Англійські традиції: католицький Великдень.

Зазвичай католицький Великдень святкується на тиждень раніше, ніж православна, але в цьому році різниця склала майже 5 тижнів. 27 березня весь католицький світ зустрічає Світле Воскресіння, і ми пропонуємо вам дізнатися про цікаві традиції та звичаї католицького Великодня в Великобританії.

Якщо російське слово «Пасха» бере своє коріння від давньоєврейського «Песах» (дослівно означає «результат»), то англійське ж слово «Easter» має інші корені і бере свій похідне від богині весни і родючості, Еостре (Eostre).

Для всього християнського світу цей день означає не тільки радісна подія, але і закінчення суворого довгого посту, тому на вулицях Лондона влаштовуються гуляння, ярмарки, фестивалі вуличної їжі. До речі, у Великобританії на Великдень передбачені двотижневі шкільні канікули, а п'ятниця і понеділок є державними вихідними днями.

Ще одним з цікавих подій в сучасному Лондоні на Великдень можна назвати парад великодніх капелюшків (Easter Parade), який традиційно проходить в парку Баттерсі, і де жінки демонструють гарні головні убори, власноруч розшиті або прикрашені квітами. Коріння цієї традиції йдуть в середні століття, коли на Великдень було прийнято влаштовувати весілля. Зрозуміло, всі наречені намагалися причепуритися і надіти красиву капелюшок на голову (Easter bonnet).

Ще років 10 тому такий типовий для західних країн символ, як великодній кролик, у нас в Росії був зовсім не відомий. Зараз же на прилавках супермаркетів, на листівках і на вітринах модних магазинів можна спостерігати красиві весняні інсталяції, в яких головним декором є кролик або великодній заєць.

Звідки ж така любов у католиків до цього пухнастому і милому тварині?

Існує дві теорії, що пояснюють походження цього символу. Згідно з однією з них, коріння сягає глибоко в язичництво. Заєць був вірним супутником Еостре, богині весни і родючості. Кролик є символом родючості, продовження і відродження життя.

За другою версією, в Америку ідею пасхального кролика привезли німецькі емігранти в 17 столітті. Діти вірили, що за хорошу поведінку і слухняність, їм обов'язково кролик принесе шоколадні яйця в цей весняний день. У Німеччині, плідний кролик, символізував сите багате життя і, звичайно ж, продовження роду. Так чи інакше, ця традиція щільно вкоренилася в Америці і Західній Європі, і тепер дітлахи по всьому світу залишають в ніч перед Великоднем свої головні убори на підвіконні, біля ліжка або в вітальні, щоб вранці швидше бігти до них в надії побачити там шоколадні або марципанові яйця.

Зараз в західному католицькому світі, заєць є головною прикрасою і атрибутом будь-якого святкового столу в цей світлий день. Сувеніри з кераміки і пластмаси, шоколадні фігурки і печиво у вигляді цього пухнастого тваринного можна купити в кожному магазині напередодні Великодня.

Четвер перед Великоднем називають в Англії «Maundy Thursday». Згідно з Новим завітом, саме в цей день Ісус Христос омив ноги своїм учням зі словами «Любіть ближнього свого, як я полюбив вас». Примітно, що в Великобританії раніше була традиція оминовенія ніг біднякам королівською особою, в знак смирення і визнання Ісуса Христа. Для цього особливого випадку вибирали двох будинків, які були удостоєні цієї великої честі. Але на короля Джеймса II в 17 столітті ця своєрідна традиція була перервана.

Зараз цю традицію витіснила «Royal Maundy», яка представляє собою роздачу королівської милостині. Королева роздає спеціальні монети, але не простим біднякам, а тим, хто заслужив повагу церковного приходу. Їм роздають по два гаманця, білий і червоний. У білому гаманці знаходяться «Maundy Money», а в червоному - гроші на покупку подарунків.

На відміну від православної традиції, коли в цей день прийнято нічого не готувати, чи не веселитися і не шуміти, в католицькому світі страсна п'ятниця називається «Good Friday» ( «хороша п'ятниця»). Лінгвісти вважають, що своєю назвою цей день зобов'язаний «God's Friday» (Божественна п'ятниця), яке згодом було змінено. Саме в цей день по всій країні починається святкування Великодня. Великі компанії та державні установи не працюють, а о третій годині дня по всій країні проходить велика церковна служба, адже саме цей час вважається часом смерті Ісуса Христа.

У страсну п'ятницю господині готують пасхальне частування, а ось субота вважається у Великобританії сімейним днем. Багато відправляються на цвинтар, де поховані родичі, щоб прикрасити могилу квітами.

  • Дитина, народжена в страсну п'ятницю, вважається захищений від злих духів і буде відрізнятися міцним здоров'ям.
  • Булочка, спечена в Good Friday - виліковує від багатьох хвороб.
  • У цей день не починають великих проектів, бізнес, не працюють в полі, не виходять в море.

На відміну від нашої російської «паски» або «паски», англійською столі обов'язково повинні бути присутніми здобні булочки з надрізом у вигляді хреста зверху, куди потім, після охолодження, заливається цукрова глазур ( «hot cross buns»). Печеться ці ласощі в п'ятницю і начиняється родзинками, цукатами, горіхами і сухофруктами. Булочки лунають з ранку родичам, сусідам, друзям, та й просто випадкових перехожих з побажаннями здоров'я.

Якщо вас запросять за традиційний англійський стіл на Великдень, то серед обов'язкових страв ви зможете побачити запечений свинячий окіст, фрикадельки в медово-часниковому соусі, глазуровані запечені яблука, ну і, звичайно ж, яйця. Хоча традиція їх фарбувати в Великобританії не так поширена, і на блюді будуть лежати швидше за все солодкі шоколадні яйця або печиво цієї форми.

В Англії та Америці не прийнято «христосуватися», це наша слов'янська традиція, так що вас можуть не зрозуміти місцеві жителі, якщо ви раптом вирішите таким чином привітати їх. А ось традиція розбивати яйця і дивитися, у кого залишилося ціле і не надбиті - існує і в цій країні. На вулицях у цей день багато компаній і розважальні заклади влаштовують конкурси, розваги, де, звичайно, головним символом є яйця.

Якщо ви хочете відзначити Великдень традиційно в англійському стилі, радимо вам приготувати фруктовий кекс «Симнела» , Без якого не обходиться жоден великодній обід в Великобританії. Підписуйтесь на наші новини і не пропустіть нові корисні матеріали, які дозволять вам краще пізнати культуру, традиції цієї країни і, звичайно ж, просунутися у вивченні англійської мови.

Звідки ж така любов у католиків до цього пухнастому і милому тварині?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация