Анастасія Іванівна Цеденбал-Філатова. Історичні люди Монголії.

  1. ЛЕГЕНДАРНІ ЛЮДИ МОНГОЛІЇ Анастасія Іванівна Цеденбал-Філатова (1920 - 2001)

ЛЕГЕНДАРНІ ЛЮДИ МОНГОЛІЇ

Анастасія Іванівна Цеденбал-Філатова
(1920 - 2001)

Анастасія Іванівна Філатова (1920 - 21 жовтня 2001, Москва) - дружина лідера Монголії Ю
Анастасія Іванівна Філатова (1920 - 21 жовтня 2001, Москва) - дружина лідера Монголії Ю. Цеденбала, росіянка за національністю. Відігравала значну роль в політиці Монголії, особливо в соціальних і освітніх програмах. Після відставки чоловіка жила разом з усією родиною в Москві, неодноразово давала інтерв'ю. Цеденбал і Філатова мали двох дітей: Владислава (загинув) і Зоріга (вчений-біолог, живе в Москві, виховує дочку Настю Цеденбал).
У 2006 році в передмісті Улан-Батора Філатової був встановлений пам'ятник.

У 1947 році по Великого степу поповзли неймовірні чутки. Молодий намин-дарга (партійний начальник) Цеденбал, права рука маршала Чойбалсана, повернувся з Москви в Улан-Батор з російською дружиною. Заздрісники говорили, що Кремль вирішив впровадити в оточення маршала російську агентесса: стежити, чи правильно монголи переходять до соціалізму. Тим часом ідея цього одруження належить Миколі Важнова, політичному раднику Чойбалсана. До сусідів Важнова по московській комуналці заходила їх близька родичка з Рязані Настя Філатова, секретар комсомольської організації Міністерства торгівлі СРСР. Важливо їх познайомив. Його син буде згадувати: "Коли Цеденбал сказав моєму батькові, що дівчина йому сподобалася, той повідомив по інстанції в ЦК ВКП (б). Там за це вчепилися і сказали: все зроби для того, щоб ця пара зійшлася". З того часу Руда, як називали кочівники Філатову, була невідлучно при Цеденбалом. XX століття Монголії пройшов під каблуком Мещерської красуні. Анастасія Філатова вела небувалу кипучу громадську діяльність. Вона створила і очолила Дитячий фонд, перший національний інститут такого роду в Азії. Поступово почала входити в число ключових фігур держави. Веселе шаленство охоплювало "першої монгольської леді" на будівельних майданчиках Улан-Батора. У брюках і в робочій куртці нарозхрист вона походила на справжнього виконроба. Навколо неї крутилися проектувальники, економісти, бригадири, зайняті на спорудженні молодіжного парку, станції юних натуралістів, палацу піонерів, палацу юних техніків, палацу молоді, плавального басейну ...

У вихідні дні на майданчиках з'являлися з лопатами сам Цеденбал і всі члени вищого керівництва. Пройдуть роки, і багато людей, які працювали з Філатової під її початком, будуть згадувати: "Вона ж намагалася для нас, для наших дітей, а ми часто бували повільні, загальмовані; її діяльна натура не могла з цим миритися". У ті роки Анастасія Іванівна піднеслася на вершину могутності. У листопаді 1974 року в Монголію прилетів Брежнєв. "Знаючи, що я рязанська, - згадувала дружина Цеденбала, - кожен раз при зустрічі він читав мені вірші Єсеніна, виявляв інші знаки уваги. Як було не скористатися цим? І ось я приймаю гостей. Під приводом показати Брежнєву його апартаменти покликом піднятися на другий поверх. Ми присіли за столик і я стала переконувати Леоніда Ілліча, який це був би прекрасний з радянської сторони жест - оголосити обидва побудованих палацу радянськими подарунками монгольської молоді. "Ніхто інший не міг би тут залишити таку добру про себе пам'ять!" - говорила я . "Ну, ти сл шком багато хочеш, - засміявся Брежнєв. - А де тут у вас телефон? "Брежнєв став дзвонити в Москву Суслову і, мабуть, заручився його згодою. За годину на засіданні політбюро ЦК МНРП, хитрувато посміхаючись, Брежнєв поплескував себе по кишені:" А у мене тут для вас дещо є! "Він оголосив про чергове радянському дарі монгольського народу - Палацу одружень і Палацу юних техніків. Монгольський уряд раділо! А хтось із оточення Брежнєва сказав мені напівжартома;" Ти, Настя, дорогувато обходишся радянському народові ".

Понад 40 років правив країною Юмжагін Цеденбал в 1984 році за станом здоров'я був відсторонений від роботи, лікувався в Москві, а в останні 18 років фактично перебував під наглядом КДБ. Поховавши чоловіка, який трагічно загинув старшого сина Владислава, Анастасія Іванівна жила в злиднях і померла в 2001 році у віці 81 рік. За наполяганням родичів, похована в Москві, на Ваганьковському кладовищі.

Молодший син Зоріг - вчений-біолог живе в Росії. В його родині росте внучка - Настя Цеденбал. Анастасія Зоріговна Цеденбал закінчила Інститут країн Азії та Африки при МДУ ім. М.В.Ломоносова за спеціальністю сходознавець-афріканістіка. Після закінчення його вона працювала до початку 2011 року менеджером в туркомпанії. На даний момент планує попрацювати в організації, який співпрацює з Монголією.

"Сьогодні до Анастасії Філатової і Юмжагіну Цеденбалом ставлення різко змінилося, - заявили" Труду "співробітники адміністрації президента Монголії. - Вони заслужили довгу пам'ять вдячних нащадків". У травні 2006 року в Монголії встановлено пам'ятник російській дружині Цеденбала. Пам'ятник дружині колишнього керівника Монгольської Народної Республіки Юмжагійна Цеденбала - Анастасії Іванівні Філатової - встановлений на території міжнародного дитячого комплексу «Найрамдал» , Повідомляє газета «Оноодор». Видання нагадує, що саме А.Філатова першою виступила з ідеєю створення міжнародного піонерського табору «Найрамдал». Також при її сприянні були побудовані і відкриті палац юних техніків, станції натуралістів, які успішно працюють до цих пір. Дружина колишнього керівника Монголії відома своїм внеском в систему дошкільного виховання в країні, зазначає газета.Памятнік Анастасії Філатової встановлений з ініціативи проживає нині в Японії чемпіона з боротьби сумо Яказумо Дагвадорж.

СТАТТІ ПО ТЕМІ:
СТОРІНКИ ФОТОАЛЬБОМУ
Як було не скористатися цим?
А де тут у вас телефон?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация