Американський «майдан» на українських АЕС


Дмитро Марунич, експерт енергетичного ринку   Україна стала справжнім полем для битви між США і Росією в сфері ядерної енергетики
Дмитро Марунич, експерт енергетичного ринку

Україна стала справжнім полем для битви між США і Росією в сфері ядерної енергетики. Нова влада в Києві готові на будь-які поступки Вашингтону для того, щоб послабити позиції Москви в сфері мирного атома.

Підпишіться на новини «ПолітНавігатор» в Світ тісний , Яндекс.Дзен , Telegram , Facebook , Одноклассниках , Вконтакте , канал YouTube і Яндекс.Новости

Тісні зв'язки з Росією в сфері ядерної енергетики зрозумілі: всі українські АЕС побудовані за часів СРСР за радянськими ж технологіями, контроль над більшістю з яких зберіг «східний партнер». З урахуванням частки ядерної енергетики в енергобалансі (близько 50%) у Києва на даний час не альтернативи експлуатації АЕС та розвитку галузі.

Логічно, що партнерами у проектах з розвитку мирного атома для України виступали російські «Росатом» (будівництво двох енергоблоків на Хмельницькій АЕС) і ТВЕЛ (учасник СП зі зведення заводу з виробництва ядерного палива в Кіровоградській області). Крім того, концерн ТВЕЛ довгий час був єдиним постачальником ядерного палива на АЕС «Енергоатому».

Існуючий «статус кво» очевидно не давав спокою Держдепартаменту США, інтереси якого поширюються далеко за межі північноамериканського континенту. Через два роки після обрання Віктора Ющенка на пост Президента України в 2007-му був підписаний контракт між «Енергоатомом» американо-японською компанією Westinghouse на постачання 42 тепловиділяючих збірок (ТВЗ).

У підсумку, досвід їх експлуатації на Южно-Українській АЕС виявився невдалим. У квітні 2012 р на 3-му енергоблоці Южно-Української АЕС сталася часткова разгеметізація збірок. Збитки «Енергоатому» оцінили в більш ніж $ 170 млн.

Westinghouse в своє виправдання заявила, що причиною проблем з використанням її паливних елементів стало одночасне використання в активній зоні реактора російського і американського палива.

У 2013 р все паливні касети Westinghouse були повністю вилучені з другого енергоблоку Южно-Української АЕС, а головний експерт з ядерної безпеки України Михайло Гашев прийняв рішення заборонити використання і ввезення свіжого палива Westinghouse на територію України. Остаточне рішення про використання збірок Westinghouse було перенесено на 2017 г. Однак заповзятливі американці пішли іншим шляхом. Вони інвестували в «майдан».

Ще в кінці червня 2013 року Westinghouse оприлюднила показова заява з вдячністю уряду США за підтримку своїх проектів за кордоном. У документі йшлося про те, що компанія Westinghouse «гідно» оцінила «зусилля ряду посадових осіб і установ уряду США за надання допомоги Westinghouse і іншим американським компаніям в продовженні бізнесу на світовому ринку атомної енергетики. «Підтримка уряду США допомагає зберегти гідні умови для американських компаній на світових ринках», - відверто визнавав глава Westinghouse Денні Родерік.

Уже в червні 2014 р уряд-«камікадзе» під керівництвом Арсенія Яценюка відновило співпрацю в рамках раніше замороженого контракту з Westinghouse. Безпосередньо перед прийняттям даного рішення своїх постів позбулися голова Держатомрегулювання Олена Миколайчук та Головний держінспектора з ядерної та радіаційної безпеки Держатомрегулювання Михайло Гашев.

Про проблеми з паливом Westinghouse в 2012 році в уряді вважають за краще не згадувати, а новий глава Держатомрегулювання Сергій Божко заявляє, що американські збірки заново будуть завантажені в українські реактори в січні 2015 року.

Про вартість контракту з Westinghouse в Києві вважають за краще не говорити, хоча в приватних бесідах джерела в уряді України нарікають, що конкурують з російськими збірки обійдуться дорожче. Перевагою їх нібито служить найкраща економічна ефективність за рахунок приміщення більшої кількості збагаченого урану. У 2013 р «Енергоатом» заплатив ТВЕЛу за поставки палива близько $ 600 млн.

Проблемою також буде і обмежена потужність єдиного заводу Westinghouse, який виробляє паливо для реакторів радянського зразка. До 2020 року американці гарантують забезпечення поставок лише на три реактори українських АЕС. Додасться клопоту в українських ядерників і в питанні переробки ядерного палива. Очевидно, що Росія, яка в даний час забирає відпрацьоване паливо на переробку і зберігає у себе ядерні відходи, не має наміру виконувати цю функцію для палива чужого виробника. Для вирішення даної проблеми «Енергоатом» проводить переговори з французькою Areva про переробку відпрацьованого палива і планує в 2015 році почати будівництво сховища ядерних відходів у Чорнобильській зоні. Останній проект планує реалізувати американська Holtec International за EUR127,75 (в цінах 2003 року). Крім того, Міненерго України фактично поховало спільний з ТВЕЛ проект будівництва заводу з виробництва українського ядерного палива в Смоліне. А глава «Енергоатома» Юрій Недашковський заявив про відмову продовжити виконання міждержавної угоди з Росією про будівництво блоків на Хмельницькій АЕС. Не виключено, що все це зроблено на догоду інтересам тієї ж Westinghouse.

Політичне підґрунтя процесів по заміні російських партнерів на американських в українській ядерній галузі очевидна. Разом з тим, відповідь про економічні вигоди «Енергоатому» завис у повітрі. Як і інший пріоритет: безпека ядерних об'єктів повинні бути забезпечена незалежно від інтересів урядів світових держав та інтересів корпорацій. Чорнобиль не повинен повторитися.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl + Enter.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация