Андрій Фурсов: Перша світова війна початку Велику війну ХХ століття: Аналітика Накануне.RU

Андрій Фурсов: Перша світова війна початку Велику війну ХХ століття

Вона почалася в 1913 році зі створення Федеральної резервної системи і закінчилася в 1991 році руйнуванням Радянського Союзу

Сьогодні рівно 100 років з того моменту, коли Росія вступила в Першу світову війну. Підсумки її для нас були катастрофічні - була зруйнована імперія, імператорський будинок обезголовлений, в країні почалася боротьба за владу і громадянська війна. Історію потрібно пам'ятати, але є небезпека, що пам'яттю про Першої світової спробують затьмарити блиск перемоги в 1945 році. Про те, чим принципово відрізняються Перша і Друга світові війни для Росії, про те, хто підбурив Німеччину і Росію двічі в ХХ столітті і хто намагається розв'язати нову "Тридцатилетнюю війну" конфліктами в Сирії і на Україні, розповів Накануне.RU історик, письменник, дійсний член Міжнародної академії наук Андрій Фурсов.

Питання: На цьому тижні виповнюється 100 років з моменту початку Першої світової війни. Якщо з Другою світовою зрозуміло, ми пишаємося перемогою у Великій Вітчизняній війні, то чи є така вже потреба широко і помпезно відзначати сторіччя Першої світової, яка, загалом, закінчилася для нас безславно?

Андрій Фурсов: Я не можу сказати, що його так вже широко відзначають, але треба пам'ятати війни, в яких Росія брала участь, тим більше, що російський солдат виявив великий героїзм Андрій Фурсов: Я не можу сказати, що його так вже широко відзначають, але треба пам'ятати війни, в яких Росія брала участь, тим більше, що російський солдат виявив великий героїзм. Однак, потрібно розуміти дві речі. У мене складається враження, що зараз певні кола будуть використовувати Першу світову війну для того, щоб принизити значення Великої Вітчизняної війни, затінити її. При всьому значенні Першої світової війни для Росії слід сказати, що вона ні в якому разі не йде ні в яке порівняння з Великою Вітчизняною війною. По-перше, ставка у Великій Вітчизняній була набагато вище, ніж у Першій світовій. Вільгельм не збирався фізично знищувати росіян, прати їх гумкою історії, як це збирався зробити Гітлер. По-друге, з Другої світової війни Росія вийшла наддержавою, а в результаті Першої світової війни Росія розвалилася. В цьому відношенні, дві ці війни ні в якому разі не можна ставити на одну дошку. В цьому році ми відзначаємо сторіччя Першої світової війни, а в наступному році буде 70 років закінчення Великої Вітчизняної, і цей ювілей набагато більш значущий.

Питання: Розвал Російської імперії був однією з цілей війни? І кому ця війна була потрібна найбільше - хто був її "акціонерами"?

Андрій Фурсов: Цілями Першої світової війни був розвал чотирьох імперій, в тому числі Російської, і навіть перш за все, Російської. Причому, хитрим способом - Росія і Німеччина повинні були знищити один одного в ході цієї бойні.

Головним організатором Першої світової була частина британського правлячої верстви і їх спільники зі Сполучених Штатів Америки - англо-американський істеблішмент. І невипадково Федеральна резервна система була створена в 1913 році, за рік до початку Першої світової війни, щоб профінансувати її і на ній нажитися. А готувати російсько-німецьку сутичку британці почали в самому кінці 1880-х років.

Питання: Формальним приводом до війни послужило вбивство ерцгерцога Фердинанда. Чи можна говорити, що вбивцею був фанатик, терорист, або вбивство було ретельно спланованою провокацією з метою розпалювання війни?

Андрій Фурсов: І те, і інше вірно. Справа в тому, що різні спецслужби дуже активно використовують фанатиків, неврівноважених людей в своїх інтересах. За Гаврилом Принципом стояла організація "Чорна рука". Історики роблять все, щоб довести зв'язок цієї організації з Росією, але насправді вона була пов'язана з Великобританією. Вбивство Франца Фердинанда виявилося тієї самої "дурістю", про яку говорив Бісмарк. Бісмарк задовго до подій літа 1914 року, сказав, що нова війна в Європі почнеться на Балканах, і почнеться вона з-за якоїсь дурниці. Але цю "дурість" дуже добре підготували.

Але цю дурість дуже добре підготували

Питання: Чи була у Російській імперії можливість не бути втягнутою в цю війну, або її участь була багато в чому зумовлено?

Андрій Фурсов: Є системні чинники і є суб'єктні фактори, які не треба плутати з суб'єктивними. З точки зору системної, Росія була "зав'язана", вона заборгувала французьким банкірам, і в цьому відношенні Росія була змушена брати участь у війні. А наші суперечності з Німеччиною були не настільки гострі. Про це писав Дурново (Петро Дурново, міністр внутрішніх справ, - прим. Накануне.RU) в своїй "Записці", він правда написав, що у нас взагалі не було протиріч з Німеччиною. Ні, протиріччя були, але не у Росії з Німеччиною, а у Німеччині з Росією. Німеччина дуже побоювалася Росії, а Англія побоювалася Німеччини. А якщо говорити про суб'єктний чинник, то якби на чолі Росії стояв цілком адекватний цар і чув розумних людей, то Росія могла б уникнути участі в цій війні.

Питання: Обидві світові війни привели до істотного переділу сфер впливу, в першу чергу серед найбільших фінансово-промислових кланів. Які зміни відбулися в ході Першої світової війни в цьому плані і наскільки сильно зараз відрізняється ситуація?

Андрій Фурсов: Справа в тому, що коли ми говоримо про Першу світову війну, це умовність. Насправді, потрібно говорити про Великий війні ХХ століття, яка почалася в 1913 році зі створення Федеральної резервної системи і закінчилася в 1991 році руйнуванням Радянського Союзу, тому що завданнями і Першої та Другої світових воєн було розтрощення Росії. Можна сказати так, що в ході Першої світової війни народився ХХ століття.

Можна сказати так, що в ході Першої світової війни народився ХХ століття

Питання: За цей вік, наскільки змінилася ситуація, і чи доречно говорити, що зараз назріває ситуація для нового переділу світового фінансового порядку?

Андрій Фурсов: Взагалі, практично всі аналогії в історії поверхневі, і сьогодні світ зовсім інший, ніж був у 1914 році, але є одна схожість: криза, який був і тоді і зараз. Але тоді був структурну кризу капіталізму, тобто система капіталізму переходила від однієї структури до іншої. Зараз ми живемо в умовах системної кризи капіталізму, який, на додачу до всього, супроводжується колосальним ресурсним кризою. Йде битва за майбутнє. Той, хто виграє битву в найближчі 25-30 років, той вхопить козир історії і стане переможцем на весь ХХI, а можливо, і на ХХII століття.

Питання: Чи означає це, що той американо-британський фінансовий істеблішмент ініціює зараз війни, в спробах здобути цю перемогу?

Андрій Фурсов: Ті клани, які сьогодні рулять світом, їм не потрібна війна за типом Першої або Другої світової воєн. Першою по-справжньому світовою війною була Тридцятилітня війна (Війна 1618-1648 років, торкнулася практично всю Європу і закінчилася Вестфальським світом. Вестфальська система міжнародних відносин, що стала наслідком війни, закріпила поняття державного суверенітету, міжнародного права і стала основою міжнародних відносин до теперішнього часу. В результаті війни загинуло за деякими даними до 9 млн чоловік, велика частина - мирні громадяни, - прим. Накануне.RU). Сукупність локальних конфліктів за 30 років змінила обличчя Європи.

Те, що ми зараз бачимо в Сирії і на Україні - це спроба організувати щось на зразок нової Тридцятирічної війни. Наше завдання зробити так, щоб ця війна стала останньою для змовників і паліїв.

Питання: Які уроки слід було б винести з Першої світової війни російському керівництву?

Андрій Фурсов: Урок дуже простий, вірніше три уроки. По-перше, намагатися не брати участь в чужих іграх - в них не можна виграти, в чужих іграх завжди виграє чужий. По-друге, якщо ти береш участь в чужій грі, то потрібно бити першим і так, щоб ворог вже не піднявся. Третє: Росія виграє тільки народні війни. Вона не виграє війни, в яких головний інтерес - олігархів. Тільки народні війни виграються Росією. В цьому відношенні Велика Вітчизняна війна різко відрізняється від Першої світової війни, і це - добрим молодцям урок. Зрозуміло, якщо у добрих молодців є мізки.

І кому ця війна була потрібна найбільше - хто був її "акціонерами"?
Чи можна говорити, що вбивцею був фанатик, терорист, або вбивство було ретельно спланованою провокацією з метою розпалювання війни?
Які зміни відбулися в ході Першої світової війни в цьому плані і наскільки сильно зараз відрізняється ситуація?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация