди використовували мило - «сабин» (по-арабськи «Сабун», по-узбецьки «савун»), купуючи його при торговельному обміні з середньоазіатськими містами. Дорогі пахучі мила і масляні духи (әтір) зі східних міст, інша парфумерія, витончені дзеркальця вважалися бажаними святами для дівчат на Науриз, в дні сватання і т.д. Крім того, в своєму натуральному господарстві казахи також виготовляли господарське і банний мило, завжди мали миловарний промисел.

У зборах фото казахів з Кунсткамери є картини, де казашки варять мило і перуть їм білизну. Правда, тут потрібно домовитися про те, що нічого хорошого в цьому немає, адже саме наростаюча бідність, війни, непомірні податки, занепад скотарства та ін. Унеможливили нормальний товарообмін з сусідами. Казахи не від хорошого життя відмовилися від імпортних килимів, тканин, галантереї, посуду, мила та ін. З Середньої Азії і Китаю. Торговий обмін з Росією був нееквівалентним і врешті-решт взагалі розорив народ (н-р, за шматок мила або пачку чаю просили барана). Тому з кінця XIX-поч. ХХ ст. господарство казахів стає майже повністю натуральним, закритим; вся його тяжкість лягає в основному на плечі жінок, змушених займатися такими пекельними роботами, як виготовлення повсті, варіння мила та ін.

Взагалі, якщо казахи нібито не милися і не прали, цікаво, як могла підтримуватися білосніжна чистота жіночих кімешеков (а ці головні убори шилися тільки з білої тканини)? Блискуча білизна кімешека була завжди предметом гордості і ознакою порядності і акуратності жіночої особи, а не дуже чистий кімешек відразу викликав глузування й осуд. Жінки з багатих аристократичних сімей застосовували нехитру імпортну косметику - сурму для брів, білила, хну і т.д., мали спеціальні «косметички», де лежали дзеркальце, пудра та ін. Про це писав навіть відносно XIX століття російський дипломат А. Левшин .

Що ж тоді говорити про блиск і благополуччя ханської епохи, коли чоловік і жінка і дочки золотоординських і казахських султанів, шарудячи шовковими, оксамитовими і парчевими шатами, брязкаючи важкою масою золотих прикрас і підвісок, виблискуючи діамантами ( «Гаухар») їздили по Степу не інакше, як в супроводі численної челяді в каретах з крихітними віконцями, що називалися «күйме». Також, на подив обивателя і криків скептиків зауважимо, що принцеси Золотої Орди виходили на прогулянки по Волзі на золотих човнах (є достовірні описи послів з Єгипту), а казахські ханши і ханшайим (принцеси) замість собак тягали з собою ручних гепардів в красивих нашийниках ...

Розкішні казахські вози-карети для жінок зникають приблизно в XVIII столітті в зв'язку з воєнізацією побуту, знову з'являються карети вже в модернізованому варіанті у казахської аристократії в нач. XIX століття, в царський період. До речі, красуні Великого Степу в античні часи закривали свої обличчя тонкої шовкової вуаллю для захисту від звичайних в нашому кліматичному поясі вітрів і сонця (тим більше вітав це іслам). У безсмертному ліроепосе «Киз Жибек» та інших творах білизна і ніжність шкіри «ару» (красунь) описана в таких виразів, як «чиї обличчя ніколи не торкнулося дихання вітру» та ін.

Навіть в ранній колоніальний період (приблизно до кінця XIX ст.) В середовищі кочовий аристократії збереглися і культивувалися чистота і охайність, любов до витонченості і розкоші. Ось як описує російський мандрівник юрту казахського султана Тезека: «Юрта складалася з красиво розшитих тасьмою Войлоков і була розкішно прибрана бухарським килимами ... Ми справедливо могли дивуватися і простору, і комфорту цієї житлової юрти і багатства її оздоблення високої якості бухарським, Кашгарського і Текінского килимами. І різноманітності речей домашнього вжитку, частково східного, частково російського виробництва. Між цією начинням були і китайські порцелянові чашки, і російські скляні стакани, і блюдечка, і російські ножі і виделки, і срібні ложки, і красиві за своїми формами бухарські мідні кумгани (рукомийники і балії) і російська дерев'яний посуд ... В одній стороні юрти містився великий диван-ліжко, прикритий багатими ковдрами, мозаїчно зшитими з різнокольорових шовкових матерій ... Попереду дивана-ліжка на Текінского килимі сиділа дружина Аблеса, одягнена в багатий китайський шовковий халат. На її голові була біла, живописно служіння пов'язка »(з мемуарів П. Семенова-Тяншанского).

Казахські чоловіки постійно голили голови, стригли бороди і вуса (відповідно до ісламу вони не повинні покривати губу). Все - чоловіки, жінки, діти - підтримували в чистоті ротову порожнину, постійно полоще рот до і після їжі (згідно Сунні Пророка), а також застосовували спеціальні зубочистки (в музеях Казахстану є експонати), стригли нігті. Жінки і дівчата у казахів ретельно доглядали за волоссям, в середньовічну епоху казашки заплітали від 10 до 40 кісок, прикрашаючи їх золотими і срібними підвісками.

Жінки і дівчата у казахів ретельно доглядали за волоссям, в середньовічну епоху казашки заплітали від 10 до 40 кісок, прикрашаючи їх золотими і срібними підвісками

І знову порівняння з інволюцією епохи колоніалізму: надмірна обтяженість фізичною працею, важким побутом, страждання, хвороби, війни і міграції привели до того, що зачіска, одяг казашек стали спрощеними, одяг значно подешевшала. «Пізня» казашка носить тільки дві коси, ювелірні прикраси зі срібла (в ранні історичні епохи срібло вважалося у нас більш дешевим з дорогоцінних металів і з нього виготовляли предмети побуту, скрині, сідла і ін.).

Як відомо, в процесі приєднання до Російської імперії понад 200 років спалахували одне за іншим повстання. Казахський народ останні приблизно 200-300 років (якщо починати з джунгарской агресії) був змушений жити в екстремальних умовах. Звичайно, це прямо впливає на ментальність, звички, побут і т.д. Ми втратили мудрість, знання, традицію, істинний етикет, естетичну культуру, впав рівень інтелекту. Ось що пишуть філософи і психологи про війну: «Повна розруха, купи руїн і сміття, антисанітарні умови всюди, колосальний рівень забруднення всіляких видів, понівечені і покалічені тіла, панорама трупів і кістяків - ось неодмінні наслідки воєн протягом всієї історії» (З . Гроф. «Психологія майбутнього»).

Отже, казахи в умовах суворого військово-кочового побуту, можливо, не відрізнялися, так би мовити, «німецької охайністю», але назвати їх закінченими бруднулями і дикунами теж не можна. Тут також важливо мати на увазі, що взагалі в давнину народи не були настільки стурбовані гігієною. Деякі стародавні цивілізації і міста Сходу знали каналізаційну систему, лазні і т.д. Але, наприклад, християнські народи аж до середини XIX століття взагалі не знали поняття особистої гігієни, в тому числі аристократія і королі. Є хрестоматійний факт про те, що королева Іспанії Ізабелла Кастильська (кінець XV ст.) Сама зізнавалася, що за все життя милася всього двічі - при народженні і в день весілля. У ченців і священиків бруд і воші вважалися особливими ознаками святості; «Християн завжди дратували ритуальні обмивання конкуруючих релігій - іудаїзму і, пізніше, ісламу» (див. «Гігієна в Середні століття: французи взагалі не милися» // http://ncor.ru/article/201-hygiene&post=2564580_426 ).

Відомо, що Русь славилася своїми банями. І все ж, жителі російських і західноєвропейських селищ і міст до поширення сучасної медицини і цивілізації (XIX ст.) Стояли в сенсі санітарної гігієни нижче мусульман і казахів-кочовиків. Наприклад, в щоденному туалеті використовувалася стояча вода (заборонена ісламом), сім'я вмивалася колективно в одному і тому ж тазу, не було звички мити руки перед їжею, не доглядали за бородою і вусами. Серед народів Європи і Росії були здавна поширені венеричні захворювання, в тому числі сифіліс, пізніше занесений в ході колонізації в Казахську Степ (Зараз відкрито говорять і пишуть в серйозних біографічних дослідженнях, що навіть сам Ленін, «вождь народів», перехворів у молодості сифілісом) .

Навіть в дуже неблагополучний час - поч. ХХ ст. на території Мангистау, де казахи-адайци після серії жорстоких зіткнень з царськими загонами були остаточно підкорені і відтіснені на цей неживий півострів (який раніше використовувався тільки взимку, як «кистау») лікар Ріхард Карутц був здивований слідування казахів ісламським правилам особистої гігієни, постійного миття рук перед трапезою, стрижки нігтів і т.д. (Книга Р. Карутца «Серед киргиз і туркмен на Мангишлак»).

Казах-кочівник з дитинства знав, що волосся і нігті не можна розкидати, а потрібно піти і закопати їх у чисту землю; що не можна сякатися і плювати, куди попало; що починати їсти треба зі словом «Бісмілля» (В ім'я Господа) і тільки після початку трапези дорослими; що їсти потрібно повільно, ретельно пережовуючи, знати помірність в їжі (канагат), а закінчити трапезу слід зі словом «Аллаху акбар», після їжі прополоскати рот. Всьому цьому нас навчилися не Радянська влада, а іслам і наші власні предки-кочівники.

Такі елементарні штрихи до казахського «адабу» (әдеп - етикет), які розсіюють нахабний радянський міф про те, що тільки «Великий Жовтень» (тобто комуністичний переворот в Росії в 1917 р) врятував і вивів казахів з напівтваринних стану. Втім, ми згодні, що особливо в проміжку 1920-50-і рр. казахи дійсно виявилися в нелюдських соціальних умовах, потрапивши в моторошну гуманітарну катастрофу. У пік тоталітарного радянського режиму в Казахстані існування нашого народу мало чим відрізнялося від життя в'язнів у нацистських концтаборах, від підневільного життя негрів і сумною картини плантаційного рабства в ряді західних країн. О першій годині Найбільшою Національної Трагедії - 1930-32 рр. колись симпатичний, мудрий, гордий, вгодований народ-батир (нащадки богоподібних лицарів і аристократок Золотої Орди і Казахського Султанату) був перетворений в глибоко нещасний, голодний, хворий, брудний, обірваний, вошивий народ, що стояв на межі повного зникнення і колективного божевілля ... якщо б не сказав Аллах «Та не загине народ казахський!» (порівняйте в орхонских написах слова Тенгрі «Та не загине тюркський народ!») ...

Назіра Нуртазіна,

історик, релігієзнавець

Як вмивалися кочівники?
Як вмивалися кочівники?
Як вмивалися кочівники?
Взагалі, якщо казахи нібито не милися і не прали, цікаво, як могла підтримуватися білосніжна чистота жіночих кімешеков (а ці головні убори шилися тільки з білої тканини)?
Як вмивалися кочівники?
Взагалі, якщо казахи нібито не милися і не прали, цікаво, як могла підтримуватися білосніжна чистота жіночих кімешеков (а ці головні убори шилися тільки з білої тканини)?
Як вмивалися кочівники?
Взагалі, якщо казахи нібито не милися і не прали, цікаво, як могла підтримуватися білосніжна чистота жіночих кімешеков (а ці головні убори шилися тільки з білої тканини)?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация