Америка і Азія торгували один з одним задовго до Колумба

На Алясці знайшли кілька бронзових предметів, які були зроблені на території Китаю, Кореї або Якутії понад тисячу років тому.

Нові артефакти знайдені при розкопках тисячолітнього житла на Алясці, на поселенні Спливаючий Кіт (Rising Whale) на мисі Еспенберг. Знахідки свідчать про те, що обмін товарами та ідеями між Аляскою і цивілізаціями Східної Азії відбувався задовго до того, як в 1492 році Христофор Колумб досяг Карибського моря. «Ми бачимо взаємодія, насправді непряме, між так званими розвинутими цивілізаціями Китаю, Кореї або Якутії», - пояснив Оуен Мейсон (Owen Mason), науковий співробітник Університету Колорадо.

Розкопки на спливаючі кита. Фото: University of Colorado.

<

>

Артефакти з спливає Кіта зроблені з бронзи. Один з предметів спочатку міг використовуватися як пряжка або застібка. Разом з цією знахідкою зберігся шматочок шкіри. Її радиоуглеродная датування - близько 600 м н.е. Другий бронзовий артефакт могли використовувати як свисток. У зазначений час жителі Аляски не вміли працювати з бронзою, саме тому археологи думають, що знахідки потрапили в Аляску з Китаю, Кореї або Якутії.

У будинку, розкопаному на спливаючі кита, були знайдені також залишки виробів з обсидіану. Судячи за хімічним складом, цей камінь відбувається з долини річки Анадир (Росія).

Судячи за хімічним складом, цей камінь відбувається з долини річки Анадир (Росія)

Останні відкриття на спливаючі Кіта підкріплюють більш ранні дослідження, які говорили про доколумбових торгових зв'язках, що сполучали Берингову протоку (в тому числі берег Аляски) з цивілізаціями Східної Азії. Ще в 1913 році антрополог Бертольд Лауфер (Berthold Laufer) опублікував дослідження текстів і артефактів журналі T'oung Pao, в якому говорилося, що китайці були зацікавлені в отриманні бивнів нарвалів і моржів. Їх купували у людей, що жили на північний схід від Китаю. Частина моржевих бивнів могла надходити з берегів Берингової протоки, де цих тварин було багато.

Крім того, багато дослідників відзначали схожість пластинчастих обладунків жителів Аляски і такого ж захисного озброєння з Китаю, Кореї, Японії та східній Монголії. Наприклад, в 1930 році археолог Генрі Коллінз (Henry Collins) провів розкопки на острові Святого Лаврентія (Берингову протоку). У своїй книзі «Археологія острова Святого Лаврентія» (1937) він написав, що пластинчастий обладунок з'являється на острові близько тисячі років тому. Обладунок складався з пластин, що перекривають один одного. Вони були зроблені з бивня, кістки і іноді заліза. Схожі пластинчасті обладунки робили в декількох азіатських регіонах: в Маньчжурії, східній Монголії і Японії. Такі обладунки поширювалися із зазначених регіонів на північ і в підсумку досягли Аляски, писав Генрі Коллінз.

Останні генетичні дослідження також проливають світло на контакти між жителями Східної Азії і Америки. Багато вчених вважають, що люди вперше потрапили в Новий Світ з Азії близько 15 тисяч років назад по сухопутному мосту, який був на місці Берингової протоки. Цей міст пішов під воду близько 10 тисяч років тому.

Проте одна з останніх генетичних досліджень показує, що люди потрапляли зі Східної Європи в Америку і після зникнення «Берингової мосту». Жителі поселення Спливаючий Кіт могли бути частиною культури Бірнірк (Birnirk), групи людей, які жили по обидва береги Берингової протоки і використовували вправні човни зі шкір, щоб полювати на китів.

Згідно генетичним дослідженням, люди Бірнірк були предками древнеескімосской культури Тулі, яка широко розповсюдилася по арктичному узбережжю Північної Америки - аж до Гренландії. Люди Тулі, в свою чергу, є предками сучасних інуїтів.

Берингову протоку був не єдиним місцем, де мали місце доколумбови контакти Старого і Нового Світу. Близько тисячі років тому вікінги досліджували частину території сучасної Канади і заснували поселення Л'Анс-о-Медоуз на острові Ньюфаундленд.

Приблизно в цей же час полінезійці могли досягти берегів Південної Америки. Повернувшись до Полінезії, вони привезли з собою батат. Не виключено, що в Південну Америку полінезійці завезли курей (хоча останнім часом останнє припущення поставили під сумнів ).

Існує також безліч інших теорій про те, що люди потрапляли до Нового Світу до Колумба. Серед них є одна, яка привернула велику увагу ЗМІ, - це ідея про те, що китайські моряки плавали в Америку безпосередньо. Однак «китайська» теорія не має наукових підстав.

за матеріалами LiveScience

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация