Анна Григорівна Достоєвський біографія

Анна Григорівна Достоєвський - біографія

відомий: мемуарист , стенографіст

Країна: Росія

Категорія: письменники

Знак зодіаку: Діва

Дата народження: 12 вересня 1846р.

Дата Смерть: 9 Июня 1918р. (71 рік)

Біографія додана: 2 Квітня 2014.

Анна Григорівна Достоєвський (дівоче прізвище Сниткина) - російська мемуаристика. Дружина Федора Михайловича Достоєвського ; публікатор його творчої спадщини. Книга «Спогади» (опублікована в 1925 році) - цінний біографічний та історико-літературне джерело. Відома як одна з перших філателісток Росії.

Анна Достоєвська народилася 12 сентября (30 серпня по старому стилю) 1846 року в Санкт-Петербурзі, в родині дрібного чиновника Григорія Івановича Сниткина. З дитинства зачитувалася творами Достоєвського, була слухачкою стенографічних курсів.

З 4 жовтня 1866 року, в якості стенографістки-перепісчіца, брала участь в підготовці до друку роману «Гравець» Ф. М. Достоєвського.

15 лютого 1867 року Ганну Григорівна стала дружиною письменника, а через два місяці Достоєвські виїхали за кордон, де залишалися протягом більше чотирьох років (до липня 1871 року). По дорозі до Німеччини подружжя зупинилися на кілька днів у Вільні. На будівлі, розташованій на тому місці, де знаходився готель, в якій зупинялися Достоєвські, в грудні 2006 року було відкрито меморіальну дошку (скульптор Ромуальдас Квінтас).

Відправившись на південь, до Швейцарії, Достоєвські заїхали в Баден, де Федір Михайлович виграв на рулетці 4000 франків, але не міг зупинитися і потім програв все, що з ним було, включаючи свою сукню і речі дружини. Майже рік вони жили в Женеві, де письменник відчайдушно працював, і іноді потребували найнеобхіднішому.

6 березня (22 лютого по ст.ст.) 1868 року в них народилася перша дочка Софія; але 24 травня (12 травня по ст. ст.) 1868 року в віці трьох місяців дитина померла, на превеликий розпачу батьків. У 1869 році в Дрездені у Достоєвських народилася дочка Любов (померла в 1926).

Після повернення подружжя до Петербурга у них народилися сини Федір (16 липня 1871 - 1922) і Олексій (10 серпня 1875 - 16 травня 1878). Почався найсвітліший період у житті романіста, в гаряче улюбленої сім'ї, з доброю і розумною дружиною, яка взяла в свої руки всі економічні питання його діяльності (грошові і видавничі справи) і скоро звільнила чоловіка від боргів. З 1871 року Достоєвський назавжди кинув рулетку. Анна Григорівна облаштувала життя письменника і вела справи з видавцями і друкарнями, сама видавала його твори. Їй присвячено останній роман письменника «Брати Карамазови» (1879-1880).

У рік смерті Достоєвського в 1881 році, Ганні Григорівні виповнилося 35 років. Вдруге заміж вона не виходила. Після смерті письменника збирала його рукописи, листи, документи, фотографії. Організувала в 1906 році кімнату, присвячену Федору Михайловичу, в Історичному музеї в Москві. З 1929 року її колекція перейшла до музею-квартири Ф. М. Достоєвського в Москві.

Анна Григорівна склала і видала в 1906 році «Бібліографічний покажчик творів і творів мистецтв, що відносяться до життя і діяльності Ф. М. Достоєвського» та каталог «Музей пам'яті Ф. М. Достоєвського в імператорському Російському історичному музеї імені Олександра III в Москві, 1846 1903 ». Її книги «Щоденник А. Г. Достоєвський 1867 рік» (опублікована в 1923 році) і «Спогади А. Г. Достоєвський» (опублікована в 1925 році) є важливим джерелом для біографії письменника.

Книговидання

Анна Достоєвська вельми успішно займалася виданням і поширенням книг чоловіка, ставши однією з перших російських жінок свого часу в сфері підприємництва. При цьому вона провела дослідження ринку і вникала в деталі книговидавництва та книжкової торгівлі.

Філателія

Анна є однією з перших відомих жінок Росії, які захоплювалися філателією. Початок її колекції було покладено в 1867 році, в Дрездені. Приводом для цього послужила суперечка між Ганною Григорівною і Федором Михайловичем про жіночий характер. Письменник одного разу під час прогулянки висловив сумнів в здатності жінки до довгої і наполегливої ​​напрузі сил для досягнення мети:

Дуже мене обурювало в моєму чоловікові те, що він відкидав в жінках мого покоління якусь витримку характеру, яке-небудь завзяте тривала прагнення до досягнення наміченої мети.

Ця суперечка мене чомусь розпалив, і я оголосила чоловікові, що на своєму особистому прикладі доведу йому, що жінка роками може переслідувати привернула її увагу ідею. А так як в цю хвилину жодної великої завдання я перед собою не бачу, то почну хоч з заняття, тільки що тобою зазначеного, і з сьогоднішнього дня стану збирати марки.

Сказано зроблено. Я затягла Федора Михайловича в перший-ліпший магазин письмового приладдя і купила ( «на свої гроші») дешевенький альбом для наклеювання марок. Вдома я негайно зліпила марки з отриманих трьох-чотирьох листів з Росії і тим поклала початок колекції. Наша господиня, дізнавшись про мій намір, порилася між листами і дала мені кілька старовинних Турн-Таксис і Саксонського Королівства. Так почалося моє збирання поштових марок, і воно триває вже сорок дев'ять років ... Від часу до часу я хвалилася перед чоловіком кількістю додає марок, і він іноді посміювався над цією моєю слабкістю. (З книги «Спогади А. Г. Достоєвський»).

Свою колекцію поштових марок Анна Григорівна поповнювала все життя. Як вона відзначала в своїх «Спогадах», вона не купила жодної марки за гроші, а лише використовувала ті, що були зняті їй з листів або подаровані. На жаль, подальша доля цієї колекції не відома

література

Гроссман Л. П. А. Г. Достоєвський і її «Спогади» [Вступ. ст.] // Спогади А. Г. Достоєвський. - М.-Л., 1925.

Достоєвський А. Ф. Анна Достоєвська // Жінки світу. - 1963. - № 10.

Достоєвський, Федір Михайлович // Енциклопедичний словник Брокгауза і Ефрона: В 86 томах (82 т. І 4 доп.). - СПб., 1890-1907.

Коротка літературна енциклопедія в 9-ти томах. - М .: «Радянська енциклопедія», 1964. - Т. 2.

Кісін Б. М. Країна Філателія. - М .: Связь, 1980. - С. 182.

Мазур П. Хто був першим філателістом? // Філателія СРСР. - 1974. - № 9. - С. 11.

Насєдкін Н. Н. Достоєвський. Енциклопедія. - М .: Алгоритм, 2003. - 800 с. - (Серія «Російські письменники»). - ISBN 5-9265-0100-8.

Стригін А. Жіноча тема в філателії. Деякі міркування про колекціонування марок // НГ - Колекція. - 2001. - № 3 (52). - 7 березня.

Анна Григорівна Достоєвський померла 9 червня 1918 року, в Ялті, в голодному військовому 1918 році. Через 50 років, в 1968 році, її прах був перенесений в Олександро-Невської лаври і похований поруч з могилою чоловіка.

Рекомендований контент:

Анна Григорівна Достоєвський - цитати

Кількість переглядів: 4754

Хто був першим філателістом?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация