Архітектурні проекти Мікеланджело


Геній народився в Італії | Юність. Роки навчання. 1488-1495 | Рим. «П'єта». 1496-1501 | Флоренція. «Давид». 1501-1505 | Рим. Гробниця папи Юлія II. 1505-1545 | Рим. Фрески зводу Сикстинської капели. 1508-1512 | Флоренція. Гробниці Медічі. 1516-1534 | Рим. Пізні роботи. "Страшний суд". 1534-1541 | Архітектура. Собор Св. Петра. 1538-1564 | карта сайту | Головна сторінка

Архітектурні проекти (1538-1564)

У пізній період творчості, коли образотворчі образи втрачають в живописі, скульптурі і графіці Мікеланджело героїчне початок, знаходячи риси підвищеної емоційності, песимізму, приреченості, коли в усьому мистецтві Італії широко поширилися маньеристской тенденції, Мікеланджело звернувся до інших областях мистецтва - до поезії та архітектури. Лише в мистецтві архітектури Мікеланджело залишається вірний заповітам своїх героїчних років, його віра в безмежну творчу міць художника знову проявляється повністю. Не треба зображати видимий світ; великий порив, наполегливо наповнює його душу, нехай знаходить своє вираження не в чуттєвої реальності, - вона занадто оманлива! - а в зчепленні, боротьбі і перемозі струнких і стійких сил, імена яких колона, карниз, купол, фронтон. І тут немає зради тому ідеалу людської краси, якому він вірив і поклонявся, бо, як ми знаємо, Мікеланджело стверджував залежність архітектурних частин від людського тіла.

З давніх часів Мікеланджело шанують як «батька бароко», він зайнявся архітектурою? будучи вже зрілим і знаменитим, а останні десятиліття життя присвятив майже виключно архітектурі. Архітектура займала певне місце в творчості Мікеланджело і раніше. Але вона була або безпосередньо пов'язана з його мальовничими і скульптурними творами, як в розписах зводу Сикстинської капели або при створенні ансамблю капели Медічі , Або представляла епізодичні замовлення, що залишилися в проектах. Таким був замовлення папи Лева X на перебудову фасаду церкви Сан Лоренцо у Флоренції , Доручену Мікеланджело в 1516 р Мікеланджело прославив своє ім'я, створивши інтер'єр бібліотеки Лауренціана , Чудовим зразком скульптурного мислення в архітектурі, із знаменитими сходами, що, за словами В. М. Лазарєва, подібна «потоку лави, що випливає з вузького дверного отвору», і чиї криволінійні щаблі здаються нам вічно рухомими в своєму як би нестримному чергуванні. І хоча Мікеланджело пізно звернувся до архітектури, він і в цьому мистецтві прославив своє ім'я.

До проблем архітектури Мікеланджело підходив, перш за все, як скульптор. У цій області він не отримав спеціальної освіти, але зіткнення з творіннями видатних архітекторів того часу - Браманте, Джуліано да Сан-гало та інших сприяло освоєнню їм цієї специфічної професії.

Він проявив себе як видатний містобудівник в оформленні Капітолійського пагорба при грандіозної реконструкції давньоримської площі і встановленні посередині античної кінної статуї імператора Марка Аврелія (1537-1539).

Архітектурний талант проявив Мікеланджело при будівництві собору Св. Петра (Йому належать західний фасад і барабан з куполом ) (1546-1564). Залишаючись до кінця життя архітектором найбільшого собору християнського світу, і до кінця життя борючись з заздрісникам і недоброзичливцями , Він також склав:
- проект укріплень Борго ,
- увінчав величезним карнизом, шедевром ренесансного зодчества, палаццо Фарнезе в Римі (1546-1547),
- проект реконструкції старого моста Санта Тринита (1560), за яким Амманаті вибудував міст через 10 років,
- проект римських міських воріт Порта-Піа , Названих на ім'я папи Пія IV (1561),
- проект перебудови древніх терм Діоклетіана в церква Cанта-Maрио-дельї-Анджелі (1563) (від проекту Мікеланджело нічого не залишилося, її повністю перебудували в XVIII в.), І
- проект церкви Санта-Джованні-де-Фьорентіно (1559-1560),
- план гробниці родичів тата Юлій III - дядька Антоніо, кардинала де Монті, і мессери Фабіано, діда тата, в церкві Сан П'єтро а Монторіо, (+1549) і гробниці маркіза Маріньяно, брата Пія IV в Міланському соборі (в 1560 р, Мікеланджело тоді було близько 85 років).

Мікеланджело порушив архітектурні традиції попередніх поколінь. У його будівлях ордер часто втрачав своє тектонічне значення, перетворюючись на засіб декорування стін, створення укрупнених мас, що вражають людину своїми масштабом і пластикою. У архітектурі Мікеланджело, геніального скульптора і живописця, панує пластичне початок, підкреслене виявлення пластичності форм і їх напруженої динаміки, в створенні динамічних контрастів мас велику роль грають напружений, насичений світлотінню рельєф стіни, сильно виступаючі пілястри, пластично виразні наличники, «великий ордер». Будівлі Мікеланджело готують грунт для бароко, проте їх велична тектоничность залишається чисто ренесансної рисою.

Архітектуру Мікеланджело сприймав як відображення краси людини, він говорив: "Поза всяким сумнівом, що архітектурні частини подібні до частин людського тіла. Хто ніколи не вмів чи не вміє добре відтворити людську фігуру, особливо в тому, що стосується анатомії, ніколи цього не зрозуміє".

попередня / головна / Наступна сторінка


З давніх часів Мікеланджело шанують як «батька бароко», він зайнявся архітектурою?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация