Антиросійські комплекси Угорщини

11 листопада виповнилося 55 років з моменту закінчення кривавих подій в Угорщині, коли за допомогою СРСР було придушене антикомуністичне повстання. Події тих днів (та й більш ранніх) до сих пір відгукуються тим, що Угорщина досить сильно заражена антиросійськими комплексами. Вони проявляються і в трактуванні історії, і в шпиономании, і навіть ... в економіці. 11 листопада виповнилося 55 років з моменту закінчення кривавих подій в Угорщині, коли за допомогою СРСР було придушене антикомуністичне повстання

Джерело: ahf.cc

Оглядач "Правди.Ру" днями повернувся з Будапешта. Виникало відчуття, що угорська столиця на деякий час занурилася в атмосферу осені 1956 року. Прем'єри телефільмів, виходи нових книг, телепередачі, в яких СРСР і російські постають в ролі агресорів і душителів угорської демократії. Різного роду плакати з написом "1 956" зустрічалися на кожному кроці. Є і пам'ятна дошка на місці, де 23 жовтня 1956 року почалася демонстрація, що стала відправною точкою антикомуністичного повстання.

Головний меморіал, присвячений тим дням, розташований прямо перед входом в велична будівля Державних зборів (парламенту) Угорщини. Тут і пам'ятний хрест, і дошка, і граніт з написом типу "не забудемо, не пробачимо". Скрізь лежать свіжі вінки від президента Пала Шмітта і прем'єра Віктора Орбана. Неподалік стоїть і пам'ятник Імре Надю - комуністу, колишньому співробітнику НКВС, який в ті дні фактично переметнувся на бік повсталих. Незважаючи на досить сумнівну біографію, він сьогодні перетворився на національного героя.

Читайте також: Угорщина: довгий шлейф повстання 1956-го

Пройдеш ще пару кроків по центральній частині міста - і побачиш пам'ятник радянським воїнам на площі свободи (Сабадшаг тер). За останні 20 років неодноразово піднімалося питання про його знесення, вандали постійно обписують його сороміцькі словами. Влада вчинила хитріше: під ним побудували цілодобову парковку, хоча навколишні вулиці майже суцільно пішохідні. Вібрації від парковки поступово зруйнують пам'ятник. Картину доповнює статуя "визволителя від комунізму", 40-го президента США Рональда Рейгана, яка виросла біля монумента минулого літа.

Вся ця картина постає погляду жителів і гостей лівої, рівнинній частині міста (Пешті). А на високому березі Дунаю (в Буді) височить статуя Свободи, в соціалістичні часи називалася "Батьківщиною-матір'ю". Її звели на честь радянських воїнів, загиблих в найтяжких боях за Будапешт на початку 1945 року. Після краху соціалізму назва монумента змінили, з неї видалили не тільки радянську символіку, але й імена 164 героїв СРСР. Війна з історією наявності.

Перейдемо від "наочної вуличної агітації" до звичайної кабінетної політиці. У минулому році парламент Угорщини з подачі прем'єра Орбана не просто заборонив комуністичну символіку, а й прирівняв злочини комунізму до Голокосту. Тепер за спробу заперечити чи применшити злочини комуністичного режиму можна потрапити за грати на строк до трьох років. Представники правлячої в країні партії "ФІДЕС" намагалися засудити комунізм і в загальноєвропейському масштабі.

Читайте також: Угорщина націлилася на реванш

В цьому році зведення рахунків з історією продовжилося. 9 травня з місцевому телебаченню вийшла передача під назвою "Як був розгромлений СРСР". У ній всіляко намагалися замовчати, що Угорщина була однією з найвірніших союзників нацистської Німеччини. А недавно прем'єр Орбан нагородив орденом "За заслуги" живе в Лондоні радянського дисидента Володимира Буковського. Головну наукову премію отримав оглядач "Радіо Свобода" Міклош Кун. До речі, онук Бели Куна - того самого комуніста, який влаштував страшну різанину білогвардійців і "ненадійних елементів" в Криму в 1920 році.

Здається, антиросійська хвиля накриє Угорщину і в наступному році. Влада країни має намір оголосити 2012-й роком Рауля Валленберга. Шведський дипломат став відомий тим, що в роки Другої світової війни брав участь у порятунку угорських євреїв, яким загрожувало знищення. Дипломат зник десь в підвалах Луб'янки, і акценти, напевно, будуть зміщені в бік "поганого СРСР". В іншому випадку, доведеться говорити про непривабливу роль Угорщини, влада якої на вимогу Рейху відправляли євреїв в Освенцим і інші табори.

Але не тільки на історіческіхкомплексахзіждется лінія Угорщини. Під стать їй і економіка. Країна приєдналася до проекту російського газопроводу "Південний потік", але відповідне рішення було схвалено депутатами Госсобрания з мінімальною перевагою. Він перебував тоді в опозиції нинішній прем'єр Орбан голосував проти, побоюючись перетворення Угорщини в "казарму Газпрому". Прийшовши до влади, він не став рвати зв'язки з Росією і відмовлятися від трубопроводу. Але до "Набукко" і іншим трубопроводам в обхід РФ нинішня влада проявляє явно більший інтерес.

Читайте також: AGRI "надує" Європу ... азербайджанським газом

У минулому році Орбан їздив в Баку, де обговорював плани будівництва газопроводу AGRI. Передбачається, що по ньому азербайджанський газ в обхід Росії надійде в грузинський порт Батумі. Там він піддасться зрідження, і в такому вигляді його перевезуть в Румунію, де знову "разжіжат" і пустять по трубах в Угорщині. Крім того, Орбан всіляко висловлювався за розвиток програми ЄС "Східне партнерство", до участі в якій запрошені країни Закавказзя, Україна, Білорусь і Молдова, але не Росія.

А днями соратник Орбана по партії "ФІДЕС", президент Пал Шмітт їздив до Туркменії, де намагався схилити президента Гурбангули Бердимухамедова до входження в проект газопроводу "Набукко" в обхід Росії. "Завданням ЄС є будівництво таких маршрутів, які зможуть забезпечити диверсифікацію енергопостачання ... Угорщина майже повністю залежна від поставок російського газу через Україну, і тому, як і Європа в цілому, вкрай зацікавлена ​​в тому, щоб була забезпечена стабільність енергопостачання, щоб це енергопостачання було забезпечено через хороших партнерів ", - сказав Шмітт. Додати нічого.

Економічне становище Угорщини сьогодні дуже важке. Вона однією з перших прийняла на себе удар світової кризи, а сьогодні змушена звертатися за допомогою до Міжнародного валютного фонду. І в травні частину кредиту МВФ пішла на ... викуп у "Сургутнефтегаза" 21 відсотка акцій угорського нафтопереробного заводу MOL Nyrt. Мабуть, таким способом Орбан вирішив віддалити перспективу перетворення в "казарму Газпрому". Іншого застосування грошей не знайшлося.

Читайте також: Угорські ультраправі взяли владу

Ну і як же обійтися без шпигунської історії? Влітку цього року за підозрою в шпигунстві на користь неназваною країни були арештовані колишній глава контррозвідки Лайош Галамбош і екс-міністр безпеки Дьордь Сілваші. Згодом у цій справі став проходити ще й якийсь підприємець Ласло Пюшкі - наполовину росіянин. Іншим співвласником фірми, що продає електронну апаратуру для стеження, був і зовсім громадянин Росії. На кого могли "працювати" можливі шпигуни - здогадатися неважко.

Не можна сказати, що в Угорщині процвітає побутова русофобія. Рідко коли мадяри хамлять російським за національною ознакою. Крім того, в Будапешті досі є площа і станція метро, ​​названі на честь Москви. А недавно на батьківщині угорського космонавта Берталана Фаркаша в присутності членів угорського і російського урядів відкрився бюст Юрія Гагаріна. Розвивається культурне і наукове співробітництво між двома країнами.

Значить, не все втрачено, і встановити нормальні відносини між Росією і Угорщиною можна. Однак угорське керівництво продовжує плекати історичні претензії, одночасно керуючись антиросійської (в тій чи ступеня) лінією в сучасній політиці та економіці. Національні комплекси живі і долаються з великими труднощами, часом шкодячи прагматичним інтересам.

Росія давно визнала свою відповідальність і за події 1956 року, і за придушення Угорської революції 1848-1849 років. Але ж і нам є що пред'явити мадярам. Наприклад, звірства під час Другої світової війни на радянській землі, утиск православних слов'ян в Угорському королівстві XIX-XX століть, ті ж звірства Бели Куна в роки Громадянської війни в Росії. Може, пора перестати виносити історичний сміття з хати як на вулиці Будапешта, так і в практичну політику?

Про головні міжнародні події читайте в розділі "Світ"

Може, пора перестати виносити історичний сміття з хати як на вулиці Будапешта, так і в практичну політику?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация