Анна Ахматова: життя і творчість

  1. біографія
  2. Творчий шлях

Анна Андріївна Ахматова (в шлюбі брала прізвища Горенко-Гумільова і Ахматова-Шилейко в дівоцтві носила прізвище Горенко) - російська поетеса і перекладач XX століття Анна Андріївна Ахматова (в шлюбі брала прізвища Горенко-Гумільова і Ахматова-Шилейко в дівоцтві носила прізвище Горенко) - російська поетеса і перекладач XX століття. Ахматова народилася 23 червня 1889 року в Одесі. Майбутня значуща фігура російської літератури з'явилася на світ у родині відставного інженера-механіка Андрія Горенка і Інни Стогової, що мала родинні зв'язки з Російською Сапфо Ганною Буніною. Померла Анна Ахматова 5 березня 1966 року в віці 76 років, провівши останні дні в санаторії в Підмосков'ї.

біографія

Сім'я видатної поетеси Срібного століття була шанованою: на чолі сімейства був потомствений дворянин, мати ставилася до творчої еліти Одеси. Анна була не єдиним дитиною, крім неї у Горенко було ще п'ятеро дітей.

Коли доньці виповнився рік, батьки вирішили переїхати в Санкт-Петербург, де батько отримав хорошу посаду в держконтролю. Сімейство оселилося в Царському селі, маленька поетеса проводила багато часу в Царськосельському палаці, відвідуючи місця, де раніше бував Олександр Сергійович Пушкін. Няня часто водила малу на прогулянки по Санкт-Петербургу, тому ранні спогади Ахматової наскрізь просякнуті північною столицею Росії. Дітей Горенко навчали змалечку, Анна навчилася читати по абетці Льва Толстого в п'ять років, а ще раніше вивчила французьку, відвідуючи уроки для старших братів.

Дітей Горенко навчали змалечку, Анна навчилася читати по абетці Льва Толстого в п'ять років, а ще раніше вивчила французьку, відвідуючи уроки для старших братів

(Молода Анна Горенко, 1905 р)

Освіта Ахматова отримувала в жіночій гімназії. Саме там, у віці 11 років, вона почала писати перші вірші. Причому головним поштовхом для творчості юної особи послужили не Пушкін і Лермонтов, а оди Гавриїла Державіна і забавні твори Некрасова, які вона чула від матері.

Коли Ганні виповнилося 16 років, батьки вирішили розлучитися. Дівчина болісно переживала переїзд з матір'ю в інше місто - Євпаторію. Пізніше вона зізнавалася, що полюбила Санкт-Петербург всім серцем і вважала його своєю батьківщиною, хоч і з'явилася на світ в іншому місці.

Пізніше вона зізнавалася, що полюбила Санкт-Петербург всім серцем і вважала його своєю батьківщиною, хоч і з'явилася на світ в іншому місці

Завершивши навчання в гімназії, починаюча поетеса вирішує вчитися на юридичному факультеті, проте студенткою Вищих жіночих курсів вона пробула недовго. Творчої особистості швидко набридла юриспруденція і дівчина переїхала назад в Санкт-Петербург, продовживши навчання на історико-літературному факультеті.

Творчої особистості швидко набридла юриспруденція і дівчина переїхала назад в Санкт-Петербург, продовживши навчання на історико-літературному факультеті

У 1910 році Ахматова виходить заміж за Миколу Гумільова, з яким познайомилася в Євпаторії і довго листувалася під час навчання. Обвінчалася пара тихо, вибравши для церемонії невелику церкву в селі під Києвом. Медовий місяць подружжя провели в романтичному Парижі, а після повернення в Росію Гумільов, вже відомий поет, ввів дружину в літературні кола північної столиці, познаки з літераторами, поетами і письменниками того часу.

Медовий місяць подружжя провели в романтичному Парижі, а після повернення в Росію Гумільов, вже відомий поет, ввів дружину в літературні кола північної столиці, познаки з літераторами, поетами і письменниками того часу

Лише через два роки після заміжжя, Анна народжує сина - Льва Гумільова. Однак сімейне щастя тривало не довго - через шість років, в 1918 році подружжя подають на розлучення. У житті екстравагантної і красивої жінки тут же з'являються нові претенденти на руку і серце - і шанований граф Зубков, і патологоанатом Гаршин, і мистецтвознавець Пунін. Ахматова виходить заміж вдруге за поета Валентина Шилейко, але і цей шлюб проіснував недовго. Вже через три роки вона розриває всі відносини з Валентином. В цьому ж році розстрілюють першого чоловіка поетеси - Гумільова. Хоч вони і були в розлученні, Анну сильно потрясла звістка про смерть колишнього чоловіка, вона важко переживала втрату колись близької людини.

Останні дні Ахматова проводить в підмосковному санаторії, страждаючи від сильних болів. Анна довго і важко хворіла, але її смерть все одно потрясла всю країну. Тіло великої жінки перевезли зі столиці в Санкт-Петербург, де і поховали на місцевому кладовищі, скромно і просто: без особливих почестей, з дерев'яним хрестом і невеликий кам'яною плитою.

Творчий шлях

Творчий шлях

Перша публікація віршів відбулася в 1911 році, через рік виходить перша збірка "Вечір", випущений невеликим тиражем в 300 екземплярів. Перші потенціал поетеси побачили в літературно-мистецькому клубі, куди дружину привів Гумільов. Збірник знайшов свою аудиторію, тому в 1914 році Ахматова публікує другий твір - "Четки". Ця робота приносить не тільки задоволення, але і популярність. Критики хвалять жінку, зводячи в ранг модною поетеси, прості люди все частіше цитують вірші, охоче купуючи збірники. Під час революції Анна Андріївна випускає у світ третю книгу - "Біла зграя", тепер тираж становить тисячу примірників.

Під час революції Анна Андріївна випускає у світ третю книгу - Біла зграя, тепер тираж становить тисячу примірників

(Натан Альтман "Анна Ахматова", 1914 г.)

У 20-их роках для жінки настає важкий період: за її творчістю ретельно стежить НКВД, вірші пишуться "в стіл", твори не потрапляють до друку. Влада, незадоволена вільнодумством Ахматової, іменує її творіння "антикомуністичними" і "провокаційними", що буквально перекриває жінці дорогу до вільного випуску книг.

Тільки в 30-их роках Ахматова стала частіше з'являтися в літературних колах. Тоді виходить її поема "Реквієм", яка зайняла більше п'яти років, Анну приймають в союз Радянських письменників. У 1940 році виходить новий збірник - "З шести книг". Після цього з'являється ще кілька збірок, включаючи "Вірші" і "Біг часу", виданий за рік до смерті.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация