Андрій Михайлович Сердюк і антикорупційна гігієна в НАМН України

« Медичний контроль »продовжує виявлення корупційних схем і корупціогенних чинників в системі охорони здоров'я України і їх впливу на вищих посадових осіб. Головне завдання на сьогодні, коли найбільш одіозні корупціонери все ж розлучаються з посадами - створення умов, при яких дракон корупції просто не зможе відродитися, бо не знайде поживного грунту. Завдання антикорупційної гігієни - розчистити поле нормативної бази так, щоб на ньому не проростала волюнтаризм і хабарництво.

Така антикорупційна гігієна абсолютно необхідна системі охорони здоров'я України, тому що випадки, коли медичні світила замість «клятви Гіппократа» приносять клятву грошовому мішку, стали систематичними.

Парадоксально, але навіть такий фахівець в сфері гігієни та медичної екології як Андрій Михайлович Сердюк, вчений і академік, беззмінний директор ДУ «Інститут гігієни та медичної екології ім. О.М.Марзєєва АМН України », чинний Президент Національної академії медичних наук України, сам є першою метою для заходів з антикорупційної гігієни. Чому? Давайте розберемося в діях НАМН України та справжні мотиви її керівника. Сподіваємося, що короткий опис непростого життєвого шляху академіка Сердюка - від ученого до бюрократа і корупціонера - буде не тільки моральної проповіддю, а й намітить перспективи і кроки для повноцінної антикорупційної гігієни в НАМН України.

Сподіваємося, що короткий опис непростого життєвого шляху академіка Сердюка - від ученого до бюрократа і корупціонера - буде не тільки моральної проповіддю, а й намітить перспективи і кроки для повноцінної антикорупційної гігієни в НАМН України

Андрій Михайлович Сердюк

Деталі біографії А.М. Сердюка, серед яких окремо відзначимо 3 роки роботи в якості Міністра охорони здоров'я України (1996-1999), залишимо для Вікіпедії . Сконцентруємося на більш цікаві подробиці біографії А.М. Сердюка, пов'язаних з його діяльністю на чолі НАМН України, починаючи з 2011 року.

До складу НАМН України входить 36 наукових установ , Які є високоспеціалізованих лікувальними і організаційно-методичними центрами по окремих медичних напрямках. У 2013 році бюджет НАМН України склав близько 2,5 млрд. Грн.

Найбільш ласий шматочок для корупції в системі НАМН України - це закупівля медичного обладнання, де рівень «відкатів» може досягати 60% від вартості обладнання. По частині закупівлі дорогого медичного обладнання НАМН України є абсолютним лідером в країні, оскільки протягом останніх років централізовані закупівлі обладнання Міністерством охорони здоров'я навіть не передбачалися бюджетом.

Всі, хто хотів торгувати обладнанням, змушені були домовлятися з НАМН України, щоб на закупівлю саме їхнього товару були спрямовані державні гроші.

Оскільки мова йде про систему закупівель наукових установ (інститутів), які надають високоспеціалізовану медичну допомогу, зрозуміло, що є можливість домовитися через НАМН про закупівлю будь-якого обладнання. Потреба того чи іншого інституту в певному обладнанні з легкістю підтверджується необхідністю проведення передових експериментальних досліджень, впровадженням сучасних методів лікування і діагностики, підкріплюється науковими планами і науковими роботами і т.д.

Оскільки мова йде про закупівлю медичного обладнання, постійним читачам нашого сайту вже має бути зрозуміло, що купується саме те обладнання, про яке заздалегідь домовилися. Це вам не таблетками торгувати.

А далі все згідно класиці ринкової економіки з поправкою на особливості національних тендерних закупівель: виник «попит» - приймайте «конкурентні пропозиції». І знову знайомі всім особи учасників торгів: всі дорогі позиції, як було прийнято за часів Януковича, - для Тетяни Бахтєєвої і братів Фісталь.

А тепер перейдемо до фактів. Остання серйозна ревізія фінансово-господарської діяльності НАМН України проводилась у 2012 році Державною фінансовою інспекцією України. У матеріалах інспекції зазначено, що протягом лише 2012 року науковими установами НАМН України було закуплено 1 945 одиниць медичного обладнання на загальну суму більш ніж 587 млн. Грн.

«Медичний контроль» проаналізував список компаній, з якими підписували договори інститути НАМН України на поставку обладнання у 2012 році (враховувалися договору з обсягами закупівлі більше 5 млн. Грн.). У 2012 році 9 інститутами НАМН України з компаніями, які входять в бізнес-імперію Тетяни Бахтєєвої і братів Фісталь (ТОВ «К.С.Р.», ТОВ «ТОПСЕРВІС-МЕДТЕХНІКА» і т.д. - більш детально про компанії Бахтєєвої-Фісталь дивіться тут ) Було підписано договорів на поставку обладнання на суму 405,86 млн. Грн (або 69,14% від загальної суми) (Додаток 1). І це тільки в розрізі договорів з обсягами закупівлі більше 5 млн. Грн.

На підтвердження всесильність домовленостей між Бахтєєвої-Фісталь і керівництвом НАНМ можемо вказати, що не менше слабкий гравець ринку медобладнання України Микола Кузьма в 2012 році продав в НАМН обладнання всього на 48,4 млн. грн, тобто в 8 з гаком разів менше ніж Бахтєєва-Фісталі.

В інших випадках закуповувалося обладнання незрозумілого походження і сумнівної якості. Наприклад, Національним інститутом серцево-судинної хірургії Амосова НАМН України здійснено закупівлю угорського ПЕТу за 39 млн. Грн., При цьому - без документів. Зараз він лежить у ящиках і не працює два роки. Всього в світі продано 5 таких ПЕТів, з них три в Угорщині (клініки, в яких має частку завод-виготовлювач), один в Росії (Сибір), який також лежить в ящиках. При цьому ціна покупки - як у кращих світових аналогів.

А історія з закупівлею ДУ «Інститут отоларингології ім. О.С. Коломійченка НАМН України »лінійного прискорювача вартістю 79,598 млн. Грн. за завищеними цінами у компанії ТОВ «К.С.Р.» розслідувалася протягом усього 2013 року. Результати цього розслідування, на жаль, ще не відомі.

Для того щоб мати можливість закуповувати обладнання по будь-яким, навіть завищеними в кілька разів цінами, «ділкам» з НАМНУ необхідно було виключити можливість порівнювати їх закупівлі з закупівлями обладнання в інших відомствах. Для цього потрібно було закуповувати тільки унікальне обладнання, яке раніше не закуповувалося в Україні. Благо, статус Академії наук дозволяв обгрунтувати закупівлю найсучаснішого обладнання необхідністю досліджень «на передньому краї» медичної науки. Так, ГУ Інститут невідкладної і відновної хірургії ім. В.К. Гусака НАМН України закупив найсучасніший комп'ютерний томограф Toshiba Aquilion ONE 640. Найсучасніший апарат, який відноситься до сучасного класу динамічних волю метричних комп'ютерних томографів, дозволяє проводити дослідження в режимі 4D (динамічні об'ємні дослідження), тобто відслідковувати динамічні зміни в режимі реального часу. І все б добре, тільки в реальності такий чудовий апарат інституту не потрібен. Для вирішення завдань інституту цілком вистачило-б було AquilionPrimе, який покриває 4 см за один оборот трубки і забезпечує отримання 160 зрізів по 0,5 мм, вартістю в Україні 20 млн. Грн проти 32 млн. В Америці коштують лише 3 таких кардіологічних томографа, останній з яких встановлений в 2013 році в NorthShoreUniversityHospital. Можна тільки порадіти, що, незважаючи на відмінності в рівні життя і розмірі ВВП в десятки разів, Україна, як і США, купує вже третю систему Aquilion ONE 640. вивів це нас на авангард медичної діагностики? Здається ні.

Більше того: ціна закупівлі цього унікального томографа виявилася істотно вище, ніж не тільки в далекій Америці (2,5 2,8 млн. Дол США), але і в сусідній Росії. Аналіз продажів в Росії, де кількість вже придбаних і встановлених систем більше 8 одиниць, показав що їх собівартість складає від 1,7 до 2,2 млн євро (від 17 до 22 млн грн з урахуванням курсу, актуального на 2013року).

Зрозуміло, що при такій корупційній «рентабельності» тендерних закупівель устаткування в НАМНУ вже ніхто не ставив питання про реальну потребу в цьому обладнанні або просто про наявність необхідних для установки обладнання приміщень. В результаті таких закупівель в даний час обладнання на суму понад 178 млн. Грн. так і не введено в експлуатацію і знаходиться на відповідальному зберіганні у постачальників, які бюджетні гроші вже давно отримали в повному обсязі. Навіщо було його купувати?

Причина зрозуміла: корисливі мотиви керівництва НАМН України, укупі з відсутністю планування і невмінням організовувати процеси капітальних вкладень, таких як будівництво і капітальні ремонти приміщень під установку обладнання.

Розуміючи всю небезпеку ситуації, з метою уникнути відповідальності за свою «діяльність», президент НАМН Сердюк прийняв рішення передати частину обладнання, яке не введено в експлуатацію, в клінічну лікарню «Феофанія». При цьому в «Феофанії» відповідні приміщення для установки такого устаткування теж були відсутні. В результаті, така ситуація вимагала додаткових витрат від «Феофанії» для підготовки приміщень, а для НАМН означала необхідність повторної закупівлі такого обладнання, але вже з урахуванням того, що необхідно передбачити наявність або підготовку необхідних приміщень.

З одного боку, відсутність необхідних приміщень для установки сучасного медичного обладнання це мінус, адже це не дає можливості проводити такі вигідні для керівництва НАМНУ угоди. Але якщо подивитися з іншого боку, то це величезний плюс, оскільки це дозволяє обґрунтувати необхідність великих капітальних вкладень в будівництво і ремонт приміщень інститутів НАМНУ. Зрозуміло, що фінансові потоки, пов'язані з великими капітальними вкладеннями в будівництво, не могли залишитися без уваги нашого героя. І вже точно він не міг їх «подарувати» директорам інститутів. Необхідно було щось придумати. Але думати було ніколи, тому вирішили зробити так, як зазвичай в епоху Януковича - просто централізувати фінансовий потік в окремій структурі і поставити на його освоєння «свого» керівника.

Так і вийшло.

Протягом 2013 року О. Сердюк одноосібно (без скликання президії НАМН України та прийняття відповідного акта) своїми наказами передав функції заявника робіт з будівництва та капітальних ремонтів інститутів і установ НАМН в розпорядження ДП «Управління капітального будівництва НАМН України» (далі - ДП «УКБ »). Передача ДП «УКБ» функцій заявника на проведення закупівлі робіт за бюджетні кошти здійснювалася з метою централізації, контролю і подальшого корупційного витрачання бюджетних грошей в особливо великих розмірах усупереч громадським і державним інтересам. Саме це підприємство з легкої руки академіка Сердюка під капітальний ремонт, будівництво підвідомчих інститутів і закупівлю медобладнання в 2013 році освоїло 1065 млрд. Грн. Слідчим управлінням ГУ МВС України в м.Києві за фактом незаконного створення посадовими особами ДП «УКБ» відкрито кримінальне провадження.

А що ж побудувало ДП «УКБ»? Краща характеристика якості капітальних будівництв і ремонтів ДП ​​«УКБ», яка приходить на розум - це « медичні сараї за 20 мільйонів гривень ». Йдеться про відому історії з переселенням ВІЛ-позитивних пацієнтів з клініки «Лавра».

Суть ситуації полягала в тому, що факт нецільового витрачання 20 млн бюджетних коштів на «недоремонт» будівлі за адресою вул. Галицька, 4 в НАМН України хотіли «прикрити» ВІЛ-позитивними пацієнтами, які повинні були переїхати і радіти «надбюджетний» варіанту ремонту з запахом гнилизни.

«Будівля на вул. Галицької - це був «сарай» з гнилим фундаментом, непридатною каналізацією, - говорить Дмитро Шерембей, голова організації «Пацієнти України». - Ідея ремонтувати об'єкт була повною нісенітницею, його треба було просто знести. В результаті бажання наживи окремої купки людей, 20 млн грн витрачено не на поліпшення здоров'я пацієнтів ».

У той же час, пан Сердюк повністю дистанціювався від вирішення проблем, пов'язаних із запуском роботи фактично нового корпусу «Інституту епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л. В. Громашевського Національної академії медичних наук України »за адресою: Київ, вул. Амосова 5, куди спочатку повинні були переїхати пацієнти. Можливо, Президент НАМН України сподівався, що впливовий забудовник нового корпусу - компанія «Укрпрофмед» Ірини Коваль, безпосередньо пов'язана з «Сім'єю», турбуватиметься проблемами пацієнтів і долею клініки? Здається, йому це було все одно: просто бізнес, нічого особистого.

Войовнича позиція проти пацієнтського спільноти - найпоширеніша поза Андрія Сердюка. Навіть сьогодні сайт НАМН України обнадіює своїх читачів, що все у Сердюка співтовариші буде добре, а ось по представниках пацієнтських організацій, які вже давно розкривали «корупційний стиль управління» Сердюка в НАМН України, вже розпочато кримінальне провадження за хуліганство. Хуліганство проявилося в тому, що пацієнти мирно протестували проти НАМН, намагаючись (марно) добитися правди і покарання тим, хто покривав корупцію. Напевно, якщо пану Сердюку вдасться відправити на нари смертельно хворих людей, які протестували проти його сумнівну діяльність, то старий буде просто щасливий і своє життєве завдання буде вважати виконаною.

Але ми не поділяємо оптимізм Андрія Сердюка щодо його майбутнього. Звичайно, «Медичний контроль» прекрасно розуміє, що політичний дах академіка - Азаров-Бахтєєва ще зберігає свій вплив. Раніше Сердюк особисто ходив до Миколи Азарова і погоджував з ним напрямки витрачання грошей, по будові НАМН України курирував героя наших колишніх публікацій Юрія Аністратенко , А закупівлю обладнання обговорював з Сальникова і Бахтєєвої. Сьогодні Сердюк намагається знайти в знайомих кабінетах КМУ нових людей, які продовжать «будувати і купувати». Але ситуація така, що з кожним днем ​​політичний дах Президента НАМН України все сильніше стає схожа на покрівлю будівлі за адресою вул. Галицька, 4. Це привід задуматися всьому керівництву НАМН України та його профільних установ. Ми далекі від того, щоб вважати нинішнє керівництво Кабміну ангелами у плоті, але у відвертій корупції вони бруднитися не хочуть з політичних міркувань.

А корупція дійсно була відвертою. Наведемо лише кілька прикладів типових порушень процедури торгів установами НАМН України:

  1. Завищення цін. Ціна закупівлі медикаментів і виробів медичного призначення установами НАМН України істотно відрізняється від цін закупівлі навіть МОЗ, який за останні 3 місяці, з подачі чинного міністра охорони здоров'я, тільки ледачий не звинувачував в 40% корупційної «націнці» на препарати.
  2. Обмеження конкуренції:

2.1. Дискримінаційні умови - закупівля багатьох найменувань лікарських засобів одним лотом.

За результатами ревізії фінінспекції закупівель ДУ «Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Громашевського НАМН України »(Задорожна В.І.) встановлено, що до закупівлі оголошувалися 28 найменувань лікарських засобів одним лотом, які можуть« зібрати »в одне речення лише далеко не всі (тобто, заздалегідь обрані) дистриб'ютори.

2.2. Дискримінаційні умови - закупівля багатьох найменувань лікарських засобів одним лотом, включаючи препарати, які не маю т аналогів.

У 2013 році закупівлі Інституту гематології та трансфузіології НАМН України (Новак В.Л.) складалися на 70% з монопольних позицій, які до того ж були розбиті на 2 лоти з незрозумілої пропорції (6 і 16 препаратів відповідно), і були явно заточені під певного дистриб'ютора (Додаток 2).

2.3. Дискримінаційні умови - неповне визначення предмета закупівлі.

У 2013 році закупівель ДУ «Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Громашевського НАМН України »(Задорожна В.І.) була оголошена закупівля антиретровірусних препаратів для лікування ВІЛ-пацієнтів без вказівки їх дозування. Оскільки номенклатура передбачала закупівлю препарату «Ефавіренц» в двох різних кількостях - 72000 і 354300 таблеток, то учасникам торгів стало ясно, що мова йде про двох дозуваннях - по 200 мг і 600 мг. З метою уточнити співвідношення кількості таблеток до дозувань були направлені відповідні листи заявнику і в результаті внесені зміни до документації конкурсних торгів. Найбільш інтригуюче, що по інших препаратів, а це - «Абакавір», «Дарунавір», «Зидовудин», «Лопінавір / ритонавір», уточнення дозувань так і не відбулося. Як компанії формували ціну за таблетки і свої пропозиції щодо цих препаратів, залишається тільки здогадуватися. А якщо здогадатися, то стане ясно: всі домовленості про постачання препаратів відбулися усно ще до проведення торгів, тому їх учасники заздалегідь все знали.

2.4. Дискримінаційні умови - спеціальні вимоги.

Закупівлі Інститутом гематології та трансфузіології НАМН України (Новак В.Л.) препаратів для лікування гемофілії: в документації конкурсних торгів спеціальні вимоги - загальний термін придатності та умови зберігання - були прописані під окремих виробників. А саме: «Октафарма» (Австрія) і «ІнстітутомГріфолс» (Іспанія) (Додаток 3). Після звернень інших виробників, були внесені зміни до документації конкурсних торгів.

Закупівлі виробів медичного призначення - це взагалі рай для «спеціальних умов». Оцінюючи плани закупівель ГУ Національний інститут серцево-судинної хірургії Амосова АМН України на 2014 рік, вже зараз можна сказати, що брати Фісталі успішно продовжують вести свій бізнес:

- всюди, де тільки можна, включені позиції виробника «St. Jude »(брати Фісталі) - всі електроди, клапани серця механічні, і багато позицій, де продукція цього виробника маловідома і не може похвалитися якістю. Очікуваний обсяг - 15 млн. Грн.

- стенти: створені умови для закупівлі виключно стентів компанії «TERUMO». Відзначимо лише, що світове лідерство на ринку стентів займають компанії, які Фісталь не підпорядковані - «Abbott» та «Medtronic», які разом мають близько 70% ринку. Більш того, при застосуванні стентів «Abbott» та «Medtronic» показник смертності становить 3-4%, у «TERUMO» 7-8% і вище, оскільки їх стент зроблений на металевій основі.

- оксигенатори: номенклатура закупівлі орієнтована тільки на один показник - рівень відкатів, що загрожує закупівлею неякісної продукції за ціною світових лідерів і ускладненнями для пацієнтів.

3. Обмежений термін придатності медикаментів. У 2013 році Інститутом гематології та трансфузіології НАМН України (Новак В.Л.) був закуплений препарат для лікування гемофілії «НовоСевен» із залишковим терміном придатності в 7 місяців, що становить трохи більше 25% від загального терміну придатності (Додаток 4).

Міжнародною практикою обороту медикаментів мінімальним порогом терміну придатності прийнято вважати показник не менше 66%. Що мотивувало Інститут закупити препарат з таким низьким терміном придатності - нам невідомо.

І це не окремі випадки - це системний принцип роботи НАМН України та його установ.

Звичайно, роль особистості керівника для успішного функціонування організацій тут є значною. Например. в НАНУ Б.Є. Патон ніколи не давав приводу до будь-яких звинувачень себе і своїх співробітників в корупції або некомпетентності. Очевидно, академік академіку ворожнечу, і наукові регалії, на жаль, не завжди означають високі моральні якості.

Давно вже говорять про необхідність реформування НАМН України шляхом створення єдиного медичного простору з передачею інститутів, що займаються лікуванням пацієнтів, під управління Міністерства охорони здоров'я, поділу наукової та клінічної діяльності та створення на базі інститутів клінічних центрів вищого рівня, що є головними організаціями відповідних медичних служб та ін.

Це дозволить забезпечити єдину політику планування їх розвитку і функціонування. Підуть в минуле проблеми із закупівлями непотрібного устаткування і будівництвом будівель, морально застарілих ще до введення в експлуатацію.

Ми абсолютно впевнені, що дні нинішнього керівництва НАМН України полічені. Тому нагальним завданням сьогоднішнього дня є аж ніяк не зміна керівництво НАМН України, а якнайшвидше реформування цього айсберга, виплив з СРСР і дрейфуючого в нашому ринковому морі, постійно тане і зменшується, але до сих пір загрозливого кораблям людських доль.

Додаток 2

Дискримінаційні умови - закупівля багатьох найменувань лікарських засобів одним лотом, включаючи препарати, які не мають аналогів.

Закупівля Інституту гематології та трансфузіології НАМН України у 2013 році (Новак В.Л.)

)

  1. Закупівля розбита на 2 лоти по 6 і 16 препаратів відповідно під певних дистриб'юторів
  2. Позиції № 1, 3, 4, (Лот 1), № 1, 2, 3, 6, 8,9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 (Лот 2) - монопольні позиції.

додаток 3

Дискримінаційні умови - спеціальні вимоги.

Закупівля Інституту гематології та трансфузіології НАМН України у 2013 році (Новак В.Л.)

)

Спеціальні вимоги щодо позиції №2 (Лот 2) прописані під окремих виробників:

  • Ø 500 МО - Октанат (Октафарма, Австрія);
  • Ø 1000 МО - Фанді (Інстітуто Гріфолс, Іспанія).

Препарати по позиції № 1 (Лот 2) «Ептаког-альфа актівованій (рекомбінантний VIIa)» в дозуванні 2,4 мг (120 КМО) не завозять в Україну починаючи з 2012 року, оскільки були зареєстровані нові форми випуску (100 КМО, 250 КМО ), які не вимагають температурного режиму зберігання і мають загальний термін зберігання в 2 роки. Тому закупівля по позиції № 1 (Лот 2) «Ептаког-альфа актівованій (рекомбінантний VIIa)» в дозуванні 2,4 мг (120 КМО) була закупівлею «залишків» старого препарату з дуже низьким фактичним терміном придатності. Це також підтверджується тим, що умови «зберігання при кімнатній температурі» не були включені по даного препарату до переліку спеціальних вимог.

додаток 4

Обмежений термін придатності медикаментів.

Закупівля Інституту гематології та трансфузіології НАМН України у 2013 році (Новак В.Л.)

)

Препарат був проведений в травні 2012 року. Торги були 19.08.2013. Процедура повна - договір через 30 днів. Самий ранній термін поставки - 20.09.2013 Остаточний термін придатності на момент поставки - 7 місяців, загальний термін придатності - 24 місяці .

Чому?
640. вивів це нас на авангард медичної діагностики?
Навіщо було його купувати?
А що ж побудувало ДП «УКБ»?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация