Арес - бог лютою війни, вбивства, кривавої різанини на поле бою

9 серпня 2013 • 9 138 огляд.

9 серпня 2013 • 9 138 огляд

Арес (Арей), грец., Лат. Марс - син Зевса і Гери , Бог війни.

Війна - річ надто складна і надто часта, тому одного бога війни грекам було недостатньо. Однак вони не стали створювати спеціальних богів, скажімо, для війни наступальної або оборонної, справедливою або несправедливою і т. п. Натомість (в повній відповідності з практичним досвідом) у них був один бог війни, яка ведеться з розумом і тому закінчується перемогою, і інший бог війни, яка ведеться зі сліпою люттю, і тому результат її неясний. Богом, вірніше, богинею першої з цих воєн стала дочка Зевса Афіна , Богом другої війни - Арес.

Таким чином, Арес був богом лютою війни, вбивства, кривавої різанини на поле бою. Він обожнював війну заради самої війни, сутичку заради сутички. Для нього було неважливо, через що розгорілася війна, і в більшості випадків його не цікавило, чим вона закінчиться. Його радували войовничі крики, брязкіт зброї і запах крові, загибель бійців тішила його так само, як і їх відвага. Виворотом цієї любові до війни (або логічним її доповненням) була ненависть до порядку, який заважав цю війну розпалити; Арес завжди допомагав тому, хто норовив порушити мир. Через цих якостей його не любили ні боги, ні люди. сам Зевс не раз говорив Арес в очі, що він йому противний і, якби він не був його сином, він давно скинув би його в похмурий Тартар.

Фото: Зевс і Арес

Не було такого бою, в який не втрутився б Арес з великим щитом, з бронзовим мечем, в мідних латах, він раптово з'являвся на полі бою, сіючи навколо себе смерть. Зазвичай його супроводжували сини Деймос і Фобос, втілення жаху і страху, попереду його колісниці носилися богиня розбрату Еріда і богиня шаленої різанини Еніо. Військовим ремеслом Арес володів досконало, в цьому можна було не сумніватися, але в бою він був ненадійний, міг підтримувати то одну, то іншу сторону.

Військовим ремеслом Арес володів досконало, в цьому можна було не сумніватися, але в бою він був ненадійний, міг підтримувати то одну, то іншу сторону

Ілюстрація з попередньої картини Рубенса «Марс і Рея Сільвія», ок. 1616-1617 рр., Відень, Палац Ліхтенштейнів.

Незважаючи на свою силу і спритність, непереможним він не був. Коли лють затемнювала його розум, він нерідко бував біт. Афіна, ніколи не піддаватися сліпий пристрасті, незмінно брала над ним верх; одного разу його переміг навіть смертний: в битві під стінами Трої його за допомогою Афіни важко поранив вождь аргивян Діомед . Арес тоді заревів від болю, як «десять тисяч мужів», від геройства не залишилося і сліду, і він з криками втік з поля бою на самий Олімп. Крім того, одного разу його здолав Геракл , А ще раніше два юних гіганта, від і Ефіальт, зв'язали його ланцюгами і тринадцять місяців протримали в мідній бочці. Якби його не визволив бог торговців і шахраїв Гермес, він так би і залишився там назавжди на радість всім добрим людям.

Що стосується зовнішності, то Арес виглядав цілком цікавим, ставним молодим чоловіком, правда, манери у нього були по-солдатському грубуваті, але багатьом жінкам це навіть подобається. У нього закохалася сама богиня любові і краси Афродіта , Дружина добродушного, але непоказного бога Гефеста , І навіть мала від нього п'ятьох дітей: Деймос і Фобос успадкували всі неприємні риси Ареса, Ерот і Антерот пішли в матір; п'ятим їхньою дитиною була прекрасна Гармонія. Арес вважався також предком войовничих амазонок .

Арес вважався також предком войовничих   амазонок

Фото: Венера (Афродіта) і Марс (Арес)

Арес, швидше за все, був богом фракійського походження, який вже в микенскую епоху потрапив в грецький пантеон. Греки шанували його менше, ніж інших богів. Правда, в Афінах йому присвятили храм на Агорі і пагорб Ареопаг, на якому знаходилася резиденція верховного суду, але такі знаки поваги були скоріше винятком, ніж правилом. Нам відомі ще храми Арес в Арголиде і в малоазіатських Галикарнассе - ось, мабуть, і все. Перед боєм грецькі полководці намагалися швидше розташувати до себе Афіну; навіть в мілітаристської Спарті Арес приносили в жертву, як максимум, молодих собак. Зате римляни надзвичайно його поважали, у них він став другим за значенням богом; однак римський Марс далеко не в усьому збігається з грецьким Арес (див. статтю «Марс»).

Найбільш відомі з збережених античних статуй Арес: так званий Арес Боргезе, римська копія грецького оригіналу, що приписується Алкамену (близько 430 до н. Е., Париж, Лувр), і так званий Арес Людовізі, теж римська копія грецького оригіналу (2-га пол . 4 ст. до н. е., Рим, Національний музей у Термах). Відома етруська бронзова статуя, так званий Марс з Тоді (сер. 4 ст. До н. Е., Ватиканські музеї), швидше за все, не зображує Марса; це всього лише традиційне її назву. На вазах зображення Ареса зустрічається на подив рідко. Сюжет «Арес і Афродіта» є на кількох помпейских фресках 1 ст. н. е.

е

Сучасні камінний годинник «Арес і Афродіта»

З творів мистецтва нового часу, присвячених Аресові, або Марсу, згадаємо найбільш відомі: «Венера і Марс» С. Боттічеллі (бл. Тисяча чотиреста вісімдесят три, Лондон, Національна галерея), «Мінерва і Марс» Я. Тінторетто (тисячі п'ятсот сімдесят вісім, Венеція, Палац дожів ), «Венера і Марс» П. Веронезе (1560-1570, Нью-Йорк, Метрополітен-музей), «Марс» X. В. Р. Рембрандта (1655 Глазго, Картинна галерея), дві картини П. П. Рубенса : «Марс, коронований богинею перемоги» (1612, Дрезденська галерея) і більш пізній «Тріумф Марса» (Рим, Ватиканські музеї); скульптури: «Марс і Амур» Б. Торвальдсена (1809-1810), «Марс і Венера» Арес Канови (1816). У Празі є скульптура «Марс і Венера» Арес де Фріза (бл. 1600, картинна галерея Празького Граду) і плафона розпис із зображеннями Марса в Вальдштейнском палаці і палаці Клам-Г Аллас.

Зображеннями і статуями цього античного бога війни рясніють аристократичні резиденції часів пізнього феодалізму і військові міністерства в багатьох країнах Європи і Америки. У музеях і замках в основному представлені копії Ареса Боргезе і Ареса Людовізі порівняно пізнього походження.

У пості використані кадри фільму «« Гнів титанів »(Wrath of the Titans) 2012 року, продовження фільму-фентезі Джонатана Лібесмана« Битва титанів ». У ролі бога війни Ареса - венесуельський актор Едгар Рамірес (Édgar Filiberto Ramírez Arellano).

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация