Арабо-ізраїльський конфлікт. Нескінченний і нерозв'язний?

Державі Ізраїль ось уже 61 рік, стільки ж - сучасному арабо-ізраїльського конфлікту. Причина протистояння криється в тому, що євреї знайшли свою державу на землях, населених арабами. На це робить упор більшість арабських країн, які не визнають законність існування Ізраїлю. Але євреї не думають відмовлятися від своєї держави. Чи варто дивуватися, що конфлікт на Близькому Сході триває так довго! Державі Ізраїль ось уже 61 рік, стільки ж - сучасному арабо-ізраїльського конфлікту

Арабо-ізраїльський конфлікт. Нескінченний і нерозв'язний?

14 травня 1948 року було проголошено створення держави Ізраїль. Багато хто вважає цей день точкою відліку арабо-ізраїльського конфлікту. Але є підстави вважати, що він почався набагато раніше. І саме в тривалості цього протистояння якраз криється секрет його нерозв'язності. Жодна зі світових держав до цих пір так і не зуміла припинити кровопролиття на Близькому Сході. Не під силу це виявилося і Папі Римському Бенедикту XVI, який тільки що, 11-15 травня, побував на Святій Землі.

Заглянемо в історію. Римські імператори виселяли євреїв з Палестини в II в. нашої ери, але вони завжди мріяли туди повернутися. І почали це робити в XII в., Але їх чисельність була невелика. До 1880 р з 450-тисячного населення належала тоді Османської імперії Палестини лише 24 тис. Становили євреї, інші були арабами.

Читайте: У Ізраїлю відберуть Єрусалим?

І тут на політичну арену вийшов сіонізм - рух, що ставив собі за мету підставу єврейської держави. Засновник сіонізму Теодор Герцль в 1896 р

Засновник сіонізму Теодор Герцль в 1896 р

Арабо-ізраїльський конфлікт. Нескінченний і нерозв'язний?

опублікував книгу «Єврейська держава», де виклав своє бачення майбутнього єврейської держави в Палестині.

У 1917 році, під час Першої світової війни, Великобританія видала Декларацію Бальфура. Там було написано, що ця країна готова дати добро на створення в Палестині єврейської держави. Після того як в 1918 році вона була окупована англійцями і відібрана у Османської імперії, потік в'їжджають євреїв різко зріс. У відповідь арабське населення в 1920 р підняло повстання. З тих пір подібні зіткнення стали постійними.

У 1922 р Ліга Націй вручила Великобританії мандат на управління Палестиною. У 1924-1929 рр. туди приїхали 82 тис. євреїв, а в середині 1930-х рр., в зв'язку з наростанням нацизму в Німеччині, ще 250 тис.

Араби піднімали великі повстання в 1929, 1933 і 1936-39 рр. Щоразу вимоги були однакові: припинення єврейської імміграції та створення в Палестині арабської держави. Перші два повстання були англійцями пригнічені. Після третього, в 1939 р, їм довелося видати «Білу книгу», в якій арабам обіцяли скоротити єврейську імміграцію і дати добро на створення своєї держави.

Після закінчення Другої світової війни єврейське населення Палестини становило 33 відсотки в порівнянні з 11 відсотками в 1922 г. Але тепер головним болем для англійців стали євреї, адже документ 1939 року фактично означав, що обіцянка створити в Палестині їх держава так і залишилася обіцянкою. Євреї робили теракти проти співробітників англійської адміністрації. У підсумку в 1947 р

Арабо-ізраїльський конфлікт. Нескінченний і нерозв'язний?

британський уряд відмовився від мандата на Палестину, аргументуючи це тим, що не може знайти рішення, яке б влаштовувало і арабів, і євреїв.

29 листопада 1947 р ООН прийняла план розділу Палестини на дві держави - єврейську і арабську. Євреї були за, більшість арабів - категорично проти. Вони посилалися на те, що план порушує права більшості населення Палестини, яке тоді перебувало на 67 відсотків з неєвреїв.

Читайте: Ізраїльська війна - без перемоги і без кінця .

І ось 14 травня 1948 року, за день до закінчення дії британського мандата на Палестину, перший президент Ізраїлю Давид Бен-Гуріон проголосив створення незалежної єврейської держави на території, виділеної за планом ООН для цієї мети. У той же день Єгипет, Сирія, Ліван, Йорданія і ряд інших арабських країн оголосили Ізраїлю війну. Вона закінчилася в липні 1949 р поразкою арабської коаліції і вигнанням з території нового Єврейського держави 600 тис. Арабів.

А арабське в Палестині досі не створено. При цьому переважна більшість арабських і взагалі мусульманських країн до сих пір вважають, що Ізраїль створений незаконно, і не збираються його визнавати. Вони домагаються створення арабської держави в Палестині і скасування Ізраїлю.

Втім, євреї не здаються і вважають, що Ізраїль може існувати тільки в Палестині. Так що відмовлятися від власної держави вони звичайно ж не будуть. Так, говорити про можливість реального вирішення арабо-ізраїльського конфлікту поки не доводиться. Саме тому, що він занадто давній і глибокий. А такі протистояння вирішувати найважче.

Нескінченний і нерозв'язний?
Нескінченний і нерозв'язний?
Нескінченний і нерозв'язний?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация