Археологи шукатимуть вікінгів в Іспанії

Викинуті на берег якоря і аерофотозйомка вказують на місця, де могли знаходитися поселення скандинавів.

Про походах вікінгів в Іспанію, найпівденнішу точку їх маршрутів, відомо дивно мало. Так, в цій країні ніколи не вивчалися археологічні пам'ятники скандинавів. Цю прогалину збирається заповнити команда археологів з Абердинського університету (Шотландія, Великобританія).

Археологи оглядають один з можливих скандинавських пам'яток в північній Іспанії. Фото: University of Aberdeen.

<

>

Доктор Ірені Гарсіа Лоскіньо з Центру скандинавських досліджень при Абердинском університеті говорить, що була здивована тим, як мало відомо про переміщення вікінгів в Іспанії. «Є письмові свідчення про походи вікінгів в північній Іспанії, але з точки зору археології абсолютно нічого не було зроблено [для їх вивчення - Ред.]», - розповідає дослідниця.

За її словами, вчені знають лише те, що вікінги були тут приблизно між 840 роком і XI століттям. Однак скандинавські пам'ятники в цьому великому районі не шукали: велика частина досліджень зосереджена на пошуках свідчень перебування вікінгів в інших країнах, наприклад, у Великій Британії або в Ірландії.

Однак скандинавські пам'ятники в цьому великому районі не шукали: велика частина досліджень зосереджена на пошуках свідчень перебування вікінгів в інших країнах, наприклад, у Великій Британії або в Ірландії

Доктор Гарсіа Лоскіньо сама родом з Іспанії. Питання про перебування вікінгів в цій країні привернув її увагу, коли в березні 2014 року на узбережжі Галичині (північний захід Іспанії) під час шторму викинуло безліч скандинавських якорів.

На березі, куди викинуло якоря, знаходиться великий пагорб, який, на думку місцевих жителів, був спорудою «ласун та Бейлі» (motte-and-bailey). Так називають особливий тип укріплень раннього Середньовіччя. «Мот і Бейлі» (motte (фр.) - пагорб, bailey (англ.) - двір замку) являє собою обнесений частоколом двір, всередині якого знаходиться рукотворний пагорб з дерев'яною баштою на вершині. Холм оточували ровом. Подібні споруди відомі у Франції в XI-XII століттях і на території Великобританії після нормандського завоювання.

Однак попередні геофізичні дослідження показують, що пагорб в Галісії являє собою скоріше «лонгфорт» (longphort) - укріплену стоянку для кораблів або берегову фортеця. Схожі споруди є в Ірландії та Англії. Можливо, вікінги використовували їх для зимівлі.

За письмовими джерелами відомо, що вікінги, вперше напали на північну Іспанію, взяли кілька міст і дійшли до Сантьяго (столиця Галісії). Після цього скандинави провели в регіоні три роки, відзначає археолог. Однак, чим вони займалися і в яких місцях побували, нікому невідомо.

За допомогою старої аерофотозйомки і сучасних супутникових знімків археологи визначили місця, в яких можуть знаходитися залишки таборів вікінгів. У наступному році ці пам'ятники будуть обстежувати, зокрема, за допомогою металошукачів. На думку дослідників, це дозволить визначити час і напрям руху скандинавів.

Гарсіа Лоскіньо зазначає, що в Галичині збереглися звичаї, які походи на скандинавські. Згідно хроніками, частина вікінгів залишилася жити в Іспанії. Деякі місцеві жителі вважають, що саме тому у багатьох жителів Галісії є руде волосся і блакитні очі. Число рудоволосих і блакитнооких людей в цьому регіоні набагато більше, ніж в решті Іспанії.

Гарсіа Лоскіньо збирається почати археологічні дослідження в Галіссіі навесні 2015 року. Вона обіцяє, що місцеві жителі зможуть стежити за розкопками, а за підсумками досліджень буде організована виставка.

За матеріалами: Past Horizons

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация