Архітектура і живопис в XIV - XVI століттях. Русь Московська. Історія Росії з найдавніших часів до кінця XVI ст. 6 клас.

Коментарі викладача

У цьому уроці поговоримо про розвиток архітектури і живопису на Русі в XIV - XVI століттях. Ще в кінці XIII століття в країні відновлюється кам'яне будівництво (в Твері побудований Спасо-Преображенський собор), а в XIV столітті таке будівництво ведеться вже масштабно.

Одним з центрів кам'яного будівництва в XIV столітті стало місто Новгород. До наших днів збереглися храми, побудовані в класичній манері новгородського стилю: церква Спаса Преображення на вулиці Ільїна та церква Федора Стратилата на Струмку. Ці храми відрізняються легкістю і ошатністю своїх форм.

Фрески храмів прикрашалися декоративними нішами з фресковий розпис, трикутними западинами і скульптурними хрестами. У 1-й половині XV століття (1433 рік) в новгородському кремлі була побудована Грановитая палата для прийомів і засідань Ради панів. Бояри, багаті купці і дворяни все частіше стали зводити в містах та в своїх садибах кам'яні житлові палати.

Сусідній з Новгородом місто Псков також відрізняло своєрідне зодчество (в основному оборонне). У 1330 році поблизу Пскова було побудовано найбільше військове спорудження - фортеця Ізборськ, а в самому місті зведено великий кам'яний кремль, довжина стін якого становила близько 9 кілометрів. Він до цих пір зберіг практично первісний вигляд.

У 2-й чверті XIV століття починається масштабне кам'яне будівництво в Москві У 2-й чверті XIV століття починається масштабне кам'яне будівництво в Москві. При князя Івана Калити в Москві були побудовані кам'яні Успенський і Архангельський собори, церкви Івана Лествичника і Спаса на Бору. У 1367 році починається будівництво московського Кремля. Так як Москва стала столицею єдиного загальноруського держави, її вигляд зажадав зміни - місто стало центром російського зодчества, куди запрошували кращих архітекторів Русі та інших держав. В кінці XV століття італійці завезли в країну новий будівельний матеріал - цегла і побудували цегельний завод. Під керівництвом талановитого італійського архітектора Арістотеля Фіораванті російські майстри з цегли склали стіни і башти Московського Кремля, дзвіницю Івана Великого, Успенський і Архангельський собори. Найзначнішим був Успенський собор, який за задумом Івана III спорудив Фіораванті, взявши за основу старовинний Успенський собор у Володимирі.

Цеглина не витіснив остаточно білий камінь: каменем як і раніше викладали фундаменти будівель і прикрашали фасади. Італійці Марко Руффо і Антоніо Соларі побудували в Кремлі Грановитую палату, виклавши її зовні білими огранованими камінням (звідси і назва - Грановита). Будівля призначалася для урочистих прийомів і святкувань.

У XVI столітті на Русі спостерігалося зростання міст, тому містобудування та архітектури стали приділяти підвищену увагу У XVI столітті на Русі спостерігалося зростання міст, тому містобудування та архітектури стали приділяти підвищену увагу. Москва залишилася центром російського зодчества; в місті з'явилися Городовий наказ і Наказ кам'яних справ - спеціальні органи, які займалися архітектурним виглядом столиці Русі. Перебудовується Московський Кремль, на його території з'являються Друкований і Посольський двори, будівлі наказів, з'являються торговельні та дипломатичні посольства різних держав.

Особливо яскраво російська архітектура проявляє себе в церковних спорудах. Кам'яне московське зодчество увібрало в себе традиції російського дерев'яного зодчества, таким чином в російській архітектурі з'являється шатровий стиль. До видатних пам'яток шатрової архітектури можна віднести храм Вознесіння в Коломенському (1532 р рік) і Покровський собор або храм Василя Блаженного (1555 - 1560 роки), побудований російськими майстрами бармен і Постніков в честь підкорення Казані.

З XIV - XV століття російський живопис досягла найвищого розквіту З XIV - XV століття російський живопис досягла найвищого розквіту. Величезний внесок в її розвиток вніс византиец Феофан Грек, який приїхав на Русь в 70-х роках XIV століття. Він чудово поєднав візантійську традицію і вже сформувалася російську. Їм була створена розпис фресками храму Спаса на вулиці Ільїна в Новгороді, разом з Семеном Чорним - розпису московської церкви Різдва Богородиці (1395) і Архангельського собору (1399). Але головним його творінням став іконостас в Благовіщенському соборі. Іконостас являє собою вівтарну перегородку, що складається з декількох рядів ікон. У Благовіщенському соборі було 25 ікон, створених Феофаном Греком.

В кінці XIV - початку XV століття в Москві почала складатися російська національна школа живопису. Найяскравішим її представником до цього дня вважається чернець Троїце-Сергієва, а потім Спасо-Андроникова монастиря Андрій Рубльов. Найвідоміші його роботи: іконостас та розписи Благовіщенського собору в Московському Кремлі (1405 рік), фрески Успенського собору у Володимирі (1408 рік) і в Троїцькому соборі Троїце-Сергієва монастиря (1420 рік). Але найвідомішою роботою Андрія Рубльова вважається ікона «Трійця», написана для іконостасу Троїцького собору і зберігається зараз в Третьяковській галереї. Рубльов і його учні відмовилися від візантійського аскетизму, зображуючи в своїх творах живих людей, відображаючи їх надії і духовні переживання.

Найбільшим представником московської школи живопису кінця XV - початку XVI століття був колишній князь, який став ченцем, Діонісій. Він написав частину ікон та фресок Успенського собору Московського Кремля. Його стиль відрізнявся витонченим малюнком і урочистій святковістю.

У період правління Івана Грозного в традиційну релігійну живопис стали включатися сюжети на реальні історичні теми, наприклад, ікона-картина «Церква войовнича», присвячена взяття Казані. На ній зображено російське військо на чолі з Іваном Грозним, серед воїнів можна помітити прославлених російських князів (Олександра Невського, Дмитра Донського та інших). Попереду війська знаходиться фігура Михайла Архангела, а зустрічає воїнів Богородиця з немовлям - це означає, що російським воїнам протегують небесні сили, які благословляють православних на перемогу над татарами.

Таким чином, ми можемо бачити, що XIV - XVI століття - це час відродження і подальшого успішного розвитку російської культури, особливо таких його напрямів, як кам'яне зодчество і російська національна живопис.

До заняття прикріплений файл «Це цікаво!». Ви можете завантажити файл в будь-який зручний для вас час.

Використані джерела:

  • http://interneturok.ru/ru/school/istoriya-rossii/6-klass/
  • http://znaika.ru/catalog/6-klass/istoriya-rossii/
  • http://www.youtube.com/watch?v=dQ4L9S_Orfk
  • http://www.youtube.com/watch?v=aEgXiEMKl90
  • http://www.youtube.com/watch?v=CYEXCK15500

Com/watch?
Com/watch?
Com/watch?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация