Андрій Арешев. Турецька «оливкова гілка» - крок до розділу Сирії? - Фонд Стратегічною Культури

20 січня ввечері за наказом президента Туреччини Реджепа Тайіпа Ердогана турецькі збройні сили перетнули кордон Сирії, почавши наземну операцію в підконтрольному курдським формуванням (з літа 2012 року) районі Афрін. Перед цим позиції курдських загонів народної самооборони були атаковані турецькими ВПС і артилерією. За попередніми даними, загинули близько 10 осіб. «В результаті зіткнень в різних частинах регіону було вбито 10 членів загарбницьких банд, поранено 20 бандитів [маються на увазі протурецьких бойовики]. Крім того, 4 турецьких солдати були вбиті і багато поранено в сутичках в Більбіле », - йдеться в інформаційному повідомленні курдських загонів народної самооборони.

турецькі джерела призводять заспокійливі висловлювання командирів Сирійської визвольної армії, які закликають місцевих жителів зберігати спокій. Ці ж «помірні», як зауважив президент Сирії Башар Асад, воюють проти урядової армії в провінціях Ідліб, Дамаск, Дера`а і Латакія, надаючи запеклий опір.

Бойовики «9-ї бригади ССА»

Бойовики «9-ї бригади ССА»

Райони турецьких бомбардувань

В офіційному прес-релізі турецького Генштабу говориться про «знищення терористів» РПК - ПДС - ОНБ в Афрін, про необхідність принести на межі країни безпеку і стабільність і т. П. Перераховуються посилання на резолюції Ради Безпеки ООН по боротьбі з тероризмом, не забуте і передбачене Статутом ООН право на самооборону; офіційні особи говорять про необхідність ліквідувати загрозу обстрілів прикордонних міст.

Цілі турецького вторгнення (зауважимо, далеко не першого - з 2016 року в ході операції «Щит Євфрату» турецькі військові зайняли Аазаз, Ель-Баб і Джараблус) роз'яснив прем'єр-міністр Біна Йилдирим: «Операція буде проводитися в 4 етапи з тим, щоб створити 30-кілометрову зону безпеки, яка буде зачищена від терористів ». Метою операції «Оливкова гілка» є запобігання спробам створити терористичний коридор на півночі Сирії, уточнює віце-прем'єр Хакан Чавушоглу; одночасно «Туреччина захищає південні кордони НАТО в регіоні. Крім того, Анкара прагне захистити свої прикордонні території, а також позбавити курдське, туркменське і арабське населення регіону від тиску і насильства з боку курдських формувань і подібних до них угруповань ». згідно прес-офісу турецького уряду , Передбачається забезпечити контроль Вільної сирійської армії над 10 тис. Квадратних кілометрів території Афрін, припинити вихід РПК до узбережжя Середземного моря, виключити ймовірність втрати Туреччиною географічного контакту з арабським світом, не допустити проникнення курдських бойовиків на територію Туреччини через хребет Аманос і вирішити деякі інші завдання . Більш войовничо налаштовані протурецьких бойовики, які заявляють в соціальних мережах: «Спочатку Афрін, потім Манбідж, потім ми звільнимо Тель-Аб'яд, Рас ель-Айн, Айн-Ісу, Хасеке і Айн-ель-Араб. Коли ми закінчимо з РПК, ми відправимося в Алеппо, який по праву належить нам ».

У неділю 21 січня деякі ЗМІ повідомили, що в Афрін увійшли турецькі танки, але різні джерела інформації суперечать один одному. За словами представника Північного (Сирійського) Курдистану в Москві Роді Османа, противник не зміг потрапити в місто через запеклого опору місцевих сил самооборони. Крім того, з підконтрольною курдам сирійської території були випущені дві ракети по прикордонному турецькому місту Кіліс.

Цікаво, що в ці дні важливим елементом промов збирає патріотичні мітинги президента Ердогана стала декларована прихильність ... «територіальної цілісності Сирії». Проте в Дамаску назвали дії північного сусіда посяганням на суверенітет країни. Брутальний напад Туреччини на Афрін пов'язано з політикою Анкари, «заснованої на підтримці терористів», заявив Башар Асад. При цьому, повідомив Біна Йилдирим, Анкара підтримує контакт з Дамаском при російському посередництва; прямі контакти з владою сусідньої країни теж мають місце, але на «нижчому рівні».

В останні тижні президент Ердоган знову відтворював свою непримиренну позицію по відношенню до сирійському лідерові, що виключає прямий діалог між Дамаском і Анкарою, незважаючи на зближує їх заклопотаність «курдським фактором». Росія робить максимум посередницьких зусиль, щоб не допустити загострення ситуації, але недавні заяви Пентагона про можливе створення на півночі Сирії «сил безпеки кордону» надали Ердогану привід до розв'язування військових дій. Створення з курдів нової збройної сили означало б, що співпраця з ними американців з ураженням забороненої в Росії терористичного угрупування «Ісламська держава» не закінчується, як на те розраховували в Анкарі. Міністр закордонних справ Мевлют Чавушголу посилався на вказівки, нібито дані Дональдом Трампом після переговорів з Ердоганом, про припинення подальших військових поставок курдським загонам. Однак не тільки в приватних бесідах, але і в деяких офіційних заявах з Вашингтона містилися запевнення в тому, що американці не підуть з Сирії, поки не буде знайдено «політичне рішення» і не будуть створені «сили прикордонної безпеки» з курдів і арабів.

Хоча американці уникають терміна «армія», деякі курдські провідники (такі, як командувач силами самооборони Північної Сирії С. Велата) заговорили про створення «північній сирійської армії», готової до відбиття загроз, з якими стикаються «вибрали демократію» громадяни Сирії. За цими «погрозами» вгадується не тільки Анкара, але і Дамаск: один з тренувальних таборів «армії Північної Сирії» розташований якраз в Афрін, а більшість проходять там навчання бойовиків та їхніх родичів відбуваються з Алеппо, що передбачає їх залученість в комбінації навколо звільненого в грудні 2016 року місто.

За цими «погрозами» вгадується не тільки Анкара, але і Дамаск: один з тренувальних таборів «армії Північної Сирії» розташований якраз в Афрін, а більшість проходять там навчання бойовиків та їхніх родичів відбуваються з Алеппо, що передбачає їх залученість в комбінації навколо звільненого в грудні 2016 року місто

За підсумками переговорів між СДС і іракською армією вирішено створити спільний координаційний центр із забезпечення безпеки на кордоні між Сирією та Іраком (через яку йдуть шляху зовнішньої підтримки сирійських курдів і постачання військових об'єктів на півночі країни). Як знову підтвердив прибув з офіційним візитом до Йорданії віце-президент США Майк Пенс, Америка залишається в Сирії, «причому не тільки для розгрому ІГ, але і для стримування ворожого впливу Ірану та інших дій в регіоні, які будуть дестабілізувати ситуацію». У цьому ключі слід розглядати і інтерес Вашингтона до «Рожаве» (сирійського Курдистану), куди зачастили американські делегації, включаючи членів Конгресу. Заспокійливі заяви Пентагона про те, що мови про створення нової армії не йде, що вирішуються лише питання повернення біженців і запобігання терористичних загроз, на Анкару не діють.

Ситуація на півночі Сирії неодноразово обговорювалася в ході російсько-турецьких консультацій різного рівня. 18 січня, за повідомленням ТАСС, «міністр оборони генерал армії Сергій Шойгу прийняв начальника Генерального штабу Збройних сил Туреччини армійського генерала Хулуси Акара і директора Національної розвідувальної організації Турецької Республіки Хакана фідаї, що знаходяться в робочій поїздці в Москві. Обговорено питання, пов'язані з ситуацією на Близькому Сході, і інші актуальні теми, що представляють взаємний інтерес ». Безпосередньо перед початком операції «Оливкова гілка» оперативна група російського Центру примирення ворогуючих сторін і військової поліції була передислокована з міркувань безпеки з Афрін в район Тель-Аджар (на південь від авіабази Менаж і захід від Таль-Рифата). У Міноборони Росії і МЗС вважають, що загострення викликано провокаційними діями Вашингтона, «спрямованими на відокремлення районів з переважно курдським населенням», включаючи поставки озброєння проамериканським формуванням.

Згідно курдським джерел, росіяни пропонували курдам передати Афрін під контроль офіційної сирійської влади, що дозволило б уникнути турецької операції, але курди продовжують сподіватися на допомогу США. Допомога, якої, як показав приклад іракського Курдистану , Може і не бути.

«Туреччина інформує керівників російської, американської і іранської дипмісій про останні події, пов'язані з Афрін», - пише агентство Anadolu. Відбулася телефонна розмова міністра закордонних справ М. Чавушоглу з держсекретарем Р. Тіллерсона. Глава турецького уряду запевняє, що у Москви заперечень проти турецького втручання немає, і в даний час Туреччина «усуває занепокоєння» Тегерана (відбулася телефонна розмова начальників генеральних штабів ЗС Туреччини та Ірану).

Дії Анкари вже зустріли стурбованість Парижа і різку дипломатичну реакцію Каїра: «Арабська Республіка Єгипет висловлює своє неприйняття військової операції, яку проводять турецькі війська проти міста Афрін на північному заході Сирії, вважаючи її новим порушенням суверенітету Сирії і підривом зусиль в рамках існуючих політичних рішень і зусиль по боротьбі з тероризмом в Сирії ». Значною мірою стурбованість єгипетського зовнішньополітичного відомства можна розділити.

Значною мірою стурбованість єгипетського зовнішньополітичного відомства можна розділити

Курдське ополчення Афрін

Президент Ердоган заявив про «втечу» тих, кого він вважає терористами, з Афрін після початку операції «Оливкова гілка». У свою чергу, курдські представники говорять про можливу втечу значної частини цивільного населення, що (особливо в разі створення турецьких опорних пунктів) може привести до зміни етнодемографічного балансу і повторення сценарію, за яким в 1939-40 роках кемалистская республіка відібрала у залежною від Франції Сирії Александреттскій санджак. Поки ж оптимізм турецького лідера виглядає передчасним. Вторгнення в Афрін навряд чи стане для турецької армії легкою прогулянкою. Як і у випадку з операцією «Щит Євфрату», турецька інтервенція може затягнутися, ведучи до подальшої фрагментації Сирії.

Заголовне фото: Anadolu

Якщо Ви помітите помилку в тексті, виділіть її та натисніть Ctrl + Enter, щоб відіслати інформацію редактору.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация