Аналіз вірша Некрасова «Поет і громадянин»

Ім'я Некрасова, як громадського співака в найширшому і глибокому розумінні цього слова, завжди буде займати одне з почесних місць в російській літературі Ім'я Некрасова, як громадського співака в найширшому і глибокому розумінні цього слова, завжди буде займати одне з почесних місць в російській літературі. Некрасов - поет, творчість якого торкнулося найболючіших тем російського життя. Виховав себе по більшій мірі сам, Некрасов досяг великих висот на поетичній ниві. Його поезія невтомно закликала стати на дорогу боротьби за пригноблений народ.

У період 1855 - червень 1856 року Некрасов пише вірш «Поет і громадянин». Цей поетичний працю можна віднести до ключових його творів. Яка ж історія створення вірша «Поет і громадянин»? У 1855 році після смерті імператора Миколи I цензурний напруження був дещо знижений. Некрасов, скориставшись ситуацією, публікує в «Современнике» вірш «Пам'яті Бєлінського». Слід сказати, що на світогляд Некрасова Бєлінський зробив величезний вплив. З ім'ям Бєлінського у Некрасова нерозривно пов'язані любов до Батьківщини, ненависть до всіх форм гноблення людини, боротьба за народне щастя. У тім же 1855 року Некрасов пише поему «В.Г.Белинский». Виклад ідей і заповітів Бєлінського було згодом перенесено Некрасовим з цієї поеми в твір «Російському письменнику», а звідти - в вірш «Поет і громадянин». У 1856 році Некрасов всі свої нові вірші випустив окремою збіркою. Вірша «Поет і громадянин» в цьому збірнику було відведено почесне перше місце.

Провідна тема цього твору - роль поета і поезії в суспільстві, громадянська місія поета.

У вірші «Поет і громадянин» Некрасов піднімає наступну проблему: як співвідноситься висока громадянськість з поетичним мистецтвом. Думками про громадянське призначення мистецтва вірш перегукується з роботами Бєлінського і Чернишевського.

У вірші «Поет і громадянин» Некрасов рішуче відстоює свою поетичну і ідеологічну платформу. Некрасов вважав, що вплив поета на навколишнє життя настільки істотно, що вимагає від нього, крім художнього таланту, високої громадянськості, активної боротьби за торжество соціальної справедливості, за громадянські переконання.

У цьому творі в цілому відображені погляди передових демократичних кіл суспільства на завдання літератури.

Композиційна структура вірша «Поет і громадянин» діалогічна, що включає мови поета і громадянина. Між ними розгорнута полеміка з приводу ролі художника в житті суспільства.

Починається вірш з зауваження громадянина на адресу поета. Громадянин звертається до свідомості поета; його мета - змусити поета діяти, але той, відстоюючи правоту своїх переконань, пропонує громадянину прочитати рядки, написані Пушкіним.

Далі слід цитата з вірша О.С.Пушкіна «Поет і натовп», яке прихильники «чистого мистецтва» вважали своїм маніфестом:

«Ми народжені для натхнення,
Для звуків солодких і молитов ... »

Але ці мотиви категорично заперечуються громадянином. Він переконує поета в тому, що з його талантом в бунтівне час «соромно спати», а також займатися лише вихвалянням жіночої краси і красот природи. У наступному далі зверненні громадянина до поета описується суть літературних поглядів Некрасова:

«Будь громадянин! служачи мистецтву,
Для блага ближнього живи ... »

Протягом наступного часу ця «поетична декларація» Некрасова стала важливим напуттям демократичним силам російського суспільства в боротьбі за ідейність, змістовність, принциповість в мистецтві і літературі.

Кульмінацією цього твору є фраза, її ж назвемо і головною думкою вірша:

«Поетом можеш ти не бути,
Але громадянином бути зобов'язаний ».

Ця фраза є своєрідною квінтесенцією полеміки поета і громадянина.

Вірш «Поет і громадянин» відноситься до громадянської лірики. За своїм жанром воно тяжіє до розмови-роздумів.

Аналізуючи вірш «Поет і громадянин», слід зазначити, що воно написано ямбом, який повністю відповідає тематиці і настрою твору. Некрасов використовує дві схеми римування - кільцеву і перехресну, із застосуванням як чоловічий, так і жіночої рими.

Численні засоби художньої виразності, які можна виявити в тексті твору, включають в себе епітети: «дикий звір», «обстріляна птах», «неповторні звуки», «хвиля бездонна». Є в вірші і метафори: «звуки солодкі», «сонна нудьга», «тремтяча іскра». Хвилювання персонажів у творі підкреслюється вигуками: «Не говори ж нісенітниці!», «Ну, немає!», «Ах!», «На жаль!». Є місце в цьому вірші і метафори: «... хандра з душі поета зіскочила». Некрасов, описуючи дії персонажів вірша, застосував такий позасюжетний елемент літературного твору, як ремарка: «входить», «бере книгу», «читає», «із захопленням».

Також автор застосовує у вірші порівняння: «... життя вперед манила, як моря вільні струмені», «... сховала назавжди, як світло ...» і повтори: «Але як боявся! як боявся! ».

Конструкція «Поетом можеш ти не бути, Але громадянином бути зобов'язаний» - афоризм. Ця фраза також є ремінісценцією фрази Рилєєва «Я не Поет, а Громадянин».

Що мені сподобалося у вірші «Поет і громадянин»? В першу чергу, це вірш запам'яталося мені своєю актуальною тематикою. Що значить бути поетом? У найпростішому випадку, це означає вміння висловлювати свої думки і почуття у віршованій формі. Але насправді, потрібно набагато більше, щоб називатися гордим ім'ям «поет». Для цього потрібно мати тверді переконання, бути готовим виконати свою громадянську місію, мати особливу, зрячу душу і гаряче серце, вміти співчувати і співпереживати. Не кожному це дано. Але, як каже Некрасов, «Поетом можеш ти не бути, але громадянином бути зобов'язаний».

Вірш написаний на особливому нерві, воно не позбавлене яскравих образних деталей. Речі поета і громадянина переконливі, в них немає фальші. Воно написано на високих емоційних нотах.

У цьому вірші звертає на себе увагу те, що автор намагається в деякій мірі кепкувати над деякими своїми творами і виявляє сумніви, якого ж штибу поет Некрасов. На це можна сказати, що час не бреше, а воно показало, що поезія Некрасова актуальна, і вплив самого автора на наступні покоління поетів і саму поезію величезна.

Яка ж історія створення вірша «Поет і громадянин»?
Що мені сподобалося у вірші «Поет і громадянин»?
Що значить бути поетом?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация