Ян Коменський: материнська школа

  1. (В скороченні)
  2. ***

(В скороченні)

"Юнацтво до такої міри потребує
в хорошому вихованні, що, втративши
його, повинно було б загинути "
Ян Коменський

Великий чеський мислитель-гуманіст, видатний громадський діяч, історик, філософ, педагог-новатор Ян Амос Коменський народився 28 березня 1592 року в Південній Моравії. Коменський написав такі книги, як "Велика дидактика", "Материнська школа", "Відкриті двері до мов", "Новітній метод мов", "Фізика", "Астрономія", "Світ чуттєвих речей в картинках", "Школа-гра" , "Загальний рада про виправлення справ людських" і ін., які ще за його життя набули поширення у всій Європі, використовувалися в Америці і країнах Азії. Помер Ян Амос Коменський 15 листопада 1670 року в Амстердамі, далеко від батьківщини.

Перечитуючи книгу великого чеського педагога-просвітителя Ян Коменського "Материнська школа", черговий раз переконуєшся, що це класика світової педагогіки. Книга, написана майже 400 років тому, вражає своєю актуальністю, злободенністю, розкриває проблеми виховання дошкільнят, відносини між дітьми і батьками, вказує шляхи вирішення цих проблем. Кожен рядок книги дихає найніжнішої любов'ю і турботою про дітей, бажанням допомогти батькам у скрутному, важливому і благородній справі - вихованні дітей.

Ян Коменський пише, що "діти безцінний скарб ..." і як щасливі ті, кому Бог дарував дітей, "для батьків, діти повинні бути миліше і дорожче, ніж золото і срібло, перли і дорогоцінні камені ...", ". ..золото і срібло - речі, ненадійні і скоро проходять, а діти безсмертна спадщина "," відбуваються ... діти - з самої нашої сутності "і батьки" іноді за їх порятунок готові пожертвувати своїм власним життям ".

Великий педагог порівнює дітей з ангелами: "... у кого вдома є діти, той може бути впевнений, що в будинку присутні ангели, кожен, хто обіймає руками маленьких дітей, нехай не сумнівається, що обіймає ангелів".

"Золото, срібло, дорогоцінні камені не можуть навчити нас нічому, чого нас вчать інші творіння, а саме - божественної мудрості, доброти. А діти нам даються як дзеркало скромності, привітності, доброти, злагоди і інших християнських чеснот".

На думку Ян Коменського, батьки повинні докладати максимум зусиль для правильного виховання своїх творінь. "Людина - високе створення - повинен бути приведений до найвищих цілей і чеснот". Батьки часто помиляються, бачачи виконання батьківського обов'язку в навчанні дітей: їсти, пити, ходити, говорити, прикрашатися одягом.

Коменський каже, що про тіло, здоров'я треба дбати для того, щоб воно стало гідним вмістилищем для моральності, розвиненого розуму, і було освітлено блиском істинної мудрості.

У книзі "Материнська школа" він фактично ставить перед батьками завдання - різнобічне виховання дітей. На своєму життєвому шляху діти можуть стикатися "з різними випадковостями", і батьки повинні вчити дітей "обережно і розумно керувати самим собою і всіма зовнішніми і внутрішніми своїми діями, що стосуються реального життя". Призначення батьків - піклуватися про дітей, давати їм можливість купувати "витончені культурні навички і навчатися всьому, необхідного для життя ...".

Ян Коменський на європейських марках

Ян Коменський виділяє "троякую" мета виховання: віра і благочестя; добрі звичаї; знання мов і наук.

І все це в такому порядку, підкреслює він, а не навпаки. "У кого в своєму будинку діти віддаються трьом вправам, у того - рай, де сіються, зрошуються, зеленіють і цвітуть небесні рослини; у того - храм Святого Духа, в якому він створює і удосконалює судини милосердя, знаряддя слави, щоб в них все більше і більше блищали промені мудрості і доброти; як щасливі в такому раю батьки! "

У своїй книзі педагог-новатор підкреслює необхідність навчання і виховання дітей в противагу теоріям, які говорять, що дитина повинна і може самостійно навчатися всьому.

Ян Коменський - один великих символів Чехії, його портрет був розміщений на чеській купюрі в 200 крон

Не можна нікому думати, каже він, що юнацтво само по собі, без зусиль і праці, може бути виховане в благочесті, чесноти і науках. Якщо дитина потребувала тому, щоб його навчили їсти, пити, бігати, розмовляти і ін., То яким чином йому без праці, саме по собі може "дістатися володіння вищими і більш віддаленими від зовнішніх почуттів якостями віри, чесноти, мудрості і знання "? Звичайно, це "абсолютно неможливо".

***

Читайте також по темі:

***

Батьки є для дітей першими вчителями-наставниками, на них покладено "обов'язок з найбільшою старанністю впроваджувати в найніжніший розум і майстерно вселяти йому належать до пізнання" знання "і говорити про це дітям, чи вдома вони або гуляють на дорозі, лягають спати або встають ".

"Але так як часто батьки, - пише Ян Коменський, - або не здатні виховувати дітей, або внаслідок занять службовими або сімейними справами не мають часу на це, а інші навіть ставляться до цього з зневагою, то, по мудрому і рятівного рішення, з давніх-давен було встановлено, що в кожній державі освіту юнацтва разом з правом покарання доручалося мужам мудрим, благочестивим, поважним ".

Педагоги, наставники, вчителі навчали дітей в спеціальних місцях, які називалися колегіями, школами, гімназіями, тобто місцях відпочинку і літературних розваг. Сама назва цих установ "вказувало на те, що справа навчання і навчання саме по собі і за своєю природою приємно і солодко і являє собою чисту гру і забаву для духу".

Однак, як пише мислитель-гуманіст, з часом навчання дітей "відхилилося безмірно далеко від початкового свого приємного характеру" і стало "місцем важкої роботи і муки", особливо та деяких випадках, коли "юнацтво вверялось людям дурним, зовсім чужим благочестя і мудрості, від неробства змученому, низьким, що подавали самий поганий приклад ". Такі вчителі, абсолютно незнайомі з "справжніми" методами виховання, бажали все "втовкмачити силою" і страшно мучили учнів. І хоча реформою вдалося дещо виправити, однак "щось збереглося і до нашого часу".

Далі Коменський говорить про те, що дитині набагато легше прищепити хороші манери, моральність в юні роки, ніж потім його перевиховувати, адже "за своєю природою звичайно буває так, що яким що-небудь стало утворюватися з самого початку, таким залишається і в старості приносить ті ж самі плоди, насіння яких отримало в молодості ". З цим згодна і відоме прислів'я: "Заняття молодості - насолода старості".

І тому батьки не повинні відкладати виховання і освіту своїх дітей на більш пізній час, на вчителів, "так як неможливо вже виросло криве дерево зробити прямим". Вони повинні самі "вивчити способи поводження зі своїми скарбами .., щоб під їх власним керівництвом діти починали зростати в мудрості і любові до людей".

"Портрет хлопчика" - італійський художник Пинтуриккио (близько 1454-1513)

На думку Ян Коменського, в перші шість років життя дітей батьки повинні навчити їх наступного:

- поміркованості - діти повинні їсти і пити "згідно з вимогами природи, не об'їдатися і не переповнюватися їжею і питвом понад необхідність";

- охайності - де б не знаходилася дитина, він повинен "дотримуватися пристойності при їжі, в одязі і в піклуванні про тілі";

- шанобливості - з повагою ставитися до старших, словами, дій;

- запопадливості - "щоб вони по знаку і слову старших готові були негайно виконати всі";

- говорити правду - "що є - то є, чого немає - того немає. Нехай же ніколи не привчають брехати і говорити не те, що є, серйозно чи жартома";

- справедливості - "щоб вони не торкалися нічого чужого, не чіпали, не брали таємно, не ховали і не завдавали кому-небудь шкоди";

- благодійності - щоб діти були "приємними для інших, щоб вони були щедрими, а не скупими і не заздрісними";

- працьовитості - "щоб вони звикли уникати ледачого дозвілля";

- мовчання - повинні вміти не тільки говорити, але й мовчати, "де це необхідно: коли говорять інші";

- терпінню - "щоб вони не думали, що все повинно бути до них по їх помахом; з раннього віку поступово вони повинні привчатися приборкувати пристрасті";

- делікатності (гуманності) і готовності служити старшим - таке виховання "є особливим прикрасою юнацтва, то буде доречним, щоб і до цього також привчалися вони з дитинства";

- витонченості манер - проявляти до кожного "делікатність, вміти вітати, подавати руку, дякувати за послугу та інше";

- тримати себе з гідністю - "у всьому поводитися стримано і скромно".

У своїй книзі видатний педагог вперше піднімає питання про безпеку дитини. В першу чергу жінка повинна починати дбати про здоров'я своєї дитини, коли він знаходиться в утробі матері. Він говорить про необхідність зосереджено-піднесеного і обережного ставлення вагітної жінки до себе і своїй майбутній дитині, відносини, покликаного сприяти народженню здорового потомства. Піклуючись про здоров'я дитини, жінка, що носить його в своєму череві, повинна піклуватися про себе, щоб "як-небудь не нашкодити дитині". Жінка, на думку Коменського, повинна дотримуватися стриманість і помірність, щоб об'їданням і сп'янінням або несвоєчасним постом, очищеннями, кровопусканнями, застудами та ін. Не виснажувати себе і не підривати своїх сил або щоб не губити і не послаблювати свою дитину. Жінка повинна бути дуже обережною, щоб не посковзнутися, що не спіткнутися, не натрапити на щось або вдаритися об що-небудь, або "навіть необережно ступати, бо надто легко всім цим пошкодити слабкого і ще не зміцнів в утробі дитини".

Далі Коменський говорить про те, що вагітна жінка повинна строго утримуватися від будь-яких хвилювань, "щоб не вдаватися до раптового страху, не дуже сердитися, не мучитися, що не мучитися і до решти". На народження здорової дитини, пише Коменський, впливають і зовнішні дії матері. Жінка не повинна послаблювати себе зайвим сном, валяючись в ліжку, "млявістю і неробством", займаючись справами і виконанням робіт, вона повинна бути бадьорою, по можливості швидкої і веселою, "адже якою вона буває тоді сама, такого характеру вона народить дитину".

Велика увага в книзі Коменського приділено дитячому харчуванню, вигодовуванню дитини. Він пропонує звернути особливу увагу на те, щоб мати вигодовували своє немовля сама, своїм грудним молоком, "сама була його годувальницею" і піддає осуду тих матерів, які "доручають це робити чужим жінкам". Він шкодує, "що це жорстоке відчуження дітей від їхніх матерів і харчування чужим молоком годувальниць (якщо тільки не вимивається це якимось неминучим випадком або слабкістю матері), перш за все, противно ... природі, по-друге, шкідливо для дітей, по-третє, згубно для самих матерів, по-четверте, абсолютно не заслуговує поваги і гідно найсильнішого осуду ".

Пізніше поступово, разом з молоком матері, дитини можна привчати до іншої їжі, такої, яка йому ближча і природна. "Ця їжа повинна бути м'якою, солодкою, легко перетравлюються".

Звертаючись до батьків, Коменський говорить про те, щоб вони не давали без необхідності дітям ліки, а також "гарячого і гострого". Коли діти підростуть і їх заберуть від грудей, "їх треба плекати подібною їжею, готуючи її, проте, в помірній кількості, а саме - хлібом, кашами, будь-якими овочами, водою, легкими фруктовими напоями; так вони будуть рости, як травичка у поточній води; потрібно лише доставляти їм помірний сон, часті гри, легкі руху ".

За здоров'ям дітей, як вважає Коменський, потрібно стежити з найбільшою ретельністю, так як їх невелике тіло крихке, кістки м'які, кровоносні судини слабкі, жоден член ще не розвинувся цілком і абсолютно. Потрібна розумна передбачливість в тому, як дитину взяти на руки, підняти, носити, покласти, сповити, качати в колисці, щоб по необережності не пошкодити йому, як би він не впав з рук, не забився, а звідти, як б не позбувся слуху , не став кульгавим або калікам.

Діти дорослішають, починають сидіти, стояти, бігати, вони рухливі і допитливі, але ще слабкі і нестійкі, і навколишній світ загрожує їм саднами, шишками, подряпинами. Щоб убезпечити дітей від травм, щоб вони під час ігор, забав »не вдарялися про що-небудь, потрібні маленькі крісла, пов'язки на колінах, коляски". На думку Коменського, в цей час доцільно пов'язувати голову дітей шапочкою, на зразок подушки, набитої ватою, щоб, упавши, діти не так легко могли пошкодити голову. Ця запобіжний захід може бути застосована і до інших частин тіла.

Далі він говорить про те, що дітей завжди потрібно одягати по сезону і відповідно погоді, "від холоду і простуди їх буде захищати відповідний одяг і тепле житло". Батьки повинні постійно піклуватися про те, щоб слабке, ніжне здоров'я дітей »не зазнало збитків від ударів або від надмірного спека і холоду, від великої кількості їжі або пиття або від голоду і спраги", треба в усьому дотримувати помірність.

Говорячи про те, що дитина повинна вести "упорядкований спосіб життя", педагог вперше пише про дотримання режиму дня. Батьки повинні стежити за тим, щоб дитина кілька разів на день лягав спати і знову вставав, потрібно кілька разів на день годувати дитину, розважати грою. Дотримання режиму "вельми корисно" і з часом стане основою порядку.

Коменський пише, що наше життя - вогонь, а вогонь вимагає повітря і руху. Так і діти для повноцінного розвитку вимагають щоденних вправ і руху. Чим більше дитина зайнята справами, чим більше дитина щось робить, бігає, грає, тим швидше він розвивається, "тим краще він спить, тим легше варить його шлунок, тим швидше він зростає, тим він стає сильніший фізично і духовно".

Займаючись з дітьми різними фізичними вправами, рухами і бігом, батьки повинні потурбуватися про безпеку дитини під час цих занять. Потрібно в першу чергу вибрати відповідне, безпечне місце для дітей та показати їм "такий спосіб вправи, який був би нешкідливим". До охорони життя і здоров'я дітей Коменський пропонує залучати годувальниць і няньок.

Далі він каже про емоційний здоров'я дитини і призводить народне прислів'я "Веселий настрій - половина здоров'я" і висловлювання римського філософа II ст. Фаворіна, про те, що "веселіше серця є саме життя людини, все батьки повинні прагнути до того, щоб у дітей не бракувало розвагах". На першому році життя дітям подобається, коли їх качають в колисці, співають їм, клацають тріскачкою, носять по двору або саду, їм подобаються руху рук, поцілунки, обійми, "аби все це відбувалося обачно". Підростаючому дитині вже цікава "приємна" гра не тільки з дорослими, але і з однолітками, діти люблять фізичні вправи, біганину, переслідування, люблять слухати музику, приємні видовища, люблять малювати. Дитину цілком потрібно заохочувати в його заняттях і ні в якому разі не відмовляти в тому, "що йому до вподоби і приємно; мало того, якщо до того, що приємно для зору, слуху та інших почуттів, буде помічений якийсь інтерес, то це зміцнюватиме тіло і дух. Не слід допускати тільки того, що противно благочестя і добрим звичаям ".

"Материнська школа" Яна Амоса Коменського повинна бути настільною книгою не тільки для педагогів, вихователів, а й для кожного з батьків. Книга написана простою, зрозумілою мовою і дає відповіді на всі можливі питання виховання і навчання дітей дошкільного віку.

Світлана Підручний,
старший вихователь МДОУ д / с № 24 "Берізка", м Долгопрудний
Управління ДНЗ № 5, 2007

Фото - Ян Коменський - www.hronos.km.ru

Читайте інші публікації розділу "Християнське виховання дітей"
То яким чином йому без праці, саме по собі може "дістатися володіння вищими і більш віддаленими від зовнішніх почуттів якостями віри, чесноти, мудрості і знання "?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация