Американський радар підозрюють у впливі на "Фобос-грунт"

EPA / ІТАР-ТАСС / Роскосмос

Комісія з розслідування аварії російської автоматичної міжпланетної станції «Фобос-грунт» всерйоз розглядає версію зовнішнього впливу на її електроніку випромінювання американського радара, яке могло призвести до збою програми польоту і краху, пише «Коммерсант» з посиланням на джерело в ракетно-космічній галузі. "Не виключається варіант, при якому станція випадково опинилася в зоні дії радара, внаслідок чого під впливом мегаватного імпульсу стався збій в електроніці. Після вона вже не змогла видати команду на включення рухової установки" Фобоса ", - наводить видання слова фахівця. Цей варіант розглядається як «форс-мажор», а не як цілеспрямована дія, підкреслив він, і визнав, що встановити точну причину невдачі навряд чи вдасться.

Керівник комісії з аналізу польоту станції, колишній керівник Росавиакосмоса Юрій Коптєв підтвердив наявність такої версії. "Для того щоб її [версію] перевірити, буде проведено наземний експеримент, в ході якого блок з апаратурою, аналогічною встановленій на" Фобос-грунті ", буде підданий випромінювання сумарної потужності можливого ненавмисного впливу американських радарів", - сказав Коптєв. Експеримент буде проведено в найближчі дні. "Результати експерименту дозволять підтвердити або спростувати версію про можливий вплив радарів", - сказав Коптєв, передає "Прайм".

Версію про зовнішній вплив на «Фобос-грунт» 10 січня висунув керівник Роскосмоса Володимир Поповкін. В інтерв'ю «Известиям» він сказав, що почастішали аварії з російськими космічними апаратами, в тому числі провал місії «Фобос-грунту», можуть бути викликані стороннім втручанням. Він зауважив, що збої трапляються, коли ці апарати летять над непідконтрольною Росії стороною Землі. «Не хочеться нікого звинувачувати, але сьогодні є дуже потужні засоби впливу на космічні апарати, можливості застосування яких не можна виключати», - сказав Поповкін.

Параметри опорної орбіти "Фобос-грунту» були такі, що на окремих витках вона проходила над належним США атолом Кваджалейн, найбільшої військово-морською базою США на півдні Тихого океану і місцем розміщення відразу чотирьох найпотужніших радарів, які використовуються з метою випробувань систем протиракетної оборони і спостереження за космічними об'єктами. Потужне електромагнітне випромінювання дійсно здатне виводити з ладу чутливу електроніку; саме на цьому принципі засноване створюється в багатьох країнах, в тому числі в США, електромагнітне (EMP) зброю. Вплив на космічні апарати з поверхні Землі також не новина: ще в 1984 р США звинуватили Радянський Союз в опроміненні шаттла "Челленджер" лазерним локатором, що призвело до зникнення зв'язку, збоїв в роботі обладнання і нездужань екіпажу.

Нещодавно призначений куратором оборонки віце-прем'єр Дмитро Рогозін взяв під особистий контроль розслідування причин аварії космічного апарату «Фобос-грунт». Про це він написав у понеділок у своєму Twitter. «Розслідування причин аварії" Фобос-грунту "беру під особистий контроль. Чекаю від Роскосмоса обіцяний доповідь про причини аварії, імена антигероїв, а також погляд на перспективи розвитку космічної галузі до 2030 г. », - заявив Рогозін. Нарада з АМС призначено на 31 січня на КБ "Хімавтоматика" в Воронежі.

Запущений з Байконура 9 листопада «Фобос-грунт» не вийшов на відлітну траєкторію до Марса, залишившись на поступово знижується низькою опорній орбіті, і впав в океан ввечері 15 січня. За даними російського Міноборони, уламки апарату впали в Тихому океані в 1250 км на захід від чилійського острова Веллінгтон. Міжпланетна станція повинна була детально досліджувати супутник Марса Фобос і відправити на Землю в особливій капсулі зразки грунту, які могли б дати вченим уявлення про початкових етапах еволюції Сонячної системи. З АМС вдалося зв'язатися тричі, однак виділити з отриманих сигналів корисну інформацію так і не вдалося.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация