Анталья православна

На початку ХХ ст. в Антальї проживало 15 тисяч греків - половина населення міста. Це був невеликий містечко, жителі якого займалися в основному рибальством, морською торгівлею і обробкою продуктів сільського господарства.

Ера націоналізму, що почалася на просторах Османської імперії на початку XIX ст. вилилася в криваве турецько-грецький протистояння 1919-1922 рр. і подальший обмін населенням, в результаті якого Туреччину змушені були покинути все анатолийские греки. Їх будинки частково були занедбані, частково заселені турецькими переселенцями з Балкан. Церкви - частково зруйновані, частково перетворені в музеї і бібліотеки, але багато - просто забиті. У цьому році одна з них відкрита для Богослужінь після майже 90 років перерви.

Ще століття тому паства Константинопольського Патріарха в Османській імперії налічувала понад два мільйони осіб. В даний час греків залишилося менше 4000, з яких церква відвідує менше 1000. Однак, це не означає, що Православ'я в Малій Азії близько до остаточного зникнення, як констатує CNN. Зараз в Туреччині стає все більше росіян, які на чужині починають згадувати про свою віру.

За неофіційними даними зараз в Туреччині постійно проживає близько 200 тисяч громадян Росії. В основному це російські дружини турків, але також працівники спільних підприємств і організацій. Найнаселенішим російськими регіоном є Анталія - ​​туристичний рай, через який пройшло більшість оселилися в Туреччині наших співвітчизників. Сюди ж, як правило, приїжджають щороку більше двох мільйонів російських туристів в період з квітня по початок листопада.

Анталья є особою Туреччини для багатьох мільйонів туристів з багатьох країн світу, тому уряд вживає різних заходів щодо поліпшення іміджу країни. Ще 20 років тому неможливо було б уявити собі, що в Туреччині будуть відкриватися і будуватися нові церкви. Однак, у 2004 р в популярному курорті Белек прем'єр-міністр Реджеп Таїп Ердоган особисто відкрив релігійний комплекс «Сад релігій» (Dinler Bahçesi), в якому є сусідами мечеть, церква і синагога. В церкви регулярно (кілька разів на рік) проводяться служби. Подібна практика зберігається і в мирах Лікійських (Нині Демре), де в історичному храмі Св. Миколая Мирлікійського Чудотворця літургію служать тричі на рік. До слова, це не останній подібний проект в Туреччині. В даний час ведуться роботи зі спорудження другого «Саду релігій» в популярному курорті Кушадаси. У цього проекту є свій веб-сайт.

Однак, обидва цих місця є власністю турецької держави, церква Св. Миколая так і зовсім музей, за вхід в який необхідно купувати квиток. Влітку там бродять натовпи туристів, а околиці церкви перетворені в величезний туристичний базар. В обох місцях так бракує звичної нам атмосфери парафіяльного храму, може бути, маленького і непоказного, але такого домашнього і затишного. Саме така церква була відкрита в Антальї. З 2010 р там відбувається регулярна (один раз на місяць) Літургія церковнослов'янською мовою.

З 2010 р там відбувається регулярна (один раз на місяць) Літургія церковнослов'янською мовою

В межах Старого Міста (Şehir İçi) дуже легко загубитися. Нові готелі є сусідами з напівзруйнованими і забитими будинками, маленькі бакали (бакалія) з великими барами і магазинами для туристів. Там немає назв вулиць, треба питати Хостел Сафран Сари Конак (Safran Sarı Konal Pansyonu) на розі вулиць Kaleiçi Yeni Kapı, а заходити в Старе місто краще з кута проспекту Ататюрка (Atatürk Caddesi) і проспекту Февзі Чакмак (Fevzi Çakmak Caddesi). За два кроки від цього пансіону і буде стояти маленька грецька церква без хреста, однак, якщо прийдете вчасно - до 9 ранку і в останню неділю місяця, це місце буде легко знайти за відомими ознаками - дитячих колясок і поспішають на службу жінкам в по-російськи , а не по-турецьки хустці.

За два кроки від цього пансіону і буде стояти маленька грецька церква без хреста, однак, якщо прийдете вчасно - до 9 ранку і в останню неділю місяця, це місце буде легко знайти за відомими ознаками - дитячих колясок і поспішають на службу жінкам в по-російськи , а не по-турецьки хустці

Будівля церкви Св. Аліпія Стовпника було споруджено в 1841 р, про що оповідає напис грецькою і караманлійском (турецькому грецькими буквами) мовами. Вона представляє із себе кам'яна будівля з трикутної дахом, невеликим двориком і поруч господарських будівель. Як це прийнято на Сході, храм як би є стіною кварталу, і заходити в нього треба через спеціальні ворота. В даний час в церкві йде уповільнений ремонт, будуються хори, штукатуряться стіни.

В даний час в церкві йде уповільнений ремонт, будуються хори, штукатуряться стіни

На службі присутні в основному жінки з дітьми, які переїхали до Туреччини до чоловіків. Всього близько 50 чоловік. Чи багато росіян в сучасній Антальї і яким чином їм вдалося домогтися відкриття церкви? Я запитав про це Марину Сорокіну, голови Товариства російської культури і одного з головних натхненників місцевої Православної громади.

Я запитав про це Марину Сорокіну, голови Товариства російської культури і одного з головних натхненників місцевої Православної громади

Марина розповіла, що в 2006 році почала збір підписів за відкриття в Антальї Православного храму. Було зібрано понад 300 підписів, які були передані Константинопольському Патріарху Варфоломію. Це питання обговорювалося на зустрічі патріархів Алексія і Варфоломія в Стамбулі в 2007 році і завдяки допомозі не покійного патріарха Кирила , Тоді голови ВЗЦЗ було вирішено позитивно. Перша служба проходила в Белеку в «Саду релігій» в 2009 році і лише в 2010 р був відкритий цей храм.

Перша служба проходила в Белеку в «Саду релігій» в 2009 році і лише в 2010 р був відкритий цей храм

Службу проводить архімандрит Віссаріон Комзіас, який навчався в Санкт-Петербурзької Духовної Академії. Ми задали йому кілька запитань:

- Батько Віссаріон, розкажіть, як Ви вивчили російську мову і стали настоятелем руської парафії в Антальї?


- Я сам родом з Греції. Мій покійний батько був великим шанувальником російської культури. Він був військовим, і в зв'язку зі своїм захопленням мав безліч проблем на службі. Нашу сім'ю весь час переводили з одного місця в інше, так як СРСР в той час був головним противником НАТО. Він весь час наполягав на тому, щоб я вивчав російську мову, але я пропускав його слова повз вуха. Патріарх Варфоломій, з яким я познайомився під час поїздки в Стамбул, запропонував мені служити при Патріархії. На смертному одрі батько ще раз заповідав мені вивчати російську. Патріарх сказав мені, що я повинен вчинити так, як просив батько і в листопаді 2006 р я поїхав вчитися до Петербурга.

У 2009 р я повернувся і був висвячений на священика під час спільної Літургії Патріархів Варфоломія та Кирила в Стамбулі 5 липня. Як знає російську мову мене відразу призначили настоятелем російської громади в Антальї.

- Як місцеве населення ставиться до відкриття храму? У нас в Росії все частіше говорять про те, що іслам є головним ворогом Православ'я і мусульмани вкрай нетерпимі до християн. Однак, зараз по дорозі на службу турки охоче підказували мені дорогу, багато хто знає, де розташовується церква і що там йде Літургія.


- Головним ворогом Православ'я є православні, які не знають, у що вірять.

Під час Османської імперії люди різних віросповідань знали про віру один одного і тому поважали віру своїх сусідів. Іслам в Туреччині - це терпима релігія. Мусульмани дуже багато запозичили з християнства, в першу чергу, від наших подвижників вони вчилися любові до Бога і ближнього . Турки перейняли від греків не тільки елементи одягу, але і деякі ритуали, і елементи архітектури. Подивіться, більшість турецьких мечетей побудовані за візантійським канонам! Місцевий іслам, що розвивався в тісному контакті з Православ'ям, зовсім не такий, як в Саудівській Аравії або на Кавказі. Проблеми у взаєминах між турками і греками почалися тоді, коли з'явився націоналізм. Саме націоналізм є великим ворогом Церкви і Православ'я.

Останнім часом в Туреччині відбуваються великі зміни. 10 років тому ми отримали можливість проводити служби в церкві Св. Миколая в Мирах Лікійських, був побудований «Сад релігій», в цьому році вперше після вигнання греків з Анатолії Патріархом Варфоломієм була відслужена літургія в Сумельском монастирі. У не останню чергу ми пов'язуємо це з ростом впливу Росії в Туреччині і зміцненні російсько-турецького співробітництва.

Дійсно, в Туреччині відбуваються великі зміни. Нове турецьке керівництво, яке прийшло до влади в 2002 р поступово відмовляється від світського націоналізму і прагне до встановлення міжнаціонального та міжрелігійного миру в країні. Ще в 70-і рр. ХХ ст. в турецьких підручниках писали, що Туреччина оточена чотирма морями і шістьма ворогами. Новій владі вдалося налагодити добросусідські відносини з усіма прикордонними державами, крім хіба що Вірменії, хоча і на цьому напрямку видно серйозні зрушення. Звичайно, поки закон забороняє поява на вулиці, наприклад, священнослужителів в одіянні, однак, прогрес в цьому напрямку в наявності. Відкриття чинного російського Православного приходу в Антальї на канонічній території Константинопольського Патріархату - це великий прорив і в стосунках між церквами-сестрами, і в стосунках між Москвою і Анкарою.

Фотографії Олександра Сотниченко, Гумер Ісаєва

Туреччина буквально просякнута християнством, на десятки метрів вглиб ця земля зберігає святині перших років молодого християнства Туреччина буквально просякнута християнством, на десятки метрів вглиб ця земля зберігає святині перших років молодого християнства. Тут можна доторкнутися до каміння, на яких сиділи апостоли.

23 Авг 2010 | Журнал "Нескучний Сад" | продовження

Вперше з 1922 року православна літургія відбулася сьогодні з древньому монастирі Панагія Зуміла поблизу Трабзона (історична назва - Трапезунд) на території Турецької республіки.

16 Авг 2010 | . | продовження

Вперше в Росії вийшла праця письменника Георгія Юдіна про Каппадокії - майже невідомої нам країні православних монахів, заснованої ще в II столітті н Вперше в Росії вийшла праця письменника Георгія Юдіна про Каппадокії - майже невідомої нам країні православних монахів, заснованої ще в II столітті н. е. на території сучасної Туреччини.

13 Лип 2010 | . | продовження

Понтійцям довелося багато винести протягом трьох тисячоліть своєї історії, але геноцид був страшніший всіх раніше колишніх нещасть - адже він відняв у греків Чорного моря не тільки рідних і близьких, а й Батьківщину Понтійцям довелося багато винести протягом трьох тисячоліть своєї історії, але геноцид був страшніший всіх раніше колишніх нещасть - адже він відняв у греків Чорного моря не тільки рідних і близьких, а й Батьківщину.

19 травня 2010 | Ольга Балитнікова | продовження

Ікона XII століття передана з новгородського музею в храм, пам'ятник архітектури XI століття належить Церкві Ікона XII століття передана з новгородського музею в храм, пам'ятник архітектури XI століття належить Церкві. Як вдається зберігати найдавніші пам'ятки, поєднуючи з церковними службами? Як складаються стосунки єпархії з новгородським музеєм-заповідником? Про це - кореспондент «НС» з Новгорода Великого

3 квітня 2010 | Журнал "Нескучний Сад" | продовження

Вирушаючи на відпочинок до Туреччини, сьогодні вже насилу згадуєш, що це ісламське сьогодні держава ніколи було майже колискою християнства Вирушаючи на відпочинок до Туреччини, сьогодні вже насилу згадуєш, що це ісламське сьогодні держава ніколи було майже колискою християнства. Каппадокія, Лікія, Світи, Константинополь, Айя-Софія - все це тут.

27 Лип 2009 | Анна Данилова | продовження

Нинішній Стамбул - місто в основному турецька: всюди мечеті, по-східному одягнені люди, п'ять разів на дню - завивання муедзинів, що розносяться з мегафонів з мінаретів Нинішній Стамбул - місто в основному турецька: всюди мечеті, по-східному одягнені люди, п'ять разів на дню - завивання муедзинів, що розносяться з мегафонів з мінаретів. За століття окупації Константинополь так отуречени, що знайти в ньому християнські святині дуже непросто ...

6 Лип 2009 | Журнал "Нескучний Сад" | продовження

Чи багато росіян в сучасній Антальї і яким чином їм вдалося домогтися відкриття церкви?
Як місцеве населення ставиться до відкриття храму?
Як вдається зберігати найдавніші пам'ятки, поєднуючи з церковними службами?
Як складаються стосунки єпархії з новгородським музеєм-заповідником?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация