Amnesty: Протестувальників у Польщі не змусять замовкнути

  1. Amnesty: Протестувальників у Польщі не змусять замовкнути
  2. Напади на учасників мирних протестів
  3. ситуація погіршується
  4. Славна традиція протестного руху

Getty Images
25/6/2018

Amnesty: Протестувальників у Польщі не змусять замовкнути

Це сталося на одній з центральних вулиць Познані в 2016 році. Коли 60-річна Джулія прийшла до тями, вона зрозуміла, що лежить в калюжі води. Хтось схилився над нею, а люди навколо кричали: «Залиште її в спокої!»

За кілька годин до цього Джулія відпросилася з роботи, щоб взяти участь в протестах проти пропозицій про практично повну заборону абортів в Польщі; до цього останній раз вона брала участь у вуличних демонстраціях в 1980-х роках.

Джулія не знала, хто вдарив її по голові. Три молоді жінки незабаром повідомили їй, що нападниками були двоє співробітників поліції. Отримані нею травми виявилися настільки серйозними, що вона чотири дні провела вдома на лікарняному.

Джулія звернулася зі скаргою на дії поліції, проте окружний прокурор у Познані закрив справу, пославшись на відсутність доказів.

В результаті насильство, вчинене щодо літньої жінки, так і залишилося безкарним.

Напади на учасників мирних протестів

За останні пару років майже щотижня люди, подібні Джулії, виходили на вулиці великих і малих польських міст, щоб висловити свій протест. Вони виступали проти триваючих спроб уряду обмежити права людини, в тому числі права жінок; проти зростаючого націоналізму і ксенофобії; проти нових загроз для навколишнього середовища.

Джулію збили з ніг, але не дивлячись на це вона сповнена рішучості розповісти суспільству про те, як поліція звертається з протестуючими.

Однак її випадок не є поодиноким, і це викликає тривогу. Переслідування учасників протесту і надмірне застосування сили з боку поліції під час демонстрацій - така сувора реальність в сьогоднішній Польщі.

У доповіді Amnesty International «Сила вуличного протесту: Відстоювання права на мирний протест в Польщі» описуються репресивні стратегії, які влада використовує для того, щоб змусити незгодних замовкнути.

Учасники протестів в Польщі, які вирішили висловити свою незгоду з діями уряду, часто стикаються сьогодні з загрозою затримань або судових переслідувань, а також із загрозою прямого насильства з боку поліції або силових структур.

Тривожний факт - зловживання з боку влади поступово стають звичним явищем.

«Я навіть не можу підрахувати, скільки разів мені доводилося стикатися з поліцією», - ось фраза, які ми неодноразово чули від протестуючих, з якими розмовляли в ході підготовки доповіді.

ситуація погіршується

Тяжке тиск, з яким змушені стикатися учасники протестів, є сумним наслідком подій, що відбуваються в даний час в Польщі. Країна невблаганно сповзає до стану, коли людей карають тільки за те, що вони виражають свою думку, коли відкрито оскаржувати дії влади стає все важче - а часто просто небезпечно.

Обмежуючи - законодавчо і на практиці - право людей вільно і мирно виходити на вулиці і висловлювати свою думку, уряд в той же самий час робить дії, що підривають незалежність судових інститутів в Польщі.

Ще в 2016 році парламент країни затвердив законодавчі зміни, що дозволяють уряду взяти під контроль діяльність судів і суддів.

Вдумайтеся в значення цієї фрази. Від неї будь-якого повинен мороз продирати по шкірі.

Незалежні суди є найважливішою гарантією проти зловживань з боку тих, хто знаходиться при владі. Найчастіше вони служать останньою перепоною, що захищає нас в тих випадках, коли уряд намірився покарати нас за те, що ми виходимо на вулиці і доносимо до влади свою думку.

Якщо суди стануть простим інструментом для того, щоб виправдовувати будь-які дії влади і потурати їм, жителі Польщі можуть просто-напросто позбутися права на справедливий судовий розгляд.

Незалежна судова влада є наріжним каменем суспільства, в якому дотримуються права людини - і ті, хто порушує закон, притягуються до відповідальності і постають перед правосуддям. Зруйнувавши цю систему, відновити її буде дуже важко.

Польща дійсно знаходиться зараз на слизькому краю прірви; потрапивши в неї, люди позбудуться своїх прав.

Це погані новини, і не тільки для жителів Польщі, а й для всіх нас. Польща - не острівна держава, країна є членом ЄС. Польська влада створюють зараз вкрай небезпечний прецедент, яким можуть захотіти піти всі ті, хто жадає нічим не обмеженої влади.

Незважаючи на чиниться на них тиск, судді по всій Польщі, як і раніше підтримували право людей на протест, відхиляючи сотні звинувачень проти тих, хто виходив мирно протестувати на вулиці польських міст.

Суддя Ігор Тулей - один з тих, хто сам брав участь в протестах проти спроб уряду взяти суди під контроль. Коли ми розмовляли з ним, він знову закликав людей протестувати - поки у них ще є така можливість.

«Якщо самі поляки не зупинять ці« реформи », незалежна судова система в країні перестане існувати», - сказав він.

Славна традиція протестного руху

Відкрито висловлювати те, що вважаєш правильним - одна з славних польських традицій. Десятиліттями політичний і соціальний ландшафт Польщі формувався в ході численних публічних дебатів і протестів, в ході яких звучали вимоги свободи і правосуддя.

Польський народ знає, що в мирному протесті закладена величезна сила. Поляки розуміють, що участь в мирних зібраннях - найважливіший спосіб оскаржити дії уряду і змусити можновладці усвідомити, в якому саме суспільстві хотіли б жити громадяни Польщі.

Ще не пізно натиснути на гальма. Вкрай важливо зараз протистояти спробі польського уряду ліквідувати права, які ми схильні вважати само собою зрозумілими, зокрема, право на протест і право на справедливий судовий розгляд.

Ще залишається надія. Ще існує потужний рух на захист прав людини, учасники якого виступають за суспільство, в якому люди можуть вільно висловлювати свою думку, висловлювати критику і мирно протестувати проти того, що вони вважають несправедливим. Подібне суспільство - найкраще місце для життя, і ми знаємо це.

Це знають і тисячі людей, сповнених рішучості виступити за краще і більш справедливий суспільний устрій Польщі.

Текст: Барбора Чернушакова, Лін Крістенсен, Amnesty International

# блог # Польща

Facebook VKontakte

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация