Андрій Дмитрович Сахаров біографія

Андрій Дмитрович Сахаров - біографія

відомий: фізик , Академік , Громадський діяч , депутат , Лауреат Нобелівської премії

Країна: СРСР , Росія

Категорія: наука , держава

Знак зодіаку: Близнюки

Дата народження: 21 травня 1921р.

Дата Смерть: 14 Грудня 1989р. (68 років)

Біографія Додано: 11 Вересня 2013р.

Андрій Дмитрович Сахаров (1921-1989) - російський фізик і громадський діяч, академік АН СРСР (1953). Один з творців водневої бомби (1953) в СРСР. Праці з магнітної гідродинаміки, фізики плазми, керованого термоядерного синтезу, елементарних частинок, астрофізики, гравітації. А. Сахаров спільно з російським фізиком-теоретиком Ігорем Євгеновичем Таммом запропонував ідею магнітного утримання високотемпературної плазми. З кінця 50-х років активно виступав за припинення випробувань ядерної зброї. З кінця 60-х - початку 70-х років Андрій Дмитрович один з лідерів правозахисного руху.

У роботі «Роздуми про прогрес, мирне співіснування і інтелектуальну свободу» (1968) Сахаров розглянув загрози людству, пов'язані з його роз'єднаністю, протистоянням соціалістичних і капіталістичних систем: ядерна війна, голод, екологічні та демографічні катастрофи, дегуманізація суспільства, расизм, націоналізм, диктаторські терористичні режими. В демократизації і демілітаризації суспільства, затвердження інтелектуальної свободи, соціальному і науково-технічному прогресі, що ведуть до зближення двох систем, Сахаров бачив альтернативу загибелі людства. Публікація цієї роботи на Заході послужила приводом для відсторонення Сахарова від секретних робіт; після протесту проти введення військ в Афганістан Сахаров в січні 1980 року був позбавлений всіх державних нагород (Герой Соціалістичної Праці (1954, 1956, 1962), Ленінська премія (1956), Державна премія СРСР (1953)) і засланий в місто Горький, де продовжував правозахисну діяльність. Повернуто із заслання в 1986 році.

У 1989 році Андрій Сахаров був обраний народним депутатом СРСР; запропонував проект нової Конституції країни. «Спогади» (1990 рік). У 1988 році Європейським парламентом заснована Міжнародна премія імені Андрія Сахарова за гуманітарну діяльність в області прав людини. Нобелівська премія миру (1975 рік).

Андрій Дмитрович Сахаров народився 21 травня 1921 року, в Москві. Російський фізик і громадський діяч, академік АН СРСР (1953), лауреат Нобелівської премії миру (1975), один з авторів перших робіт по здійсненню термоядерної реакції (воднева бомба) та проблеми керованого термоядерного синтезу.

Роз'єднаність людства загрожує йому загибеллю ... Перед лицем небезпеки будь-яка дія, що збільшує роз'єднаність людства, будь-яка проповідь несумісності світових ідеологій і націй - безумство, злочин.

Сахаров Андрій Дмитрович

Сім'я і шкільні роки А.Д. Сахарова

Андрій Сахаров відбувався з інтелігентної родини, за його власними словами, досить високого достатку. Батько, Дмитро Іванович Сахаров (1889-1961), син відомого адвоката, був музично обдарованою людиною, здобув музичну і фізико-математичну освіту. Викладав фізику в московських вузах. Професор Московського педагогічного інституту імені В. І. Леніна, автор популярних книг і задачника з фізики.

Мати, Катерина Олексіївна, уроджена Софіано (1893-1963), дворянського походження, була дочкою військового. Від неї Андрій Дмитрович успадкував не тільки зовнішній вигляд, але і деякі риси характеру, наприклад, завзятість, неконтактність.

Дитинство Андрія Дмитровича пройшло у великій, багатолюдній московській квартирі, «просоченої традиційним сімейним духом». Перші п'ять років він навчався вдома. Це сприяло формуванню самостійності й уміння працювати, але привело до некомунікабельності, від якої Сахаров страждав майже все життя.

Глибокий вплив на нього справив навчався разом з ним Олег Кудрявцев, який вніс гуманітарне начало в світорозуміння Сахарова і відкрив для нього цілі галузі знань і мистецтва. У наступні п'ять років навчання в школі Андрій під керівництвом батька поглиблено вивчав фізику, виконав багато фізичних дослідів.

Виступаючи на захист стали жертвою беззаконня і жорстокості ... я намагався відобразити всю міру своєї болі, занепокоєння, обурення і наполегливого бажання допомогти страждаючим.

Сахаров Андрій Дмитрович

Університет. Евакуація. Перше сахаровська винахід

У 1938 році Сахаров поступив на фізичний факультет Московського державного університету. Перша спроба самостійної наукової роботи на другому курсі закінчилася безуспішно, але розчарування в своїх силах Сахаров не відчував. Після початку війни він разом з університетом був евакуйований до Ашхабада; серйозно займався вивченням квантової механіки і теорії відносності. Після закінчення в 1942 році з відзнакою МДУ, де вважався кращим студентом, коли-небудь навчалися на фізичному факультеті, відмовився від пропозиції професора Анатолія Олександровича Власова залишитися в аспірантурі.

Отримавши спеціальність «оборонне металознавство», був спрямований на військовий завод спочатку в місто Ковров Володимирській області, а потім в Ульяновськ. Умови праці та побуту були дуже важкими. Однак тут з'явилося перше винахід Сахарова - прилад для контролю гарту бронебійних сердечників.

Одруження Андрія Сахрова

У 1943 році Андрій Дмитрович одружився на Клавдії Олексіївни Віхіревой (1919-1969), уродженці Ульяновська, лаборантка-хіміка того ж заводу. У них було троє дітей - дві дочки і син. Через війну, а потім народження дітей Клавдія Іванівна не завершила вищої освіти і після переїзду сім'ї до Москви і пізніше на «об'єкт» була пригнічена тим, що їй важко знайти підходящу роботу. В якійсь мірі ця невлаштованість, а можливо, також склад їх характерів стали причиною деякої відособленості Сахарова від сімей колег.

Я вважаю, що якийсь вищий сенс існує і у всесвіті, і в людському житті теж.

Сахаров Андрій Дмитрович

Аспірантура, фундаментальна фізика

Повернувшись до Москви після війни, Сахаров в 1945 році вступив до аспірантури Фізичного інституту імені Петра Миколайовича Лебедєва до відомого фізику-теоретику Ігорю Євгеновичу Тамму, щоб займатися фундаментальними проблемами. У своїй кандидатській дисертації про безвипромінювальних ядерних переходах, представленої в 1947 році, він запропонував нове правило відбору по зарядної парності і спосіб обліку взаємодії електрона і позитрона при народженні пар. В цей же час він прийшов до думки (не опублікований своїх досліджень з цієї проблеми), що невелика різниця енергій двох рівнів атома водню викликана відмінністю взаємодії електрона з власним полем у зв'язаному і вільному станах. Подібна принципова ідея і розрахунок були опубліковані фізиком-теоретиком Хансом Альбрехтом Бете і удостоєні в 1967 році Нобелівської премії. Запропонована ж Сахаровим ідея і розрахунок мю-мезонного каталізу ядерної реакції в дейтерії побачили світ і були опубліковані лише в вигляді секретного звіту.

Робота Сахарова над водневою бомбою

Мабуть, цей звіт (а в якійсь мірі і необхідність поліпшення житлових умов) були підставою для включення Сахарова в 1948 році в спеціальну групу Тамма з перевірки конкретного проекту водневої бомби, над яким працювала група фізика-теоретика Якова Борисовича Зельдовича. Незабаром Андрій Сахаров запропонував власний проект бомби у вигляді шарів дейтерію і природного урану навколо звичайного атомного заряду.

Я ... змушений фіксувати увагу на негативних явищах, так як саме про них замовчує казенна пропаганда, і так як саме вони являють собою найбільшу шкоду і небезпеку.

Сахаров Андрій Дмитрович

Під час вибуху атомного заряду іонізований уран істотно підвищує щільність дейтерію, збільшує швидкість термоядерної реакції і ділиться під дією швидких нейтронів. Ця «перша ідея» - іонізаційний обтиснення дейтерію - була істотно доповнена фізиком-теоретиком Віталієм Лазаровичем Гінзбургом «другий ідеєю», що складається у використанні дейтериду літію-6. Під дією повільних нейтронів з літію-6 утворюється тритій - дуже активне термоядерна паливо.

З цими ідеями навесні 1950 група Тамма майже в повному складі була направлена ​​на «об'єкт» - надсекретне атомне підприємство з центром в місті Сарові, де вона помітно збільшилася за рахунок припливу молодих теоретиків. Інтенсивна робота групи і всього підприємства завершилася успішним випробуванням першої радянської водневої бомби 12 серпня 1953 року. За місяць до випробування Сахаров захистив докторську дисертацію, в тому ж році він був обраний академіком, нагороджений медаллю Героя Соціалістичної Праці і Сталінської (Державної) премією.

Надалі керована Андрієм Дмитровичем група працювала над реалізацією колективної «третьої ідеї» - обжатием термоядерного палива випромінюванням від вибуху атомного заряду. Успішне випробування такої удосконаленої водневої бомби в листопаді 1955 року був затьмарений загибеллю дівчинки і солдата, а також серйозними травмами багатьох людей, що знаходилися далеко від полігону.

Усвідомлення небезпеки ядерних випробувань

Ця обставина, а також здійснено відселення мешканців від полігону в 1953 році змусили Сахарова всерйоз задуматися про трагічні наслідки атомних вибухів, про можливий вихід цієї страшної сили з-під контролю. Відчутним поштовхом до таких думок став епізод на банкеті, коли у відповідь на свій тост - «щоб бомби вибухали лише над полігонами і ніколи над містами» - він почув слова видного воєначальника маршала Митрофана Івановича Недєліна, сенс яких полягав в тому, що завдання вчених - «зміцнювати» зброю, а «направити» його вони (військові) і самі зуміють. Це був хльосткий удар по самолюбству Сахарова, а заодно і по його прихованого пацифізму. Успіх в 1955 році приніс Сахарову другу медаль Героя Соціалістичної Праці і Ленінську премію.

Я відчуваю себе в неоплатному боргу перед сміливими і моральними людьми, які є в'язнями тюрем, таборів і психіатричних лікарень за свою боротьбу на захист прав людини.

Сахаров Андрій Дмитрович

Керований термоядерний синтез

Паралельно з роботою над бомбами Андрій Сахаров разом з Таммом висунув ідею магнітного утримання плазми (1950) і провів основні розрахунки установок з керованого термоядерного синтезу. Йому належать також ідея і розрахунки по створенню надсильних магнітних полів обжатием магнітного потоку проводить циліндричною оболонкою (1952). У 1961 році Сахаров запропонував використовувати лазерне обтиснення для отримання керованої термоядерної реакції. Ці ідеї стали початком масштабних досліджень термоядерної енергетики.

У 1958 році з'явилися дві статті Сахарова про шкідливу дію радіоактивності ядерних вибухів на спадковість і, як наслідок, зниження середньої тривалості життя. За оцінкою вченого, кожен мегатонний вибух призводить в майбутньому до 10 тисячам жертв онкологічних захворювань. У тому ж році Сахаров безуспішно намагався вплинути на продовження оголошеного СРСР мораторію на атомні вибухи. Наступний мораторій був перерваний в 1961 році випробуванням надпотужної 50-мегатонної водневої бомби швидше політичного, ніж військового призначення, за створення якої Сахаров був нагороджений третьою медаллю Героя Соціалістичної Праці. Ця суперечлива діяльність по розробці зброї і забороні його випробувань, яка призвела в 1962 році до гострих конфліктів з колегами і державною владою, мала в 1963 і позитивний результат - московський Договір про заборону випробувань ядерної зброї в трьох середовищах.

Початок відкритих публічних виступів

Інтереси Андрія Дмитровича Сахарова вже тоді не обмежувалися ядерною фізикою. У 1958 він виступив проти планів Микити Сергійовича Хрущова по скороченню середньої освіти, а через кілька років йому разом з іншими вченими вдалося позбавити радянську генетику від впливу Трохима Денисовича Лисенка.

У 1964 році Сахаров успішно виступив в Академії наук проти обрання біолога М. І. Нуждіна академіком, вважаючи його, як і Лисенко, відповідальним за «ганебні, важкі сторінки в розвитку радянської науки». У 1966 році він підписав лист «25 знаменитостей» до 23 з'їзду КПРС проти реабілітації Сталіна. У листі зазначалося, що будь-які спроби відродити сталінську політику нетерпимості до інакомислення «були б найбільшим лихом» для радянського народу. Знайомство в тому ж році з громадським і політичним діячем, істориком і публіцистом Ройем Олександровичем Медведєвим і його книгою про Сталіна помітно вплинуло на еволюцію поглядів Андрія Дмитровича.

У Лютий 1967 Сахаров направив перший лист Леоніду Іллічу Брежнєву на захист чотирьох інакомислячих. Відповіддю влади було позбавлення його однією з двох посад, займаних на «об'єкті».

У червні 1968 року в зарубіжній пресі з'явилася велика стаття - маніфест Сахарова «Роздуми про прогрес, мирне співіснування і інтелектуальну свободу» - про небезпеки термоядерного знищення, екологічного самоотруєння, дегуманізації людства, необхідність зближення соціалістичної і капіталістичної систем, злочини Сталіна і відсутності демократії в СРСР . У своєму маніфесті Сахаров виступив за скасування цензури, політичних судів, проти змісту дисидентів в психіатричних лікарнях.

Реакція влади не змусила себе чекати: Андрій Сахаров був повністю усунений від роботи на «об'єкті» і звільнений з усіх посад, пов'язаних з військовими секретами. 26 серпня 1968 року сталась його зустріч з Олександром Ісайовичем Солженіциним, яка виявила різницю їхніх поглядів на необхідні суспільні перетворення.

Я за плюралізм влади, за конвергенцію, за економіку змішаного типу, за «людське обличчя суспільства», а як воно буде називатися, - не настільки для мене важливо.

Сахаров Андрій Дмитрович

Смерть дружини. Повернення в ФІАН. Баріонів асиметрія світу

У березні 1969 року померла дружина Андрія Дмитровича, залишивши його в стані відчаю, зміна потім тривалим душевним спустошенням. Після листа І. Е. Тамма (в той час завідувача Теоретичним відділом ФІАН) президенту АН Мстиславу Всеволодовичу Келдишу і, мабуть, в результаті санкцій понад Сахаров був зарахований 30 червня 1969 року в відділ інституту, де починалася його наукова робота, на посаду старшого наукового співробітника - найнижчу, яку міг займати радянський академік.

З 1967 по 1980 роки Андрій Сахаров опублікував понад 15 наукових робіт: про баріонів асиметрії Всесвіту з прогнозом розпаду протона (на думку Сахарова, це його найкраща теоретична робота, яка вплинула на формування наукової думки в наступне десятиліття), про космологічних моделях Всесвіту, про зв'язок тяжіння з квантовими флуктуаціями вакууму, про масові формулах для мезонів і баріонів і ін.

Активізація громадської діяльності

У ці ж роки посилилася громадська діяльність Сахарова, яка все більше розходилася з політикою офіційних кіл. Він ініціював звернення за звільнення з психіатричних лікарень правозахисників Петро Гpігорьевіча Григоренко та Ж. А. Медведєва. Разом з фізиком В. Турчиним і Р. А. Медведєвим написав «Меморандум про демократизацію і інтелектуальну свободу». Їздив в Калугу для участі в пікетуванні залу суду, де проходив процес над дисидентами Р. Піменова і Б. Вайлем.

У листопаді 1970 року разом з фізиками В. Чалідзе і А. Твердохлебова організував Комітет прав людини, який повинен був втілити принципи Загальної декларації прав людини. У 1971 році разом з академіком Михайлом Олександровичем Леонтовичем активно виступив проти використання психіатрії в політичних цілях і тоді ж - за право на повернення кримських татар, свободу релігії, свободу вибору країни проживання та, особливо, за єврейську і німецьку еміграції.

Наука встановлює істину, точніше, прагне до все більш повного, точного і універсальному її пізнання. У цьому сенсі вона єдина. Використання науки - неоднозначно.

Сахаров Андрій Дмитрович

Другий шлюб. Подальша громадська діяльність

У +1972 году Андрій Сахаров одружився з оленями Георгіївні Боннер (народилася в 1923 році), З якою познайомівся в 1970 году на процесі в Калузі. Ставши вірнім іншому и соратником Чоловіка, вона зосереділа діяльність Сахарова на захист прав конкретних людей. Програмні документи тепер розглядаліся Їм як предмет для Дискусії. Проти, в 1977 году Андрій Дмитрович подписал колективний лист до ПРЕЗИДІЇ Верховної Ради СРСР про амністію та Скасування смертної кари, в 1973 году давши інтерв'ю кореспонденту шведського радіо У. Стенхольму про природу радянського ладу І, незважаючі на попередження заступника генерального прокурора, провів прес -конференцію для 11 західніх Журналістів, во время якої засудили НЕ только загроза переслідування, а й ті, что назвавши «розрядкою без демократизації». Реакцією на ці заяви стало опубліковане в газеті «Правда» лист 40 академіків, що викликало злісну кампанію з осудом громадської діяльності Сахарова, а також виступи на його стороні правозахисників, західних політиків і вчених. А. І. Солженіцин виступив з пропозицією присудити Сахарову Нобелівської премії миру.

Посилюючи боротьбу за право на еміграцію, у вересні 1973 року Андрій Сахаров направив до Конгресу США лист на підтримку поправки Джексона. У 1974 році, під час перебування президента Річарда Мілгаус Ніксона в Москві, провів свою першу голодовку і дав телевізійне інтерв'ю, щоб привернути увагу світової громадськості до долі політв'язнів. На базі отриманої Сахаровим французької гуманітарної премії Е. Г. Боннер організувала фонд допомоги дітям політв'язнів.

У 1975 році Сахаров зустрівся з німецьким письменником Г. Беллем, разом з ним написав звернення на захист політв'язнів, в тому ж році опублікував на Заході книгу «Про країну і світ», в якій розвинув ідеї конвергенції (див. Теорія конвергенції), роззброєння, демократизації, стратегічної рівноваги, політичних і економічних реформ.

... вчені ... повинні бути здатні встати на загальнолюдську, загальносвітову позицію - вище егоїстичних інтересів "своєї" держави ... "своєї" суспільної системи і її ідеології - соціалізму або капіталізму - все одно.

Сахаров Андрій Дмитрович

Нобелівська премія миру

У жовтні 1975 року Дмитру Андрійовичу була присуджена Нобелівська премія миру, яку отримала його дружина, яка лікувалася за кордоном. Боннер оголосила присутнім мова Сахарова, в якій містився заклик до «істинної розрядки і справжнього роззброєння», до «загальної політичної амністії в світі» і «звільнення всіх в'язнів совісті повсюдно». На наступний день Боннер прочитала Нобелівську лекцію чоловіка «Мир, прогрес, права людини», в якій Сахаров доводив, що ці три цілі «нерозривно пов'язані одна з іншого», вимагав «свободи совісті, існування інформованої громадської думки, плюралізму в системі освіти, свободи друку і доступу до джерел інформації », а також висунув пропозиції щодо досягнення розрядки і роззброєння.

У квітні і серпні 1976, грудні 1977 року і початку 1979 року Андрій Сахаров з дружиною їздив до Омська, Якутію, Мордовію і Ташкент з метою підтримки правозахисників. У 1977 і 1978 роках діти і внуки Боннер, яких Андрій Дмитрович вважав заручниками своєї правозахисної діяльності, емігрували в США.

У 1979 році Сахаров направив лист Леоніду Брежнєву на захист кримських татар та зняття таємності з справи про вибух в московському метро. За 9 років до депортації в місто Горький він отримав сотні листів з проханням про допомогу, прийняв понад сотню відвідувачів. У складанні відповідей йому допомагала адвокат С. В. Калистратова.

Які б високі цілі не ставили як привід терористи ... - їх діяльність завжди злочинна, завжди руйнівна, відкидає людство до часів беззаконня і хаосу ...

Сахаров Андрій Дмитрович

Посилання Сахарова в Горький

Незважаючи на відкриту опозицію радянському режимові, Сахарову не було пред'явлено офіційних звинувачень аж до 1980 року, коли він різко засудив радянське вторгнення в Афганістан. 4 січня 1980 року дав інтерв'ю кореспонденту «Нью-Йорк таймс» про становище в Афганістані та його виправлення, а 14 січня - телеінтерв'ю компанії Ей-Бі-Сі.

Сахаров був позбавлений всіх урядових нагород, включаючи звання Героя Соціалістичної Праці, і 22 січня без всякого суду висланий в м Горький (нині Нижній Новгород), закритий для іноземців, де поміщений під домашній арешт. Наприкінці 1981 року відбулася голодування Сахарова і Боннер за право виїзду Е. Алексєєвої в США до нареченого, синові Боннер. Виїзд був дозволений Брежнєвим після бесіди з президентом Академії наук А. П. Александровим. Однак навіть близькі Андрія Дмитровича вважали, що «особисте щастя не може бути куплено ціною страждань великої людини».

У червні 1983 року Андрій Сахаров опублікував в американському журналі «Форін афферс» лист відомому фізику С. Дрелла про небезпеку термоядерної війни. Реакцією на лист стала стаття чотирьох академіків в газеті «Известия», зобразила Сахарова прихильником термоядерної війни і гонки озброєнь і викликала гучну газетну кампанію проти нього і його дружини.

Влітку 1984 Сахаров провів безрезультатну голодування за право дружини на поїздку в США для зустрічі з рідними і лікування (припинену 6 серпня). Голодування супроводжувалася насильницької госпіталізацією і болісним годуванням. Мотиви і подробиці цієї голодовки Сахаров повідомив восени в листі А. П. Александрову, в якому просив посприяти в отриманні дозволу на поїздку дружини, а також заявляв про вихід з Академії наук в разі відмови.

Квітень - вересень 1985 року - остання голодування Сахарова з колишніми цілями; знову приміщення в лікарню і насильницьке годування. Дозвіл на виїзд Боннер було видано тільки в липні 1985 році після листа Сахарова до Михайлу Сергійовичу Горбачову з обіцянкою зосередитися на науковій роботі і припинити громадські виступи, якщо поїздка дружини буде дозволена. У новому листі Горбачову 22 жовтня 1986 Сахаров просить припинити його депортацію і посилання дружини, знову обіцяючи закінчити свою громадську діяльність.

16 грудня 1986 року М. С. Горбачов оголосив Сахарову по телефону про закінчення посилання: «повертайтеся і приступайте до своєї патріотичної діяльності». Через тиждень Сахаров разом з Боннер повернувся в Москву.

Сучасний міжнародний тероризм, який намагається зруйнувати демократичні правові держави - значною мірою породження ідеології, стратегії і тактики тоталітаризму, а в ряді випадків - прямий підтримки таємних служб тоталітарних держав.

Сахаров Андрій Дмитрович

Останні роки життя

У лютому 1987 року Андрій Дмитрович виступив на міжнародному форумі «За без'ядерний світ, за виживання людства» з пропозицією розглядати скорочення числа євроракет окремо від проблем СОІ, про скорочення армії, про безпеку атомних електростанцій. У 1988 році він був обраний почесним головою товариства «Меморіал», а в березні 1989 року - народним депутатом Верховної ради СРСР. Багато роздумуючи про реформу політичної структури СРСР, Сахаров в листопаді 1989 року представив проект нової конституції, в основі якої - захист прав особистості і права всіх народів на державність.

Сахаров складався іноземним членом Академій наук США, Франції, Італії, Нідерландів, Норвегії і почесним доктором багатьох університетів Європи, Америки і Азії.

Андрій Дмитрович Сахаров помер 14 грудня 1989 року, в Москві, після напруженого дня роботи на З'їзді народних депутатів. Його серце, як показав розтин, було повністю зношене. Попрощатися з великою людиною прийшли сотні тисяч людей. Похований великий вчений на Востряковському кладовищі в Москві.

Рекомендований контент:

Андрій Дмитрович Сахаров - цитати

Кількість переглядів: 9227

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация